Jump to content

Pravo na nužni deo


tinche666

Preporučene objave

Otac je umro pre par dana , a načula sam da je pre nekih mesec dana pred smrt svoju imovinu (deo kuce koji je bio na njegovom imenu i njive) prepisao na sadašnju suprugu.

Ja sam ocu jedino dete i želim da znam dali ja imam prava da tražim pravo na nužni deo od toga što je on prepisao na sadašnju suprugu.

Situacija se desila u Srbiji.

 

Unapred hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam ocu jedino dete i želim da znam dali ja imam prava da tražim pravo na nužni deo od toga što je on prepisao na sadašnju suprugu.

Situacija se desila u Srbiji.

Po zakonu u RH bi imali pravo potraživati nužni dio, koji je polovina onog što bi naslijedili da nije bilo dara. U vašem slučaju četvrtina.

 

Obzirom na zajedničko pravno naslijeđe, pretpostavljam da je i u Srbiji slično.

Ali to bi trebali pitati negdje na pravnom portalu iz Srbije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako pod ovim "prepisao", mislite na darovanje, onda vrijedi što je Felixx već napisao. No, ako bi se radilo o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, onda nemate pravo potraživati nužni dio.

 

Nisam ni ja 100% siguran je li i u Republici Srbiji ista pravna regulativa, ali obzirom na iste "pravne korijene" (OGZ) - gotovo sigurno jeste isto. No, ne škodi provjeriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hr Zakon o nasljeđivanju čl. 70

(3) Nužni dio potomaka, posvojčadi i njihovih potomaka te bračnog druga iznosi jednu polovicu, ... od onoga dijela koji bi svakom pojedinom od njih pripao po zakonskom redu nasljeđivanja.

 

Rs Zakon o nasleđivanju čl. 40 (2)

Nužni deo potomaka, usvojenika i njegovih potomaka i ostaviočevog bračnog druga je polovina, ... dela koji bi svakom od njih pripao po zakonskom redu nasleđivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija