Jump to content

Nasljeđivanje duga


udo

Preporučene objave

Poštovani,

majka mi je umrla u rujnu 2016. Dva puta se u životu udavala. Iz prvog braka je imala 2 sina a u drugom braku sam ja bio jedinac. Otac mi je umro već prije kao i jedan od polubraće. Majka je živjela s mojom obitelji. Jedino što je ostalo nakon njezine smrti za razriješiti (sva sreća da je ostalo bilo već riješeno) je njezin tekući bankovni račun na koji je primala mirovinu.

Njezin račun u trenutku smrti je bio u 'minusu'. Trebala joj je 'sjesti' još jedna mirovina i tada bi račun bio u 'plusu'. Na ostavinsku raspravu došli smo ja i moj polubrat. Polubrat se odrekao svog dijela nasljedstva. Drugi polubrat (koji je umro već ranije) ima sina koji je sa svojom majkom otišao živjeti u Italiju već prije cca 20-25 godina. On se, normalno, nije pojavio na raspravi ali ga je javna bilježnica obavijestila pisanim putem na što on nije ništa odgovorio. Po članku 220. Zakona o nasljeđivanju ispada da on, s obzirom da se nije izjasnio, također želi biti nasljednikom. I tako je javna bilježnica donijela odluku da se preostala imovina (tekući račun) dijeli u dva dijela (pola meni i pola njezinom unuku).

Već tu mi je bilo žao što je tako ispalo jer unuk (moj nećak) ju, od kada je otišao u Italiju, gotovo nikada nije posjetio niti komunicirao s njom osim nešto malo u vrijeme odmah nakon odlaska kada mu je otac još bio živ. Od tada više nemam nikakvih kontakata s njim. Ujedno sam ja platio i sve troškove bilježnika što su oni u par navrata njega obavještavali o pokrenutoj raspravi a on nije ništa odgovarao. No i to sam 'progutao'.

Sada je donešeno rješenje o nasljeđivanju gdje dakle ja i on dijelimo napola njezinu posljednju mirovinu. Bio sam na HZMO i tamo su mi rekli da dam broj svog tekućeg računa na koji će mi biti isplaćena polovica njezine mirovine, a što se tiče mog nećaka da će njega u Italiju obavijestiti da im kaže gdje će njemu dati drugu polovinu.

U banci su mi rekli da se njezin dosadašnji račun mora dovesti na 'nulu' kako bi ga zatvorili.

Tu dolazimo do moga pitanja:

Prema Članku 139. Zakona o nasljeđivanju, koliko shvaćam, ispada da bi nas dvojica morali podmiriti taj tekući račun u minusu svaki po pola. Ja ću svoju polovicu duga platiti ali strah me je da on neće i da će banka i dalje teretiti mene (koji sam im ovdje u Hrvatskoj 'pri ruci') da se dug podmiri do kraja.

Kako da se osiguram (kad platim svoj dio) da banka tereti nadalje samo njega da im on plati ostatak duga??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost, takvo što je nemoguće budući je odgovornost nasljednika (u slučaju više nasljednika) za dugove ostavitelja solidarna, što će reći da vjerovnik može da bira od kojeg će se nasljednika naplatiti, a jasno je da će izabrati onog koji mu je pogodniji, a to ste u ovom slučaju vi.

 

Nakon toga, vi ćete imati pravo da regresno potražujete od nećaka udio u dugu koji otpada na njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ću svoju polovicu duga platiti ali strah me je da on neće i da će banka i dalje teretiti mene (koji sam im ovdje u Hrvatskoj 'pri ruci') da se dug podmiri do kraja.

Kako da se osiguram (kad platim svoj dio) da banka tereti nadalje samo njega da im on plati ostatak duga??

 

trošak sahrane uračunava se u otplatu duga ostavitelja.

dali su troškovi sahrane veči od duga? imaš račune? banci nemoraš ništa vračati (predpostavljam). nemoj priznati dug ( ne razgovaraj o njemu). banku uputi da u sudskom postupku traži namirenje duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U banci su mi rekli da se njezin dosadašnji račun mora dovesti na 'nulu' kako bi ga zatvorili.

]

to nije točno. to je spika banke koja titi svoj interes.

pismeno (preporučeno i sa povratnicom) obavjesti banku o smrti njihova korisnika.pošalj im smrtni list. osoba koja nije živa nema pravnu osobnost pa ne može imati i račun u banci.

ugovor koji su potpisali sa strankom koja umre prestaje važiti po smrti korisnika.

nemoraš zatvarati račun. zatvoren je smrču korisnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Evo da ne otvaram novu temu.

Nedavno mi je preminuo stric. Od imovine nije imao ništa, ni nekretnine ni pokretnine. Živio je na istoj adresi kao i ja. Znači nikakvo nasljedstvo nije ostavio.

Osim duga, nekih 50ak tisuća kuna, kredita i minusa po tekućem računu.

Kako sad idu stvari s tim dugom, tko to nasljeđuje, treba li se to uopće podmirivati? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisu mi rekli ništa šta nisam očekivao. Al bez obzira na to ne bi volio da mene (ili nekog drugog u obitelji) iznenadi neka ovrha, pa makar bila pravno neutemeljena. 

Bankarica spominje taj dječji dio, pa da će se banka uknjižit na svaki dio toga bla bla. Uglavnom lagane prijetnje. Ali do toga neće doći ako im uplatim kompletno dugovanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, scarwin je napisao:

Al bez obzira na to ne bi volio da mene (ili nekog drugog u obitelji) iznenadi neka ovrha, pa makar bila pravno neutemeljena.

To nebi niko volio,ali tko može nekom zabraniti da se upusti u postupak čiji je ishod osuđen na potpuni fijasko

 

prije 1 sat, scarwin je napisao:

Ali do toga neće doći ako im uplatim kompletno dugovanje. 

Skromni su,:blabla:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , scarwin je napisao:

Nisu mi rekli ništa šta nisam očekivao. Al bez obzira na to ne bi volio da mene (ili nekog drugog u obitelji) iznenadi neka ovrha, pa makar bila pravno neutemeljena. 

Kad vas bude JB zvao na ostavinsku raspravu, moraju se svi nasljednici odreći nasljedstva.

prije 22 sati , scarwin je napisao:

Bankarica spominje taj dječji dio, pa da će se banka uknjižit na svaki dio toga bla bla. Uglavnom lagane prijetnje. Ali do toga neće doći ako im uplatim kompletno dugovanje. 

Na vašem mjestu ja bih preventivno pravnoj službi banke uputio dopis/upit/prijavu.

Napisao bih otprilike: " Kad sam došao obavijestiti da je ujak preminuo bio sam od bankarice xy ustrašivan prijetnjama da će se banka uknjiživati na imovinu familije ili pokretati ovrhe ako ne podmirimo dug. Objasnio sam da ujak nije imao nikakve imovine i da neće biti nasljednika jer nitko neće prihvatiti nasljedstvo dugova koje na kraju po zakohu i ne mora vraćati. Poznajem zakon i znam da bi takve radnje bile pravno neosnovane, i želim odmah spriječiti bilo kakvo dalje uznemiravanje i maltretiranje svoje šire obitelji, među kojom ima i osoba slabog zdravlja kojima bi takvi postupci mogli uicati na zdravstveno stanje. Spremam se slučaj prijaviti HANFA-i i HNB-u, te možebitno po potrebi se obratiti medijima. Ali su me neki prijatelji, inače klijenti banke, nagovorili da prije pošaljem ovakav upit pravnoj službi banke, pa ako ne budem zadovoljan odgovorom da onda prijavljujem dalje ovakvo neprofesionalno ponašanje, prijetnje i ustrašivanje."

Nešto u tom stilu. Dovoljno da u banci razmisle hoće li vam dalje dosađivati. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, scarwin je napisao:

Danas mi na banci govore da će se dug morat podmirit jer se stric nije odreka dječjeg dijela imovine od još uvijek živuće majke.

poslije smrti stric  više ne može biti nasljednik. nije se mogao unaprijed odreči nasljedstva.

 

, scarwin je napisao:

Nisu mi rekli ništa šta nisam očekivao. Al bez obzira na to ne bi volio da mene (ili nekog drugog u obitelji) iznenadi neka ovrha, pa makar bila pravno neutemeljena. 

Bankarica spominje taj dječji dio, pa da će se banka uknjižit na svaki dio toga bla bla. Uglavnom lagane prijetnje. Ali do toga neće doći ako im uplatim kompletno dugovanje. 

cilj je da neko plati banci ono što su oni drugom dali.

pošto stric nema nasljednika nasljeđuje ga država. djelatnike banke uputite da od države traže  vračanje duga. reakcija će biti zanimljiva.

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija