Jump to content
nikolo

Porez - služnost

Preporučene objave

Pozdrav,

zanima me da li se kada se prilikom osnivanja prava služnosti prolaza i provoza kroz određeno zemljište uz novčanu naknadu vlasniku poslužne nekretnine plaća porez?

U ugovoru o osnivanju prava služnosti navedeno je da će se vlasniku poslužne nekretnine platiti 2.000 Eura u gotovini.

Da li je on na taj iznos dužan platiti porez, ako da koliko ?

Da li se se ako se navede manji iznos, npr 500 Eura plaća manji porez ili porezna sama određuje koliko on iznosi prema svojim tabilcama ?

Hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , nikolo je napisao:

U ugovoru o osnivanju prava služnosti navedeno je da će se vlasniku poslužne nekretnine platiti 2.000 Eura u gotovini.

Da li je on na taj iznos dužan platiti porez, ako da koliko ?

Vlasniku nekretnine to je najnada za izgubljenu vrijednost njegove imovine. Taj gubitak vrijednosti nije neka fikcija, nego je i te kako realan. 

To bi bi otprilike spadalo u istu kategoriju kao otpremnina, naknada za invaliditet ili isplata naknade štete od osiguranja. 

Podijeli ovu objavu

Slažem se, no poznavajući našu PU, teško da će odoljeti, a da ne "odrape" porez... :-D

Pogotovo još kada vidimo kakve sve ideje padaju odgovornim ljudima u zadnje vrijeme na pamet glede mogućnosti novih poreza.

Podijeli ovu objavu

Prije 26 minuta, G-man je napisao:

Slažem se, no poznavajući našu PU, teško da će odoljeti, a da ne "odrape" porez... :-D

Istina!

No imam baš nedavno iskustvo da sam došao u poreznu kod poznanika koji radi na nekretninama (a koji me upoznao jer sam česta mušterija) pa je baš bio telefonski konzultirao nekog kolegu glede jednog slučaja podjele bračne stečevine gdje je bilo i više nekretnina i kredita. Pa je onda i mene pitao za mišljenje , jer zna da sam se par puta žalio na rješenja i uvijek dobio usvojenu žalbu.

Ćin se da i oni postaju svjesni da nije isto odrapit nekom kakvu veću procjenu za staru kramu od auta gdje se plati 200 kuna poreza više - ili za nekretninu. Ljudi će se žaliti.

Citiraj

Pogotovo još kada vidimo kakve sve ideje padaju odgovornim ljudima u zadnje vrijeme na pamet glede mogućnosti novih poreza.

Zato ih trebamo naučiti da postoje porezni obveznici i njihove udruge (poput one Lipa).

I da bi građani jednog dana mogli prestati na izborima glasati ko ovce i početi kalkulirati svoje stvarne interese. 

Uređeno od felixx

Podijeli ovu objavu

Zvao sam nadležnu poreznu upravu.

Njihov odgovor bio je nešto u stilu : da ne mogu ovako napamet reći da ili ne treba platiti porez. Ovisi o tome što piše u ugovoru koji je sastavio pravnik. Kad sam joj rekao da u ugovoru (koji sam sam sastavio - nisam pravnik) piše da će se vlasniku poslužne nekretnine isplatiti naknada od 2.000 eura u gotovini i dalje mi nije znala/htjela reći da li će se na to morati platiti porez !? Jedino što sam uspio izvući je; ako će se i morati platiti porez to će biti temeljem poreza o prometu nekretninama, dakle 4%. Što bi u slučaju da se radi o 2.000€ = 15.000 kuna iznosilo 600 kuna. 

Malo mi je cijela ta priča preneodređena... oće - neće bit poreza, šta ne postoji nekakva ustaljena praksa u tim slučajevima ?

Ima li kakav dodatni savjet ?

Podijeli ovu objavu

prije 4 sati , nikolo je napisao:

Njihov odgovor bio je nešto u stilu : da ne mogu ovako napamet reći da ili ne treba platiti porez. Ovisi o tome što piše u ugovoru koji je sastavio pravnik. Kad sam joj rekao da u ugovoru (koji sam sam sastavio - nisam pravnik) piše da će se vlasniku poslužne nekretnine isplatiti naknada od 2.000 eura u gotovini 

Uistinu je važno kako će ugovor biti sročen. Da ne ispadne da je to kao neka forma najma. U tom slučaju to bi spadalo pod 'prihod od imovine i imovinskih prava'.

Napišite 'naknada za umanjenje vrijednosti nekretnine zbog uspostave stvarne služnosti'.

Citiraj

i dalje mi nije znala/htjela reći da li će se na to morati platiti porez !? Jedino što sam uspio izvući je; ako će se i morati platiti porez to će biti temeljem poreza o prometu nekretninama

Po toj osnovi nikako.

1. Oporezuje se stjecanje nekretnine.

2. Nekretnine su zemljišta i građevine - služnosti i imovinska prava se ne spominju u tom zakonu.

3. obveznik poreza je stjecatelj, pa ako ste vi vlasnik poslužne nekretnine, ne morate ni podnositi prijavu.

Kao što kaže štovani G-man, druga je priča bi li se to po nekoj osnovi moglo smatrati prihodom, pa da podliježe oporezivanju dohotka.

Zato treba u ugovor napisati ono gore - da je to naknada, tj. obeštećenje . Na to se ne plaća porez.

Podijeli ovu objavu

prije 10 sati , nikolo je napisao:

Njihov odgovor bio je nešto u stilu : da ne mogu ovako napamet reći da ili ne treba platiti porez.

Naravno kad im se ne čitaju mišljenja središnjice. I nitko im ne brani da i u ovakovom slučaju zatraže isto, a to možete napraviti i vi. Pa bi moguće dobili odgovor kao u linku.

Napominjem da se radi o ugovoru o osnivanju prava služnosti u postupku izvlaštenja od javne vlasti, no ne vidim baš koja je razlika u oba slučaja u svezi gospodarske djelatnosti.

https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19513

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio danijela007
      Poštovanje, molila bih pravni odgovor.
      Plaćam li porez na svoju prvu nekretninu koju sam oporučno naslijedila (pri čemu naglašavam da nisam zakonski nasljednik) i u kojem postotku od vrijednosti nekretnine? Ako je bitno za odgovor, napominjem da je riječ o stanu u Zagrebu.
      Unaprijed hvala!
    • objavio MaxisAnime
      Postovanje svima,
      trebam pomoc, molim vas
      situacija je ovakva, roditelji su mi trazili da se odjavim s njihove adrese(prebivaliste) jer dugo ne zivim s njima, i da mi mladi brat ima pravo na djecji, razlog da moja placa(sezonki poslovi) prelazi neki postotak i da ne moze on imati( moja placa je 4.500/5000kn) a oca (5000kn)
      danas sam bio u MUP-u i teta na salteru mi dala papir di pise prebivaliste i boraviste di moram ispunit i dati njima, ja imam di biti trenutno kod nekog(boraviste) i rekla je teta da kad istekne 5god da imam 3 god se prijavljivat na tu adresu..sta poslje toga jeli moram onda na prebivaliste traziti?
      stanodavac ce dati izjavu da sam kod njega i da ne trebam nikakve doprinose/novce mu davat
      i sta moram u poreznoj? jeli poreznu,osobnu i bankovne racune sve moram promjeniti na tu novu adresu boravista
      i dali gospodin gubi sva prava (pomoc pri crvenom krizu, ljecnicki jer je umirovljenik i ima pomoc od drzave finacijsku) zbog moje porezne knjizice
      ako se ispisem iz prebivalista onda nemam nista kod svojih roditelja, vise?
      iz sibensko-kninske sam zupanije
      hvala i oprostite na dugom tekstu
      moze i privatna poruka pa se cujemo i pozivom za detaljnije
    • objavio dora.
      Zanima me, ako se dobije gradska stipendija može li se koristiti i crkvena pomoć kao stipendija? Jer crkva kao ustanova ne pripada tim organima koji daju zapravo stipendiju poput gradske, županijske, državne i braniteljske ustanove koje daju stipendiju. Crkva je vjerska ustanova ipak na kraju krajeva i to po meni ne bi trebalo biti isto kao ostali navedeni organi za davanje stipendija. Imate li Vi ikakvog iskustva po tom pitanju? Jer svaka kuna mi treba budući da mi je otac teško bolestan i moji roditelji me ne mogu financirati.
    • objavio ivanko22
      Prošle godine sam radio mjesec dana, sam sada na burzi pa me zanima da li trebam prijaviti porez na dohodak  za taj jedan mjesec i koji je postupak, hvala.
    • objavio mrblues
      https://www.24sata.hr/news/strucnjaci-zgrozeni-tvrtke-za-10-kn-natukle-milijune-dugova-657084?fbclid=IwAR1_oSMzFjHIxWx9v_5wlOm_u-BaliQ79xDv62XLR4PKzey44WlHljJ7g_c

Vlada Zorana Milanovića uvela je mogućnost osnivanja jednostavnih tvrtki sa samo 10 kuna kapitala umjesto da onaj tko želi u poduzetništvo ima barem 20.000 kuna za temeljni kapital. Trebao je to biti isključivo impuls za poduzetnike početnike, koji bi s povećanjem prihoda i razvojem posla imali obvezu prijeći u normalno poslovanje klasičnog trgovačkog društva.

Kako to da  još nije u zadnjih 5 godina promijenjen taj zakon i uvedeno nešto što bi riješilo tu situaciju , kao npr.  depoziti na posebnom računu, promtno  brisanje društva čim se porezni i drugi dug  poveća iznad nekog iznosa itd.itd.
      Nema većeg zla za gospodarstvo u RH od tih jednostavnih dioničkih društava  ....Svaka rupa od kafića posluje pod j.d.o.o. za 1o kn  ... prekostrašno
      Ima li kakav komentar na ovo?

Zahvaljujem
      LP
  • Online korisnici

• Napravi novi...