Jump to content

Dugovi, nasljedovanje i ostala veselja


Tena Leko

Preporučene objave

Poštovani, zanima me nekoliko pitanja na koje mi dodjeljeni javni bilježnik nije znao odgovoriti:

 

1. Mama je umrla prije tri godine. nije vođena ostavinska. tata je umro prije dva mjeseca i onda smo pokrenuli i za mamu i njega. da li se rasprava vodi posebno za mamu, odnosno kako se raspodjeljuje imovina i dugovi, da li se podrazumijeva da je tata tada preuzeo sve i dugovi se spajaju ili?

 

2. Tko procjenjuje kuću i zemlju, odnosno tko određuje koju svotu duga nasljeđujemo.

 

3. Kako ide s karticama, odnosno, diners, american i sl. Da li se ti dugovi isto nasljeđuju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Za svakog ostavitelja zasebno, a nasljednici iza majke ste otac i vi (plus brat ili sestra, ako ih imate), a iza oca vi (plus brat ili sestra, ako ih imate).

 

2. Procjena vrijednosti čega? Mislite u kontekstu odgovornosti za dug? Vještak.

 

3. Svi dugovi, koji nisu strogo osobne naravi ulaze u ostavinu kao njen teret.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, zanima me nekoliko pitanja na koje mi dodjeljeni javni bilježnik nije znao odgovoriti:

 

1. Mama je umrla prije tri godine. nije vođena ostavinska. tata je umro prije dva mjeseca i onda smo pokrenuli i za mamu i njega. da li se rasprava vodi posebno za mamu, odnosno kako se raspodjeljuje imovina i dugovi, ?

 

nasljednik nemože biti osoba koja nije živa.

na čije ime glasi imovina koju su posjedovali otac i majka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje pitanje je na ostavinskoj raspravi bilo je pet nasljednika i jedan od nasljednika se prihvatio u cijelosti dugova po kreditima a ostalih cetiri imovine,ali taj sto se prihvatio dugova nije platio nista i dosla je ovrha za svih pet nasljednika od cega samo dvoje ima primanja u RH i njima ce naplatiti sve,e sada sta se moze poduzeti protiv te osobe koja se na ostavinskoj prihvatila svih dugova,a imovine ne tocno tako pise i u rijesenju o nasljedstvu?I ta osoba zivi dugi niz godina u njemackoj,a kucu od tog pokojnika dobila je 2mj.prije smrti neznam kakvim ugovorom uglavnom upisana je kao jedini vlasnik iako je supruga pokojnika jos ziva uz to prima i mirovinu od pokojnika jer supruga je u meduvremenu pala u krevet i sad je njen skrbnik!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednici vračaju dug ostavitelja do vrijednosti naslijeđene imovine.

 

nasljednik prihvata imovinu ili ne (i dugove). nema selektivnog prihvaćanja. ono što mi paše uzet ću ono što ne neću.

 

Ažurirano

 

I ta osoba zivi dugi niz godina u njemackoj,a kucu od tog pokojnika dobila je 2mj.prije smrti neznam kakvim ugovorom uglavnom upisana je kao jedini vlasnik iako je supruga pokojnika jos ziva uz to prima i mirovinu od pokojnika jer supruga je u meduvremenu pala u krevet i sad je njen skrbnik!

 

šta su drugi nasljednici nasljedili ? kad je kuća ugovorom ? prenešena novom vlasniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljedili su auto,traktor i oranice,a kome se obratiti za procjenu vrijednosti te imovine?a kuca i vikendica su prenesene novom vlasniku dva mjeseca prije smrti!

 

I sta sada znaci toj osobi sto se prihvatila dugova nemoze nitko nista a zaista nisu bili upuceni ostali da ce to oni morati platit jer vodili su se za tim sto pise u rijesenju o nasljedivanju i da su znali da ce oni odgovarati za te dugove nebi se prihvacali nicega,to je po meni bila obmana i planski napravito!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki nasljednik prihvaćanjem nasljedstva prihvatio je i eventualni dug ostavitelja (udio u istom razmjeran visini nasljednog dijela).

 

Po vašoj logici, uvijek bi se moglo napraviti kod nasljedstva da onaj od nasljednika koji je najsiromašniji ili nema apsolutno ništa od imovine "preuzme" dug, a ništa imovine, ostali imovinu, i sretno bilo vjerovnicima ostavitelja u naplati duga. A za to "preuzimanje" duga, ostali nasljednici bi neslužbeno ovom koji se toga prihvatio iskeširali "na crno" određenu svotu novca. Izigravanje sustava koje ne prolazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuzim ja vas,ali osoba koja se prihvatila tih dugova je u pravilu dobila sve i prije smrti ostavitelja,a oni su dobili "sitnis",odnosno tocnije jedan od nasljednika je u kucu koju je ona nasljedila ulozio jako puno,placao za zivota dugove ostavitelja,... tako da je bilo logicno da ona placa njegove dugove,zato je i dala izjavu na ostavinskoj da se prihvaca svih dugova jer svi smo mislili da je svijesna da je to njena obaveza a ovi su se prihvatili nasljedstva pogotovo taj sto je izgubio puno zbog tog ostavitelja ulaganjem jer mislio je da ce dobiti bar mali dio a on sad placa njegove dugove OPET!

Da li bi imalo smisla tuziti tu nasljednicu za obmanu,jer za nas to je obmana i davanje laznog iskaza??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi imamo u planu provjeriti kolika je vrijednost ukupnog nasljedstva,pa ako tih 2/6 nasljedstva koliko je nasljedio moj suprug bude manja od ukupnog duga da li on onda nece morati platiti sav dug iako se nebi mogli naplatiti od drugih nasljednika,jer su solidarni d.? I da li se u nasljedeni dug racunaju i sudski troskovi nastali poslje smrti ostavitelja upravo zbog tih dugova?Sudski troskovi su 9000kn otprilike,da li bi to sve morao platiti bez obzira ako prelazi visinu nasljedstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuzim ja vas,ali osoba koja se prihvatila tih dugova je u pravilu dobila sve i prije smrti ostavitelja,a oni su dobili "sitnis",

 

ako znate broj katastarske čestice za kuću u gruntovnici tražite kopiju ugovora iz kojeg se vidi kako je postala vlasnica.

možda je u ugovoru navedeno da preuzima dugove ostavitelja (darovatelj

/ primatelja uzdržavanja ?).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da li se u nasljedeni dug racunaju i sudski troskovi nastali poslje smrti ostavitelja upravo zbog tih dugova?Sudski troskovi su 9000kn otprilike,da li bi to sve morao platiti bez obzira ako prelazi visinu nasljedstva?

 

svi izdaci koje ste imali za ostavitelja (sahrana,liječenje,vračanje dugova itd).

procijenu nasljeđenog vam može napraviti sudskio vještak.

 

ako vas vjerovnici terete za dug ne ga priznati. uputit ih da dug potražuju u sudskom postupku. na raspravi tražite procjenu naslijeđene imovine i svog duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas je umrla nasljednica dugova koja je imala mirovinu kojoj je sjedala ovrha zbog pokojnika(to joj je bio suprug),a njen skrbnik je nasljednica koja zivi u Njemackoj koja se prihvatila cijelog duga i nije platila i sada je jedini moj suprug(unuk pokojnika) ostao koji ima primanja u RH i znaci sad ce samo njemu sjedati zbog te ovrhe,sta sada sa dugom koji je nasljedila ona,da li se to dijeli na preostale zive nasljednike,nevjerujem da ce biti ostavinska za nju jer kucu su dali prije smrti toj skrbnici,a nema vise imovine!Znamo da nam je rijesenje otici odvjetniku ali trenutno nemamo ga kako platit,bas zbog te ovrhe i uz to imamo i svoj kredit!Da li moj suprug moze sada trazit procjenu nasljedstva da vidi koliko je on nasljedio,koliko uopce kosta procjena?Pisite mi sta i kako je najbolje rijesit ovu situaciju!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija