Jump to content

Uzdržavanje djeteta nakon 18 godina i završenog školovanja


Astra16

Preporučene objave

Poštovani!

Sin je u veljači 2017 postao punoljetan. U lipnju 2017 završio trogodišnje školovanje i nema namjeru nastaviti daljnje školovanje. U srpnju 2017 tražio je da mu se iznos alimentacije određen sudskom presudom koji sam bio dužan uplaćivati na majčin račun uplaćujem izravno njemu. Sin i ja otišli smo zajedno kod javnog bilježnika gdje smo sastavili izjavu da iznos određen presudom broj taj i taj umjesto na majčin račun uplaćujem na njegov račun dok za to postoje zakonski uvjeti. Od srpnja 2017 uplaćujem njemu. 

Da li bivša može pokušati pokrenuti ovrhu na moj račun budući nismo tražili izmjenu sudske presude nego samo kod bilježnika sastavili izjavu i da li će se ovrha izvršiti na mojim sredstvima iako ona više nije njegov zakonski zastupnik budući je dijete postalo punoljetno prije 6 mjeseci i završilo redovito školovanje. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

 

 


 

Citiraj

"Uzdržavanje (alimentacija)"

Uzdržavanje se određuje odlukom suda, sporazumom koji potvrđuje sud ili planom o zajedničkoj roditeljskoj skrbi



 

Mislim da bi bilo najpametnije da tu odluku o visini i nacinu upalcivanja date sudu na potvrdivanje pa mirno spavate nakon njihovog pecata.

 

uređeno: od Yin Yang
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Astra16 je napisao:

Poštovani!

Sin je u veljači 2017 postao punoljetan. U lipnju 2017 završio trogodišnje školovanje i nema namjeru nastaviti daljnje školovanje. U srpnju 2017 tražio je da mu se iznos alimentacije određen sudskom presudom koji sam bio dužan uplaćivati na majčin račun uplaćujem izravno njemu. Sin i ja otišli smo zajedno kod javnog bilježnika gdje smo sastavili izjavu da iznos određen presudom broj taj i taj umjesto na majčin račun uplaćujem na njegov račun dok za to postoje zakonski uvjeti. Od srpnja 2017 uplaćujem njemu. 

 

Poštovani, bez obzira što je sin postao punoljetan i što ste se sa njime dogovorili da uplaćujete iznos uzdržavanja na njegov račun i ovjerili kod javnog bilježnika, na snazi ipak ostaje pravomoćna sudska odluka koja tim činom nije poništena...

Dakle, trebali ste, ili Vi ili sin, pri sudu koji je donio pravomoćnu odluku, pokrenuti postupak izmjene odluke, te zatražiti izmjene načina plaćanja, tj. da se donese nova odluka o direktnoj uplati na njegov račun, za to Vam nije bila potrebita ovjerena izjava od strane JB, a kako i prethodnik navodi, sve je moguće, pa bi Vam bilo pametno tu izjavu dostaviti na spis i zatražiti izmjenu pravomoćne sudske odluke, jer istu može poništiti ili preinačiti samo sud koji ju je i donio...

Ako ni zbog čega, onda radi sebe, kako bi se osigurali, jer, kažem, sve je moguće i ništa nije isključeno...

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na interesu i odgovorima. 

Budući da pored njegove izjave ovjerene kod bilježnika napravio sam i suglasnost kojom njegova majka potvrđuje da je suglasna novim načinom isplate a ona to nije htjela potpisati, vrlo vjerovatno svi putevi vode ka ovrsi mojeg računa (plaćanju i njoj i njemu) ako ne i kaznenoj prijavi. No, kako bude vidjeti ćemo i treba prije svega razmišljati pozitivno ako već i ne poštujemo sudska rješenja koja su i izdana za svrhu koju ja ispunjavam uredno jer je alimentacija pravo djeteta, (u ovom slučaju punoljetnog koji odgovara za svoje postupke, može odlučivati itd.), a ne majke pa ćemo vidjeti kako ću proći.

Hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte tako crno gledati na stvari, nadajmo se da ipak neće doći do toga i da će i ona shvatiti da je to ipak njegovo pravo, a ne njezino osobno, kako i sami navodite, mislim da bi takvim postupkom kao što navodite, samo sebe prikazala kakva je osoba i da joj nije stalo do djeteta, već do njegovog novca...

Ja Vam osobno želim da to sve prođe u najboljem redu i svaku sreću u daljnjem životu...!

Objave spojene

_________________

Poštovani Astra16, oprostite samo da nadodam, ja bih Vam savjetovao da, a  pošto je preostalo još dosta vremena do prestanka Vaše obveze plaćanja uzdržavanja (lipanj 2018.g.), od suda koji je donio postojeću odluku zatražite izmjenu iste, te da, kao osnov, priložite tu, od strane JB, ovjerenu izjavu Vas i sina....ako bi Vam sud udovoljio, tj. izmjenio postojeću odluku, isto bi se primjenjivalo od dana podnošenja Zahtijeva (Tužbe), tako da, ako slučajno bivšoj i padne na pamet takva "glupost" da Vas ovrši, ipak bi se radilo o kud i kamo manjem iznosu, zlu netrebalo, nikad se nezna...

Sretno još jednom..!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Astra16 je napisao:

Poštovani!

Sin je u veljači 2017 postao punoljetan. U lipnju 2017 završio trogodišnje školovanje i nema namjeru nastaviti daljnje školovanje. U srpnju 2017 tražio je da mu se iznos alimentacije određen sudskom presudom

Da li bivša može pokušati pokrenuti ovrhu na moj račun budući nismo tražili izmjenu sudske presude nego samo kod bilježnika sastavili izjavu i da li će se ovrha izvršiti na mojim sredstvima iako ona više nije njegov zakonski zastupnik budući je dijete postalo punoljetno prije 6 mjeseci i završilo redovito školovanje. Hvala

zašt ne podnesete tužbu sudu i tražite prestanak uzdržavanja.

bivšoj nedostaje aktivna legitimacija za podnošenje prijedloga za ovrhu. aktivnu legitimaciju ima sin  dok sud ne donese drugačiju odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Smatram da mi je još prerano ići sa tužbom i nisam siguran da li bi sud uopće prihvatio tužbu budući me zakon obavezuje plaćati godinu dana nakon završenog školovanja. 

Kod mene ionako nakon 1.1.2018. nastupa značajna promjena u primanjima pa ću pokušati tražiti smanjenje alimentacije na osnovu smanjenih prihoda za mlađe dijete a za sina prekid i sve obuhvatiti jednom tužbom iza 1.1.2018.,  pa kako prođe. 

Ima li bolje šta da se može napraviti ili je ovako dobro?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, naravno da Vam je prerano ići sa tužbom za ukidanje uzdržavanja, jer se nisu stekli uvijeti za pokretanje takve tužbe, nema osnove za istu, no kako ste i sami naveli, ako Vam se smanje primanja možete ići sa tužbom za izmjenu odluke, tj. za umanjenje iznosa uzdržavanja, pa ako se postupak ne riješi dok se steknu uvijeti za potpuno ukidanje uzdržavanja  (godina dana po završetka školovanja), možete izvršiti nadopunu tužbe i u njoj zatražiti potpuno ukidanje odluke o uzdržavanju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Željac047 je napisao:

Poštovani, naravno da Vam je prerano ići sa tužbom za ukidanje uzdržavanja, jer se nisu stekli uvijeti za pokretanje takve tužbe, nema osnove za istu, no kako ste i sami naveli, ako Vam se smanje primanja možete ići sa tužbom za izmjenu odluke, tj. za umanjenje iznosa uzdržavanja, pa ako se postupak ne riješi dok se steknu uvijeti za potpuno ukidanje uzdržavanja  (godina dana po završetka školovanja), možete izvršiti nadopunu tužbe i u njoj zatražiti potpuno ukidanje odluke o uzdržavanju...

Bravo Željac !

Potvrdili ste ono sto sam pisao u drugom postu, da se van par. postupak o prekidu placanja alimentacije moze pokrenuti prije nego li su se stekli uvjeti za to, samo treba naci nacin kako to uciniti a da sud to prihvati kao valjano  a Vi ste to ovdje jasno opisali, naravno kao jedna od bezbolnih mogucnosti !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , mario-sb je napisao:

Bravo Željac !

Potvrdili ste ono sto sam pisao u drugom postu, da se van par. postupak o prekidu placanja alimentacije moze pokrenuti prije nego li su se stekli uvjeti za to, samo treba naci nacin kako to uciniti a da sud to prihvati kao valjano  a Vi ste to ovdje jasno opisali, naravno kao jedna od bezbolnih mogucnosti !

Poštovani Mario opet mi, ja sam napisao da čovjek može zatražiti promjenu odluke, smanjenje uzdržavanja ako mu se smanje primanja, a ako se postupak ne riješi do prestanka zakonskih osnova za plaćanje uzdržavanja  (godina dana nakon završetka školovanja djeteta) može nadopuniti (proširiti) tužbu, te tražiti potpuno ukidanje odluke o uzdržavanju, a ne je pokrenuti dok postoje zakonski osnovi za plaćanje uzdržavanje..., hvala Vam na brizi poštovani Mario..!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija