Jump to content

Dugovanje doprinosi j.d.o.o.


deeiimoos

Preporučene objave

Poštovani,

Otvorio sam firmu prije dvije godine. Firma nikad nije počela poslovat jer sam čekao natječaj ministarstva. Nisam otvorio niti poslovni račun. Bio sam mlad i neozbiljan i nisam plaćao dobrinose (što mi je bila dužnist jer sam nezaposlen i naveden kao direktor). Za 2018. godinu nisam poslao godišnje financijsko izvješće. Zanima me koji je najbolji i najbezbolniji način da firmu ugasim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li j.d.o.o. u pitanju? Savjetujem Vam da stavite prijedlog za stečaj kao direktor, nema Vam druge, s obzirom da postoje dugovanja. Nažalost, ako to učinite kao direktor, platit ćete 20.000,00 kn sudskih pristojbi za otvaranje stečaja, pa predlažem da to učinite kao radnik ili bivši radnik, ako ste ikad bili prijavljeni u tom trgovačkom društvu i imate potraživanja po osnovi neto plaća, ili neka samo trgovačko društvo otvori stečaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Je li j.d.o.o. u pitanju? Savjetujem Vam da stavite prijedlog za stečaj kao direktor, nema Vam druge, s obzirom da postoje dugovanja. Nažalost, ako to učinite kao direktor, platit ćete 20.000,00 kn sudskih pristojbi za otvaranje stečaja, pa predlažem da to učinite kao radnik ili bivši radnik, ako ste ikad bili prijavljeni u tom trgovačkom društvu i imate potraživanja po osnovi neto plaća, ili neka samo trgovačko društvo otvori stečaj.

Da da u pitanju je j.d.o.o. Ali nisam siguran da li ste me razumijeli. Ja sam vlasnik i ujedno direktor firme. Društvo nikad nije poslovalo.  Potraživanja nemam. Samo bi se htio što prije riješit toga da nemam nikakvih problema u budućnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi ZOT olakšava gašenje tvrtke. Potrebno je otići kod javnog bilježnika sastaviti nekakvu odluku i na temelju nje će se tvrtka ugasiti. Ali kvaka je u tome da za obaveze poduzeća odgovarate svojom imovinom u roku od 2 godine. U vašem slučaju vi imate dugova i samim time Porezna uprava može sjesti na vašu imovinu i primanja tako da toga budete svjesni. Ukoliko ste sada u radnom odnosu provjerite da li ste još uvijek prijavljeni kao radnik u jdoo jer je dug možda još veći nego što mislite. Moj savjet vam je da odete kod nadležnog referenta u PU i da pokušate dogovoriti otplatu na rate jer je za Poreznu i vas bolje tako samo je bitno da pokažete volju. I nakon toga krenite u proces likvidacije. Ili jednostavno na temelju platnih lista ako imate napravite prijedlog za ovrhu (otvorite račun ako nemate) i poduzeće će biti poslano u stečaj i zatvoreno po principu "otvori i zatvori postupak" i nije bitno što ste direktor i vlasnik jer ste radnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , BRKICA00 je napisao:
, Ruby_Danderfluff je napisao:

 

Novi ZOT olakšava gašenje tvrtke. Potrebno je otići kod javnog bilježnika sastaviti nekakvu odluku i na temelju nje će se tvrtka ugasiti. Ali kvaka je u tome da za obaveze poduzeća odgovarate svojom imovinom u roku od 2 godine. U vašem slučaju vi imate dugova i samim time Porezna uprava može sjesti na vašu imovinu i primanja tako da toga budete svjesni. Ukoliko ste sada u radnom odnosu provjerite da li ste još uvijek prijavljeni kao radnik u jdoo jer je dug možda još veći nego što mislite. Moj savjet vam je da odete kod nadležnog referenta u PU i da pokušate dogovoriti otplatu na rate jer je za Poreznu i vas bolje tako samo je bitno da pokažete volju. I nakon toga krenite u proces likvidacije. Ili jednostavno na temelju platnih lista ako imate napravite prijedlog za ovrhu (otvorite račun ako nemate) i poduzeće će biti poslano u stečaj i zatvoreno po principu "otvori i zatvori postupak" i nije bitno što ste direktor i vlasnik jer ste radnik.

Hvala vam na vašem odgovoru. Možete li samo objasniti kako društvo može teretiti mene osobno ukoliko društvo nije isplaćivalo doprinose za mene? Ja sam samo pri osnivanju naveden kao direktor i osnivač i nigdje nisam navodio sebe kao radnika. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , deeiimoos je napisao:

Hvala vam na vašem odgovoru. Možete li samo objasniti kako društvo može teretiti mene osobno ukoliko društvo nije isplaćivalo doprinose za mene? Ja sam samo pri osnivanju naveden kao direktor i osnivač i nigdje nisam navodio sebe kao radnika. 

Mogu li pitati kako znate da ste dužni doprinose? To mislite ili ste vidjeli na knjigovodstvenoj kartici firme kod Porezne uprave?

Pitam to jer ako niste sami poslali JOPPD obrasce, odnosno ako se niste sami zadužili,  na vašoj firmi 99,9% nema nikakvog duga doprinosa. U situaciji koju opisujete, dug eventualno može ići na vaše ime, ali ne i na firmu. 

Provjerite to..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, deeiimoos je napisao:

Hvala vam na vašem odgovoru. Možete li samo objasniti kako društvo može teretiti mene osobno ukoliko društvo nije isplaćivalo doprinose za mene? Ja sam samo pri osnivanju naveden kao direktor i osnivač i nigdje nisam navodio sebe kao radnika. 

Ako kao direktor trgovačkog društva niste obvezno mirovinsko osigurani po drugoj osnovi, u bilo kojem trenutku HZMO može donijeti rješenje kojim Vam utvrđuje status osiguranika po osnovi statusa direktora trgovačkog društva, te Vas obvezati na uplatu svih dužnih doprinosa dok takav Vaš status traje. Ako ne platite dobrovoljno, HZMO daje nalog Poreznoj upravi da provede prisilnu naplatu po svoj Vašoj imovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na odgovorima. Tvrtka nema dug sto sam i provijerio. Odlucio sam tvrtku pokloniti a ukoliko ne pronadem zainteresirane osobe tvrtku cu likvidirati. Moze li mi netko pomoci sto se tice dugovanja doprinosa jer mi je receno da su dugovi na moje ime. Da li se moze dogovoriti otplata dugova na rate (ako da koliko rata maximalno) ili cak otpis dugova? Tek sam zavrsio fakultet i uskoro krecem traziti prvi posao i zanimma me hoce li porezna imati ikakvog razumjevanja za moj problem posto nemam niti jednu transakciju, poslovni racun i nikad nisam poslovao? Imovine nemam i ovo ce mi biti ogroman uteg u pocetku "ozbiljnog" zivota. Doslovno je firma stojala 2 godine. Da sam znao da sam duzan placati doprinose odmah bi je zatvorio ili se bar prijavio na 2 sata. Znam da dam bio neodgovoran ali eto nadam se da se bar nesto moze poduzeti!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija