Jump to content

Nasljedni redovi, nejasnoće??


trozubac

Preporučene objave

Može li sestrić naslijediti sestrića?? ,    moj tata imao je jedni sestru, oboje su umrli, sa tatine strane sam ostao ja, a sa tetine ostao sin - moj sestrić. Pošto ja sada o njemu brinem, a on nema braće, niti roditelje niti posvojčad, ni djecu, ni ženu, ni djedeove ni bake... mogu li ja nakon njegove smrti postati zakonski nasljednik???...    čitajući Zakon o nasljeđivanju, nisam stekao takav dojam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U opisanom slučaju, ukoliko ne bude bilo oporuke, po zakonu ostavitelja bi naslijedili nasljednici iz trećeg nasljednog reda, a kako baka i djedova nema, obzirom je načelo reprezentacije moguće u trećem nasljednom redu, to bi bili bratići i sestrične ostavitelja (vi i ako ih još ima, kako po majčinoj, tako i očevoj strani ostavitelja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, ali pokusavam shvatiti te nasljedne redove, no kako sam vec opisao situaciju, obzirom da imamo istog djeda i baku logicnije bi bilo da ga ja mogu naslijediti, no iz formulacije treceg nasljednog reda mi nije tako proizlazlilo, i unatoc vasoj konstataciji, pomno proucavajuci treci nasljedni red, ispada da ostavitelja mogu naslijediti brace i sestre ostavitelja, braca i sestre njihovi roditelja, ali ne i njihovi potomci....., stoga me zbunilo ovo u vezi njihovih potomaka, jer oni nisu navedeni u trecem redu... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 sati , trozubac je napisao:

Može li sestrić naslijediti sestrića?? ,    moj tata imao je jedni sestru, oboje su umrli, sa tatine strane sam ostao ja, a sa tetine ostao sin - moj sestrić. Pošto ja sada o njemu brinem, a on nema braće, niti roditelje niti posvojčad, ni djecu, ni ženu, ni djedeove ni bake... mogu li ja nakon njegove smrti postati zakonski nasljednik???...    čitajući Zakon o nasljeđivanju, nisam stekao takav dojam

Na stranu to što spadate u krug zakonskih nasljednika.

Ako ionako brinete o vašem sestriću, a drugih nasljednika nema, možete napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju i tako razbiti sve nedoumice. Ako takav ugovor potvrdite na sudu, košta vas znatno manje nego ostavinski postupak kod JB.

Ujedno za svaku godinu uzdržavanja imate umanjenje poreza na nekretnine koji biste ionako platili kao nasljednik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, felixx je napisao:

Na stranu to što spadate u krug zakonskih nasljednika.

Ako ionako brinete o vašem sestriću, a drugih nasljednika nema, možete napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju i tako razbiti sve nedoumice. Ako takav ugovor potvrdite na sudu, košta vas znatno manje nego ostavinski postupak kod JB.

Ujedno za svaku godinu uzdržavanja imate umanjenje poreza na nekretnine koji biste ionako platili kao nasljednik.

Znam za tu opciju, hvala..., no to nije moguce , seoski ljudi nista ne potpisuju, pogotovo oni primitivniji, a ja ne zelim nista na silu, iako znam da cu ga ja morat sahranii, brinem o njemu, jednostavno sam takva dusa, a sad ako po zakonu dobim nesto ok, ako ne ne..but ce osasna imovina...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, trozubac je napisao:

Znam za tu opciju, hvala..., no to nije moguce , seoski ljudi nista ne potpisuju, pogotovo oni primitivniji, a ja ne zelim nista na silu, iako znam da cu ga ja morat sahranii, brinem o njemu, jednostavno sam takva dusa, a sad ako po zakonu dobim nesto ok, ako ne ne..but ce osasna imovina...

Znate što vam se onda dogodi?

Neka susjeda udovica s kojom vaš rođak dva puta tjedno pije kavu ustvrdi da mu je bila vanbračna supruga i dobije svu imovinu.

Još gore, neka malo mlađa 'crna udovica' mu zavrti pamet, pa se stvarno sklopi brak, i onda on sve na nju prepiše i on umre u jadu i bijedi. Takvi slučajevi su sve češći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, felixx je napisao:

Znate što vam se onda dogodi?

Neka susjeda udovica s kojom vaš rođak dva puta tjedno pije kavu ustvrdi da mu je bila vanbračna supruga i dobije svu imovinu.

Još gore, neka malo mlađa 'crna udovica' mu zavrti pamet, pa se stvarno sklopi brak, i onda on sve na nju prepiše i on umre u jadu i bijedi. Takvi slučajevi su sve češći.

Moram onda i ja u potragu za takvim ženama :D:D:D hahaah. apsolutno ste u pravu, znam da ima svega.. osobno znam jednu situaciju iz bolnice, čovjek umire, a ova ga ljubi , grli, , nosili se pladnjevi iz restorana,, cijeli odjel fešta, no ipak je dr. ostala dosljedna i nije dala potvrdu da je čovjek svjestan svojih postupaka, a brat bratu cirka 40 godina razlike :D. :D:D

uređeno: od trozubac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, felixx je napisao:

Znate što vam se onda dogodi?

Neka susjeda udovica s kojom vaš rođak dva puta tjedno pije kavu ustvrdi da mu je bila vanbračna supruga i dobije svu imovinu.

Još gore, neka malo mlađa 'crna udovica' mu zavrti pamet, pa se stvarno sklopi brak, i onda on sve na nju prepiše i on umre u jadu i bijedi. Takvi slučajevi su sve češći.

Upravo tako, imao sam jedan takav slučaj, čak sam i temu u svezi toga otvorio ovdje..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 hour , G-man je napisao:

Da, ima svega danas, al opet, ako nije vrednija imovina u pitanju, teško će neka "femme fatale" doći u igru.

Grunt na selu i poljoprivredno zemljište danas i nema neku cijenu (materijalnu), plus traži i rad, odricanje. Lakše je naći nekog "sugar-daddyja" u gradu. :-)

sve je to grunt , ljubav je na selu :D:D:D ...  igraj mala široko ti polje :D:D:D

uređeno: od trozubac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija