Jump to content

Godišnji odmor


Nidjo7

Preporučene objave

Poštovani

 

11.08.2015. godine sam počeo radit kod poslodavca,a imao sam prekid duži od 8 dana u vrijeme zaposlenja. Radio sam do 30.04.2016. godine. Prijavljen sam bio na određeno, svaki mjesec novi ugovor. Pošto je došlo do raskida ugovora tj. neproduljenja,zanimaju me moja prava vezana uz godišnji odmor. Poslodavac kod kojeg sam radio izračunao je da imam pravo na 8 dana godišnjeg odmora. Pa Vas molim za pomoć jer neznam dali imam pravo na cijeli godišnji odmora pošto sam kod dotičnog radio skoro 8 mjeseci. Zanima me na koliko dana godišnjeg odmora zapravo imam i koje su njegove obveze po tom pitanju.

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, jer: čl.78, st.2: Iznimno od članka 77. ovoga Zakona, radnik kojem prestaje radni odnos, za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora.

Za 2015-u imate pravo na 10 dana GO, kako vam je G-man rekao, za 2016 imate pravo na 8 dana (24:12x4).

 

Ak godišnji niste iskoristili, poslodavac vam ga treba isplatiti na zadnjoj plaći, za travanj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav. Imam li pravo dobiti isplatu za razmjerni dio godišnjeg odmora iako sam radio kod poslodavca 5 mjeseci bez prekida? Naime, zaposlen sam 12.01.2015., te sam radio do 30.04.2016. kod starog, a od 01.05.2016. kod novog poslodavca. Kako se godišnji odmor ne može prenositi iz firme u firmu, a ja nemam prekida radnog odnosa, nego samo prebacivanje. Da li uopće imam pravo na godišnji kod novog poslodavca? Može li mi netko reći samo koja su moja prava u ovom slučaju? Odnosno, što da radim? Hvala Vam, lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sa 2015. je greška ili ...?

 

Ako se radi o 2016. godini zapravo, onda ste kod starog poslodavca ostvarili pravo na razmjerni dio GO-a u trajanju od 7 odnosno 8 dana (zavisi o trajanju radnog tjedna). Kako ga očito niste iskoristili, imate pravo na naknadu za neiskorišteni GO.

 

Što se novog poslodavca tiče, je li vam kod njega prestao radni odnos?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sa 2015. je greška ili ...?

 

Ako se radi o 2016. godini zapravo, onda ste kod starog poslodavca ostvarili pravo na razmjerni dio GO-a u trajanju od 7 odnosno 8 dana (zavisi o trajanju radnog tjedna). Kako ga očito niste iskoristili, imate pravo na naknadu za neiskorišteni GO.

 

Što se novog poslodavca tiče, je li vam kod njega prestao radni odnos?

 

Ispričavam se, tipfeler je, znači 01.12.2015. sam krenuo raditi, te prestao 30.04.2016., znači to je 1mj 2015., 4mj 2016., to se odnosi na starog poslodavca. Kod novog sam trenutno još zaposlen, i to od 01.05.2016., što znači da nemam prekida u radnom stažu, znači samo sam prešao iz jedne firme u drugu. Hvala još jednom na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po mom mišljenju, u ovom slučaju ostvarili ste pravo na razmjerni dio GO-a kod starog poslodavca u trajanju od 2 dana za 2015. godinu te 7 odnosno 8 dana za 2016. godinu. Kako ga očito niste iskoristili, stari poslodavac vam je dužan uplatiti naknadu za neiskorišteni GO sukladno broju dana istog kojeg ste ostvarili.

 

Kod novog poslodavca steći ćete pravo na puni GO nakon 6 mjeseci neprekinutog rada kod njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod novog poslodavca steći ćete pravo na puni GO nakon 6 mjeseci neprekinutog rada kod njega.

 

Evo opet dežurne ispravljačice :namiguje:

Kod novog poslodavca će za 2016-u također imati pravo na samo razmjerni dio godišnjeg, bez obzira na ovih 6 mjeseci. Citiram Ministarstvo

"Kada tijekom kalendarske godine dođe do prestanka ugovora o radu, radnik kod svakog poslodavca ostvaruje razmjeran dio godišnjeg odmora, bez mogućnosti da godišnji odmor prenosi na novog poslodavca.

Slijedom navedenog, radniku koji je tijekom kalendarske godine promijenio poslodavca, „drugi“ poslodavac je, za tekuću kalendarsku godinu, obvezan omogućiti razmjeran dio godišnjeg odmora".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo opet dežurne ispravljačice :namiguje:

Kod novog poslodavca će za 2016-u također imati pravo na samo razmjerni dio godišnjeg, bez obzira na ovih 6 mjeseci. Citiram Ministarstvo

"Kada tijekom kalendarske godine dođe do prestanka ugovora o radu, radnik kod svakog poslodavca ostvaruje razmjeran dio godišnjeg odmora, bez mogućnosti da godišnji odmor prenosi na novog poslodavca.

Slijedom navedenog, radniku koji je tijekom kalendarske godine promijenio poslodavca, „drugi“ poslodavac je, za tekuću kalendarsku godinu, obvezan omogućiti razmjeran dio godišnjeg odmora".

 

Sad sam pričao sa direktorom računovodstva kod mog bivšeg poslodavca, i on mi je rekao manje/više, piši kući propalo...odnosno da mi ne mora isplatiti godišnji, jer ja nisam naglasio to, odnosno kad sam odlazio, trebao sam im reći da imam neiskorišten godišnji, te da su mi ga htjeli dati. Ovako, ne vjeruje da mora isplatiti. Sad mi nije jasno što zakon kaže u slučaju da ja ne želim iskoristiti godišnji odmor, (u mom slučaju zbog prelaska u drugu firmu, samo sam nastavio raditi), nego isplatu razmjernog dijela godišnjeg odmora na račun. Nije mi jasno u čemu je problem, da mi je dao godišnji morao bi me platiti tih 7-8 dana, odnosno morao bih potpisati novi ugovor u tom trajanju, pošto mi je ugovor već istekao, a ovako mi opet mora platiti. WTF?

uređeno: od pingo222
Krivo upisano
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad sam pričao sa direktorom računovodstva kod mog bivšeg poslodavca, i on mi je rekao manje/više, piši kući propalo...odnosno da mi ne mora isplatiti godišnji, jer ja nisam naglasio to, odnosno kad sam odlazio, trebao sam im reći da imam neiskorišten godišnji, te da su mi ga htjeli dati.

Je, kak da ne... poslodavac ima službu/osobu koja treba vodit računa o tim stvarima - koliko ko ima godišnjeg, koliko je iskoristio, koliko mu je ostalo...

Imate li pisano rješenje o korištenju tih dana godišnjeg odmora? Imaju li oni pisani trag da ste odbili koristiti godišnji u te dane?

Ako ne, pišite bivšem poslodavcu Zahtjev za zaštitu prava i tražite isplatu

za neiskorišteni GO.

 

Ažurirano

 

Da, takav zaključak može se izvući se iz odredbe čl. 77. st. 3. Zakona o radu. Ali po mom mišljenju, samo ako nije bilo prekida dužeg od 8 dana. Takva je intencija citiranog stavka, po meni.

 

Zapravo, u odgovoru ministarstva na moj upit stoji u stilu da se taj prekid gleda tek za iduću godinu :neznam: Taj dio uopće nisam shvatila. Budem ih tu sutra citirala, nemam sad vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, moj upit: "Zahvaljujem Vam na odgovoru. Jasnije mi je, no i dalje imam pitanja.

Naime, to što ste napisali mi ne ide uz članak 77. stavak 3. ZOR-a, koji kaže - ako sam dobro shvatila - kako osoba koja (se prvi put zaposli ili) ima prekid staža duži od 8 dana, pravo na puni GO stječe nakon 6 mjeseci neprekidnog radnog odnosa.

Ovaj dio mi je pomalo proturječan onom što ste mi napisali.

Kako osobi koja "zadovolji" ove uvjete (prekid staža duži od 8 dana, 6 mjeseci neprekinutog novog radnog odnosa...) objasniti da ima pravo samo na razmjerni dio GO, ako mi se pozove na navedeni članak?

Ili je takva osoba ipak ima pravo na puni GO pa je u boljoj poziciji u odnosu na osobu kojoj je prekid staža kraći od 8 dana?"

I odgovor ministarstva, zbog kojeg znam manje nego što sam prije znala :ideja:: "U slučaju prestanka radnog odnosa, prekid duži od osam dana nije relevantan za utvrđivanje prava radnika na godišnji odmor za tekuću kalendarsku godinu, već za stjecanje prava radnika na puni, odnosno razmjeran dio godišnjeg odmora u idućoj kalendarskoj godini."

 

Kako sad "u idućoj kalendarskoj godini"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor Ministarstva koji ste ranije navela jedino može uputiti na čl. 77. st. 3. ZR-a. Ne vidim drugu opciju. Iako mi je i to malo nategnuto, ali rek'o valjda znaju što pišu. Sad vidim da baš i ne znaju, po ovom zadnjem komentaru.

 

Kako osobi koja "zadovolji" ove uvjete (prekid staža duži od 8 dana, 6 mjeseci neprekinutog novog radnog odnosa...) objasniti da ima pravo samo na razmjerni dio GO, ako mi se pozove na navedeni članak?

Ili je takva osoba ipak ima pravo na puni GO pa je u boljoj poziciji u odnosu na osobu kojoj je prekid staža kraći od 8 dana?"

 

Ispada da je osoba koja ima prekid duži od 8 dana u boljoj poziciji od one koja nema prekida ili je prekid do 8 dana. Iako, opet ponavljam - to Zakon nigdje izrijekom ne navodi, već se takav zaključak može izvući iz već citirane odredbe čl. 77. st. 3. ZR-a. Međutim, to onda stvara određenu nejednakost među radnicima, pa nisam siguran da je tako.

 

I odgovor ministarstva, zbog kojeg znam manje nego što sam prije znala mrljo%2026.gif: "U slučaju prestanka radnog odnosa, prekid duži od osam dana nije relevantan za utvrđivanje prava radnika na godišnji odmor za tekuću kalendarsku godinu, već za stjecanje prava radnika na puni, odnosno razmjeran dio godišnjeg odmora u idućoj kalendarskoj godini."

 

Kako sad "u idućoj kalendarskoj godini"?

 

Ovo nema nikakvog smisla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa da, nema nikakvog smisla! Konverzacija je iz vremena kad se mijenjala vlada, mislila sam nastaviti kad dodju novi ljudi i malo se uhodaju. Kako je krenulo ostat cu u blazenom neznanju :/

 

Nažalost ili nasreću (zavisi kako tko gleda) - načekat ćete se.

 

Iako, malo su kontradiktorni, po meni - prisjetite se što su vam svojedobno rekli za slučaj da je radnik kod prvog poslodavca "ispucao" cijeli GO za određenu kalendarsku godinu već u veljači ili ožujku, pa promijenio poslodavca i tražio kod njega GO za tu istu godinu? Rekli su da ovo prije kao da se nije ni desilo, pa sad povucite paralelu s ovim slučajem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija