Jump to content

Trebam savjet o nasljedivanju i ostavinskoj raspravi.


giboja

Preporučene objave

Nakon smrti oca ostali smo dvoje njegove dijece tj. ja i moja sestra te nasa majka.

Nasljeduje se stan u kojem majka zivi sama u kojem smo i mi odrasli, dio kuce koja glasi na oca a koji mu je pripao kao dio nasljedstva od njegovih roditelja, nekoliko dijelova raznih cestica zemlje te nevelika ustedevina na banci.

 

Majka kaze da bi odmah sve prepisala dijeci.

Sestra predlaze da se mi odreknemo u korist majke pa kad ona umre da ce nam to i tako pripasti.

 

Ja pitam za savjet sto nam je najpametnije i najpovoljnije glede placanja poreza i troskova biljeznika i lakoce ostvarivanja svojih prava napraviti s tim da ne postoje nikakve nesuglasice, svi se slazemo da cemo jednog dana, po smrti majke ja i sestra dijeliti na pola.

 

Hvala unaprijed

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja pitam za savjet sto nam je najpametnije i najpovoljnije glede placanja poreza i troskova biljeznika i lakoce ostvarivanja svojih prava napraviti s tim da ne postoje nikakve nesuglasice, svi se slazemo da cemo jednog dana, po smrti majke ja i sestra dijeliti na pola.

 

 

Pokušajte se unaprijed dogovoriti što ide kome - jednom stan, drugom kuća i čestice zemlje... tako da nemate bezvezne udjele pa poslije još plaćate porez...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Majka kaze da bi odmah sve prepisala dijeci.

Sestra predlaze da se mi odreknemo u korist majke pa kad ona umre da ce nam to i tako pripasti.

 

majka se može odreči nasljedstva i imovina se djeli na vas djecu.

majci možete dati pravo uživanja u stanu.

sa sestrom kasnije vodiš postupak razvrgnuća suvlasništva (porez plaća stjecatelj veče vrijednosti).

 

možda sestra i majka imaju neki dogovor ? (ugovor o doživotnom uzdržavanju koji isključuje nasljeđivanje pa i nužni dio).

 

prihvati nasljedstvo da kasnije nebi požalio (ako zahlade odnosi u obitelji).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi skroz jasno to s placanjem poreza;

Ako sad nasljedim 1/3 od pokojnog oca dali placam porez??

Ako se odreknem u majcino ime a onda nasljedim od nje dali tada placam porez i dali ga iko placa s obzirom da smo djeca i brat-sestra rod??

 

Hvala

 

porez ne plaćaju potomci kad nasljeđuju predke (roditelji, djedovi/bake, pradjedovi/prabake). nastanak porezne obveze moraju u roku od 30 dana prijaviti poreznoj upravi. porezna donosi rješenje po kom su potomci oslobođeni porezne obveze

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija