Jump to content

Suvlasništvo i međa


huskybucka

Preporučene objave

U suvlasnistvu sam poljoprivrdne cestice od cca 3200m2.

Meni pripada 1200m2, drugom suvlasniku 1200m2, a trecem suvlasniku-800m2.

Zemljiste je "podijeljeno" na 3 dijela, -moj je dio u sredini.

E sad svako obraduje svoj dio, medutim desni suvlasnik je kao i ja dosao naknadno i odredio medu.

Po sjecanju odprije mi se cini da je njegova parcela bila manja...

Ono sto zelim je tocno znati medu-tj. iskolciti svoj dio, jer svakodnevne svade nemaju smisla...

E sad me zaniima cijeli postupak, dakle prvo mi treba geodet, koliko ce me to sve kostati?

Da li ako ja to sve plati lijevi i desni suvlasnik isto dobiju ciste cestice-tj, da li se moze samo izmjeriti i odrediti mede bez da se parcelira...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekažu đabe da je suvlasništvo majka svađa,glede čega vam se kao trajno rješenje preporučuje dioba kako bi svaki od suvlasnika na svom dijelu bio vlasnik 1/1.

 

Upravo to...sama svada,,,

Dajte mi molim vas objasnite postupak?

Ja bi bila najsretnija kad bi svi bili normalni i zajedno to rijesili, medutim to je nemoguce...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najjednostavniji način razvrgnuća/diobe je dobrovoljno razvrgnuće suvlasničke zajednice i to zajedničkim sporazumom svih suvlasnika(ugovor/geodet/cijepanje/prijavni list/provedba u z.k. i katastru),u kojem suvlasnici zajednički odlučuju o načinu na koji će se suvlasnička zajednica razdijeliti,no ukoliko nema sporazuma nužno je inicirati sudsko razvrgnuće suvlasničke zajednice,a koji postupak može pokrenuti bilo koji od suvlasnika, dakle u ovom slučaju možete pokrenuti postupak Vi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nezahvalno za nabaciti bilo kakovu cifru. Troškovi pristojbi, očevida, te vještačenja (geodeta) variraju od činjenih radnji, no kako se takav postupak vodi po Zakonu o sudskom vanparničnom postupku, tako se troškovi određuju prema pravilima paragrafa 20. Prema navedenom pravnom pravilu osnovno je načelo u izvanparničnom postupku da svaki sudionik snosi sve svoje troškove, odnosno da trošak zastupanja pada na zastupanoga, a ako je bilo zajedničkih troškova, koje predstavljaju samo troškovi pristojbi, troškovi očevida i vještačenja, o njima odlučuje sud na način da ih određuje razmjerno svim suvlasnicima u postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija