Jump to content

Pomoć hitno! Duplo naplačena alimentacija! Dali je to Kazneno djelo???


Anamariamia

Preporučene objave

Ovim putem molim pravnu pomoć zbog bezizlazne situacije!

 

Naime, nakon skoro 5 godina trajanja brakorazvodne parnice sud u ožujku 2012. dodjeljuje djete bivšem suprugu. U tijeku brakorazvodne parnice dijete živi malo samnom malo s bivšim suprugom, po djetetovoj želji, (tada starost 11-16g). Imali smo podjeljenu skrb. Uzdržavanje u vrijeme parnice uplačujem što na ruke bivšem suprugu što na štednju što sam otvorila djetetu, no sud uzima u obzir oko (15000kn) a uplačeno oko 40000kn. Po završetku parnice sud dosuđuje da moram platiti zaostale naknade za uzdržavanje u vrijednosti od 58 000+kamate. i dodjeljuje mi alimentaciju u iznosu od 1400 kn. (Plaća mi je 5200kn) Molim bivšeg supruga (plaća mu je 7100kn) da se dogovorimo oko kamate pošto mi kredit koji moram dići za zaostatke onemogučuje da uplaćujem normalno nadolazeće rate, on na to pristaje. Dižem kredit po pravomočnosti sudske odluke od 58 000 kn i uplačujem bivšem suprugu na račun, te uplačujem alimentaciju skoro svaki mjesec,(ukoliko preskoćim mjesec idući platim duplo) živim sama. On pokreće u drugom mjesecu 2015. ovršni postupak koji mi račun skroz blokira i potražuje kamatu od 10500kn, te traži ovrhu za svaki idući mjesec. Imam kredit od 1600kn za sudsku presudu i 1400kn alimentacije (samoinicijativnu administrativnu zabranu), prema savijetu odvijetnika, posuđujem od rodbine novac i uplačujem na njegov račun (prema FINI) 10500kn i molim ga da napravi obustavu ovrhe da mi ne blokira plačanje kredita i nadolazećih alimentacija. On se na to upotpunosti oglušuje i ne odustaje od ovrhe. Ponovo posuđujem novac i prodajem neke kućanske predmete stavljam na račun 11500kn i FINA to povlači, te me odblokiraju. Svaki mjesec mi s plaće samoinicijativno poslodavac skida 1400kn, no on šalje dopis fini da nisam uplatila za 1,2,3,4 mj. (no uplaćeno je) i ponovo mi sjeda ovrhom na dan kad mi je otac umro (isti dan sastavlja dopunu ovršnog prijedloga). Molim Vas Što da radim????? Kako da prekinem duplo naplačivanje? Dali je to prijevara i nasilje??? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo nije pravno, već matematičko pitanje. Iz vašeg odgovora je teško razabrati koliko je dug tijek zatezne kamate i koji su iznosi (za svaki mjesec koji ste propustili uplatiti dužnu alimentaciju, na mjesec dana su tekle zatezne kamate, pa i to valja uračunati). S jedne strane uzmite presudu, a s druge strane vaše uplate, pa neka vam knjigovođa izračuna koliko ste ustvari platilli i bili dužni plaćati. Ako je razlika na vašu štetu, možete od vašeg djeteta (čiji je zakonski zastupnik vaš bivši suprug) u posebnom parničnom postupku zahtijevati povrat iznosa stečenog bez osnove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E, da kad bi bilo toliko jednostavno!! Dala sam izračunati i u pretplati sam oko 17000kn. No to nije bitno,nije meni žao pretplate...neka djete ima što više!!! Pazite i sama sam pravnica i nemogu si pomoć!!!! Nego je stvar u mržnji bivšeg supruga koji lažno izvješćuje FINU o mojim plačanjima!!! Dakle, plača mi sjeda 5 u mjesecu (tad i alimentacija), i on se 16 u mjesecu već četiri mjeseca zaredom očituje prema FINI kako ja ne uplaćujem, a njemu iznos sjedne normalno na račun. Zatim kreće agonija! Već četiri mjeseca zaredom, Vadim se iz Finine blokade posudbama da bi imala idući mjesec za kredit i alimentaciju za idući mjesec. Što to nije prijevara sukladno KZ-u!? Držanje u zabludi instituciju i meni čini ogromnu štetu!!! Tipa za 1400kn ja moram s troškovima platit 1750kn i to svaki mjesec + normalno što uplačujem zabranom s plaće za tekući mjesec!!!! I to me tjera u potpunu propast!!! Pazite tražbina ne postoji......u pretplati sam!!! Molim pomoć!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni se više čini da se radi o kaznenom djelu davanja lažnog iskaza u upravnom postupku (čl. 305. KZ), ali je pitanje je li to primjenjivo u konkretnom slučaju. Ako mislite da imate pravo, ništa vas ne košta podnijeti kaznenu prijavu protiv supruga u nadležnu policiju ili ODO pa vidjeti kakav će oni stav zauzeti o tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se da ne košta ništa kaznena prijava, ali sam skeptičan po pitanju njena uspjeha, jer treba vidjeti točnu svrhu ovih uplata i na što se točno odnose (zaostatak, kamate, tekuće obroke ili ... ?).

 

Želim reći da ako u tom pogledu ima nejasnoća, imajući u vidu da se davanje lažnog iskaza može počiniti isključivo s namjerom - manevarski prostor obrane je dosta širok, a pokriće u vidu zaštite prava djeteta svakako stoji.

 

Moguće vrlo komplicirana situacija, financijski gledano i bojim se da, ako je riječ o nekom većem ODO-u, da se neće previše i preduboko upuštati u rasvjetljavanje situacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se da ne košta ništa kaznena prijava, ali sam skeptičan po pitanju njena uspjeha, jer treba vidjeti točnu svrhu ovih uplata i na što se točno odnose (zaostatak, kamate, tekuće obroke ili ... ?).

 

Želim reći da ako u tom pogledu ima nejasnoća, imajući u vidu da se davanje lažnog iskaza može počiniti isključivo s namjerom - manevarski prostor obrane je dosta širok, a pokriće u vidu zaštite prava djeteta svakako stoji.

 

Moguće vrlo komplicirana situacija, financijski gledano i bojim se da, ako je riječ o nekom većem ODO-u, da se neće previše i preduboko upuštati u rasvjetljavanje situacije.

 

slažem se, ali ako gospođi nije cilj oduzimati, kako sama kaže, stečeno bez osnove svom djetetu, i pita nije li riječ o prijevari - ja ne mogu reći da je riječ o prijevari, eventualno o nekom drugom kaznenom djelu, ali i sama sam već rekla da dvojim oko uspjeha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!!! Bar na raspravi!! Da odgovorim G-man-u! On podnosi na FINI Lažni podnesak Građanskog suda u Zagrebu (imam kopiju iz fine, predstavlja se kao građanski sud, a s građanskog ništa nije otpremljeno) da nisam platila tipa za 4mj, a uplačeno je... Ovako odluka je pala sutra je 16.5. Plaćena alimentacija je 3.5. ukoliko ponovo podnese lažni podnesak morat ću u MUP ili ODO!! Razgovarala sam s sudkinjom koja vodi ovršni postupak i ona kaže da se s ovakvom situacijom nikad u životu nije srela. Biveg supruga sam tri puta molila da odustane i neće... njemu je to smiješno...., rekla sam mu neka zadrži svu pretplatu samo da prestane ovrha!! Bila sam u CZSS rekli su mi da je to ekonomsko nasilje u obitelji i da odem u MUP...,no da oni tu ništa nemogu! U životu nisam protiv nikog podnosila prijave, ili tužbe...tako da mi je sve ovo koma!!! S pravne strane...neko koristi ovršni zakon za počinjenje kaznenog djela....i sad ovršni zakon kaže da ukoliko se pokrene k. postupak po službenoj dužnosti (za tražbinu), ovrha se odgađa...!!! No, kako do obustave??? Nitko nezna!! I da, sudkinja kaže protuovrha (financijsko vještačenje) i to na cijeli iznos...i onda opet djetetu uzimat....!!! Koma zbog idiota!!!! Dakle, kako do obustave?? Hvala još jednom svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Skupite sve dokaze koje imate o slucaju i lijepo telefonski zakazite razgovor u nadleznom drzavnom odvjetnistvu, obavezni su i duzni vas primiti. Na razgovoru iznesite svoju stranu price sa dokazima i znat cete na cemu ste jer ce vam tamo reci da li u svemu tome ima elemenata kaznenog djela. Mozete otici i na policiju na razgovor, to je vase pravo ali ocekujte odgovor tipa " rijesite to privatnom tuzbom " ili " mi se ne mijesamo u nerasciscene imovinske odnose ". Moguce da cete takve odgovore dobiti i u drzavnom odvjetnistvu ali ako mislite da ste u pravu nemojte se obeshrabriti. Tada mozete poslati sluzbeni dopis i jednima i drugima ( preporucujem direktno sefu nadlezne policijske postaje sta se policije tice ) i tada su duzni izvrsiti izvide i razgovore sa bivsim suprugom i o rezultatima vas sluzbeno izvjestiti.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

On podnosi na FINI Lažni podnesak Građanskog suda u Zagrebu (imam kopiju iz fine, predstavlja se kao građanski sud, a s građanskog ništa nije otpremljeno)...

 

Ako ovime želite reći da je krivotovorio ispravu, onda vam mogu samo savjetovati da odete direktno na nadležno ODO i podnesete kaznenu prijavu.

 

O radu CSS-a se na ovom Forumu već opsežno pisalo i ne treba ponavljati (prosurfajte si malo). Čast izuzecima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

! On podnosi na FINI Lažni podnesak Građanskog suda u Zagrebu (imam kopiju iz fine, predstavlja se kao građanski sud, a s građanskog ništa nije otpremljeno) da nisam platila tipa za 4mj, !

 

?????

fina vrši izravnu naplatu temeljem pravomoćne i ovršne isprave a ne temeljem nekih podnesaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brakorazvodna presuda je ovršna isprava, a prijedlog za ovrhu je i nepravomočno rješenje o ovrsi (sud je samo udario žig) jer sam izjavila u žalbi da je tražbina upotpunosti namirena (što i jest), no žalba ne odgađa provedbu ovrhe za buduće tražbine. FINA postupa po tom rješenju, no bivši obavještava lažno FINU kako nisam platila i FINA po tomu postupa!! Tako su mi u FINI rekli!! Tj. da oni ne odgovaraju za utemeljenost - vjerodostojnost tražbine, već sud!! No dok dođe do ročišta ja ću bit u pretplati i 70000kn,a ukoliko pustim ovrhu kredit mi za to dijete dolazi u drugi naplatni red i nemam za novu alimentaciju!!! Tko to može danas izdržati!! Pogotovo ja koja mi kad nema ovrhe ostane od plaće 1900-2200 kako kad! A da bar ima temelja!!! Upravo sam zato dizala kredit da mi se ovo ne dogodi!! Ne nego mislim da je to pravna praznina...koju ovrhovoditelj iskorištava,no kazneni zakon je organski i iznad ovršnog je...što i sam ovršni priznaje!! No, nitko nezna kojim putem to riješit....!! Hvala svima još jednom!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo Zhvaljujem se svima!!! Poslušala sam savijet i hrabro se uputila u ODO!!! Prihvatili su kaznenu prijavu i u tijeku je istraga po službenoj dužnosti...i to za kaznena djela: Provođenje obiteljskog nasilja, sukladno članku 4. ZZNuO, Prijevare, sukladno članku 236. St.1.KZ-a, Krivotvorenje isprave, sukladno članku 278. st. 1. KZ-a!!! Čeka se obustava ovrhe jeeeeeeee!!!! Hvala Vam svima još jednom!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brakorazvodna presuda je ovršna isprava, a prijedlog za ovrhu je i nepravomočno rješenje o ovrsi (sud je samo udario žig) jer sam izjavila u žalbi da je tražbina upotpunosti namirena (što i jest), no žalba ne odgađa provedbu ovrhe za buduće tražbine. FINA postupa po tom rješenju, no bivši obavještava lažno FINU kako nisam platila i FINA po tomu postupa!! Tako su mi u FINI rekli!! Tj. da oni ne odgovaraju za utemeljenost - vjerodostojnost tražbine, već sud!! No dok dođe do ročišta ja ću bit u pretplati i 70000kn,a ukoliko pustim ovrhu kredit mi za to dijete dolazi u drugi naplatni red i nemam za novu alimentaciju!!! Tko to može danas izdržati!! Pogotovo ja koja mi kad nema ovrhe ostane od plaće 1900-2200 kako kad! A da bar ima temelja!!! Upravo sam zato dizala kredit da mi se ovo ne dogodi!! Ne nego mislim da je to pravna praznina...koju ovrhovoditelj iskorištava,no kazneni zakon je organski i iznad ovršnog je...što i sam ovršni priznaje!! No, nitko nezna kojim putem to riješit....!! Hvala svima još jednom!!

 

tek kad ste ovo napisali, shvatila sam u čemu je riječ. dobro za vas što ste podnijeli kaznenu prijavu, sad će se to vjerojatno i raščistiti :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi pomozite!!!Ovako zanima me da li neisplacene alimentacije mogu otici u zastaru?Nisam dobila alimentaciju u razdoblju od 2008 do 2013 pa onda u 2014 mi je uplatio osam mj za redom i secer na kraju u 2015 opet nista...Stoga me zanima mogu li podici privatnu tuzbu i to sve ovrhom naplatiti je je covjek u vojnoj mirovini....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi pomozite!!!Ovako zanima me da li neisplacene alimentacije mogu otici u zastaru?

 

Mogu otići u zastaru, ali zastara ne teče dok traje obaveza uzdržavanja. Zastara je pet godina, ali počinje teći tek nakon što prestane obaveza uzdržavanja, /dakle, kad 'dijete' navrši 19, ili 26 godina ako redovito studira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko imate sudsko rjesenje za placanje alimentacije otidjite kod odvjetnika da vam napise prijedlog za ovrhu. Odvjetnika cete morati platiti ( 500-1000 kn nece biti vise ) ali cete te novce kasnije dobiti nazad kroz ovrhu tj. troskovi ovrhe ce biti naplaceni ocu djeteta.....ukoliko si ne mozete priustiti odvjetnika otidjite u ured drzavne uprave i zatrazite besplatnu pravnu pomoc pa ce vam ovrhu besplatno napisati odvjetnik kojeg vam oni odrede. Napominjem da se tada vremenski rok za ovrhu produzuje zbog zagusenog cinovnickog aparata tj cekat cete dok vam to ne odobre.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija