Jump to content

Podstanarstvo , Najam stana (osnovno)


Vajo

Preporučene objave

Pozdrav,

prije svega bih htio naglasiti da sam tražio teme po forumu no nisam našao odgovore na moja pitanja,stoga otvaram ovu novu temu u nadi da sam dobar podforum odabrao, a ukoliko odgovori na moja pitanja postoje ispričavam se i slobodno brišite ili selite temu na prikladni podforum.Takodjer bih htio naglasiti da sam nov u podstanarstvu stoga mi nemojte zamjeriti ako izvalim kakvu gluposti ili pitam neka jednostavna i ,nekima banalna,pitanja..

 

ovako,djevojka i ja (mladi par bez djece,oboje zaposleni) želimo iznajmiti stan na području Zagreba,

zanima me kako to izgleda u praksi ,kako sa ugovorom o najmu,dali uopče raditi ugovor i prijavljivati,dali večina ljudi u praksi ni ne prijavi podstanare da bi mozda izbjegli zakone neke i uštedili ?

 

što je sa pologom (vidio sam da traze ljudi neke novce AKO se nesto osteti,a te novce dobivam nazad kod iseljenja ako je sve bilo uredu) ?

 

kako se osigurati kod kaparenja stana?kod nas je slucaj da bi zbog financijskih razloga htjeli pricekati sa useljenjem jos kojih mjesec dana barem,a vec SAD smo nasli jedan stan koji nam je idealan (barem po oglasu se cini tako i dogovorili smo gledanje danas) ,pa me zanima dali mislite da ce covjek cuvati stan za nas mj dana ukoliko mu damo neku kaparu,kako se osigurati u tom slucaju da nece uzet kaparu i dati stan nekome drugome ?

 

ukoliko bi radili ugovor o najmu,moram li mijenjati dokumente?sto sve definirati ugovorom,kako izgleda ugovor povoljan za najmoprimce,na sto paziti i ostala osnovna "pocetnicka" pitanja od najma stana...

 

hvala lijepa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani..

..u praksi, večina najmodavaca sklapa ugovore zbog svoje sigurnosti od neplačanja i nestanka, a obavezni su to napraviti i zakonski. Polog je nešto što najmodavac može i ne mora zahtijevati ali su također navedena prava i obveze pologa u ugovoru. Ukoliko sklopite ugovor o najmu a ne želite se trajno naseliti (više od 3 mj do godine dana) morali bi ste promjenti mjesto boravišta, koje još možete produžiti nakon isteka 1 godine. Ako se mislite trajno naseliti morate mijenjati prebivalište, pa tako OI..

..većina najmodavaca već ima sroćene ugovore o najmu u kojemu su za vas najbitnije odredbe o otkazu ugovora a za sva prava i obveze najmoprimca i najmodavca možete pogledati u Zakonu o najmu stanova http://www.zakon.hr/z/168/Zakon-o-najmu-stanova

 

..Što se tiće kapare, ako najmodavac pristaje na mogučnost čekanja, po vas je to najbolje riješiti Predugovorom ovjerenom kod JB, s iznosom kapare, što nakon isteka roka (zadržavanje kapare i iznajmljivanje drugoj osobi) i davanja najma drugoj osobi prije isteka roka (vračanje kapare u punom iznosu)..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam na odgovorima,bobo3 na linku e-podstanar nasao sam neke korisne sitnice,no ne previše.Spitfire hvala takodjer na odgovoru, dali vi imate iskustva sa podstanarstvom,dali predlažete da forsiramo ugovor o najmu ?po pričama sa određenim ljudima ,kažu da nisu tražili ugovor (pričao sam i sa najmodavcima i sa najmoprimcima),koje su prednosti (po nas) tog ugovora,a koje mane ?kao mane mi pada na pamet da bi najmodavac tada mogao dici cijenu da sebi kompenzira troskove poreza i svega ostaloga ,dali se varam ?

 

jos jedno pitanje,znaci ako se uselimo moramo prijavit BORAVIŠTE a ne prebiuvalište,i tada se nemoraju mijenjat dokumenti,to moze bit godinu dana a moze se i produzit po isteku ? to prijavljivanje boravišta je u slucaju da radimo ugovor ?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To vi morate razmisliti i odluciti dali sa ugovorom ili bez. Posto ste sa djevojkom bolje bi vam bilo da napravite sa ugovorom da vam se nedesi da dodjete pred promjenjenom bravom i bez mogucnosti vise ulaska tek tako odjednom Zato se osigurajte pisanim ugovorom tako da imate razuman rok za iseljenje i trazenja drugog mjesta ako vas gazda vise nezeli ili ima neke druge planove a ne da zavrsite na ulici odjednom nekim manevrima gazde ako ste bez ugovora .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, sve što je određeno ugovorom (pa tako i Ugovorom o najmu) ima prava i obveze, što najmoprimca, što najmodavca, što je bitno i za moguće sporove. Što su prednosti a što mane, ne bih ulazio, ali svakako po vas je prednost što se naznačava najamnina, ne može vam je samo tako podizati i što vas najmodavac ne može samo tako izbaciti na ulicu..Isto tako se najmodavac ugovorom osigurava da jednog dana ne "dignete sidro" i nestanete. I da, prijavljujete boravište uz ugovor o najmu stana, a u ovo o "dizanju" cijena s ugovorom ne bih ulazio, kao što rekoh najmodavac je obvezan zakonom, za što postoje i kaznene odredbe a kako netko radi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dzoflix hvala na odgovoru,slazem se,i ja sam taj ugovor gledao kao vrstu osiguranja za nas dvoje,najmoprimce..sad je pitanje oce on poskupit stan za koji trazi 200 eura na njuskalu,jer "pajdo,s ugovor je druga prica"..to je jedina briga onda preostala..

 

spitfire kužim,da..hvala na pojašnjenu..pišite svi ,i ostali ako se sjetite čega..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da,naginjem nekako da ipak napravimo ugovor,na obostranu korist..

zanima me opčenito na što paziti/gledati/tražiti kod najma/gledanja stana ? račune od režija ,vrstu grijanja,kako u praksi idu te provjere stanova ?naravno shvacam da je vlasnik zainteresiran sto se dogadja u njegovom stanu i to je korektno,ali nezelim da mi netko upada u stan svako malo kao da mi pretražuje zatvorsku čeliju,ili nedaj Bože dok me nema doma da mi njuška..kako je u praksi ?hvala svima unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da,naginjem nekako da ipak napravimo ugovor,na obostranu korist..

zanima me opčenito na što paziti/gledati/tražiti kod najma/gledanja stana ? račune od režija ,vrstu grijanja,kako u praksi idu te provjere stanova ?naravno shvacam da je vlasnik zainteresiran sto se dogadja u njegovom stanu i to je korektno,ali nezelim da mi netko upada u stan svako malo kao da mi pretražuje zatvorsku čeliju,ili nedaj Bože dok me nema doma da mi njuška..kako je u praksi ?hvala svima unaprijed

 

Poštovani, zato sam vam i stavio link na Zakon o najmu..većina vaših nedoumica tamo objašnjena..pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam tu (jbnu) "sreću" da sam najmodavac,svašta sam prošao,pa ću se usuditi dati Ti par savjeta.A bobo3,Ti je dao i link....

 

Napravite svojevrstan zapisnik o preuzimaju nekretnine i to neka bude prilog ugovoru,i obadvije strane su u ravnopravnom - zaštićenom - položaju.Polog unaprijed nije ništa neobično.Svojevrsno osiguranje.

- stanje strujnog brojila (od te xy brojke kreće vaša potrošnja,sve prije Te se ne tiče)

- plinskog /ukoliko grijanje nije drugačije riješeno/

- stanovi koji imaju grijanje na gradsku toplanu moraju ili će morati do kraja godine imati razdjelnik na radijatorima (to je trošak vlasnika,imaj to na umu,da ne počne kenyati da mu je trošak i da mora dići najam...ima svega,znam zašto Ti ovo govorim)

- popišite inventar ukoliko ga najmodavac "daje" sa stanom (lonci,vilice...sve,baš sve!)

- provjerite ispravnost pipa,wc kotlića,roleta,prozora (pustite vodu,spusti digni rolete)

- pitajte za ispravnost svih instalacija (da ne bilo da neka utičnica šlusa,negdje curka odvod i slično)

- ako Vam stan odgovara - pofotkaj ga i u istom stanju ga "vratiš" kada izlaziš

 

Najavi minimalno mjesec dana ranije ukoliko izlaziš iz stana,traži da vlasnik dođe da vidi jeli sve oke i riješi pitanje pologa - vraćaju Ti novce ili taj mjesec ne plaćaš stanarinu.

Većina ljudine prijavljuje podstanare.Porez nije velika stavka.Ja ni pijan ne bih dao novac unaprijed,da me stan čeka, i nadao se da je sve oke.Čast svakome - ne vjerujte nikome.Ljudi su xxxxxxxxxxx...

Eto,meni su u stanu bile i gđe. magistre,priča 5 jezika,i bankovni službenici,i poznati,i studenti.Kunu se u rod,higijenu i poštenje.A ono kad krenem čistiti iza njih,pomaknem ormar,krevet ili kuhinjski element - strave.Definirajte dan plaćanja stanarine i režija.

Sve,baš sve stavi u ugovor.Sam ga sastavi,ovi iz Narodnih novina su loši.Budi fer,dostojastven i nedaj se zaj.......Želim Vam puno sreće

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Evo imam i ja jedan problem, unajmili smo stan preko Agencije. Ugovor je sastavljen na rok od 6 godina, s tim da ako odemo van prije proteka godine dana (rujan 2015.), moramo nadoknaditi 200 eura štete stanodavcu. Dali smo i polog od 200 eura. Stanarina je također 200 eura. Međutim, mi se moramo odseliti iz nekih naših razloga do kraja veljače. To smo rekli stanodavcu i rekli smo mu da ćemo naravno platiti sve režije, ali je li bi se on složio da u ime stanarine za veljaču uzme polog. Žena je poludila i počela se dogovarati sa agentom iz te Agencije i slati nam mejlove da joj moramo platiti stanarinu a polog će uzeti da nadoknadi štetu. Međutim, nije nas htjela prijaviti na boravište, kao ni potvrditi ugovor kod bilježnika tako da nismo dobili olakšicu za vrtić, jer u vrtiću samo to priznaju. MOgu i ja reći da nas je oštetila za to. Porez ne plaća. Agent mi se čak prijetio i zastrašivao me, i odlučili smo im platiti sve, međutim nismo nikad ni namjeravali prevariti nekoga. Mene zanima koji razlozi mogu biti za otkaz stana sa moje strane ja sam joj na kraju navela tehničke nedostatke stana koje nije otklonila nakon što smo ju upozorili i to što nas ne želi prijaviti i sve ovo što sam nabrojala. Molim Vas ako netko ima nekakav savjet. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marya210

nedostaci stana koji nisu otklonjeni nakon preuzimanja stana su razlog za raskid ugovora.

imate zapisnik o preuzimanju stan ? imate napismeno da ste prijavili nedostatke i tražili otklanjanje istih?

 

kako vam je prijetio i kako vas je zastrašivao agent? oružjem?

to što su vam slali mailove nije prijetnja. trebali ste ih samo obrisati.

možete samu ugovor dostaviti poreznoj(ako želite napakostiti najmodavcu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

moje putanje nije bilo kako mogu napakostiti nekome, za to mi ne treba savjet btw sigurna sam da bih i sama nesto smislila. Tehnicki nedostaci su totalno nebitni. Moj suprug je na primopredaji stana kad smo izlazili iz njega morao potpisati papir da ce platiti rezije koje dodju za protekli mjesec, polog je stanodavac uzeo na ime stete nastale prijevremenim izlaskom iz stana. Po meni polog sluzi za stetu i neplacene rezije kako je i definiran u ugovoru, a naknadu stete zbog prijevremenog izlaska neka trazi priv tuzbom, zanima me jesam li u pravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija