Jump to content

uzdržavanje punoljetnog djeteta


Barbat

Preporučene objave

Onda jedino da djeca, pošto su punoljetna, pokrenu sudski postupak za plaćanje uzdržavanja, pa čak i za ono što im je platio, unatrag pet godina, što ni u kojem slučaju nebi bilo fer, no to je njihovo pravo, jer plaćanje bez sudske odluke znači dar djeci, a ne uzdržavanje temeljeno na sudskoj odluci..., na njima je da odluče, ali, moj savjet je dogovor, jer ipak ovo drugo nikako nebi bilo fer i pošteno, a ni ljudski...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, Barbat je napisao:

Poštovani, nema sudske odluke, rastali smo se kad su djeca već bila punoljetna. Moj bivši suprug plaća prema vlastitoj procjeni.

A s kim žive djeca?

S vama, studenti u domu, ili samostalno?

Pazite - ako ne žive s vama, bila bi obaveza oba roditelja da plaćaju alimentaciju. Također, ako su studenti i sami zarađuju, bili bi dužni sami doprinositi vlastitom uzdržavanju. 

Ako otac ionako sam plaća pristojan iznos, možda bi bilo mudrije da ga djeca zamole da plaća malo više/da se u krajnjoj liniji s ocem porazgovara ako se ide na varijantu sudskog određivanja alimentacije sad kad djeca već studiraju. Ono - kako biste vi reagirala da vam dođe tužba od djece?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Barbat je napisao:

Koja cifra bi po Vama bila u redu da se oko nje pokušaju dogovoriti?

To najbolje oni znaju koliko im je potrebito za tekuće potrebe, najbolje je da se dogovore da bude "vuk sit, a ovce na broju"...

Sukladno tablici za određivanja uzdržavanja, spadalo bi ih, za svako, između 2.800,00 i 3.300,00 kn, ako otac ima toliko primanje koliko navodite, no to je sve stvar dogovora, ali, kad djeca stanuju sa Vama, Vi ste dužni učestvovati oko podmirivanja režija sukladno svojim mogućnostima, tako da je to, stvarno, sve stvar dogovora, svaki slučaj je specifikum sam za sebe...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Barbat je napisao:

Nisam znala da o uzdržavanju punoljetne djece mora postojati sudska odluka

kod pametnih ljudi ne mora....

 

prije 8 sati , Barbat je napisao:

Moj bivši suprug isplaćuje na račun uzdržavanja svakome od njih mjesečno po 1600kn. Visina njegove plaće je 17.000kn. Uplaćuje li primjerenu svotu, ili bi trebao uplaćivati više?

treba uplatiti onoliko koliko treba za život i studiranje djece zajedno sa Vašim doprinosom.....1600 kn po osobi je nedovoljno pogotovo ako se studira izvan mjesta...ali zavisi i kolika Vi imate primanja.....

uvijek bolje da se razumno dogovorite jer sudski se može postiči samo da dođe do razilažanje odnosa roditelj djeca,a ionako su oni veliki i dugo neće moći primati pomoć (alimentaciju) od oca tako da treba izbjeći plaćanje "na silu"....

prije 4 sati , felixx je napisao:

Ako otac ionako sam plaća pristojan iznos, možda bi bilo mudrije da ga djeca zamole da plaća malo više/da se u krajnjoj liniji s ocem porazgovara

slažem se...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Željac047 je napisao:

Probajte tražiti izmjenu sadašnje, važeće, sudske odluke u dijelu visine  uzdržavanja, mišljenja sam da je ipak malo preniska, ali najbolje Vam je zatražiti povećanje svote uzdržavanja s obzirom na primanja roditelja (u Vašem slučaju oca) koji je obvezatan plaćati uzdržavanje....

nemože ona treažiti nego korisnici uzdržavanja. punoljetni su.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, bovu je napisao:

nemože ona treažiti nego korisnici uzdržavanja. punoljetni su.

nevezano za ovaj slučaj...do koliko godina je jedan od roditelja (oba) dužan uzdržavati punoljetno dijete u braku?....uvijek me zanimalo po kojoj logici je jedan od roditelja dužan plaćati alimentaciju dok dijete ide na fakultet i pritom dijete uopče ne mora dobiti odobrenje tog roditelja ,a isto to pravo nema dijete roditelja koji su u braku.....po toj logici jedan od roditelja bi djetetu dalo suglasnost da ide na fax ,a drugi bi to morao plaćati htio-nehtio,imao-ne imao financijskih mogućnosti.....u braku to funkcionira "dogovorom" oba roditelja jel imaju mogućnosti ili nemaju....aii kod rastavljenih se može i sillom nametnuti....

znači govorim o prisili...a ne o tome da je normalno da se pošalje dijete na fax ako se može bili u braku ili ne bili....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, bovu je napisao:

nemože ona treažiti nego korisnici uzdržavanja. punoljetni su.

Nisam znao da odluka nije donesena, kad sam saznao da nije donesena nikakva sudska odluka, to sam i napisao u svom sljedećem postu ".....Onda jedino da djeca, pošto su punoljetna, pokrenu sudski postupak za plaćanje uzdržavanja...."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, Mister-X je napisao:

znači govorim o prisili...a ne o tome da je normalno da se pošalje dijete na fax ako se može bili u braku ili ne bili....

dijete nemožeš poslati na faks. dijete nije poštanska pošiljka.

ako ima želju i ispuni uvjete dijete (punojetno) se može upisati  na faks bez odobrenja roditelja.

roditelji su dužni uzdržavati dijete koje se školuje. koliko i kako će koji roditelj doprinositi je stvar dogovora.

ako nema dogovora postoji sudska odluka o uzdržavanju dijeteta od strane roditelja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Mister-X je napisao:

nevezano za ovaj slučaj...do koliko godina je jedan od roditelja (oba) dužan uzdržavati punoljetno dijete u braku?....uvijek me zanimalo po kojoj logici je jedan od roditelja dužan plaćati alimentaciju dok dijete ide na fakultet 

 

Puno je toga oko obveze uzdržavanja totalno nelogično, čak i diskriminirajuće i protuustavno.

1. Kao što kažeš - roditelj u braku može biti beskorisni trut (pijanci, drogeraši, peglačice kartica) i na teret drugom roditelju, ali takve situacije nikog ne interesiraju. Ali onog trenutka kada brak prestaje, sve se mjenja

2. roditelj bez zaposlenja i prihoda mora plaćati alimentaciju (mnoge države nemaju tu obvezu... također, u mnogim državama obveza prestaje s navršenih 19 godina bez obzira na studij

3. roditelju koji je 'dobio' djecu (majci) ako je socijalni slučaj priža se pomoć, dobije socijalni stan, plaćene režije, prednost pri zapošljavanju.

Nezaposleni otac koji ne može plaćati alimentaciju ne da ne dobije pomoć (npr da ima prednost pri zapošljavanju) nego ga se još tjera u zatvor 'jer ne plaća'!

4. Obveza uzdržavanja za bake i djedove - Apsolutno protuustavna kategorija

Nekome se nameće plaćanje obveze s kojom ta osoba nema baš nikakvu 'krivnju'. K tome, ako je to obaveza 'za bake i djedove' -zašto ne vrijedi onda za bake i djedove oba roditelja?

5. Ako je alimentacija definirana kao 'financijska prootuvrijednost skrbi koju djetetu daje drugi roditelj' (majka), zašto onda skrb jedne majke vrijedo 500 kn, a neke druge 5000? Tj. zašto skrb vrijedi ovisno o visini primanja koja ima otac?

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , bovu je napisao:

dijete nemožeš poslati na faks. dijete nije poštanska pošiljka.

stvarno nema potrebe da na forumu samo  gledaš kako češ nekog poklopiti ,umjesto da daš kvalitetan ili bilo kakav komentar ili odgovor na pitanje koje se postavi....a ako ti nije pitanje interesntno onda pogledaš neke druge teme....aa ko si se mislio našaliti,što bi bilo i ok...onda stavi smajlić :)

 

prije 14 sati , bovu je napisao:

ako ima želju i ispuni uvjete dijete (punojetno) se može upisati  na faks bez odobrenja roditelja.

roditelji su dužni uzdržavati dijete koje se školuje. koliko i kako će koji roditelj doprinositi je stvar dogovora.

ako je ovo tvoj odgovor na moje pitanje po kojoj logici roditelj mora plaćaaati alimentaciju dok se dijete školuje,a zašto to isto ne mora roditelj u braku meni nije jasno šta si ti mislio uopče reči......normalno da se dijete može samostalno upisati na fax i kad je sa roditeljima koji žive u braku....ali može ići i zaraditi pa da se školuje....jel ima igdje primjer da je dijete tužilo i dobilo sudski da ga roditelji u braku moraju na silu školovati? (mislim na fax da budem precizniji)

 

prije 10 sati , felixx je napisao:

Puno je toga oko obveze uzdržavanja totalno nelogično

sa svih 5 tvojih primjera se slažem ....

 

dosta slučajeva kod rastavljenih roditelja ima da dijete i ne priča sa roditeljem koji plaća alimentacijjuu,...pa čak niti poštuju tog roditelja...i onda tom istom roditelju nametnuti silom imao on ili ne imao uopče mogučnosti nije uopče najbolje riješenje.....poslije punoljetnosti to treba biti stvar ravnopravnog odnosa oba roditelja i dijeteta šta i kako dalje....

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Draganec je napisao:

.... roditelj, duzni uzdrzavati djecu do 26 god. zivota i jos godinu dana ako nisu zavrsili fax ili vec...

...oprostiti, mali ispravak ili dopuna, sveukupno do 26 godina života bez obzira na školovanje i zaposlenje...

 

Još samo dodatak pokretaču teme, a što je definirano ObZ ako odluka nije donesena, oba roditelja su dužna uzdržavati svoje punoljetno dijete koje se školuje ili se ne može zaposliti godinu dana po završetku školovanja, najduže do 26. godine života - (čl. 316. st. 2. ObZ....oba roditelja su dužni plaćati uzdržavanje, s tim što se roditelju s kojim dijete stanuje u iznos uzdržavanja uračunavaju troškovi stanovanja....), što sam već spomenuo i u jednom u svojim prethodnim postovima u kontekstu režije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, ne bih niti postavljala to pitanje da ne postoje problemi s dogovorom. Također, pitala sam i zbog toga što sam svjesna da su troškovi suda visoki, postupak dugotrajan i, što je najvažnije, nepoželjan, jer pripomaže narušavanju odnosa.

Naravno da oba roditelja moraju plaćati uzdržavanje. S obzirom na iznos koji uplaćuje otac ja plaćam veći dio. Postavila sam pitanje jer sam se nadala saznati koji je realan iznos koji bi on morao uplaćivati s obzirom na vrlo visoku plaću od 17.000 kn.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na to sam Vam ja odgovorio u par prethodnih postova, no upozorio sam Vas i na mogućnost koju propisuje ObZ, tj. da se i Vama odredi plaćanje uzdržavanja, no sve može biti stvar dogovora, naravno, ako je dogovor moguć...

Kako Vam sugerira i poštovani crny, a i sami zaključujete, bilo bi najbolje, ako je ikako moguća, da svi zajednoi (i Vi i otac i djeca) sjednete i dogovorite se tko-što-koliko-kada itd., jer su sve mogućnosti sudskim putem otvorene, kako pišete i sami, postupak je kompliciran, dugotrajan, a također pripomaže narušavanju odnosa....

Iskreno, koliko bi otac trebao plaćati to Vam ovdje nitko nemože decidirano odgovoriti s obzirom na tako visoka primanja, bez uvida u cijelokupnu situaciju (Vaša primanja, režije i ostalo), po meni, razvidno je da plaća jako malo, ali kažem, teško je ovako "nasumice" odgovoriti na Vaš upit...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Barbat je napisao:

Postavila sam pitanje jer sam se nadala saznati koji je realan iznos koji bi on morao uplaćivati s obzirom na vrlo visoku plaću od 17.000 kn.   

kao prvo da napomenem da iznad izrečena mišljenja (o tome da li bi netko uopče treba uzdržavati bez suglasnosti dijete na faxu) nema veze sa Vama i sa zakonom ,nego samo iznošenja mišljenja o toj tematici.....

što se tiče zakona i Vašeg slučaja moglo bi se onako "na prvu" s obzirom na visoka primanja i potrebe djece jer su na fakultetima reči da se može tražiti i veča sredstva od oca......međutim kako @Željac reče teško je o tome točn reči jer neznamo niz podataka od toga koliko vi imate primanja..gdje živite ,gdje on živi,da li postoje krediti iz zajedničkog života da li imate druge obitelji i druge djece,pogotovo on itd.itd....u svakom slučaju se trebate postaviti realno,sagledati sve opcije jer uvijek je bolje dati novca svojoj djeci nego advokatima koji će vas usput rečeno i nagovarati da tražite non-stop veće iznose jer je to njima cllj....a sve skupa može rezultirati narušenim odnosima djece i oca,ako već nisu...a u krajnjem slučaju i da ga "stisnete" nećete još dugo jer su djeca već blizu zakonskih granica.....ili morate puno pojedinosti o vašim odnosima reči,pa da vam netko može savjetom pomoći ili sami dobro razmislite...odnosno prepustite i djeci d to oni rješavaju sa ocem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Barbat je napisao:

Zanima me zbog čega mi nitko nije predložio medijaciju kod odvjetnika koji se time bave. 

Možete i to i to je jedna od opcija, no ni to nije besplatno i to dosta košta, ali na Vama je da sami odlučite, naravno svi zajedno, kako dalje, da li nekome, sa strane, puniti džepove ili se ljudski dogovoriti, svi smo Vam savjetovali kako to izbjeći bez dodatnih troškova...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Barbat je napisao:

Poštovani, nema kredita iz zajedničkog života. Nema novih obitelji. Zanima me zbog čega mi nitko nije predložio medijaciju kod odvjetnika koji se time bave. 

Ne vidim kako bi vam nekakva medijacija tu pomogla.

Dao bih vam dobronamjeran savjet.

Vaš bivši/otac djece plaća pristojan iznos. Kažete da je to sam počeo plaćati, dakle on je na neki način fer po tom pitanju, ne bježi od obaveze. Možemo raspravljati bi li bilo primjereno da plaća više. Većina forumasa vjerojatno ne vidi vaš slučaj kao nešto 'jako nepravedno', zato jer se ovdje uglavnom javljaju ljudi s ozbiljnijim problemima.Po pitanju alimentacije to su nerijetko majke koje nisu godinama dobile kune s tog naslova. 

Prva stvar na koju morate računati je da će taj zahtjev ako do njega dođe pokrenuti vaša djeca, ne vi. To bi moglo pokvariti odnos djece s ocem. On vjerojatno ima imovine koju bi djeca jednog dana naslijedila, a i u životu im sigurno može puno pomoći. Čovjek sa takvom plaćom sigurno nije baš neki nesposobni dudek, jednog dana će vjerujem znati 'potegnuti' neku vezu djeci za bolji posao, ako upadnu u kakvu nevolju bit će tu da im pomogne. Kad diplomiraju, možda im kupi vrlo vrijedan dar. Itd,itd... 

Ako međutim 'zatruju' odnos sa ocem, a sve zbog parsto kuna mjesečno koje će možda dobivati par godina dok studiraju, možda će otac odlučiti da ne zavrijeđuju sve ovo što sam spomenuo.

Drugo.

Majke se općenit više zaštitnički ponašaju prema djeci, očevi ih više žele pustiti da se sami snađu.

Vaša djeca su odrasli ljudi. Da , studiraju, ali mogu si i sami nešto zaraditi. Pa neka zarade. Neka si potraže kakav posao. Student servis za to i postoji. Ili bilo koji drugi posao.  Malo manje izlazaka, chatanja i druženja na društvenim mrežama, i tisuću-dvije kuna se lako zaradi uz studij. Vjerujte mi, ne radite svojoj djeci nikakvu uslugu ako ih naučite da kad trebaju novac traže da im netko daje više. 

Bolje da porazgovarate s djecom i njihovim ocem da im nađete kakav pristojan posao preko student servisa ili slično.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Barbat je napisao:

Zanima me zbog čega mi nitko nije predložio medijaciju kod odvjetnika koji se time bave. 

zato što ste ispočetka tako postavili pitanja "šta mi mislimo da li on daje malo novaca"....da smo napisali otiđite kod odvjetnika,onda bi pitali za čega služi forum :)

u cijeloj priči nijednom niste iznijeli kolika primanja ukupno Vi imate mjesecno....ako imte 2 000 kn...onda je jedna priča,a ako imate 10 000 onda druga....šta kažu djeca..to je njihova želja za "povišicom" ili Vaša......kakav je odnos njih i oca...dobar'...poštuju oca?.....šta ako vaš bivši kaže da hoče djecu kod sebe,pa da ti plačaš alimentacijju.....št bi djeca u tom slučaju odlučila....ima niz pitanja....tako da nije jednostavan odgovor...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, jasno mi je da nisam ponudila dovoljno detalja, ali nisam ovo shvatila kao ispovjedaonicu :-) Odnosi između djece i oca su korektno mlaki, viđaju se tri - četiri puta godišnje, iako žive u istom gradu. On im je pred dvije godine obećao viši iznos uzdržavanja. Kada su ga za to pitali rekao im je da neka ga tuže, da će možda dobiti presudu. Sinu je bio obećao sudjelovati u troškovima ortodontskog aparatića, pa nije, a radi se o svoti od 30-ak tisuća kuna, koju sam sama podmirila. Tako da, gospodine Mister-X, ne morate brinuti oko mog udjela. Djeca su odlični studenti i raspored predavanja, seminara, kolokvija i ispita (nerijetko do 17 sati, katkad i subotom) ne dopušta posao preko studentskog servisa. Da je drugačije, sama bih im to predložila, jer sam svojedobno i ja to radila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Barbat je napisao:

Sinu je bio obećao sudjelovati u troškovima ortodontskog aparatića, pa nije, a radi se o svoti od 30-ak tisuća kuna,

sama dala 30 000 kn.....svaka čast...

 

prije 1 sat, Barbat je napisao:

Tako da, gospodine Mister-X, ne morate brinuti oko mog udjela

s obzirom na iznad navedeno ne brinem se uopče :) ......s obzirom da novca nikad dosta odete kod odvjetnika  i to je to....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dok sam ja pisao odgovor vi već odgovorili, ali da nisam pisao đabe evo mog komentara :

 Poštovana gospođo. Vi nikako da odgovorite na indirektno pitanje dobronamjernih ljudi koji vam žele ovdje pomoći a zbog čega ste se ovdje i obratili; "kako vi stojite sa ukupnim prihodima"?

Ako vi i vaša djeca sa svojim prihodima i " donacijama" bivšeg supruga ne možete djeci i sebi osigurati normalne uvjete za život ( a pitanje je što Vi podrazumijevate pod normalnima uvjetima za život, kao naravno i svako od nas ), napravite za početak normalan, logičan, razuman prvi korak kojega su vam forumaši predložili a to je razgovor sviju vas sa bivšim. Napravite to, upoznajte nas sa ovime o čemu sam na početku pisao i javite nam kakvi su bili rezultati, sve ostalo je gubljenje vremena, živaca, stvaranje tenzija a što nije dobro za nikoga od vas a posebno za momke!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I je, odgovorila je. No, kao što je i sama korisnica napomenula, nije došla u ispovjedaonicu, te kako predmnjevam da će svi komentari nakon njenog odgovora vući na omaložavanje iste (i već jesu), a odgovori na postavljena pitanja su i vše nego dobiveni, tema je privremeno zaključana. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire locked this forumu
Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija