Jump to content

Poslovanje bez zaposlenog (j.d.o.o. / obrt)


n0p

Preporučene objave

Pozdrav, imam par pitanja. Naime, u razmišljanju sam otvaranja j.d.o.o., državni sam službenik (plaćeno mirovinsko, zdravstveno). Tvrtka bi se bavila primarno IT uslugama (izrada web stranica, popravci računala, prodaja opreme itd), uvrstio bih i neke druge djelatnosti nevezano za IT.

Moje pitanje je sljedeće, može li tvrtka obavljati poslove i raditi bez zaposlenog? Dakle, bio bi u njoj samo ja kao  direktor i vlasnik. Isto pitanje sam postavio u 2 knjigovodstva i dobio sam različite odgovore. Jedni su rekli da tvrtka može raditi bez zaposlenog, dok je drugi odgovor bio da se moram prijaviti na bar 1h.

Tako da ne znam što je ispravna informacija niti isplatili mi se više u ovom slučaju j.d.o.o ili obrt?

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.poslovni.hr/poduzetnik/kako-je-moguce-poslovati-bez-iti-jedne-zaposlene-osobe-292888

Dakle, meni se čini da je ovako: firma ne mora imati zaposlenih, ali mora imati direktora. Direktor, ako nije drugdje zaposlen, ili ako je drugdje zaposlen na osnovicu manju od direktorske, mora plaćati doprinose u svojoj firmi, odnosno faktično mora biti zaposlen u svojoj firmi. Na direktora se ne odnose odredbe Zakona o radu o radnom vremenu i sl., pa on u svojoj firmi može raditi kako mu posao diktira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Ruby_Danderfluff je napisao:

http://www.poslovni.hr/poduzetnik/kako-je-moguce-poslovati-bez-iti-jedne-zaposlene-osobe-292888

Dakle, meni se čini da je ovako: firma ne mora imati zaposlenih, ali mora imati direktora. Direktor, ako nije drugdje zaposlen, ili ako je drugdje zaposlen na osnovicu manju od direktorske, mora plaćati doprinose u svojoj firmi, odnosno faktično mora biti zaposlen u svojoj firmi. Na direktora se ne odnose odredbe Zakona o radu o radnom vremenu i sl., pa on u svojoj firmi može raditi kako mu posao diktira.

Po, mome mišljenju - da se ispoštuje zakonska obaveza - da, prijavi nekoga,

na Minimalac -4 sata dnevno - npr. -Čitačicu - A,nekome bi ta prijava i dobro došla.  Direktor,mu je funkcija, a ne može ni biti prijavljen i u Firmi,kao Direktor,

kad je več zaposlen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, frenki zg je napisao:

Po, mome mišljenju - da se ispoštuje zakonska obaveza - da, prijavi nekoga,

na Minimalac -4 sata dnevno - npr. -Čitačicu - A,nekome bi ta prijava i dobro došla.  Direktor,mu je funkcija, a ne može ni biti prijavljen i u Firmi,kao Direktor,

kad je več zaposlen.

Ja ne bih to volio

U slučaju da mi firma ne zarađuje 6mj od otvaranja, ja moram iz svog džepa davati novac kojeg sam drugdje zaradio

Volio bih držati firmu i razvijati je bez dodatnih troškova gdje bih si morao uzimati iz moje osnovne plače

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 25 minuta, Ik008 je napisao:

Ja ne bih to volio

U slučaju da mi firma ne zarađuje 6mj od otvaranja, ja moram iz svog džepa davati novac kojeg sam drugdje zaradio

Volio bih držati firmu i razvijati je bez dodatnih troškova gdje bih si morao uzimati iz moje osnovne plače

Možete vi postavljati firmu na noge ali nema nesamostalnog rada. Možete kupiti robu, dati je vanjskoj firmi na doradu i uzet je natrag i naći kupca. Sami ne smijete dorađivati tu robu (to sam uzeo za primjer).

Ukoliko vam je skupo uzeti radnika i prijavite ga nađite studenta i na temelju njegovog ugovora razvijate firmu. Ne mora on nužno raditi u firmi već je bitno radi porezne da postoji neko pokriće otkud taj promet. Porezna priznaje nezaposlenog direktora ali ne priznaje firme koje imaju nezaposlenog direktora i "posao koji se sam obavlja od sebe".

Studentski ugovor je idealan jer su davanja mala, fleksibilan je, ne treba voditi posebno satnicu obavljenih radnih sati i najbitnije od svega porezna ga priznaje u firmama bez zaposlenih kao opravdanje otkud promet.

Niko ne voli davati novce za nešto što mu se neće vratiti ali svjesni ste da niko još bez vlastitog ulaganja nije izgradio firmu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Zaposlen sam u jednoj tvrtki kao programer, može li se otvoriti j.d.o.o/d.o.o. na način da sam jedini vlasnik bez zaposlenih a i dalje zaposlenik trenutne tvrtke, s time da poslujemo u istim djelatnostima, bitno mi je znati da li ta novootvorena tvrtka također može djelovati u području programiranja. Kroz neko vrijeme bi se eventualno prebacio u svoju tvrtku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija