Jump to content

Autoškola želi naplatiti PDV kandidatu iz 2015.


ivan-83

Preporučene objave

Poštovanje,

djevojka je upisala autoškolu 2015. godine kada autoškole nisu bile u sustavu PDV-a, onda je uredno sve platila i ima račun s datumom iz 2015. godine. Odslušala je u najbržem roku predavanja i prvu pomoć, oboje položila i onda je krenula vožnja, odvozila je nekih pol fonda sati da bi onda došlo do pauze od godinu i pol - dvije zbog greške autoškole (instruktorica napustila autoškolu, došao novi instruktor koji ju mjesecima nije zvao na vožnju...). Da bi prije mjesec dana počela ponovno voziti samo što ju je sadašnji instruktor (ujedno i vlasnik autoškole) obavijestio da mora platiti i PDV od 1250 kn jer su autoškole ušle u međuvremenu u sustav PDV-a a ona još uvijek polaže.

Da li autoškola ima pravo tražiti od nje da plaća PDV iako je račun napravljen i plaćen prije dvije godine kada autoškole nisu bile u sustavu PDV-a?

Da li poreznu upravu stvarno zanima u kojem trenutku ona vozi i kada će položiti ili postoji mogućnost da se radi o kreativnim idejama vlasnika autoškole? Ja sam mislio da porezna gleda u ovakvom slučaju račun i da se prema tome određuje da li je netko dužan platiti PDV.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, G-man je napisao:

Sve usluge su plaćene unaprijed i u potpunosti?

Ona je sad u toku odradivanja zadnjih 9 sati od ukupnog fonda sati voznje. Cim saznam sto je sve navedeno na racunu javim. Mislim da su i sati koje sad vozi dio fonda sati koji je placen 2015. Mislim da je sve sto je do sad ucila i vozila  (i sto sad vozi) dio onoga sto je placeno 2015. godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, G-man je napisao:

Ukoliko je račun u potpunosti plaćen, onda sam mišljenja da se ne može potraživati i PDV obzirom u ono vrijeme nisu bili obveznici istog.

Postovani g-man, hvala na odgovoru. Pitao sam djevojku da li su tim racunom/placanjem bila obuhvacena predavanja + fond sati voznje i rekla je da jest, mislim da je cijeli paket usluga koje je autoskola pruzila time placen, tako da mislim da je odgovor potvrdan, ona nema nikakvih dugova prema autoskoli (osim ovog navodnog duga u obliku pdv-a). Znaci ima smisla dalje traziti razgovor s nekim iz porezne uprave ako bude autoskola ustrajna u svom zahtjevu. Hvala vam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, ivan-83 je napisao:

Postovani g-man, hvala na odgovoru. Pitao sam djevojku da li su tim racunom/placanjem bila obuhvacena predavanja + fond sati voznje i rekla je da jest, mislim da je cijeli paket usluga koje je autoskola pruzila time placen, tako da mislim da je odgovor potvrdan, ona nema nikakvih dugova prema autoskoli (osim ovog navodnog duga u obliku pdv-a). Znaci ima smisla dalje traziti razgovor s nekim iz porezne uprave ako bude autoskola ustrajna u svom zahtjevu. Hvala vam!

Ne samo da auto škola nema pravo tražiti naplatu PDV-a za nešto što je davno plaćeno, nego cura ima pravo tražiti na uplaćeni iznos a za uslugu koja nije 'isporučena' u roku mjesec dana dobiti kamatu od 6 %. (kamatu provjerite kod nekog knjigovođe).

Da ne pričamo o tome da bi cura možda mogla tužiti i za naknadu štete zbog tog odlaganja škole i polaganja ispita, ali bi štetu trebala dokazivati (recimo, nije mogla dobiti neki posao).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, felixx je napisao:

Ne samo da auto škola nema pravo tražiti naplatu PDV-a za nešto što je davno plaćeno, nego cura ima pravo tražiti na uplaćeni iznos a za uslugu koja nije 'isporučena' u roku mjesec dana dobiti kamatu od 6 %. (kamatu provjerite kod nekog knjigovođe).

Da ne pričamo o tome da bi cura možda mogla tužiti i za naknadu štete zbog tog odlaganja škole i polaganja ispita, ali bi štetu trebala dokazivati (recimo, nije mogla dobiti neki posao).

Postovani, zahvaljujem na odgovoru, ali izgleda da je cura toliko istraumatizirana s tim polaganjem a covjek je slatkorjeciv pa ce mu radije platiti nego uci u konfrontaciju s njim i mjenjati autoskolu i vec cetvrtog instruktora :-/ Ispricavam se svima na trosenju vremena, a ona nadam se da mi se nece obratiti za vjezbanje voznje u mojem autu, ocito ima viska novca ("haha") pa nek placa fiktivni pdv i uzima dodatne sate tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , ivan-83 je napisao:

Postovani, zahvaljujem na odgovoru, ali izgleda da je cura toliko istraumatizirana s tim polaganjem a covjek je slatkorjeciv pa ce mu radije platiti nego uci u konfrontaciju s njim i mjenjati autoskolu i vec cetvrtog instruktora :-/

Ljudi općenito imaju naivan stav da će izbjegavanjem konfrontacija pod svaku cijenu riješiti probleme.  A zapravo si tako samo nakopaju neuporedivo više problema. To je znači da treba srljati u sukob za svaku sitnicu, ali treba imati na umu krajnji cilj.

Treba znati zaueti stav, na način da se brane vlastiti interesi. Dakle ne se prgavo posvađati, nego smireno objaniti da nešto ne želite i da je zakon na vašoj strani. 

Iznenadio bi se kako bi već jedan ozbiljan 'razgovorčić' u kojem bi se spomenulo ovo što sam napisao u prethodnom postu uz spominjanje mogućnosti kontrole porezne uprave promjenilo stav o naplati PDV-a.

 

Citiraj

Ispricavam se svima na trosenju vremena, a ona nadam se da mi se nece obratiti za vjezbanje voznje u mojem autu, ocito ima viska novca ("haha") pa nek placa fiktivni pdv i uzima dodatne sate tamo.

Ako je to tvoja cura, moglo bi te s vremenom koštati mnogo više. Jer ćeš na kraju ti biti taj na kojem će tvoja cura (možda buduća žena) ispucavati svoje frustracije i očekivati od tebe da budeš vitez zaštitnik.

Možda ti je ovo dobra prilika da vidiš kako će se ona ponašati u svemu ovome prema tebi u trenutku kada joj budeš rekao da ne može vježbati vožnju na tvom autu - kada joj instruktor bude rekao da treba platiti još sati vožnje 'jer nije spremna za ispit'. 

 

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija