Jump to content

Promjena podatka ne privatnom email računu


Paulo_Coehlo

Preporučene objave

Pozz svima!

 

Evo ovako imam jednu čudnu situaciju pa možda netko zna više o ovom.Ovo nije fake ovo je stvarno isitna.Naime ovako meni bliska muška osoba se jako zanima za jednu žensku osobu i sad muška osoba je napravila glupost a to da je neovlašteno ušla u privatni email ženske osobe sa nekanom da sazna nešto više o njoj.Naime nije počinjena nikakava šteta na način da je sa maila nešto obrisano ili da su na kontkante slani neki čudni mailovi, to je bio ono ulaz izlaz.Ulaz u email se desio tako da je promjenjena lozinka jel email račun nije imao neku jaku zaštitu, ali nažalost muška osoba ju nije resetirala. E sad kreće onaj zanimjiv dio,ženka osoba je to prijavila policiji, znači prijavila je policiji "promjenu passworda na privatnom mailu", policija je našla nakon nekog vremena tko je to napravio i pozvala osobnu na razgovor, gdje mu niti u jednom trenutku nije predočen dokaz ta je to počinio on nego mu je samo rečeno da oni znaju(policija) da je to on,muška osoba je dala izjavu na način da je policajac tu izjavu sam pisao u neku bilježnicu i na kraju čak nije dana na potpisivanje. Nekon toga su mu rekli da će ga pozvati na DORH da ovu izjavu isto da njima i da će dobit opomenu.

 

E sad moje pitanje, jel ova priča je 100% istina, može li se to tako, tj. zar policija to provjerava??? I to još na takav način ili je to netko zastrašivanje jel recimo ženska osoba zna nekog u policiji pa je to netko ovako istražio u slobodno vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime nije počinjena nikakava šteta na način da je sa maila nešto obrisano ili da su na kontkante slani neki čudni mailovi

Pretjerano zanimanje za žensku osobu bi se moglo protumačiti kao 'Nametljivo ponašanje' (stalking), očito je uznemirilo žensku dovoljno da ode na policiju.

 

policija je našla nakon nekog vremena tko je to napravio

Policija može iz IP adrese saznati tko je pretplatnik, ali to nije dovoljan dokaz protiv nekoga, no može biti dovoljno da se dobije nalog za pregled osobnog računala, mobitela ili sl. Recite prijatelju nek pogleda 'How To Erase Your Data So No One Can Recover It'

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazneno djelo o kojem se ovdje radi jeste neovlašteni pristup iz čl. 266 st. 1. KZ-a. A opomene više nema u našem kaznenom pravu, već će se to riješiti najvjerojatnije putem kaznenog naloga sa uvjetnom osudom (ako se radi o prvom kaznenom djelu).

 

Naravno, ne trebam ni govoriti da ukoliko prijatelj i dalje bude iskazivao interes za tu žensku osobu, da može dobiti daljnje kaznene prijave (kao što Bobo navodi za nametljivo ponašanje). Sve u svemu, škola za ubuduće. Ovo zastrašivanje zaboravite, jer je prijatelj pogriješio, i postupanje je potpuno legitimno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ženka osoba je to prijavila policiji, znači prijavila je policiji "promjenu passworda na privatnom mailu", policija je našla nakon nekog vremena tko je to napravio i pozvala osobnu na razgovor, gdje mu niti u jednom trenutku nije predočen dokaz ta je to počinio on nego mu je samo rečeno da oni znaju(policija) da je to on,muška osoba je dala izjavu na način da je policajac tu izjavu sam pisao u neku bilježnicu i na kraju čak nije dana na potpisivanje. Nekon toga su mu rekli da će ga pozvati na DORH da ovu izjavu isto da njima i da će dobit opomenu.

 

Jako je malo vjerojatno da je policija išta istraživala po pitanju računala, nego su ga pritisnuli na bazi svjedočenja te ženske osobe - pitali su ju tko je to mogao napraviti i ona ih je uputila na njega.

 

Sad ovisi što je on rekao policajcu na ispitivanju. I još važnije što je policajac napisao u zapisnik a on naivno potpisao.

 

 

 

E sad moje pitanje, jel ova priča je 100% istina, može li se to tako, tj. zar policija to provjerava??? I to još na takav način ili je to netko zastrašivanje jel recimo ženska osoba zna nekog u policiji pa je to netko ovako istražio u slobodno vrijeme.

 

To je ozbiljno kazneno djelo i tom liku bih preporučio da si angažira dobrog odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazneno djelo o kojem se ovdje radi jeste neovlašteni pristup iz čl. 266 st. 1. KZ-a. A opomene više nema u našem kaznenom pravu, već će se to riješiti najvjerojatnije putem kaznenog naloga sa uvjetnom osudom (ako se radi o prvom kaznenom djelu).

 

Naravno, ne trebam ni govoriti da ukoliko prijatelj i dalje bude iskazivao interes za tu žensku osobu, da može dobiti daljnje kaznene prijave (kao što Bobo navodi za nametljivo ponašanje). Sve u svemu, škola za ubuduće. Ovo zastrašivanje zaboravite, jer je prijatelj pogriješio, i postupanje je potpuno legitimno.

 

 

Hvala na odgovoru, ne moram ni napomenuti da je on svjestan notorne gluposti zbog koje mu je jako jako žao ali ok šta je tu je, možda u svemu tome postoji neka olakotna okolnost, jel po ovom članku šta čitam piše 1.god zatvora, ja se time ne bavim pa u to nisam ni upućen ali ne znam možda ipak to sve može biti malo blaže, što bi značilo ovo "kazneni nalog sa uvjetnom osudom"? Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da slažem se to nije baš mačji kašalj, kao šta sam naveo nije mu predočen nikakav fizički dokaz nego mu je rečeno da oni znaju da je to on, on je naravno priznao i dao iskaz koji je službenik zapisao u neku svoju bilježnicu i nije ju ni potpisao, ne znam ja mislim da sve što kažeš moraš i potpisati. Jel na kraju mu je službenik rekao da to sve može biti završeno na opomeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda će mu eventualno trebati odvjetnik ako bude pisao žalbu na visinu kazne.

 

Drugi puta neka porazgovara s odvjetnikom prije nego se sam zakopa.

 

Ah eto možda bolje priznati kad si kriv a jesi pa ono manje štete napraviš, znači moguća je i novčana kazna, to je neki astronomski iznos ili ?

I što znači ovo što je spomenuto gore "kaznena prijava sa uvjetno kaznom" u ovom slučaju.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako dobro gledam, s obzirom da je za ovo kazneno djelo predviđena kazna do 2 godine može biti zamijenjena uvjetnom osudom (dakle, neće doslovce ići u zatvor, nego će mu se reći da je dobio 1 godinu zatvora, primjerice, na koju se primjenjuje uvjetna osuda tako da ako u dvije godine ne napravi novo kazneno djelo, neće ići u zatvor). može biti izrečena i novčana kazna, ako se ne varam, od 30 do 360 dnevnih iznosa (dnevni iznos je oko 180 kn, pa možete računati).

 

kazneni nalog je nešto kao prekršajni nalog, optužnica po kojoj sud odmah donosi presudu, bez rasprave, jer se smatra da je ono što je navedeno u kaznenom nalogu istinito, a ako optuženik smatra da nije, on može prigovarati. ako ne prigovara, smatra se da je priznao krivnju i prihvatio sankciju.

 

međutim, dok prijatelj ne dobije nešto napismeno bilo od policije, bilo od državnog odvjetništva, mi možemo samo pretpostaviti što mu se sprema i spekulirati o tome. no ja se slažem s drugim komentatorima, "opomena" u kaznenom pravu ne postoji i malo je vjerojatno da će se izvući bez posljedica iz ovoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uza sve navedeno, dodajem samo da ovo što je vaš prijatelj "dao iskaz" kod policajca, nije dokazna radnja, već čisti obavijesni (informativni) razgovor, što nije i ne može biti upotrijebljeno kao dokaz u bilo kakvom postupku.

 

Da će stvari doista krenuti smjerom kojeg smo sugerirali ovdje, potreban je poziv za tzv. prvo ispitivanje kod DORH-a odnosno putem njegova naloga pred istražiteljem. Dok takvo što ne stigne kući, ishod je "u zraku".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni osobno je to sve onako neformalno, osoba je telefonski pozvana na razgovor bez naloga, nisu predočeni dokazi nego je usmeno rečeno što je učinjeno, izjava je napisana u neku bilježnicu bez potpisa onoga tko ju je dao, meni to više "miriši" na to da oštećena osoba ima nekog u policiji pa je to netko radio off time, sve u svemu bolje priznati i pokajati se nego pravit se blesav pa možda sve to završi bez težih posljedica, nadam se pozitivnom ishodu za obje strane, naravno da to mora biti nekako sankcionirano sad kako to netko drugi odlučuje.

Hvala svima na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija