Jump to content

Postupak zbog umanjenja vrijednosti zemljišta


diva

Preporučene objave

Molim pomoć,

da ukratko objasnim situaciju, baka je vlasnica oranice, dok je s jedne strane međe vlasnik RH koja na svojem zemljištu ima godinama posađenu borovu šumu. Ta šuma obrastom umanjuje prinose na oranici. Moja pitanju su:

1. Da li obzirom da je riječ o RH treba se prvo obratiti Općunskom državnom odvjetništvu ili poljoprivrednoj inspekciji? ili komunalnom redaru ?

2. Zapravo da li mi može netko pomoći što učiniti u takvoj situaciji, kome se obratiti, koji je postupak, da li baka ima pravo na naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nista od odstete.

sve sto se nalazi iznad ili ulazi u vasu cesticu mozete slobodno osisati i ukloniti.

 

Nije baš tako kada se radi o poljoprivrednom zemljištu.

 

šuma obrastom umanjuje prinose na oranici.

...Moja pitanju su:

1. Da li obzirom da je riječ o RH treba se prvo obratiti Općunskom državnom odvjetništvu ili poljoprivrednoj inspekciji? ili komunalnom redaru ?

 

Prvo provjerite što u katastru i gruntovnici piše, koja je namjena tog zemljišta. Zatim isto provjerite i u prostirnom planu.

 

 

2. Zapravo da li mi može netko pomoći što učiniti u takvoj situaciji, kome se obratiti, koji je postupak, da li baka ima pravo na naknadu štete.

 

Naknadu zaboravite.

Što ćete postići ovisi o namjeni zemljišta.

Mogli biste ishoditi da se dio iz vašu česticu počisti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

Zanima me dal ja moram osisati i ukloniti ili zato postoji komunalni redar ili poljoprivredna inspekcija? Sam Zakon o poljoprivrednom zemljištu piše da se pod održavanjem polj. zemljišta smatra sprječavanje njegove zakorjenitosti i obrastanja...kao i smanjenje njegove plodnosti (čl.4.st.2.), dok čl. 9. govori o saniranju štete, naknadi..koju rješenjem nalaže poljoprivredna inspekcija....

Stoga vas pitam dal da se obratim poljoprivrednoj inspekciji i da li netko ima kakvo iskustvo sa sličnim slučajem?

Problem je i u tome što u katastru je posjednik Hvatske šume, a u gruntovnici RH, pa ne znam kome da se obratim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

niste dali odgovor iz pitanja prije, oko namjene susjedne parcele. No kako navodite da je posjednik HŠ, može se pretpostaviti da se radi o šumi.

Ukoliko je stvarno tako, baš i ne možete samo tako odrezati grane. Naime, iako vam je dan takav odgovor temeljen na odredbama oko susjedskih prava iz čl.105 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, sama susjedska prava, prema općim su odredbama ovlasti koje daju odredbe toga ili drugog zakona. A Zakon o šumama u čl.32 kaže da je, ukoliko tim zakonom nije drukčije određeno, zabranjeno među ostalim i "– odsijecanje grana, dijelova grana ili kresanje lisnika, ako to nije predviđeno šumskogospodarskim planovima,".

 

Zakon o vlasništvu vam i u tome slučaju daje određenu zaštitu u smislu st.3 spomenutoga čl.105, "(3) Ako je vlasniku posebnim propisom zabranjeno postupanje iz stavka 1. ovoga članka, ostaje mu pravo na naknadu štete iz stavka 2. ovoga članka.", ako je dokazivo da "njihov vlasnik nije postupao dovoljno obzirno".

 

Stoga bih vas uputio da se obratite županijskoj savjetodavnoj službi za ratarstvo i/ili šumarstvo, te šumarskoj inspekciji.

 

Možete probati i poljoprivrednoj, mada sam u sumnji da bi se proglasili nenadležnim tumačeći da se odredbe članaka Zakona o poljoprivrednom zemljištu koje ste naveli odnose na vlasnika (posjednika, zakupnika) poljoprivrednog zemljišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija