Jump to content

Izlazak sa posla


thorneblunt

Preporučene objave

Pozdrav,

Imam jednu situaciju na poslu. Direktor je odredio da se za vremena marende i pauze ne smije izlaziti iz firme. Uz to je došla odredba da van smijemo izaći tek 5 minuta nakon kraja radnog vremena. Znači zaštitar koji je na porti ne pušta da se izađe van i zapisuje ljude koji to ne poštuju ( trenutno je ne znamo koje su posljedice toga). Ja koji se ne presvlačim jer sam s autom i živim blizu moram čekati iako sam vani za pola minute ( a ima ih još takvih )Dali se smije zabraniti izlazak za vrijeme marende i još bitnije poslije posla. S obzirom da nam je radno vrijeme gotovo ne vidim kako bi nas mogao zadržavati. Znam da 5 minuta nije puno ali to je mojih 5 minuta za koje nisam plaćen i trebao bi moći izaći van.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto su te odluke donesene? (inače, to nije regulirano Zakonom o radu, koliko je meni poznato, što se tiče toga gdje smijete ići za vrijeme stanke). Što se tiče ovih pet minuta, po mom mišljenju, to poslodavac ne bi smio raditi, osim ako postoji zaista nekakvo opravdanje glede proizvodnih ili sigurnosnih procesa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je uvedeno zato što je uhvaćeno 5 ljudi koji su išli van već i 5 minuta prije kraja radnog vremena, a bilo je i ljudi koji su se ranije išli presvlačiti pa bi čekali kraj smjene da počnu izlaziti. Firma ima 470 ljudi tako se ne čudim tome. Ali ja kao predradnik uvijek izlazim iz svog pogona tek nakon što pogasim svjetla (15sec da okrenem par prekidača) i ljudi iz mog pogona tek tada kreću u svlačionicu (ili van ako se ne presvlače kao ja). Direktor zbog tih par ljudi želi kazniti baš sve radnike. I nas predradnike pogotovo. Ostanem bez stimulacije iako pazim na radno vrijeme i kad mi ljudi idu iz pogona. I onda još taj izlazak van. Za marendu mogu razumjeti s obzirom da se ubraja pod radno vrijeme, ali ako mi je radno vrijeme završilo ne vidim nikakav razlog zbog kojeg bi me on mogao držati da ne odem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, thorneblunt je napisao:

Direktor je odredio da se za vremena marende i pauze ne smije izlaziti iz firme.

Iako Zakon o radu ne regulira način korištenja prava na odmor (stanku) radnika, pitanje je, da li je možda kod Vas ovo pravo detaljnije uređeno Pravilnikom o radu s obzirom, recimo na posebnu narav posla.

prije 5 sati , thorneblunt je napisao:

ali ako mi je radno vrijeme završilo ne vidim nikakav razlog zbog kojeg bi me on mogao držati da ne odem.

Evo jedan zanimljiv link sa sličnim postupanjem poslodavca 

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/obavijest-radnicima-kakvu-ni-sindikati-jos-nikad-nisu-vidjeli-svakome-ce-se-do-daljnjeg-uzimati-po-200-kn-sve-dok-se-ne-dokaze-da-su-prestali-pusiti---468665.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija