Jump to content

zastara potraživanja ulaganja


neodlučan

Preporučene objave

pozdrav.

molio bi savjet.

radi obnove nekretnine digao sam kredit u banci 1999.godine sa rokom otplate od 10 godina. kredit je otplaćen 2009.godine.

tražio sam povrat sredstava uloženih u obnovu nekretnine.

od kad teče zastara za potraživanje sredstava korištenih za popravak nekretnine. od dana završetka radova tj. iskorištavanja kredita ili od dana povrata novca ostvarenog kreditom . koji je rok zastare potraživanja povrata sredstava.

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svezi ulaganja, Vi imate pravo na povrat uloženih sredstava u tuđu nekretninu, što se može tražiti u roku od 5 godina nakon izvršenih ulaganja, nakon čega nastupa zastara tog potraživanja. Takav se povrat može tražiti sudskim putem i to tužbom za isplatu, a za što je naravno potrebno predočiti i odgovarajuće dokaze (račune i sl.).

Valja istaknuti da u određenim situacijama zastara ne teče,no niste napisali u kojem ste odnosu sa osobom od koje tražite povrat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stan je moje vlasništvo. oštečen u ratu. nalazi se na području obnove.

obnovljen sredstvima od kredita i posuđenim novcem. namjenski kredit podignut 1999.

stan obnovljen i useljen u 10.mj.2000. zgrada (osim mog stana) obnovljena u organiziranoj obnovi od strane RH i useljiva od 9.mj.2004.

zbog opravdanih razloga(smatram) nisam bio u mogućnosti čekati obnovu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema izloženom, ispada da bi zastara već debelo nastupila. Osim, ako imajući u vidu specifičnost predmeta, neki poseban propisa ne određuje što drugačije (ali sumnjam).

 

Iako moram priznati da mi nije jasan ovaj navod cit. "zbog opravdanih razloga(smatram) nisam bio u mogućnosti čekati obnovu", imajući u vidu ovaj navod cit. "namjenski kredit podignut 1999., stan obnovljen i useljen u 10.mj.2000.".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Iako moram priznati da mi nije jasan ovaj navod cit. "zbog opravdanih razloga(smatram) nisam bio u mogućnosti čekati obnovu", imajući u vidu ovaj navod cit. "namjenski kredit podignut 1999., stan obnovljen i useljen u 10.mj.2000.".

 

stan je oštečen 91. u terorističkom aktu JNA, s elementima genocida (kako se navodi u presudu Međunarodnog suda u Haagu Hrvatska -Srbija).šteta je nastala i otuđenjem stvari i devastacijom stana. ja sam otjeran iz svog mjesta u zatvor u S.Mitrovicu.

nastupanjem mirne reintegracije vračam se ali zbog svoji potreba nisam mogao čekati obnovu za koju se nije znalo kad će biti izvedena. novcem od kredita sam obnovio stan (djio novca posuđe i osobna ušteđevina). obnova zgrade (u kojoj je i moj stan ) počinje u 9.mj.2003. a završava u 10mj.2004.

 

šteta je nastala kaznenim djelom. dali se zastara potraživanja povrata sredstava može računati prema zastari za kaznena djela kojima je počinjena šteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

nastupanjem mirne reintegracije vračam se ali zbog svoji potreba nisam mogao čekati obnovu za koju se nije znalo kad će biti izvedena. novcem od kredita sam obnovio stan (djio novca posuđe i osobna ušteđevina). obnova zgrade (u kojoj je i moj stan ) počinje u 9.mj.2003. a završava u 10mj.2004.

 

kada vlasnik nekretnine ili pokretnine izvrši restituciju (prije sudske odluke) šteta i dalje postoji samo je izražena u novcu.

rješenje VSRH broj: Rev 561/06-2

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija