Jump to content

j.d.o.o. web stranica


Ideja

Preporučene objave

Pozdrav! Novi sam ovdje, tražio sam po forumu ali nisam naišao na odgovore koji bi me zadovoljili. Pa vas molim pomoć.

 

Napravio bi stranicu sa sadržajem za turiste njemačkog govornog područja. Stranicu je u izradi. Na stranici bi bili prijedlozi za turiste, što vidjeti/posjetiti, gdje, kako kada, hrvatska kuhinja, savjeti, rute, restorani i apartmani. Nešto između info stranice (detaljnije) i mjesta za pronaći smještaj na moru. Od ovog drugog dijela bi mi bila zarada(godina oglašavanja apartmana na stranici oko 350 kn). Oglašavanje apartmana. Otvorio bi j.d.O.o. (koje dijelatnosti upisati? promidžba?), bio bi jedini zaposleni sa 2 studenta po potrebi, ja klasika minimalac. Oglašavao bi svoju stranicu na facebooku i googleads (pa me zanima kako to funkcionira sa porezom?)

 

Kako to ide sa stranicom?. Prvo cu napravit stranicu pa otvarat firmu. A stranicu radim online preko jednog servisa za izradu stranice. Pa me zanima kako se firma upiše za vlasništvo stranice?

 

Koliki su troškovi mjesečni, poprilici, knjigovodstvo i ostala davanja?

Bilo bi još super kad bi mi neko reko npr. treba ti firma mjesečno imat min xy kn prihoda ili godisnje xy kn za plaćat to to i to tj za držat posao.

 

Hvala unaprijed. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

prvo, želim Vam puno sreće u realizaciji Vaše ideje.

Rekao bih ovako:

1. Možete otvoriti web hosting i ranije, a onda kao fizička osoba prodate ga zajedno s domenom Vašoj tvrtki. Kupoprodajni ugovor i to je to. Kao da prodajete osobni automobil nekoj drugoj tvrtki (nije bitno jel ona Vaša ili nije). Dogovorite to s Vašim računovodstvom.

 

2. Za djelatnost predlažem da provjerite NKD (http://www.dzs.hr/Hrv/important/Nomen/NKD_2007/NKD%202007_struktura%20s%20objasnjenjima.pdf) odnosno da pogledate slične tvrtke (svaka web stranica bi prema zakonu trebala imati i podatke o tvrtki koja je vlasnik/izdavač) pa preko portala tipa http://www.poslovna.hr provjerite za koje su sve djelatnosti registrirane (probajte par različitih tvrtki). Nema ograničenja broja registriranih djelatnosti pa nema razloga da ih navedete više pogotovo one s kojima bi se mogli baviti u bližoj budućnosti (možda ćete preprodavati suvenire na Vašem webu ili knjige o RH ili sl...) da ne morate kasnije raditi preregistraciju.

 

3. Facebook adds i google ads i slični servisi ovise o tome gdje je locirana tvrtka od koje kupujete oglase (pretpostavljam da ćete preskočiti sve preprodavače pa da ćete kupiti direktno od FB i Googla na webu). U tom slučaju ćete vjerojatno dobiti račun na kupljeni iznos (pazite da ima sve potrebne elemente sukladno zakonu o trgovačkim društvima), ali vjerojatno bez PDV-a s reverse charge napomenom (Vaša tvrtka je u tom slučaju dužna platiti hrvatski PDV budući da ste Vi krajnji korisnik i da se usluga koristi u RH). To će za Vas odraditi Vaše računovodstvo. (Dakle računajte da Vas taj oglas košta +25%).

 

4. Troškovi tvrtke i svega toga variraju, ali evo najosnovnijih:

[TABLE=width: 322]

[TR]

[TD]- Troškovi održavanja bankovnog računa - 50ak kn mjesečno ili oko 600 kn godišnje[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]- Troškovi računovodstva - stvarno ovisi (jeftin računovodstveni sustav ne znači dobar), ali minimalno 300 kn mjesečno pa do 1000 kn mjesečno (za male tvrtke) - ovisi o kvaliteti računovodstva, broju ulaznih i izlaznih računa, jeste ili niste u sustavu PDV-a, broju zaposlenih, i sl., ali ukratko od 3.600 - 12.000 kn / godišnje[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]- HGK - mislim da je trenutno ukinuto plaćanje za j.d.O.o., ali je oko 20kn mjesečno - 240 kn godišnje

- Porez na tvrtku (240-550 kn godišnje)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]- Najam poslovnog prostora (čak i ako je u Vašem domu prostor morate ga službeno iznajmiti Vašoj tvrtki iako ovaj trošak službeno ne morate isplaćivati, ali je zgodan za kasnije dobivanje novca van tvrtke). Npr. za sobu u vlastitom stanu 300-500 kn mjesečno[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]- Porez i prirez na najam poslovnog prostora - morate platiti sukladno cijeni koju ste definirali u ugovoru o najmu (ne možete staviti prenisko jer će Vam porezna to odbiti i sastaviti temeljem tablice... budite realni. za sobu od 12 m2 u Vašem domu definirajte najamninu od 300-400-500 kn mjesečno, a onda će porez biti obračunat na "iznos najamnine - 30% porezno priznatog troška pa na to 12% + prirez". Dakle na cca na 500 kn najmnine mjesečno je oko 50 kn poreza mjesečno ili oko 600 kn godišnje[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]- Režijski troškovi poslovnog prostora - ako troškove tvrtke štedite i radite u vlastitom stanu možete uključiti troškove u troškove najamnine, ali ako želite možete pokriti dio troškova (dio! proporcijalno onome koliko ste kvadrata unajmili) režija iz poslovanja tvrtke.[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]- Članarina turističkoj zajednici - 0,04 - 0,2% prihoda tvrtke[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]- Naknada za korištenje općekorisnih funckija šuma - 0,0265% prometa prihoda tvrtke[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]- Spomenička renta - 0,05% prihoda tvrtke

- Minimalna plaća (Zagreb - prirez 18%, bez djece, bez uzdržavanih osoba): 3.656,64 kn mjesečno (bruto 2) dakle 43.879,68 godišnje (možete se prijaviti i na manje sati, ne mora biti puno radno vrijeme)

 

Nemojte zaboraviti da kao član Uprave društva i izvršni direktor, doprinose ste dužni uplaćivati po osnovici od 7.943 kune bruto (ne na minimalac) pa je to prosječna razlika oko 9.000 kn godišnje više (http://www.jutarnji.hr/direktorima-salju-razliku-doprinosa-za-nadoplatu/1342901/)

 

Ukratko: godišnji trošak tvrtke je oko 66.000 kn (ako plaćate najam prostora, minimalnu plaću i doprinose za direktora te s davanjima za šume, turističku naknadu i spomeničku rentu na principu prihoda od 120.000 kn godišnje)

 

Ako ostvarite navedenih 120.000 kn prihoda, oduzmete gore navedene troškove poslovanja, platite porez na dobit (20%) i poreza na dohodak od kapitala (12%+prirez) ostat će Vam oko 37.000 kn čiste dobiti koju možete odnijet doma i trošiti kako hoćete.

Vaša zarada u toj godini bi bila otprilike:

- 2.496,00 minimalna neto plaća x 12 mjeseci = 29.952 kn

- 12 x 500 kn od najma poslovnog prostora u Vašem stanu = 6.000 kn

- dobit 37.000 kn

= 72.952 kn odnosno oko 6.080 kn mjesečno

 

Uzimajući u obzir da ste rekli da bi Vi naplaćivali oglase za apartmane i sl. po 350 kn godišnje te budući da pretpostavljam da ćete biti van sustava PDV-a onda Vam treba 342 plaćena oglasa na godišnjoj razini da bi gornji brojevi bili točni.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

Tu naravno nismo uračunavali troškove dvoje studenata (15-25 kn po satu + 17,50% davanja za studentski ugovor) što bi Vam moglo dodatno i značajno povećati troškove poslovanja.

 

Evo, nadam se da je bilo dovoljno detaljno. Moguće su sitne greške, ali u rangu 2-3%.

 

Puno pozdrava i sreće Vam želim.

 

 

Pozdrav! Novi sam ovdje, tražio sam po forumu ali nisam naišao na odgovore koji bi me zadovoljili. Pa vas molim pomoć.

 

Napravio bi stranicu sa sadržajem za turiste njemačkog govornog područja. Stranicu je u izradi. Na stranici bi bili prijedlozi za turiste, što vidjeti/posjetiti, gdje, kako kada, hrvatska kuhinja, savjeti, rute, restorani i apartmani. Nešto između info stranice (detaljnije) i mjesta za pronaći smještaj na moru. Od ovog drugog dijela bi mi bila zarada(godina oglašavanja apartmana na stranici oko 350 kn). Oglašavanje apartmana. Otvorio bi j.d.O.o. (koje dijelatnosti upisati? promidžba?), bio bi jedini zaposleni sa 2 studenta po potrebi, ja klasika minimalac. Oglašavao bi svoju stranicu na facebooku i googleads (pa me zanima kako to funkcionira sa porezom?)

 

Kako to ide sa stranicom?. Prvo cu napravit stranicu pa otvarat firmu. A stranicu radim online preko jednog servisa za izradu stranice. Pa me zanima kako se firma upiše za vlasništvo stranice?

 

Koliki su troškovi mjesečni, poprilici, knjigovodstvo i ostala davanja?

Bilo bi još super kad bi mi neko reko npr. treba ti firma mjesečno imat min xy kn prihoda ili godisnje xy kn za plaćat to to i to tj za držat posao.

 

Hvala unaprijed. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija