Jump to content

ovrha alimentacije


blazenka cukli

Preporučene objave

Poštovanje,

molim savjet.

sud je po mom prijedlogu naložio ovrhu zaostatka alimentacije- 8400 kn na plači bivšeg muža.Nakon što je primio rješenje o ovrsi on je samovoljno počeo isplaćivati dug u ratama bez obračunate kamate, bez dogovora i upisane svrhe uplate i poduzeće me o tome obavjestilo.Naravno želio je izbjeći plačanje kamate.

Zanima me dali je poslodavac smio ignorirati odluku suda i ne izvršiti ovrhu?Ja sam podnesla očitovanje i tražila da djeluju po sili zakona i da ću napraviti ovrhu nad poslodavcem u slučaju da ne ne ovrše plaću bivšeg muža-dug plus kamate

Na dvije rate uopće nije navedena svrha uplate a na jednoj je napisano samo alimentacija a ne zaostatak i ja mislim da mu to ne mogu priznati kao dokaz otplate duga?Jeli tako?

Što mogu očekivati?I što napraviti ako poslodavac ne provede ovrhu?

Hvala i lijepi pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je zapravo nastao taj dug?

On nije redovito plaćao, ili je dug nastao zato jer je sud odredio da retrogradno mora platiti alimentaciju za vrijeme trajanja razvoda?

Je li on neredovito plaćao zato jer je imao financijskih problema, ili se inatio?

 

Možda sam u krivu, ali nekako stičem dojam da je vama važnije inaćenje nego korektan odnos. Što vam sada znači ta ovrha? Želite bivšeg muža i oca svog djeteta baciti u blokadu i probleme?

Vraća li on dug?

Čini se da vraća. Ne može izbjeći da sve to plati.

Koja je onda svrha ovog vašeg upita?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je zapravo nastao taj dug?

On nije redovito plaćao, ili je dug nastao zato jer je sud odredio da retrogradno mora platiti alimentaciju za vrijeme trajanja razvoda?

Je li on neredovito plaćao zato jer je imao financijskih problema, ili se inatio?

 

Možda sam u krivu, ali nekako stičem dojam da je vama važnije inaćenje nego korektan odnos. Što vam sada znači ta ovrha? Želite bivšeg muža i oca svog djeteta baciti u blokadu i probleme?

Vraća li on dug?

Čini se da vraća. Ne može izbjeći da sve to plati.

Koja je onda svrha ovog vašeg upita?

 

Da,on je sedam mjeseci u toku prakorazvodne parnice prestao plaćati,neznam zbog čega i sud je odredio da to plati a budući da nije htio dogovorno morala sam napraviti ovrhu.Dva tjedna nakon što je primio rješenje počeo je u ratama otplaćivati bez objašnjenja a poslodavca je uvjerio da je počeo otplaćivati prije sudske ovrhe.Inaće ,on je taj koji se u ovoj priči inati,radi u Njemačkoj ,ima dohodak 17000-20000 kn,za starijeg sina -23 g. je prestao plaćati kad je napunio 18.g.a za kčer plaća 1200 kn,ali nedavno je i ona navršila 18.i odmah prvi mjesec je izostala alimentacija pa ga je kčer morala upozoriti na njegovu obavezu plačanja budući da se redovito školuje.Ja sam nezaposlena ali to nije važno jer sam ja tražila razvod i skrbništvo i trudim se djeci priuštiti lijep život a on jednom mjesečno dođe kući i onda im dodijeli 200 kn džeparca,a to je omalavažavajuće s obzirom na njegove mogučnosti.Ja želim novcem od duga platiti djeci auto školu i sa kamatama bi to bilo blizu potrebnom iznosu pa se zato i borim za to.Samo tražim ono što mi zakonom pripada.Poslodavac je po meni krivo postupio jer je vjerovao njegovim lažima a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nastavak--nije se uvidom u dokaz plaćanja uvjerio u istinitost njegovih riječi i to me jako srdi jer on tako godinama laže svima a poslodavac ipak mora poštivati odluku suda,zar ne.E,toliko od mene,nije tu u pitanju moje inaćenje već njegovo, a niti nemogučnost plaćanja već od zakidanju dječjih prava.Dali je poslodavac nakon mog očitovanja dužav provesti ovrhu na plaću ili ću ja morati napraviti ovrhu nad poslodavcem.Lijepi pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na dvije rate uopće nije navedena svrha uplate a na jednoj je napisano samo alimentacija a ne zaostatak i ja mislim da mu to ne mogu priznati kao dokaz otplate duga?Jeli tako?

Što mogu očekivati?I što napraviti ako poslodavac ne provede ovrhu?

 

uplate bez navođenja svrhe uplate mogu se smatrati darom za djecu ( bivšu sigurno nebi darovao a možda i bi zbog pojačane brige za djecu .

uplata na kojoj je samo oznaka alimentacija je rata alimentacije je za taj mjesec .

pismeno (preoručeno i sa povratnicom) upozori poslodavca da počne izvršavati nalog iz rješenja o ovrsi inače češ tražiti ovrhu na njegovim sredstvima.

od ovrhe je zaštičena 1/2 prosječne plaće.

koliki je dug sa kamatama ? za koje razdoblje ? smatram da bi cijelokupnu ovrhu poslodavac mogao učiniti u par isplata (obzirom na visinu zarade)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nastavak--nije se uvidom u dokaz plaćanja uvjerio u istinitost njegovih riječi i to me jako srdi jer on tako godinama laže svima a poslodavac ipak mora poštivati odluku suda,zar ne.E,toliko od mene,nije tu u pitanju moje inaćenje već njegovo, a niti nemogučnost plaćanja već od zakidanju dječjih prava.Dali je poslodavac nakon mog očitovanja dužav provesti ovrhu na plaću ili ću ja morati napraviti ovrhu nad poslodavcem.

Stvarno ne vidim zašto od toga pravi probleme. Razumio bih da radi u RH za minimalac ili mu je plaća neredovita...

 

Ne možete napraviti ovrhu nad poslodavcem, nego na plaći /računu u banci oca.

 

Je li poslodavac njemačka tvrtka, ili hrvatska?

Ima li vaš bivši/otac djece njemačko državljanstvo ?

 

Pazite, zakoni se u državama članicama Eu onekoliko razlikuju. Nije svugdje obaveza uzdržavanja do godinu nakon završetka školovanja, negdje je do godinu nakon punoljetnosti djece (navršenih 19).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno zašto ste čekali skoro tri godine da naplatite taj iznos. Po meni tu nešto smrdi. Tko zna što je čovjek sve za vas napravio a vi mu onako vraćate. Poslodavac kad dobije odluku suda po njoj i postupa sve dok ne bude isplaćeno do zadnje lipe s njihove strane to što on kaže poslodavac sigurno nije uzeo u obzir. Vi pošto želite djeci sve najnovije i najbolje možda bi mogli guzu dignuti iz fotelje i pomoći im da polože i kupe auto sa vašim doprinosom kroz rad a ne samo tuzakanjem prema bivšem jer vas očito boli koliko on zarađuje. Siguran sam da on djeci daje ali vi bi naravno htjeli još jer vam je sve malo. Ima san ja jednu takvu i točno sam vas prepozna po tonu pisma. Očekujem žuti karton, ne odmah crveni jer mi je prvi faul.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno ne znam zasto napadate jadnu zenu i koristite takav rjecnik.Ona ne potrazuje milione vec 1200 kn mjesecno koje je otac duzan placati za kcer. Nigdje ne spominje kupnju auta ili ne znam kakvog luksuza vec zeli djeci platiti autoskolu. Mozda gospodja laze i muz joj nema 20 tisuca kuna placu nego dvije tisuce a mozda i bivsi muz kojeg ovdje nema ima svoju stranu price ali to sto ste vi imali " jednu takvu " vam ne daje pravo na takav rjecnik. Sta je toliko cekala? Vjerojatno je pokusala ljudski se dogovoriti sa bivsim suprugom i preostala joj je samo ovrha da uspije naplatiti novac za djecu. Razmislite malo sta pisete i ako niste sigurni da li bi pisali ili ne imate onu staru izreku " sutnja je zlato ", sa ovim tekstom iznad niste nikome pomogli.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslodavac kad dobije odluku suda po njoj i postupa sve dok ne bude isplaćeno do zadnje lipe s njihove strane to što on kaže poslodavac sigurno nije uzeo u obzir.

 

poslodavac ne dobije odluku o plaćanju alimentacije i po toj odluci nije dužan postupati.

ako poslodavac dobije rješenje o ovrsi na plaću po takvoj odluci je dužan postupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma dajte molim vas. Napisala je da je poslodavac dobio riješenje o ovrsi. Mislite li vi da poslodavac ne sprovodi tu odluku, ona je već izračunala i kamate točno do vozačkog ispita. Najvjerojatnije joj ne odgovara sto to neće dobiti odjednom nego u više obroka. A i sama je rekla da otac jednom mjesečno daje djeci po 200 kuna mimo alimentacije tko zna možda i više. Mario 77 ne znam kakvo ti je životno iskustvo niti me zanima ali nauči čitati između redaka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A sta se tu ima citati izmedju redaka kad je zena sve napisala. Cim je otac primio rjesenje o ovrsi, isplatio je zaostatke jer je znao da ni zalbom ovrhu nece moci izbjeci i tim isplatama je zelio izbjeci placanje kamata. Vi sad tu zenu proglasavate kao manipulatoricu jer je, zamislite, znala izracunati kamatu ( sta zna svaki osnovnoskolac ) na iznos od 8400 kn koja zakonom pripada njezinoj kceri. Takodjer vam je napisala da je i sama kcer ( buduci je punoljetna ) morala upozoriti oca na obavezu placanja alimentacije jer ju je prestao isplacivati....kakve veze tu ima moje ili icije drugo zivotno iskustvo. Ako vi mozete procjeniti osobu na temelju par napisanih rijeci i znati sve o njoj citanjem izmedju redova onda vam cestitam, ocekuje vas blistava buducnost iz psihologije a vjerojatno cete biti i u uzem krugu za dobitnika Nobelove nagrade.....Nisam dugo na ovom forumu ali mi nije jasno zasto se stalno potencira neki rat izmedju muskih i zenskih, oceva i majki umjesto da se pokusa pomoci ljudima znanjem i iskustvom a ne da vecina tema ode u beskrajne rasprave.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao što vam je rečeno, o tome je li poslodavac dužan postupati ovisi na kojem predmetu ovrhe se ovrha provodi - na cjelokupnoj imovini ili samo na plaći (ako je samo na plaći, onda je poslodavac dužan postupati). je li rješenje o ovrsi postalo pravomoćno? (tj. je li se ota žalio, pa onda u tom vremenu dok se žalba rješava, počeo dobrovoljno plaćati?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

molim savjet.

sud je po mom prijedlogu naložio ovrhu zaostatka alimentacije- 8400 kn na plači bivšeg muža.

 

samovoljno počeo isplaćivati dug u ratama bez obračunate kamate, bez dogovora i upisane svrhe uplate i poduzeće me o tome obavjestilo.Naravno želio je izbjeći plačanje kamate.

 

Na dvije rate uopće nije navedena svrha uplate

 

a na jednoj je napisano samo alimentacija a ne zaostatak i ja mislim da mu to ne mogu priznati kao dokaz otplate duga?Jeli tako?

Hvala i lijepi pozdrav.

 

blazenka, neki su vam tu komentari bili negativni, ja pretpostavljam zato jer su neki osjetili nepravdu a to nisu znali izraziti vec isli svadalacki, na ad hominem , protiv vas

 

ima vam tu nekoliko stvari na koje bi oni koji su iskusili nesto slicno "dizali obrve"

 

Napisali ste da je nicim izazvan na 7 mjeseci prestao placati za vrijeme razvoda.

Sva je prilika da je saznao da je za sve sto je placao do tada zapravo nije bio obavezan placati a to sto je platio ne vrijedi, ne racuna se i morat ce sva platiti ponovo

 

stoga mozda on zeli da mu uracunate ono sto je platio ranije, dok nije bilo sudske obaveze.

 

zatim vi ste jako "nabrijani" pa se stjece dojam da bi vam bil posebna satisfakcija da da bude po vasem

 

to se vidi iz toga sto mu one dvije rate ne zelite priznati samo zato jer nema svrhe, a cak ni onu gdje je samo "alimentacija" bez "zaostataka"

 

to vam je nekorektno, i sa strane djeluje kao da ste zavidni na njegova primanja i da ga zelite povrijediti

 

primjerite da je kamata od 2500 kuna na tih nekih 8400 kuna u dvije godine enormna i neodrziva

evo cak i nasa vlast je to shvatila, koliko je to razorno za drustvo pa su napravili napor da to smanje

 

jos jedna stvar, vas kcer je navrsila 18 godina i vi je vise ne mozete zastupati

 

pokusajte se pomiriti sa cinjenicom da su vam djeca odrasla i da nemate vise nikakve veze s njim niti utjecaja na bivseg muza

 

ako pak nastavite samo cete naskoditi "djeci"

 

necete moci ovrsiti poslodavca, jer po svemu sudeci bivsi vam radi u nekom mjesanom aranzmanu ugovorenom pri nasoj firmi ali se rad odvija pod drugom firmom.

i necete uspjeti zanemariti uplate ili nametnuti odjednom cijeli iznos

 

jer da to ide preko fine vec biste to obavili

 

ponavljam, ako zelite dobro svojoj odrasloj djeci nemojte pokusavati naskoditi bivsem jer nekakvo vase zadovoljstvo ili satisfakcija ce samo odvracati oca od dobrobiti djece, ni onih 200 kuna nece htjeti im pokloniti ako vi naganjate

 

ako im zelite da imaju auto skolu nadite sebi posao, zaradite i dajte im

 

ili jos bolje naucite i njih da "ulove ribu"

 

sad smo ta nesretna eunija, pa dajte iskoristite sto je dobro u toj tuzi, odite nadite posao, zaradite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo,dok ovo pišem pripremam se za sezonski posao na moru,trajat će samo 3 mj.ali veća je lova pa bu se skupilo za auto školu za oboje djece ali klinci ostaju sami doma i morat će se snaći bez mene. Čini mi se da se stjeće dojam da ja ne želim raditi,nažalost 52.su mi godine,stvarno sam aktivna u traženju posla ali posla nema a moje godine su otežavajuća okolnost.Istina je da na neki način želim povrijediti bivšeg ali vjerujte mi da je to zaslužio jer je on taj koji se 20 g. braka borio protiv mene,bilo je ti i psihičkog i materijalnog maltretiranja i koliko sam sretna da sam se razvela toliko sam ogorčena što je takav gad prema vlastitoj djeci.Ja sam uvijek za dogovor ali on se protivi svakom mog pokušaju da ostane mir među nama bar zbog djece.Želim ga kazniti za svaku njegovu glupost jer je jako škrt i vjerujte mi nemam zbog čega biti zavidna na visinu njegove plače jer je u mom interesu da što više zasluži jer će jedino tako uspjeti naći način da me isplati a u pitanju je veći iznos mojih vlastitih sredstava a ne podjela bračne stečevine jer u braku skoro pa ništa nije stećeno.

Jasno mi je da izgleda da sam se nepravedno okomila na njega ali to nije istina,sve što radim za dobrobit je djece dok on ne razmišlja na taj način.

Lijepi pozdrav svima koji su se uključili u temu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Istina je da na neki način želim povrijediti bivšeg

 

ali vjerujte mi da je to zaslužio jer je on taj koji se 20 g. braka borio protiv mene,bilo je ti i psihičkog i materijalnog maltretiranja i koliko sam sretna da sam se razvela toliko sam ogorčena što je takav gad prema vlastitoj djeci.Ja sam uvijek za dogovor ali on se protivi svakom mog pokušaju da ostane mir među nama bar zbog djece.

 

Želim ga kazniti za svaku njegovu glupost...

 

Jako ste kontradiktorni u ovih par rečenica koje ste napisala.

 

Svu krivnju pokušavate svaliti na njega, a ispada da je njegova krivnja jer nije u svemu postupao po vašim željama, nego se usudio imati svoje stavove.

Ispada da 'ste vi za suradnju', ali na način da se dogovorite da sve bude po vašim željama. Ako nije tako, onda je on 'gad prema vlastitoj djeci'.

 

Vi se u nekim stvarima s njim niste slagali, i to je uzrok vašeg razlaza. Ne spominjete da je bio kurviš i ganjao druge žene, da je pio, da je bio nasilnik. Pa je onda tu univerzalna optužba da je 'loš otac'

Ovo sa 'psihičkim i materijalnim maltretiranjem' su uglavnom feminističke floskule - to može proći kada muž ženi brani da radi i kontrolira svaki novćić. Ne i u slučaju kada on ima drugačije viđenje o trošenju novca.

 

Meni se čini da je on u cijeloj priči bio jednako nesretan i nezadovoljan, da ste za ovo oboje krivi i da je on imao potpuno pravo okrenuti nou stranicu u svom životu.

 

 

 

 

Jasno mi je da izgleda da sam se nepravedno okomila na njega ali to nije istina,sve što radim za dobrobit je djece dok on ne razmišlja na taj način.

Nemojte svoju ogorčenost skrivati iza 'dobrobiti djece'. I sami ste praktično priznala da ste se 'okomila' na njega.

 

Potpuno se slažem sa upisom coruptionbustera.

Ako se inatite i imate negativan odnos prema njemu, potpuno je razumljivo da ćete isto to dobiti i natrag.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.Želim ga kazniti za svaku njegovu glupost jer je stećeno.

Jasno mi je da izgleda da sam se nepravedno okomila na njega ali to nije istina,sve što radim za dobrobit je djece dok on ne razmišlja na taj način.

Lijepi pozdrav svima koji su se uključili u temu.

 

ma pustite auto skolu, pustite sve

djeca su odrasla

za sebe se pobrinite

realno gledajuci 8 pa i 11 tisuca kuna su posve nebitni

vi ne mozete rjesiti njegovu skrtost tako sto cete mu prisilno i bas po vasim uvjetima naplatiti

evo zamislite da ste uspjeli... i sto sad?

sad on se moze duriti i zauzeti stav da se konacno rijesio i vas i djece, ako je takav inatljiv

 

pustite to, neka djeca - odrasli ljudi pokusaju izgaraditi odnos, vi im mozete saomo smetati u njihovom najboljem interesu ako zelite da se eotivno solidariziraju sa vama.

 

vas emotivni interes nije istovremoni i njihov najbolji interes

 

njima ne treba iskamcen novac od oca vec podrska u zivotu

 

vas odnos sa muzem ne smije opterecivati njihov odnos

 

ima poslova u drzavama susjedinim po evropi gdje mozete zaraditi nesto

 

na moru su samo varalice :(

 

znam, ja zivim na moru pa znam kako izrabljuju i varaju kontinetalce

 

neki to rade jer su bezdusni, a drugi to rade jer naivno vjeruju da ce se "pokriti" ali vjecito su kratki

jedino vlasnici prostora dobiju svoj diop kolaca na sigurno, unaprijed

nas turizam vam je zabluda :(

zato od kad sam se ja otisnuo u svijet ne pada mi napamet ista pokusavati u Hr

abC

 

anything but Croatia, osim ako ste mazohist

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sasvim je točno sve što navodite,djeca se moraju brinuti za sebe ali ja ću im ipak omogućiti polazište za život,ja se brinem za sebe od 18.g. ,nisam imala majku,(umrla dok sam imala 7 g.)pa im sad želim nadoknaditi svoj gubitak.Jasno je meni da sam previše zaštitnički nastrojena prema njima ali ne mogu si pomoći tim više što od oca nisu niučemu ima li podršku.Ja sam im ne samo majka nego i veliki prijatelj i sretna sam da je tako.

e sad ,druga je priča bivši muž.U tom odnosu ja sam ta koja je odlučila okrenuti novu stranicu,nije to bilo lako ,ali isplati se .zadovoljna sam sa svojim životom.i nisam puna mržnje kako to možda izgleda,samo se borim za svoj mir,a bivšem samo želim naplatiti njegove gluposti.Ima djecu i obaveze prema njima,svaku sudsku odluku je pokušao poništiti,zato je razvod trajao skoro tri god.,ali nije uspio ni u čemu a dug je napravio i dug će vratiti.to je moj novac i dok mu to neuzmem neću biti mirna.Znam da sam" tvrda" ali život uz njega me takvom napravio.

Posao sam dobila u tvrtki iz mog grada i sve je legalno,uredno,dobri uvjeti garantirano i sretna sam zbog toga.Radit ću s "domačim ljudima" Hvala na objavama.Malo ste me i prosvijetlili ali sad sam već sve pokrenula i čekam ishod.

Ne brinite se za mog bivšeg,snalazi se on jako dobro,jako je dobar glumac ali ipak budala jer nije shvatio u 20 g. moje dobre i loše strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija