Jump to content

HRVI i lovačko oružje


crny46

Preporučene objave

Prije 4 minuta, crny46 je napisao:

kakva su iskustva s dijagnozama PTSP i dozvole za lovačko oružje-širok pojam u tumačenju i težini bolesti....vidim i da je karcinom zapreka na lječničom glede oružja...???

Mišljenje cjenjenog dr specijaliste psihijatra iz Nove bolnice je da oružje i ptsp mogu ići skupa jer se streljaštvo i lov mogu smatrati dobrom terapijom. 

Općenito, po zakonu o oružju to dvoje je nespojivo. 

Policija čim sazna za ptsp, oduzima oružje. 

Kako će saznati i da li će, to je već drugo pitanje jer bez sudskog naloga ne mogu od liječnika dobiti karton. 

Znam dosta lovaca koji imaju pstp i oružje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Kompa je napisao:

Kako će saznati i da li će, to je već drugo pitanje jer bez sudskog naloga ne mogu od liječnika dobiti karton. 

riješeno je na taj način da ministarstvo obavjesti mup o ostvarenim statusima hrvi.....ostali slučajevi rješeni obvezom liječnika da prijavi Mupu..tako da im ni ne treba sudski nalog....

 

Prije 16 minuta, Kompa je napisao:

Znam dosta lovaca koji imaju pstp i oružje. 

doktor nije odradio svoj posao..

 

Prije 18 minuta, Kompa je napisao:

Mišljenje cjenjenog dr specijaliste psihijatra iz Nove bolnice je da oružje i ptsp mogu ići skupa jer se streljaštvo i lov mogu smatrati dobrom terapijom. 

 

Prije 33 minuta, crny46 je napisao:

.vidim i da je karcinom zapreka na lječničom glede oružja...???

nekad se moglo,sad ne može....očigledno nije stvar struke već tendencija države da se što manje ima oružja...to ima i kontraefekt.....jer po mom mišljenju je bolje imati legalno i registrirano ,nego nelegalno...zabranom ili otežavanje dobijanje dozvola ima za posljedicu rast nelegalog oružja.......ali na ovaj način "svi peru ruke"....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obaveza je odabranoga liječnika da obavijesti MUP o postojanju zdravstvene zapreke za posjedovanje/nošenje oružja----međutim PTSP kao posljedica rata nije izrijekom navedena u Pravilniku o LJP za oružje......nedefinirano zakonski....na medicini rada se može desiti da dvije osobe s istom bolešću,istim stupnjem dobiju različito mišljenje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda jedno pitanje za vidovite: Osoba ima evidentirani PTSP u općoj mirovini preko 10  god proglašen nesposoban za djelatnu službu a ljetos dobiva RR raspoređen u pričuvu obavio smotru, časnik, zapovjednik???????? Dali možda više nema zapreke po zdravstvenom stanju i ako se zarati dali  će takvim osobama zadužiti pištolje na vodu i drvene puške. Ovo nije više čak ni smješno ovo je apsurd smijurija ne znam kako bih više nazvao to stanje.

 

uređeno: od Lost
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Mister-X je napisao:

riješeno je na taj način da ministarstvo obavjesti mup o ostvarenim statusima hrvi.....ostali slučajevi rješeni obvezom liječnika da prijavi Mupu..tako da im ni ne treba sudski nalog....

 

doktor nije odradio svoj posao..

 

 

nekad se moglo,sad ne može....očigledno nije stvar struke već tendencija države da se što manje ima oružja...to ima i kontraefekt.....jer po mom mišljenju je bolje imati legalno i registrirano ,nego nelegalno...zabranom ili otežavanje dobijanje dozvola ima za posljedicu rast nelegalog oružja.......ali na ovaj način "svi peru ruke"....

Doktora veže zakletva o tajni vezano za davanje bilo kakvih informacija bilo kome o pacijentu. Ne postoji obveza liječnika da dostavlja podatke mupu. To su bedastoće. 

I na kraju, kako liječnik zna tko je lovac ili tko  ima oružje na dozvolu, pa da o istom pacijentu dostavi podatke mupu. Ili??? To svaki liječnik opće prakse dostavlja mupu podatke svih pacjenata sa dg ptsp? Bedastoće. 

Nema doktor obavezu a još manje pravo dostavljanja bilo kakvih podataka o zdravlju vezano za pacjente, osim ako za isto ne postoji sudski nalog. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Lost je napisao:

Onda jedno pitanje za vidovite: Osoba ima evidentirani PTSP u općoj mirovini preko 10  god proglašen nesposoban za djelatnu službu a ljetos dobiva RR raspoređen u pričuvu obavio smotru, časnik, zapovjednik???????? Dali možda više nema zapreke po zdravstvenom stanju i ako se zarati dali  će takvim osobama zadužiti pištolje na vodu i drvene puške. Ovo nije više čak ni smješno ovo je apsurd smijurija ne znam kako bih više nazvao to stanje.

 

Zato sam i napisao, dvosmisleni zakon. Svaki članak bilo kojeg zakona je tako napisan da sve ovisi o službeniku kako želi a ga tumači u praksi.
Iz moje prakse policajca: osoba mlatara sa pištoljem po kući i prijeti ženi i djeci da bude krvi, dolazimo...zapisnik, privremeno oduzimanje pištolja, itd., sve po pravilima... nakon par mjeseci kolege u službi dobiju dojavu da je obiteljsko nasilje na toj i toj adresi i da skratim, gle slučajnosti opet isti broj pištolja privremeno oduzet.
Evo netko je ovdje napisao pravu stvar, daj ljudima (naravno koji su bez kaznenih prijava i sl.) oružje na dozvolu, imaš sve onda pod kontrolom jer se nikada ne događa pljačka i sl. sa oružjem na dozvolu. A ovako, more oružja koje ni policija nema u arsenalu, po kućama. I tu dolazi do sr...a jer ne možeš nikako ući u trag.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da dadem svoj komentar na temu.

Da policija ima podatke o osobama oboljelih od ptsp-a, ima. Da oduzima oruzje istima.....nekima da, a neki su " zasticeni" osobito ako imaju visoke vojne cinove. Valjda radi osobne sigurnosti jer vas kao sluzbene sigurnosne institucije nisu u stanju zastiti, pa to morate uciniti sami nabavom oruzja.

Nadalje. Da ja zatrazim dozvolu za drzanje i nosenje oruzja, nema sanse. Prvo bolest, a drugo, policija ce najprije obic moje susjede, prijatelje. Prikupiti podatke od tih istih osoba koji su bili informatori i za Jugoslavije " gazde" koji rata nisu ni omirisali, a kamo li sudjelovali u obrani. Na osnovi toga mi se izdaje dozvola ili ne izdaje. Ako si se ili su se moji zanjerili istimi po bilo cemu, zaboravi. Jednostavno ti " napakosti" i slus.

Negdije pocetkom sijecnja 2017. Predsjednik Hrvatskog streljackog saveza Hubert Kispal je "debelo" upozoravao na nelogicnosti novog zakona. Nije konzultiran ni streljacki ni lovacki savez, ni zastitne udruge. Gotovo da nisu niti znali da se zakon priprema.

I opcenito ljudi kod nas vrlo malo znaju koristiti oruzje, bez obzira na rat. Dolaze nove i nove generacije i stoga je potrebna temeljitija edukacija, a i disciplina drzanja i nosenja oruzja.

Osobno mi ne pada na pamet nabavka, drzanje i nosenje oruzja. Nanosio sam se oruzja cijeli rat i rada u sluzbi OSO.

Osobna sigurnost.....,,da imam bateriju topova ako me tko zeli maknut, maknut ce me i bez metka.

Osjecam se sigurnim.

Eto Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče zakona, svaki put kad se mijenja javljaju se svi koji se bave oružjem s opravdanim kritikama, ali bez ikakvog rezultata...

A što se tiče policijskih evidencija, policija nema evidencije oboljelih od PTSP-a. Kod zahtjeva za oružje obavlja se liječnički i ide se kod susjeda, pa se tako saznaju takve stvari. I kakve tajne službe, susjedi često znaju više trivijalnih stvari o vama nego što možete i zamisliti...:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , drot13 je napisao:

Što se tiče zakona, svaki put kad se mijenja javljaju se svi koji se bave oružjem s opravdanim kritikama, ali bez ikakvog rezultata...

A što se tiče policijskih evidencija, policija nema evidencije oboljelih od PTSP-a. Kod zahtjeva za oružje obavlja se liječnički i ide se kod susjeda, pa se tako saznaju takve stvari. I kakve tajne službe, susjedi često znaju više trivijalnih stvari o vama nego što možete i zamisliti...:-D

To je za nove koji žele po prvi puta nabaviti oružje. To je toćno. 

Ja sam pisao o onima koji imaju oružje, kojima dozvola za oružje vrijedi a koji naknadno obole i dijagnosticira im se ptsp. 

Znam da policija jedino zna za takve slučajeve koji su njezini službenici, koji se na komisiji mupa proglase nesposobnim za pol. službenika ( oso). Njima se  uzima oružje, što službeno, što privatno i poništava im se dozvola. 

No, svi oni koji imaju već neko oružje, a nisu iz sustava mupa, ne idu na komisiju mupa, pa automatski  mup ni ne zna da je došlo do promjene zdravstvenog stanja, njih nitko ne dira. Imaju dozvolu i oružje i dalje. Barem do prvog obaveznog liječničkog pregleda na koji je dužan donjeti svoj lječnički karton, potvrđen od dr opće prakse. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , gonzo-stari je napisao:

Bez brige, veliki brat se usavršava. Na portalu e-građani postoje podaci o svemu. Tako neki dan otvorim portal i vidim obavijest o cijepljenju psa, čak mu i ime znaju. Postoji evidencija dijagnoza, podizanja lijekova, laboratorijskih testova itd. tako da se više ništa neće moći zatajiti. 

Postoji zakonito i nezakonito prikupljanje podataka. 

Neće doktor a ni jedan policajac riskirati kaznenu prijavu radi jednog ptspiovca i njegovog oružja. Neće dati ni  pribaviti podatke o dg nezakonito. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , drot13 je napisao:

 

A što se tiče policijskih evidencija, policija nema evidencije oboljelih od PTSP-a. Kod zahtjeva za oružje obavlja se liječnički i ide se kod susjeda, pa se tako saznaju takve stvari. I kakve tajne službe, susjedi često znaju više trivijalnih stvari o vama nego što možete i zamisliti...:-D

Postovani drot13. Ne bi se slozio sa gore navedenim. Ponavljam. Policija ima evidenciju oboljelih od PTSP-a, samo tko preuzima predmet o osobi dobije unaprijed da ne kazem zapovjed o rjesavanju spisa. Ali dobro, nema veze. 

Sto se tice susjeda da cesto znaju vise trivijalnih stvari o nama....... tocno je. Ali je i tocno da i mi, ja raspolazem pojedinim trivijalnim stvarima za koje smatram da susjedi znaju i prave se grbavi. 

Malo cu "bubnut" ..... u selu svi znaju tko koga h..., ali kada se kome krava oteli i krmaca oprasi , ko policajac moras znat jel musko il' zensko i koliko odojaka krmaca ima...... itd.

I tako bi se jos o tome dalo pisati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Kompa je napisao:

Doktora veže zakletva o tajni vezano za davanje bilo kakvih informacija bilo kome o pacijentu. Ne postoji obveza liječnika da dostavlja podatke mupu. To su bedastoće. 

 

prije 17 sati , Kompa je napisao:

Nema doktor obavezu a još manje pravo dostavljanja bilo kakvih podataka o zdravlju vezano za pacjente, osim ako za isto ne postoji sudski nalog. 

prijatelju moj ,postoji i drugi način da iskažeš mišljenje ,a da pritom tuđe mišljenje ne smatraš bedastoćom.....u zadnje vrijeme prečesto se citiram te ili se pogrešno shvaćam ili mi se mišljenja nazivaaju zlonamjernim ,bedastoćamaa itd...te unatoč želji da nekima pomognem ozbiljno razmišljam da više ne učestvujem na forumu....

 

što se tiče oboljelih od ptsp-a i oduzimanje dozvole za oružje-

1-eliminacijom kod redovitih ljekarskih pregleda

2.mup dobije rješenje od ministarstva  ostvarnih hrvi-osobno sam vidio

3.dr opće prakse je dužan prijaviti svaku bolest koja može uticati na vozačku i dozvlu za oružje,

nakon toga te mup šaljena izvanredni pregled,a ti probaj proči ako možeš.

ako i dalje misliš da ja bedastoće pišem,onda se probaj sjetiti od prije par godina još bila Kosor) gdje je doktor prijavio sve svoje oboljelje i to ne samo za oružje ,nego i za vozačke...pa je to malo stopirano ,odnosno stopirano zbog vozačkih...

drugi slučaj masovniji (pojednični stalno prolaze neopaženo) se dogodio prošle godine u Brodu gdje je dr. opče prakse prijavio MUpu sve svoje pacijente i svi su bili pozvani ,ne samo za oružje,nego i za vozačke dozvole....pola od njih je dobilo ograničenja na vozačke iako su imali "trajne"....

niti je doktor imao sudski nalog ,niti je bio kaženjen za odavanje liječničke tajne za koju ti kažeš da ga obvezuje.....već je jednostavno zbog pritiska javnosti to opet zaustavljeno,ali samo za vozačke....

http://hrvatska-danas.com/2017/08/23/evo-sto-je-na-sastanku-u-ministarstvu-branitelja-dogovoreno-oko-lijecnickih-pregleda-za-vozacku-na-koje-su-pozvani-oboljeli-od-ptsp-a/

u ovom slučaju nije bio problem što je doktor to prijavio....problem je što je prijavio i pstupalo se protivno zakonu jer PTSP nije bolest koja se tretira za oduzimanje vozačke.....čak i unatoč tome što se bolest ptsp ne tretira kao bolest za oduzimanje vozačke večini njih (iako bezrazložno pozvanih) je uvedeno ograničenje vozačkih....

 

pa sad razmisli o izjavama ili o zadnjoj izjavi

Neće doktor a ni jedan policajac riskirati kaznenu prijavu radi jednog ptspiovca i njegovog oružja. Neće dati ni  pribaviti podatke o dg nezakonito

 

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Mister-X je napisao:

 

prijatelju moj ,postoji i drugi način da iskažeš mišljenje ,a da pritom tuđe mišljenje ne smatraš bedastoćom.....u zadnje vrijeme prečesto se citiram te ili se pogrešno shvaćam ili mi se mišljenja nazivaaju zlonamjernim ,bedastoćamaa itd...te unatoč želji da nekima pomognem ozbiljno razmišljam da više ne učestvujem na forumu....

 

što se tiče oboljelih od ptsp-a i oduzimanje dozvole za oružje-

1-eliminacijom kod redovitih ljekarskih pregleda

2.mup dobije rješenje od ministarstva  ostvarnih hrvi-osobno sam vidio

3.dr opće prakse je dužan prijaviti svaku bolest koja može uticati na vozačku i dozvlu za oružje,

nakon toga te mup šaljena izvanredni pregled,a ti probaj proči ako možeš.

ako i dalje misliš da ja bedastoće pišem,onda se probaj sjetiti od prije par godina još bila Kosor) gdje je doktor prijavio sve svoje oboljelje i to ne samo za oružje ,nego i za vozačke...pa je to malo stopirano ,odnosno stopirano zbog vozačkih...

drugi slučaj masovniji (pojednični stalno prolaze neopaženo) se dogodio prošle godine u Brodu gdje je dr. opče prakse prijavio MUpu sve svoje pacijente i svi su bili pozvani ,ne samo za oružje,nego i za vozačke dozvole....pola od njih je dobilo ograničenja na vozačke iako su imali "trajne"....

niti je doktor imao sudski nalog ,niti je bio kaženjen za odavanje liječničke tajne za koju ti kažeš da ga obvezuje.....već je jednostavno zbog pritiska javnosti to opet zaustavljeno,ali samo za vozačke....

http://hrvatska-danas.com/2017/08/23/evo-sto-je-na-sastanku-u-ministarstvu-branitelja-dogovoreno-oko-lijecnickih-pregleda-za-vozacku-na-koje-su-pozvani-oboljeli-od-ptsp-a/

u ovom slučaju nije bio problem što je doktor to prijavio....problem je što je prijavio i pstupalo se protivno zakonu jer PTSP nije bolest koja se tretira za oduzimanje vozačke.....čak i unatoč tome što se bolest ptsp ne tretira kao bolest za oduzimanje vozačke večini njih (iako bezrazložno pozvanih) je uvedeno ograničenje vozačkih....

 

pa sad razmisli o izjavama ili o zadnjoj izjavi

Neće doktor a ni jedan policajac riskirati kaznenu prijavu radi jednog ptspiovca i njegovog oružja. Neće dati ni  pribaviti podatke o dg nezakonito

 

Potkrijepi svoju 3. točku pravnim temeljem. 

Ako je potkrijepiš pravnim temeljm imaš moju ispriku za bedastoću. 

Ako ne potkrijepiš, ostajem kod svoje tvrdnje da je to bedastoća. 

Kako dr opće prakse uopće može znati tko ima oružni list ili vozačku dozvolu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Kompa je napisao:

Doktora veže zakletva o tajni vezano za davanje bilo kakvih informacija bilo kome o pacijentu. Ne postoji obveza liječnika da dostavlja podatke mupu. To su bedastoće. 

I na kraju, kako liječnik zna tko je lovac ili tko  ima oružje na dozvolu, pa da o istom pacijentu dostavi podatke mupu. Ili??? To svaki liječnik opće prakse dostavlja mupu podatke svih pacjenata sa dg ptsp? Bedastoće. 

Nema doktor obavezu a još manje pravo dostavljanja bilo kakvih podataka o zdravlju vezano za pacjente, osim ako za isto ne postoji sudski nalog. 

Nisu bedastoće nego jednostavno Zakon.čl.11 st.5 i 6.Doktor mora javit a i njemu jave tko ima oružje.Malo si zahrđao po pitanju propisa.

A sukladno pravilniku neki su sposobni neki nisu.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Kompa je napisao:

Potkrijepi svoju 3. točku pravnim temeljem. 

Ako je potkrijepiš pravnim temeljm imaš moju ispriku za bedastoću. 

Ako ne potkrijepiš, ostajem kod svoje tvrdnje da je to bedastoća. 

Kako dr opće prakse uopće može znati tko ima oružni list ili vozačku dozvolu? 

sivko ti je iznaad iznio jedan dio...

nema doktor šta znat ili neznat...ako nezna prijavi mupu i oni znaju šta sve imaš (vozačku,oružje)

ako ti nije i sam zakon dovoljan evo ti primjer iz života

"

Naime, prema članku 233. važećeg hrvatskog Zakona o sigurnosti prometa na cestama, svaki liječnik, bilo bolnički ili pak liječnik obiteljske medicine, (a u zakonu je naveden kao “izabrani liječnik”) koji liječi pacijenta – vozača, dužan je obavijestiti nadležnu policijsku upravu ili policijsku postaju o promijenjenom zdravstvenom stanju pacijenta koje bi moglo utjecati na njegovu sposobnost upravljanja vozilom. Odnosno, pojednostavljeno rečeno, svaki liječnik ima zakonsku obavezu obavijestiti MUP da njegov pacijent zbog dijagnoze koja mu je ustanovljena ili, pak, lijekova koje pije, može biti privremeno ili trajno nesposoban za upravljanje vozilom. Na temelju te obavijesti MUP pacijentu – vozaču šalje obavijest da je dužan podvrgnuti se dodatnom liječničkom vještačenju koje će pokazati utječe li njegova dijagnoza i u kojoj mjeri na njegove vozačke sposobnosti te će ga prema nalazima vještačenja proglasiti sposobnim, odnosno, privremeno ili trajno nesposobnim za vožnju. Prema tom nalazu vozaču se, dakle, može privremeno ili trajno oduzeti vozačka dozvola, a vozač je u tom slučaju dužan i podmiriti trošak vještačenja.

Liječnik koji se našao na udaru sudske tužbe, bio je pozvan na vještačenje i pred sudom je priznao da nije obavijestio MUP jer je procijenio da je njegov pacijent sposoban upravljati vozilom te da moždani udar, od kojega se dobro oporavio, nije na njega ostavio posljedice koje bi utjecale na njegove vozačke sposobnosti. Sudski postupak je okončan, vozač koji je skrivio nesreću dobio je određenu kaznu, a novčano je, u skladu sa zakonom, kažnjen i njegov liječnik zbog toga što nije poštivao zakonske propise i što o promijenjenom zdravstvenom stanju svojega pacijenta nije obavijestio nadležnu policijsku upravu.

I CIJELI SLUČAJ bio bi uredno pospremljen u sudsku arhivu, kao i mnogi slični do tada, da nekoliko mjeseci nakon završenog sudskog postupka nije uslijedio neuobičajen i bizaran nastavak. Osiguravajuća kuća koja je obitelji preminule žrtve prometne nesreće isplatila odštetu na temelju police osiguranja koju je kod njih imao ugovorenu vozač – krivac za nesreću, odlučila je tužiti liječnika obiteljske medicine za štetu koju je ovaj, prema njihovu mišljenju, prouzročio jer je propustio promijenjeno zdravstveno stanje vozača prijaviti MUP-u. Pokrenut je novi sudski postupak, ovoga puta je tužitelj osiguravajuća kuća, a od spomenutog liječnika traži se milijunska naknada štete."

 

iako sam znao da to što pričaš nije istina,opet tvoje mišljenje nisam nazvao bedastočom...dok ti moje nazivaš i kad neznaš ....a i kad nešto neznaš.....google sve zna....pa malo prije komentara koje odlučiš tako nazvat pogledaj....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, Mister-X je napisao:

sivko ti je iznaad iznio jedan dio...

nema doktor šta znat ili neznat...ako nezna prijavi mupu i oni znaju šta sve imaš (vozačku,oružje)

ako ti nije i sam zakon dovoljan evo ti primjer iz života

"

Naime, prema članku 233. važećeg hrvatskog Zakona o sigurnosti prometa na cestama, svaki liječnik, bilo bolnički ili pak liječnik obiteljske medicine, (a u zakonu je naveden kao “izabrani liječnik”) koji liječi pacijenta – vozača, dužan je obavijestiti nadležnu policijsku upravu ili policijsku postaju o promijenjenom zdravstvenom stanju pacijenta koje bi moglo utjecati na njegovu sposobnost upravljanja vozilom. Odnosno, pojednostavljeno rečeno, svaki liječnik ima zakonsku obavezu obavijestiti MUP da njegov pacijent zbog dijagnoze koja mu je ustanovljena ili, pak, lijekova koje pije, može biti privremeno ili trajno nesposoban za upravljanje vozilom. Na temelju te obavijesti MUP pacijentu – vozaču šalje obavijest da je dužan podvrgnuti se dodatnom liječničkom vještačenju koje će pokazati utječe li njegova dijagnoza i u kojoj mjeri na njegove vozačke sposobnosti te će ga prema nalazima vještačenja proglasiti sposobnim, odnosno, privremeno ili trajno nesposobnim za vožnju. Prema tom nalazu vozaču se, dakle, može privremeno ili trajno oduzeti vozačka dozvola, a vozač je u tom slučaju dužan i podmiriti trošak vještačenja.

Liječnik koji se našao na udaru sudske tužbe, bio je pozvan na vještačenje i pred sudom je priznao da nije obavijestio MUP jer je procijenio da je njegov pacijent sposoban upravljati vozilom te da moždani udar, od kojega se dobro oporavio, nije na njega ostavio posljedice koje bi utjecale na njegove vozačke sposobnosti. Sudski postupak je okončan, vozač koji je skrivio nesreću dobio je određenu kaznu, a novčano je, u skladu sa zakonom, kažnjen i njegov liječnik zbog toga što nije poštivao zakonske propise i što o promijenjenom zdravstvenom stanju svojega pacijenta nije obavijestio nadležnu policijsku upravu.

I CIJELI SLUČAJ bio bi uredno pospremljen u sudsku arhivu, kao i mnogi slični do tada, da nekoliko mjeseci nakon završenog sudskog postupka nije uslijedio neuobičajen i bizaran nastavak. Osiguravajuća kuća koja je obitelji preminule žrtve prometne nesreće isplatila odštetu na temelju police osiguranja koju je kod njih imao ugovorenu vozač – krivac za nesreću, odlučila je tužiti liječnika obiteljske medicine za štetu koju je ovaj, prema njihovu mišljenju, prouzročio jer je propustio promijenjeno zdravstveno stanje vozača prijaviti MUP-u. Pokrenut je novi sudski postupak, ovoga puta je tužitelj osiguravajuća kuća, a od spomenutog liječnika traži se milijunska naknada štete."

 

iako sam znao da to što pričaš nije istina,opet tvoje mišljenje nisam nazvao bedastočom...dok ti moje nazivaš i kad neznaš ....a i kad nešto neznaš.....google sve zna....pa malo prije komentara koje odlučiš tako nazvat pogledaj....

Zakon o liječništvu

LIJEČNIČKA TAJNA

Članak 21.

Sve što liječnik sazna o pacijentu koji mu se obrati za liječničku pomoć, a u vezi s njegovim zdravstvenim stanjem, mo ra čuvati kao liječničku tajnu i može je otkriti, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano, samo uz odobrenje pacijenta, roditelja ili skrbnika za malodobne osobe, a u slučaju njegove psihičke nesposobnosti ili smrti, uz odobrenje uže obitelji, skrbnika ili zakonskog zastupnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, sivko je napisao:

Sve si si sam napisao.Može je otkrit i bez nečije dozvole jer u Zakonu o oružju je navedeno da mora.

 

Prije 10 minuta, sivko je napisao:

Sve si si sam napisao.Može je otkrit i bez nečije dozvole jer u Zakonu o oružju je navedeno da mora.

Pa kako će znati tvoj dr opće prakse da ti imaš oružni list ili vozačku? 

Što ako im pošalje tvoje podatke a ti nemaš oružni list ni vozačku? 

Naravno da tada slijedi tužba istog dr. 

Misliš da će dr to sebi dopustiti? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mister-X je napisao:

 

prijatelju moj ,postoji i drugi način da iskažeš mišljenje ,a da pritom tuđe mišljenje ne smatraš bedastoćom.....u zadnje vrijeme prečesto se citiram te ili se pogrešno shvaćam ili mi se mišljenja nazivaaju zlonamjernim ,bedastoćamaa itd...te unatoč želji da nekima pomognem ozbiljno razmišljam da više ne učestvujem na forumu....

 

što se tiče oboljelih od ptsp-a i oduzimanje dozvole za oružje-

1-eliminacijom kod redovitih ljekarskih pregleda

2.mup dobije rješenje od ministarstva  ostvarnih hrvi-osobno sam vidio

3.dr opće prakse je dužan prijaviti svaku bolest koja može uticati na vozačku i dozvlu za oružje,

nakon toga te mup šaljena izvanredni pregled,a ti probaj proči ako možeš.

ako i dalje misliš da ja bedastoće pišem,onda se probaj sjetiti od prije par godina još bila Kosor) gdje je doktor prijavio sve svoje oboljelje i to ne samo za oružje ,nego i za vozačke...pa je to malo stopirano ,odnosno stopirano zbog vozačkih...

drugi slučaj masovniji (pojednični stalno prolaze neopaženo) se dogodio prošle godine u Brodu gdje je dr. opče prakse prijavio MUpu sve svoje pacijente i svi su bili pozvani ,ne samo za oružje,nego i za vozačke dozvole....pola od njih je dobilo ograničenja na vozačke iako su imali "trajne"....

niti je doktor imao sudski nalog ,niti je bio kaženjen za odavanje liječničke tajne za koju ti kažeš da ga obvezuje.....već je jednostavno zbog pritiska javnosti to opet zaustavljeno,ali samo za vozačke....

http://hrvatska-danas.com/2017/08/23/evo-sto-je-na-sastanku-u-ministarstvu-branitelja-dogovoreno-oko-lijecnickih-pregleda-za-vozacku-na-koje-su-pozvani-oboljeli-od-ptsp-a/

u ovom slučaju nije bio problem što je doktor to prijavio....problem je što je prijavio i pstupalo se protivno zakonu jer PTSP nije bolest koja se tretira za oduzimanje vozačke.....čak i unatoč tome što se bolest ptsp ne tretira kao bolest za oduzimanje vozačke večini njih (iako bezrazložno pozvanih) je uvedeno ograničenje vozačkih....

 

pa sad razmisli o izjavama ili o zadnjoj izjavi

Neće doktor a ni jedan policajac riskirati kaznenu prijavu radi jednog ptspiovca i njegovog oružja. Neće dati ni  pribaviti podatke o dg nezakonito

 

PTSP kao posljedica prometne je ZAPREKA na lječničkom za produženje vozačke!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, Kompa je napisao:

 

Pa kako će znati tvoj dr opće prakse da ti imaš oružni list ili vozačku? 

Što ako im pošalje tvoje podatke a ti nemaš oružni list ni vozačku? 

Naravno da tada slijedi tužba istog dr. 

Misliš da će dr to sebi dopustiti? 

Moram po starinski dat propise jer mi nešto ne radi.

https://www.zakon.hr/z/270/Zakon-o-oružju

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_02_22_375.html

znat će "»Nadležno tijelo izvijestit će izabranog liječnika primarne zdravstvene zaštite o osobama kojima je izdan oružni list.«."

a javit će "Izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite, kao i svaki drugi liječnik koji ima saznanja o promjeni zdravstvenog stanja ili tijeku liječenja vlasnika oružja, a koje utječe na zdravstvenu sposobnost za držanje i nošenje oružja, dužan je odmah po saznanju za takvu promjenu izvijestiti nadležno tijelo."

Neće javljat recimo za mene jer nemam oružje.Izvlačiš se na krajnosti.I da nemam ni vozačku neka javlja jer mi ionako ništa ne mogu oduzet a taj papir će završit u smeću.

Ako nešto javi protivno zakonima neka ga tuže,to nitko ne spori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, Kompa je napisao:

Zakon o liječništvu

LIJEČNIČKA TAJNA

Članak 21.

Sve što liječnik sazna o pacijentu koji mu se obrati za liječničku pomoć, a u vezi s njegovim zdravstvenim stanjem, mo ra čuvati kao liječničku tajnu i može je otkriti, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano, samo uz odobrenje pacijenta, roditelja ili skrbnika za malodobne osobe, a u slučaju njegove psihičke nesposobnosti ili smrti, uz odobrenje uže obitelji, skrbnika ili zakonskog zastupnika.

Zakonom je prpisano da MORA.....!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, crny46 je napisao:

PTSP kao posljedica prometne je ZAPREKA na lječničkom za produženje vozačke!

Kao i PTSP koji nije od posljedica prometne

"10) akutni stresni poremećaj, PTSP i neurotski poremećaji vezani za stres kojima je uzrok prometna nesreća, dok se ne mogu uspješno regulirati terapijom,"

ovo su 3 bolesti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

Nisu bedastoće nego jednostavno Zakon.čl.11 st.5 i 6.Doktor mora javit a i njemu jave tko ima oružje.Malo si zahrđao po pitanju propisa.

A sukladno pravilniku neki su sposobni neki nisu.

Sivkić, ne rade ti linkovi...

Što se tiće ovoga iz Zakona o liječništvu,

"Sve što liječnik sazna o pacijentu koji mu se obrati za liječničku pomoć, a u vezi s njegovim zdravstvenim stanjem, mo ra čuvati kao liječničku tajnu i može je otkriti, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano, samo uz odobrenje pacijenta, roditelja ili skrbnika za malodobne osobe, a u slučaju njegove psihičke nesposobnosti ili smrti, uz odobrenje uže obitelji, skrbnika ili zakonskog zastupnika."

A propisano je drukčije odredbama jednog i drugog zakona. Pa kako smatram da daljnje tjeranje maka na konac nema smisla, a u duhu toga da smo ovdje svi ipak brothers in arms, zamolio bih Kompu da napravi ono što je i rekao za potkrepljivanje pravnim temeljem.

 

Glede Velikog brata, zna on sve što hoće i kad hoće bez obzira je li netko nekome što dužan otkriti ili dostaviti. Drugačije ne mogu objasniti dolazak pol. službenika po PHS dobiven od pokojnog generala na "južnom bojištu" za koji nije znao ni MUP ni moj doktor ni baba Boja iz Bijelog brda, nakon prišivanja onog famoznog F-a. Mda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Spitfire je napisao:

Sivkić, ne rade ti linkovi...

Što se tiće ovoga iz Zakona o liječništvu,

"Sve što liječnik sazna o pacijentu koji mu se obrati za liječničku pomoć, a u vezi s njegovim zdravstvenim stanjem, mo ra čuvati kao liječničku tajnu i može je otkriti, ako posebnim zakonom nije drukčije propisano, samo uz odobrenje pacijenta, roditelja ili skrbnika za malodobne osobe, a u slučaju njegove psihičke nesposobnosti ili smrti, uz odobrenje uže obitelji, skrbnika ili zakonskog zastupnika."

A propisano je drukčije odredbama jednog i drugog zakona. Pa kako smatram da daljnje tjeranje maka na konac nema smisla, a u duhu toga da smo ovdje svi ipak brothers in arms, zamolio bih Kompu da napravi ono što je i rekao za potkrepljivanje pravnim temeljem.

 

Glede Velikog brata, zna on sve što hoće i kad hoće bez obzira je li netko nekome što dužan otkriti ili dostaviti. Drugačije ne mogu objasniti dolazak pol. službenika po PHS dobiven od pokojnog generala na "južnom bojištu" za koji nije znao ni MUP ni moj doktor ni baba Boja iz Bijelog brda, nakon prišivanja onog famoznog F-a. Mda.

Spit-ja sam dao na onesposoblajvanje...sad  u futroli i pasaču na nikovanom klinu visi u hodniku ;-))....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Draganec je napisao:

Ne bi se slozio sa gore navedenim. Ponavljam. Policija ima evidenciju oboljelih od PTSP-a, samo tko preuzima predmet o osobi dobije unaprijed da ne kazem zapovjed o rjesavanju spisa.

Ne, policija nema evidenciju oboljelih od PTSP-a i nema nikakve posebne zapovjedi kada se radi o postupanju prema PTSP-ovcu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , drot13 je napisao:

Ne, policija nema evidenciju oboljelih od PTSP-a i nema nikakve posebne zapovjedi kada se radi o postupanju prema PTSP-ovcu

policija bude obavještena (možda bude i slučaja i da ne bude) od ministarstva koji imaju hrvi (pozivaju one sa oružjem,za vozačku ne,osim profesionalnih vozaača) ili od doktora i tad pozivaju na izvanredni liječnički i za orružje i za vozačku s tim što doktori nisu  dužni za vozački....ako želiš dokaz obrati mi se mailom ,ovdje neću napisati...

 

prije 2 sati , crny46 je napisao:

PTSP kao posljedica prometne je ZAPREKA na lječničkom za produženje vozačke!

točno...ali kad govorimo o ptsp-u obično mislimo na ratni ,a ratni ptsp nije zapreka već individualan slučaj kod jako teškog oblika koji vjerojatno prelazi u još neku šifru ili zapreka može biti lijekovi koji se koriste za liječenje ptsp-a ...

zato i postoje različita postupanja doktora ili policije oko vozačke i dozvole za oružje...ovi iznad primjeri  su odstupaje od zaakona jer sama dijagnoza nije uvjet za izvanredni ljekarski za vozačku,nego to može biti samo teško stanje pacijenta ili lijekovi...doktor pošalje sve svoje pacijente je besmisleno i zato je i zaustavito takvo ponašanje.....

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , crny46 je napisao:

Zakonom je prpisano da MORA.....!

Doktor opće prakse mora izvjestiti nadležno tijelo o promjeni zdravstvenog stanja pacjenta koji ima oružni list. Ok. 

A kako će doktor opće prakse  znati tko mu od pacjenata ima oružni list? 

U slučaju da dr pošalje nadležnim organima iste promjene od pacijenta koji nema oružni list, dr je time počinio kazneno djelo po Zakonu o lječništvu čl 21. 

I što onda? 

Dr opće prkse ne može biti dužan poslati iste podatke nadležnim tjelima  baš radi Zakona o lječništvu čl. 21, a iz razloga jer on kao dr opće prakse,  ne zna tko od njegovih pacijenata ima oružni list. 

Što ako pošalje nadležnim tjelima moje zdravstvene, mene koji nemam oružnu dozvolu, podatke bez mog pristanka? Počinio je kazneno djelo iz opisano u čl 21. ZAKONA O LJEČNIŠTVU, a koji zakon govori o lječničkoj tajni. 

Dr. Opće prakse nemaju evidenciji tko od njihovih pacijenata ima a tko nema oružni list. I ako pošalje podatke krivog pacijenta, počinio je kazneno djelo. 

Zato dr opće prakse tumaće Zakon o lječništvu pravno snažnijim za njih i njihovu struku, od Zakona o oružju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, Kompa je napisao:

Doktor opće prakse mora izvjestiti nadležno tijelo o promjeni zdravstvenog stanja pacjenta koji ima oružni list. Ok. 

A kako će doktor opće prakse  znati tko mu od pacjenata ima oružni list? 

Kompa, prika, 'ajde da stavimo ovo ad acta...

Kako će znati? Zakon o oružju čl.11,
"Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za držanje i nošenje oružja izdaju zdravstvene ustanove, trgovačka društva koja obavljaju djelatnost medicine rada i specijalisti medicine rada u privatnoj praksi koji su ovlašteni za obavljanje takvih zdravstvenih pregleda uz prethodno pribavljeno mišljenje izabranog liječnika primarne zdravstvene zaštite."
 

I sad ono najbitnije,

Nadležno tijelo izvijestit će izabranog liječnika primarne zdravstvene zaštite o osobama kojima je izdan oružni list.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vrlo zanimljiva zakonska regulativa i različiti postupci....danas ću obaviti razgovor po ovoj temi s mojom odabranom lječnicom i s spec.medicine rada o njihovim mišljenjima i iskustvima. pošto su umreženi,odabrani lječnik i ne šalje jer spec.med.rada ima uvid u moj med.karton!

 

također bi se moglo promišljati i o vozačkoj dozvoli C kat s PTSP-om....profi vozači,većina ima cod 95. isti nije potreban za vozače za vozila -osobna uporaba.dakle,nemože imati vozilo C kat tipa pčelar!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Kompa je napisao:

 

Što ako pošalje nadležnim tjelima moje zdravstvene, mene koji nemam oružnu dozvolu, podatke bez mog pristanka? Počinio je kazneno djelo iz opisano u čl 21. ZAKONA O LJEČNIŠTVU, a koji zakon govori o lječničkoj tajni. 

Dr. Opće prakse nemaju evidenciji tko od njihovih pacijenata ima a tko nema oružni list. I ako pošalje podatke krivog pacijenta, počinio je kazneno djelo. 

Zato dr opće prakse tumaće Zakon o lječništvu pravno snažnijim za njih i njihovu struku, od Zakona o oružju. 

Ako pošalje za krivog onda je kriv a neće slat za krivog nego za pravog jer će mu mup poslat tko ima oružje.vidiš kako je to sve fino složeno da ne bude grešaka.

Oni mogu tumačit zakone točno kako pišu a taj čl.21 njihovog zakona mu i govori da mora postupat po drugim zakonima što i rade bez da su počinili kazneno djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mister-X je napisao:

....očigledno nije stvar struke već tendencija države da se što manje ima oružja...to ima i kontraefekt.....jer po mom mišljenju je bolje imati legalno i registrirano ,nego nelegalno...

Nastojanje da se smanji količina oružja ima smisla u državama gdje oružja ionako ima malo i gdje ilegalna nabava nije lako dostupna (otočna država, država okružena drugim uređenim/mirnim državama). Kod nas nelegalnog oružja iz rata još uvijek ima posvuda, a ima ga i u susjedstvu.

 

Citiraj

zabranom ili otežavanje dobijanje dozvola ima za posljedicu rast nelegalog oružja.......ali na ovaj način "svi peru ruke"....

Poslijedica je i da će osobe koje imaju raznih problema psihijatrijske naravi izbjegavati odlaziti liječiti svoje traume ili će se 'liječiti sami'. Tako će oni koji imaju stvarno velike probleme ostati 'ispod radara' neke razumne kontrole.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija