Jump to content

Razvrgnuće suvlasničke zajednice između brata i sestre


DidiCro

Preporučene objave

Poštovani, ne znam da li sam na dobroj temi, ali eto nadam se odgovoru! 

Stvar je slijedeća: moja mama i njen brat svaki od njih imaju 1/2 nekretnine koja nije dijeljiva fizički niti geometrijski (misljenje vjestaka). Njen brat je pokrenuo nakon pravomocne presude Zupanijskog suda ovrsni postupak nad nekretninom da se prodaje na javnoj drazbi obzirom da nije bilo dogovora! Nekretnina je bila na prodaji na stranicama FINE, no u meduvremenu smo sklopili sporazum da mi njega (njenog brata isplatimo za njegovu polovicu), nakon sklopljenog sporazuma obustavio je ovrsni postupak obzirom da je bio ovrhovoditelj, a moja mama ovrsenik! On je uvjetovao da u roku od 7 mj. (koji tece od 05.mj.) da mu se isplati  novcani iznos do kraja ove godine u suprotnom je “zaprijetio” da će ukoliko mu ne isplatimo, ponovno pokrenuti ovrsni postupak da se izvrsi javna prodaja! Mene sad zanima, ako sporazum ne bude ispostovan, da li on ima pravo pokrenuti novi ovrsni postupak obzirom da je ovaj prvi prekinut i sudskim pravomocnim rjesenjem je potvrdeno da se obustavlja! I kome da se obratim u vezi uvjetovanja isplatom da me se zastiti u ovoj situaciji! Sporazum koji sam napomenula je potpisan iz razloga jer smo to bili primorani uciniti jer nismo zeljeli prolaziti novu situaciju sa javnom drazbom! Htjela bi napomenuti ako bi se i prodavalo na drazbi znam da se nekretnina mora uplatiti u cjelosti sto je naravno tesko izvedivo! Mene zanima da li postoji neka pravna zastita u ovom mom slucaju! Htjela sam napomenuti da isti ne pristaje na novu procjenu nekretnine nego se veže na procjenu koja je bila 2010.g., a koju procjenu je sud prihvatio tj. odvjetnici su se usuglasili da ostaju pri staroj procijeni koja je isla neposredno prije same objave na drazbi (onda jos nije bilo dogovora nego nakon sto je objavljeno na drazbi). Htjela bi napomenuti kako je on sam sebi odredio koliku vrijednost ima njegova 1/2 kuce! Po ovom pitanju vidim da ne pristaje na novu procjenu sto bi bilo logicno obzirom da je proslo toliko godina i cijene nekretnina su pale! Sada se bojim ako ne bi pristala na njegovo uvjetovanje (jer previse novaca trazi) da ce ponovno pokrenuti ovrsni postupak za javnu drazbu, molim vas sto da radim?! 

Molim vas za odgovor! Unaprijed puno hvala!  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , DidiCro je napisao:

da li on ima pravo pokrenuti novi ovrsni postupak obzirom da je ovaj prvi prekinut i sudskim pravomocnim rjesenjem je potvrdeno da se obustavlja!

Nikakva zapreka da pokrene novi postupak

 

prije 3 sati , DidiCro je napisao:

Mene zanima da li postoji neka pravna zastita u ovom mom slucaju!

Zaštita u smislu,kojem?Treba istaknuti da  niko nije dužan trpiti suvlasništvo,glede čega bilo koji od suvlasnika u svako doba može zahtijevati da se suvlasnička zajednica razvrgne na moguć i dopušten način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Matrix je napisao:

Nikakva zapreka da pokrene novi postupak

 

Zaštita u smislu,kojem?Treba istaknuti da  niko nije dužan trpiti suvlasništvo,glede čega bilo koji od suvlasnika u svako doba može zahtijevati da se suvlasnička zajednica razvrgne na moguć i dopušten način.

Lp hvala puno na odgovorima! Mislila sam pravna zastita obzirom da je uvjetovao da mu se novac isplati u roku 7 mj (malo manje od 400 tisuca kuna) sto uistinu nije u redu! Ne znam kako si netko moze uzeti za pravo da uvjetuje i da doslovce stjera u kut i da ucjenjuje da ce ponovno pokrenuti postupak javnom prodajom i prisilno prodavati, tj. na taj nacin doci do novca ucjenjivanjem! Znam da mu nitko ne osporava tu njegovu polovicu! Zar ne postoji nikakva zastita u smislu ucjenjivanja i uvjetovanja! To je stil kamatara to sto on meni radi! 

Hvala unaprijed! Lp 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čovjek posjeduje 50 % vlasništva.

On sa svojim vlasništvom može raditi što želi.

Dok je u okvirima zakona.

On ima pravo tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice putem suda što je i učinio.

Vama se to nije svidjelo i obećali ste mu otkupiti njegov dio do nekog roka.

Nadam se da niste potpisali neku glupost koja vas može skupo koštati.

Budući da vaše stvarne namjere koliko vidim i nisu bile da otkupite njegov dio već

da prekinete / odugovlačite sudksi postupak, suvlasnik je shvatio da ste ga izigrali i jednostavno vam je

rekao da će opet pokrenuti sudsku diobu. Tu nema prijetnje niti uznemiravanja.

I ja bih tako postupio da me netko izigra i ne poštuje dogovor.

 

Druga strana priče su vaši međusobni odnosi, ljudskost sudionika u ovoj priči i ostale stvari.

Ako je netko amoralan, bezosjećajan i zločest, to ne znači da krši zakon.

 

Ako zaista namjeravate otkupiti njegov dio, odite kod odvjetnika i napravite sporazum/ugovor ili slično

i postupajte po tome sporazumu, u suprotnom , pomirite se sa činjenicom da će jednog dana biti pokrenuta sudska dražba radi prodaje.

uređeno: od wrritteer
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , wrritteer je napisao:

Čovjek posjeduje 50 % vlasništva.

On sa svojim vlasništvom može raditi što želi.

Dok je u okvirima zakona.

On ima pravo tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice putem suda što je i učinio.

Vama se to nije svidjelo i obećali ste mu otkupiti njegov dio do nekog roka.

Nadam se da niste potpisali neku glupost koja vas može skupo koštati.

Budući da vaše stvarne namjere koliko vidim i nisu bile da otkupite njegov dio već

da prekinete / odugovlačite sudksi postupak, suvlasnik je shvatio da ste ga izigrali i jednostavno vam je

rekao da će opet pokrenuti sudsku diobu. Tu nema prijetnje niti uznemiravanja.

I ja bih tako postupio da me netko izigra i ne poštuje dogovor.

 

Druga strana priče su vaši međusobni odnosi, ljudskost sudionika u ovoj priči i ostale stvari.

Ako je netko amoralan, bezosjećajan i zločest, to ne znači da krši zakon.

 

Ako zaista namjeravate otkupiti njegov dio, odite kod odvjetnika i napravite sporazum/ugovor ili slično

i postupajte po tome sporazumu, u suprotnom , pomirite se sa činjenicom da će jednog dana biti pokrenuta sudska dražba radi prodaje.

Nije točno da je izigran! Sud je donio pravomocno rjesenje o civilnoj diobi posto drugi nacin nije izvediv! Stvar je u tome sto smo potpisali sporazum kod odvjetnika jer smo bili u neku ruku primorani to uciniti! No, dobro stvar je u tome sto on smatra da je vrijednost njegove polovine skoro ista onoj vrijednosti koja je bila procjenjena jos 2010.g., kako isti ne pristaje na novu procjenu ni sama ne znam koliko je posto pala vrijednost na trzistu! Naravno da ima pravo raditi sa svojim suvlasnickim dijelom sto zeli! Jel znate mozda koliko je u postocima vrijednost nekretnina pala (Zagrebačka županija) u zadnjih nekoliko godina! Pitala sam neke osobe koje se time bave pa su mi naveli dosta razloga kako se vrijednost utvrduje ali mi nisu znali ili nisu htjeli reci koliko bi to bilo u postocima unazad 7 godina! Starost nekretnine je sada oko 50-ak godina! 

Hvala puno na vremenu i odgovorima! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako, ako netko želi diobu a geometrijski ne postoji način pravične raspodjele 

( jer jedna od strana uvijek smatra da je dobila manje ) onda ide taj sudski postupak sa kojim

ste upoznati.

 

Da, slažem se sa vama da je cijena nekretnine sada manja nego prije 7 godina.

Zašto ste bili primorani potpisati taj sporazum ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, wrritteer je napisao:

Upravo tako, ako netko želi diobu a geometrijski ne postoji način pravične raspodjele 

( jer jedna od strana uvijek smatra da je dobila manje ) onda ide taj sudski postupak sa kojim

ste upoznati.

 

Da, slažem se sa vama da je cijena nekretnine sada manja nego prije 7 godina.

Zašto ste bili primorani potpisati taj sporazum ?

Navela sam to u prvom postu! Znaci nije bilo izbora ili pristati na to sto zeli ili ponovno ide javna prodaja ukoliko se ne ispostuje sporazum! A nama stvarno nije u interesu da se javno prodaje jer svi znamo koliko se gubi na vrijednost a druga stvar je da se gubi vlastiti dom! Znaci ili pristati na njegove apetite koji nisu realni! Ja nisam imala izbora nego sam imala mogucnost izmedu te dvije stvari! Njega isplatiti ili javna dražba! 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jako teško se može naći kupac tim putem ( i uopće) za predmetnu nekretninu kad je riječ o suvlasništvu, a pitanje je da li bi se drugi suvlasnik i složio sa prodajom svog suvlasničkom dijela, tako da bi kupcu mogli prodati samo svoj suvlasnički dio, a za to, zasigurno, neće naći kupca...

No, kad bi ga baš i našli i da se drugi suvlasnik složi sa prodajom nekretnine u cijelosti (svog suvlasničkog dijela) pitanje je koja bi se cijena postigla, zasigurno nebi ona koja bi bila prije sedam godina, dakle nebi zadovoljavala drugog suvlasnika...

Po meni nebi to niti bilo neko idealno rješenje, jer se, kako navodi pokretač teme, radi o vlastitom domu...

Možda jedino podići neki hipotekarni kredit temeljem svog suvlasničkog dijela, te na taj način isplatiti drugog suvlasnika, boljeg riješenja ne vidim, osim dogovora, tj. da se prolongira rok isplate drugog suvlasnika

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Željac047 je napisao:

Jako teško se može naći kupac tim putem ( i uopće) za predmetnu nekretninu kad je riječ o suvlasništvu, a pitanje je da li bi se drugi suvlasnik i složio sa prodajom svog suvlasničkom dijela, tako da bi kupcu mogli prodati samo svoj suvlasnički dio, a za to, zasigurno, neće naći kupca...

No, kad bi ga baš i našli i da se drugi suvlasnik složi sa prodajom nekretnine u cijelosti (svog suvlasničkog dijela) pitanje je koja bi se cijena postigla, zasigurno nebi ona koja bi bila prije sedam godina, dakle nebi zadovoljavala drugog suvlasnika...

Po meni nebi to niti bilo neko idealno rješenje, jer se, kako navodi pokretač teme, radi o vlastitom domu...

Možda jedino podići neki hipotekarni kredit temeljem svog suvlasničkog dijela, te na taj način isplatiti drugog suvlasnika, boljeg riješenja ne vidim, osim dogovora, tj. da se prolongira rok isplate drugog suvlasnika

Hvala svim clanovima na odgovorima! 

Mislim da je jedino rjesenje isplata kako ste naveli, bez obzira sto je uvjetovao! Razmisljala sam i jednostavno je jedini i najednostavniji nacin isplatiti iako mi nije bas po volji isplatiti toliki iznos, no realno gledajuci u svakom slucaju bolje tako nego da se prodaje i na kraju ni jedan ni drugi suvlasnik ne bi bili zadovoljni! Znaci ovako bi obje strane bile zadovoljne! 

Hvala svima sto ste nasli vremena za moj problem i iznijeli svoja misljenja! 

Lp 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija