Jump to content

Nasljeđivanje imovine i dugova nakon smrti roditelja


realitylord

Preporučene objave

Poštovani,

prije 10-ak dana mi je preminula mama. Ostavinska rasprava još nije pokrenuta, a ja sam jedini nasljednik.

 

Iza mame su ostali jedan stan (koji je u otkupu; mama ima vlasništvo, a grad Zageb hipoteku) i jedna livada, sveukupne vrijednosti možda 35 tisuća eura. I nepoznat iznos dugovanja komunalnim poduzećima. S obzirom da nisam do sada bio u ovakvoj situaciji, puno bi mi pomoglo da mi netko od upućenijih članova ovog foruma odgovori na sljedećih nekoliko pitanja.

 

1) Da li prihvaćanjem nasljedstva po nekom automatizmu priznajem i prihvaćam dugove koji su možebitno u zastari, a nije još pokrenut postupak za njih te time efektivno prekidam zastaru ili mogu kasnije pobijati te dugove na temelju zastare (kada se vjerovnik odluči npr. naplatiti putem ovrhe)?

 

2) U slučaju prihvaćanja nasljedstva, koje dugove mogu pobiti na temelju "osobnog duga" (krediti, jamstva, telefonija, minus po tekućem računu u banci...)?

 

3) Da li kao potomak (sin) i jedini nasljednik preminule moram platiti porez na nasljedstvo i ako da, koliko posto?

 

4) Da li traženjem ispisa nenaplaćenih potraživanja od komunalnih i ostalih poduzeća (kako bih uopće stekao kakav-takav uvid u ukupni dug i tako odlučio da se možda odreknem nasljedstva) automatski priznajem postojanje duga i time prekidam eventualnu zastaru u kojoj se dug nalazi?

 

5) Da li moram platiti zatezne kamate na dugove (u slučaju da priznam dugovanja) ili plaćam samo čisti iznos dugova?

 

6) Također bi mi puno značio bilo koji savjet kako se postaviti, šta smijem reći/napraviti, a šta ne dok rješavam stvari sa vjerovnicima.

 

Ispričavam se na podužem postu i unaprijed zahvaljujem svima koji mi pruže pomoć. Ukoliko sam smetnuo sa uma nešto bitno, bit ću vam neizmjerno zahvalan ukoliko mi skrenete pažnju na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

2) U slučaju prihvaćanja nasljedstva, koje dugove mogu pobiti na temelju "osobnog duga" (krediti, jamstva, telefonija, minus po tekućem računu u banci...)?

.

jamstvo za tuđi kredit je osobni dug ostavitelja koji nasljednik ne nasljeđuje.vjerovnicima ne priznati taj dug po jamstvu i uputit ih da u sudskom postupku traženamirenje duga .

ako po dugu za jamstvo postoji ovrha na ime ostavitelja nasljednik nasljeđuje i taj dug.

 

sva dugovanja ostavitelj nasljednik je dužan vratiti do vrijednosti nasljeđene imovine.

ako nasljedite dugove čekajte ovrhu (sudsku ili javnog bilježnika)na svoje ime i dugove možete ospravati zbog zastare.

protiv umrle osobe nemožese voditi postupakpred sudom ili javnim bilježnikom.

ako ovrha stignena umrlu osobu ovrhovoditelj dostavite smrtni list.

 

Ažurirano

 

 

3) Da li kao potomak (sin) i jedini nasljednik preminule moram platiti porez na nasljedstvo i ako da, koliko posto?

.

 

prvi nasljedni red (potomak-predak) ne plaća porez na promet nekretninama ali u zakonskom roku (30 dana) mora prijaviti poreznu obvezu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

1) Da li prihvaćanjem nasljedstva po nekom automatizmu priznajem i prihvaćam dugove koji su možebitno u zastari, a nije još pokrenut postupak za njih te time efektivno prekidam zastaru ili mogu kasnije pobijati te dugove na temelju zastare (kada se vjerovnik odluči npr. naplatiti putem ovrhe)?

.

 

prihvaćanjem nasljedstva imaš zakonsku obvezu kao nasljednik platiti dgove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine. dugovi moraju biti na tvoje ime. postupak za naplatu duga mora biti na tvom imenu kao nasjedniku tada možeš osporavati dugove zbog zastare. uz dug nasljeđuješ i kamate po odluci suda.

za sve dugove uputi ovrhovoditeje da ih potražuju od tebe kao nasljednika sudskim putem.

ne plaćaj ono što glasi na ostaviteljicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Prije svega, ispričavam se na zakašnjelom odgovoru i zahvali za pomoć. Proteklih nekoliko tjedana mi je bilo prilično kaotično.

 

Sada bi me zanimalo još nešto, pa ako netko zna odgovor (možda bi trebao pitanje postaviti u ovršni dio foruma, u tom slučaju molim moderatore da ga premjeste).

 

Zanima me šta se događa sa ovrhama koje su bile pravomoćne u vrijeme kada je mama preminula? Čitam na netu da se te ovrhe obustavljaju do pravomoćnosti isprave o nasljeđivanju i onda nastavljaju protiv nasljednika. Znači li to da nemam nikakvu opciju žaliti se na te ovrhe, makar su u trenutku kada su postale pravomoćne ta potraživanja bila u zastari, ali se mama nije žalila pa su postale pravomoćne?

 

Ispričavam se ako je post/pitanje nejasno, ali ja se ne snalazim baš najbolje sa terminologijom, a ni sa pravom općenito :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovršni postupci koji su bili u tijeku se prekidaju, a onda se nastavljaju nakon što nasljednik preuzme postupak. s druge strane, ako su prije majčine smrti rješenja o ovrsi postala pravomoćna, ni vi kao nasljednik (ako ste prihvatili nasljedstvo) ne možete se na iste žaliti, pa ćete ih morati podmiriti, po mom mišljenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija