Jump to content

Trazenje stanarine od nasljednika kuce


Hrlee

Preporučene objave

Dobar dan,

 

unaprijed se ispricavam ako vam nesto nece biti jasno, slobodno kasnije mozete pitati.

Otac mi je umro prije 3 mjeseca. Imao je dvije zene u zivotu, ja sam sin prve zene s kojom je bio u braku. Sa drugom ženom imao je 2 djece.

Pola kuce je bilo njegovo te smo mi nasljednici to naslijedili, a pola kuce je u vlasnistu zene.

Zena se prihvatila nasljedstva u korist svoje dvoje djece, djeca su dobila svaki svoj dio, moj brat se takoder prihvatio nasljedstva u korist njezine djece, a ja sam se prihvatio nasljedstva (to 2 djece je maloljetno, i ja također)

Znaci moja je 1/10 kuce u kojoj zive ta djeca i zena no ja tamo ne zivim niti nitko drugi.

Mogu li ja traziti od nje nekakvu vrstu stanarine posto ona koristi cijelu kucu, pa tako i moju 1/10?

Ima li kakav zakon kojim je to regulirano?

 

Ako nesto niste shvatili slobodno me pitajte u daljnjim komentarima.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Shvaćeno je što pitate,

imate mogućnost da postavite obvezno pravni zahtjev u smislu najamnine,proporcionalno vašem suvlasničkom dijelu.

 

Hvala Vam na odgovoru. Samo bih hito, ako mozete, da mi date neke zakone ili članke zakona gdje to mogu vidjet i pročitat ako nije problem.?

Hvala unaprijed:tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sam vam poslao citirane članke pojedinih zakona,rekli bi možete li ovo prevesti,no nebitno,u prilogu su vam članci iz Zakona o vl.i dr.stv.pravima i Zakona o obveznim odnosima.

 

Članak 30.ZV

(1) Pravo vlasništva je stvarno pravo na određenoj stvari koje ovlašćuje svoga nositelja da s tom stvari i koristima od nje čini što ga je volja te da svakoga drugoga od toga isključi, ako to nije protivno tuđim pravima ni zakonskim ograničenjima.

čl.37.ZV

(1)

(3) U pravnom se prometu uzima da je idealni dio stvari samostalna stvar; sve štoje određeno za stvari vrijedi i za idealne dijelove, ako nije što posebno propisano.

(5) Suvlasnik smije samostalno pravno raspolagati svojim idealnim dijelom stvari, odnosno svojim suvlasničkim dijelom po pravilima koja vrijede za vlasnikova pravna raspolaganja stvarima.

 

Članak 1111.ZOO

(1) Kad dio imovine neke osobe na bilo koji način prijeđe u imovinu druge osobe, a taj prijelaz nema osnove unekom pravnom poslu, odluci suda, odnosno drugenadležne vlasti ili zakonu, stjecatelj je dužan vratiti ga,odnosno, ako to nije moguće, naknaditi vrijednost postignute koristi.

(2) Pod prijelazom imovine razumijeva se i stjecanje koristi izvršenom radnjom.

 

Članak 1120.ZOO

Kad je netko tuđu stvar uporabio u svoju korist, vlasnik može zahtijevati, nezavisno od prava na naknadu štete, ili ako nje nema, da mu ovaj naknadi korist koju je imao od uporabe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija