Jump to content

kupovina nekretnine


deny72

Preporučene objave

Moja dva sina i kcer zele kupiti kucu i dati meni punomoc za sve poslove oko toga te kasnije za rjesavanje svih poslova oko uvođenja vode, prikljucenja struje (posto je na kuci struja iskljucena a radi se o starijoj građevini) i prenosa istih na njihovo ime.....zanima me da li njih troje mogu u ambasadi napravit jednu punomoc ili mora svatko posebno i sta bi tocno trebalo pisat u punomoci da bih mogla sve odradit bez njihove prisutnosti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , deny72 je napisao:

zanima me da li njih troje mogu u ambasadi napravit jednu punomoc

Ako kupuju tu nekretninu zajednički, dovoljna je jedna u kojoj vam svi daju punomoć. Uz napomenu da bi je ovjerili u ambasadi, moraju biti RH državljani.

prije 1 sat , deny72 je napisao:

sta bi tocno trebalo pisat u punomoci

Što se tiće onog najvažnijeg uknjižbe u ZK, može biti samo za taj posao (posebna punomoć), no kako vama treba i za sve ostalo može biti i opća za tu vrstu poslova (generična punomoć) koja u času podnošenja prijedloga za upis nije starija od godine dana.

Dakle, kako vama treba i za ostale poslove, u općoj punomoći navest ćete npr. "da može umjesto nas, u naše ime i bez naše nazočnosti:

-sklopiti Predugovor i Ugovor o kupoprodaji nekretnine

-obaviti sve poslove koje prethode, te podnijeti prijedlog za uknjižbu vlasništva u zemljišne knjige kod nadležnog zemljišnoknjižnog odjela. 

-platiti porez na promet nekretnina

-obavljati sve poslove oko priključenja i sklapanja ugovora o isporuci električne energije

-itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo mene opet nazalost kako stvari odmicu dolazim do novih informacija.....kuca koja je dogovorena za kupovinu je na ostavinskoj raspravi pripala kcerki koja ima rjesenje ali se nikad nije upisala u gruntovnici.....dakle po rjesenju o ostavinskoj je njeno vlasnistvo a u gruntovnici su upisani pokojni otac i majka kao suvlasnici.....kcer je hr drzavljanka koja ne zivi ovdje vec 20 g nego u srbiji.....u petak bi trebali potpisat kupoprodajni ugovor i neznam kako ce to proci moze li gospođa na osnovu tog rjesenja uopce potpisati kupoprodajni ugovor.....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U biti ne bi trebalo biti nekakovog problema iako je izvanknjižni vlasnik dok god se može dokazati pravni slijed. No, ovdje savjetujem oprez jer ako su još uvijek upisani roditelji kao suvlasnici a ne vjerujem da su umrli u istom trenutku da bi bilo dovoljno to njeno rješenje. Bilo bi oportuno angažirati ovl.osobu pravne struke koja bi sve to pregledala, da se nebi poslije desilo da ste isplatili ugovorenu cijenu, gđa se vratila nazad a vi zbog nekog nedostatka ne možete upisati vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema na čemu, no ja mogu dati odgovor na temelju napisanoga dok se u stvanom životu može svašta desiti pa da ne bi zbog nečega ispao problem, još jednom ću vas upozoriti na ovo,

prije 2 sati , Spitfire je napisao:

Bilo bi oportuno angažirati ovl.osobu pravne struke koja bi sve to pregledala, da se nebi poslije desilo da ste isplatili ugovorenu cijenu, gđa se vratila nazad a vi zbog nekog nedostatka ne možete upisati vlasništvo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, deny72 je napisao:

uh i jos jednom ste mi sto kila sa pleca skinuli.....znaci mogu pisat njeno ime na ugovoru bez obzirasto je u gruntovnici drugacije

........hvalaaaaa

Preporučam da Vam  osoba koja je po ostavinskoj raspravi naslijedila objekt koji želite kupiti izda punomoć kojom Vi  u njeno ime možete izvesti provedbu  Rješenja o ostavinskoj raspravi u zemljišne knjige (ZK).

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako sam dobro shvatila trebala bi dokument iz kojeg se vidi da je majka naslijedila sve od oca posto e on prije umro a onda kcer od majke....i evo sad sam u nedoumici ....mogu li uopce potpisat ugovor u petak s kcerkom pa ako treba da mi ostavi punomoc da dalje rjesavam sve......moze li se zakljucit ugovor s osobom koja nije upisana kao trenutni vlasnik nego se tek treba upisat ili postoji opcija da se ona nemora uopce upisat :/

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@deny72 Postovani vazno pitanje. Buduca supruga i ja zelimo kupiti kucu i vec smo nasli par ali uvijek ima ali na nekima ima upis u teretovnici sto dugovanja prema fizickim osobama sto prema bankama kako se to regulira i kako da ja znam da necu dobit taj dug kupnjom kuce? Postoji kuca gdje je dug veci od cijene kuce unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Geodeta2394 je napisao:

kako da ja znam da necu dobit taj dug kupnjom kuce?

Dobit ćete taj dug sa kupnjom, jer Ovršni zakon jasno kaže, da ako se promijeni osoba koja je u zemljišnim knjigama upisana kao vlasnik nekretnine nakon što je ovrhovoditelj na nekretnini upisom u zemljišnu knjigu stekao založno pravo ili koje drugo pravo koje ga ovlašćuje da namiri određenu tražbinu njezinom prodajom, ovrhovoditelj ima pravo, na temelju ovršne isprave protiv osobe koja je bila vlasnik nekretnine u vrijeme kad je stekao to pravo i izvatka iz zemljišne knjige kojim se dokazuje prijenos vlasništva s prijašnjeg vlasnika na novog vlasnika, zatražiti ovrhu izravno protiv novog vlasnika radi naplate osigurane tražbine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, Borbena7 je napisao:

Dobit ćete taj dug sa kupnjom, jer Ovršni zakon jasno kaže, da ako se promijeni osoba koja je u zemljišnim knjigama upisana kao vlasnik nekretnine nakon što je ovrhovoditelj na nekretnini upisom u zemljišnu knjigu stekao založno pravo ili koje drugo pravo koje ga ovlašćuje da namiri određenu tražbinu njezinom prodajom, ovrhovoditelj ima pravo, na temelju ovršne isprave protiv osobe koja je bila vlasnik nekretnine u vrijeme kad je stekao to pravo i izvatka iz zemljišne knjige kojim se dokazuje prijenos vlasništva s prijašnjeg vlasnika na novog vlasnika, zatražiti ovrhu izravno protiv novog vlasnika radi naplate osigurane tražbine.

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molila bih pomoć oko kupnje garaže u Zagrebu. Naime, prodavatelj tvrdi da ima originalni ugovor sa firmom koja je prije 40 godina gradila garažu. Ista se garaža nalazi u bloku sa 50-tak garaža i većinom nitko nema vlasnički list već se garaže vode kao izvanknjižno vlasništvo dok grad ne pokrene postupak za upis u gruntovnicu i katastar. Osim toga prodavatelj je starija i bolesna osoba koja je darovnim ugovorom prenijela vlasništvo na unuka. Tvdi da će unuk  potpisati novi ugovor samnom ako sam ozbiljan kupac. S obzirom da nemam iskustva oko kupovine nekretnina, kako mogu provjeriti tko je pravi  vlasnik i da nekretnina nema neko od mogućih opterećenja?

Unaprijed zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , roza07 je napisao:

kako mogu provjeriti tko je pravi  vlasnik i da nekretnina nema neko od mogućih opterećenja?

Ako ne znate br.kat.čestice, probajte je naći ovdje (kada nađete što vas zanima, lijevo u Katalogu slojeva kliknite na Digitalni katastarski plan te stavite kvačicu na Katastarske općine i čestice). S brojem čestice ako je moguće vlasništvo saznate ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija