Jump to content

Kada se može rušiti kuća?


Gogy

Preporučene objave

Čovjek je izgradio kuću na svom terenu po lokacijskoj i građevinskoj dozvoli. Dao jee zahtjev da se izvrši uris kuće. Uris je izvršen 2001. godine. Objekt se nalazi 1 metar od granice sa susjedom, a ta čestica je livada. Da li se zbog te blizine kuće granici, umjesto 3 m, nalazi se 1 m, da li se kuća može rušiti da se susjed žali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imate jako lose odnose sa susjedom i on vas tuzi gradjevinskoj inspekciji zbog nepridrzavanja lokacijskih uvjeta koji su trebali biti 3 m onda je sve moguce. Ovo govorim iz vlastitog iskustva i zato je jako vazno da budete u dobrim odnosima sa susjedima ako je to ikako moguce. Drugim rijecima ako vas susjed ne tuzi za sada mozete biti mirni .

Jer bilo kakvo nepridrzavanje lokacijskih uvjeta i izlazenje iz gabarita gradjevinske dozvole povlaci za sobom rizik koji u slucaju tuzbe nije olaksavajuca okolnost.

Zato iduci put smjesak na lice za susjeda

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuća je izgrađena po važećim dozvolama, tako ste naveli.

Međutim niste dali informaciju je li i sadašnja lokacija prema susjedu istovjetna prema tim dozvolama ili nije. Ako je izvršen uris moguće je pretpostaviti da je i udaljenost od 1m prema tadašnjoj livadi određena lokacijskom dozvolom.

Ako nije budite sigurni da radi toga kuća neće biti srušena.

I još nešto: gdje je bio susjed sve te godine da je tek sada ukazao na taj( eventualneo nepravilan) položaj građevine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo mala nadopuna da ne bude zabune u svezi s urisom kuce. To sto je za objekat izvrsen uris ne znaci da je i sagradjen po lokacijskim uvjetima i gradjevinskoj dozvoli.

Opet to ponavljam i tvrdim jer susjed koji nas je bio tuzio gradjevinskoj inspekciji imao je navodno uredan uris kuce i dvorista,a nakon nalaza gradjevinske inspekcije utvrdjeno je da objekat izlazi iz lokacijskih uvjeta jedan metar blize nasoj medji te da je ujedno izisao iz gradjevinske linjie sa svih strana objekta, a i u visinu jedan kat vise.

Znaci pri izradi urisa kuce biljezi se stvarno stanje na terenu koje moze biti razlicito sa lokacijskim uvjetima i gradjevinskom dozvolom.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi se nalazimo oko 1 metra od njegove granice. No međutim, prije 10 godina, od njega smo kupili 50 metara kvadratnih na toj granici kako bismo bili udaljeni po zakonu. Imamo taj njegov potpis da smo kupili dio njegovog zemljišta i izvršena je parcelacija tako da smo mi njemu ustupili "zamjenski dio zemlišta" i još mu platili 50 m više samo da bude u redu. Jedino što nismo izvršili upis u zemljišne knjige, tj. nismo donijeli kupoprodajni ugovor, niti smo platili porez. Naravno.

Ali imamo trag od prije deset godina da smo nadokupili od njega taj dio zemljišta kako bismo bili udaljeni po zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slavko, ne mogu do u detalj sve opisati. ali mislim da sam vam sada objasnila gdje se nalazim.

Dakle, kuća je izgrađena i za to ima građevinsku dozvolu.

Izvršen je uris kuće u katastarske planove i dobila sam rješenje o tome 2001. godine.

I prije 2001. godine mi smo tom susjedu koje smo blizu međe platili 50 metara više da se odmaknemo.

Ali, nismo to gruntovno proveli. Sada imam njegov potpis i izjavu da smo to od njega kupili (ali ne i vlasnički za to), i kuća je na svom terenu i sa svim dozvolama RH.

Eto, na temelju ovog, molim da mi kažete da li ima elemenata da susjed pokuša nešto zlonamjerno.

Molim vas odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prepuni ste strahovanja, svega se bojite.

Iskreno i da neće potpisati nemože ništa učiniti.

Ali jednom je potpisao i to je dokumenat. Ne vjerujem da neče to ponoviti i kod javnog bilježnika.

Ali vi samo nagađate, trebate otići kod susjeda, dogovoriti se i mislim da će biti u redu.

Najavite se tom gospodinu, objasnite situaciju i predložite konačno rješenje vašeg i njegovog problema

Ili i dalje piskarajte i ostanite na status qvo, bez rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Potpuno je bespredmetno strahovanje od rušenja u situaciji gdje se ne ruše kuće doslovno na infrastrukturnim rutama a ne će se rušiti ovdje zbog nedovoljne udaljenosti od susjeda. Ako je kuća izgrađena prema građ. dozvoli, možete vi biti mirni što se tiče rušenja....

Naravno, sve ovo pod uvjetom da vam susjed nije netko tipa Jure Radić :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija