Jump to content

Razvod , skrbnistvo, dusevna bol


mijo varmaz

Preporučene objave

Postovani! Trenutno se nalazim u procesu u kojem ne vidim kraj..

Naime, suprug je 3.08 napustio zajednicu ( gradjanski brak od 31.12.2016) u kojoj je rođeno malodobno dijete (4.mj). Otisao je preko sms poruke, bez objasnjenja i to 2 tjedna prije crkvenog vjencanja i krstenja. U razgovorima sa njegovom daljnjom obitelji dolazim do saznanja da je bio primoran to napraviti od strane njegovih roditelja.

sada trazi da imamo jednaka prava u vidjanju djeteta.. javila sam se u Centar,ne mozemo se dogovoriti oko Obiteljskog plana.. traziti cu od suda da donese privremenu mjeru vidjanja s obzirom da se radi o djetetu niske kronoloske dobi. Dijete vidja oca ali svakim odlaskom i dolaskom djetetu se poremetio njegov ritam ( spavanje,hranjenje...). Otac trazi dijete svaki svoj slobodni dan po 5 sati ( zbog posla bi dijete jedan tjedan bilo i 5 dana po 5 sati) na sto ja ne mogu pristati. Mogu pristati na 2 dana po 5 sati dok sud ne donese konacnu odluku nakon razvoda braka.

zanima me s obzirom da mi je od dana kad je otisao nanio veliku dusevnu bol ( zbog naprasnog otkazivanja vjencanja) da li postoji osnova za tuzbu? Naravno u kojoj bi se napomenuli troskovi/dugovi vjencanja koje je meni ostavio.. 

unaprijed hvala na odgovoru,lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, mijo varmaz je napisao:

Postovani! Trenutno se nalazim u procesu u kojem ne vidim kraj..

Naime, suprug je 3.08 napustio zajednicu ( gradjanski brak od 31.12.2016) u kojoj je rođeno malodobno dijete (4.mj). Otisao je preko sms poruke, bez objasnjenja i to 2 tjedna prije crkvenog vjencanja i krstenja. U razgovorima sa njegovom daljnjom obitelji dolazim do saznanja da je bio primoran to napraviti od strane njegovih roditelja.

sada trazi da imamo jednaka prava u vidjanju djeteta.. ..... Mogu pristati na 2 dana po 5 sati dok sud ne donese konacnu odluku nakon razvoda braka.

Ako je dijete 4 mjeseca, a otac je tako naprasno otišao .... koliko se on uopće bavio djetetom? Je li mjenjao pelene, hranio ga na dudu? Da li još dojite dijete? To je bebač kojem treba primjerena briga, ako se on nije angažirao oko djeteta i ne zna s njim, nije primjereno da ga uopće odvodi. Nego da dođe kod vas ili eventualno da odvede dijete u šetnju/vožnju kolicima u park na sat-dva.

Citiraj

zanima me s obzirom da mi je od dana kad je otisao nanio veliku dusevnu bol ( zbog naprasnog otkazivanja vjencanja) da li postoji osnova za tuzbu?

Možete tužiti za bilo što, ali kod nas takva tužba ne bi prošla. 

(A ako bi, to bi bila Pandorina kutija obzirom na sve pravne poslijedice u vezi takve presude. Takve tužbe inače su uobičajene u duboko "patrijarhalnim" društvima)

 

Citiraj

Naravno u kojoj bi se napomenuli troskovi/dugovi vjencanja koje je meni ostavio... 

To je već druga priča, i takva tužba za naknadu troškova (ili bar podjelu) bi imala smisla ako se ne nagodite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I meni se isto čini da je dijete premaleno (zbog ritma hranjenja, spavanja i budnog vremena). Cijela priča mi se čini vrlo neobična, bračna zajednica je, dakle, trajala tek osam mjeseci... 

Pridružujem se tome da se bojim da tužba radi duševnih boli ne bi prošla, ali možda tužba radi podjele troškova vjenčanja i krštenja da, pogotovo iz razloga što je vjenčanje otkazano njegovom krivnjom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, svaki početak ima i svoj kraj, zato nemojte gledati na taj način da ga Vi ne vidite, bude se to riješilo samo morate biti strpnjeni i ustrajni...

Što se tiče tužbe za naknadu duševnih boli, dijelim mišljenje prethodnika, zasigurno ista nebi prošla samo bi sebi mogli zakomplicirati ionako kompliciranu i tešku svoju sadašnju situaciju, moj savjet Vam je da, prije svega, riješite razvod i skrb nad tako malim djetetom, pa tek onda podnesete tužbu, kako su to naveli i prethodnici, za materijalne troškove koje ste imali oko pripreme vjenčanja koje je otkazano njegovom krivicom, ili barem podjelu istih...

Što se tiče traženja oca da svakodnevno, kada je slobodan, viđa dijete po pet sati dnevno, to mu zasigurno neće proći zbog dobi djeteta, drugo su želje, a sasvim drugo je stvarnost i sud zasigurno to njegovo traženje neće  prihvatiti..

Mene zabrinjava ovo što navodite da ste došli do saznanja da je bio "primoran" od strane roditelja na sklapanje braka, da on i njegovi slučajno  ne stvaraju temelj radi traženja poništaja braka..., doduše ne još sada, već po navršetku godinu dana starosti djeteta, pa da Vam na taj način nebi komplicirao situaciju, imao sam takav primjer u rodu.....

Moj savjet Vam je da svakako angažirate odvjetnika za Obiteljsko pravo, jer od takvog čovjeka se može svašta očekivati (svakakve smicalice i kompliciranja), kad je to napravio što opisujete da je napravio, a i dalje radi, ponavljam, imao sam sličan slučaj u svom bližem rodu...

Završio bi svoj post kao što sam i počeo, svaki početak ima i svoj kraj, tako će, kad-tad, doći kraj i svemu tome što navodite, samo nemojte kloniti duhom....

Želim Vam svaku sreću, Vama i Vašem bebaču..!

 

 

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, mijo varmaz je napisao:

On nije bio primoran na brak.. nego su mu zabranili da se vjencamo.....

Što bilo, bilo, budite oprezni, jer se sa takvim ljudima nikada nezna što im je na umu i koje smicalice mogu upotrijebiti kako bi napakostili i zakomplicirali stvar, kažem Vam, imao sam sličnu situaciju Vašoj u svom bližem rodu....

Naravno, ovaj na koga aludiram, nije uspio, ali je zakomplicirao stvari da se kasnije i sam pogubio, opraza nikad dosta...

Ovo što piše poštovana Ivana, iskreno mi je nepojmljivo, ali kako rade naši CZSS nikakva iznenađenja nisu isključena...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 sati , Ivana21 je napisao:

Imala sam situaciju u blizoj obitelji gdje je ocu djeteta koji je takoder napustio obiteljsku zajednicu dopusteno od strane czss i suda odvozenje od majke bebe stare 5 mj,koja je bila isljucivo dojena, 3x tjedno na 4 sata. Dakle, nije tocno da se tako mala beba ne odvaja od majke...

Samo još jedan dokaz da su mjerila na Centrima za socijalnu skrb totalno neujednačena pa i nakaradna,  i da se prečesto postupa protivno razumu i logici. Žalosno je da tako postupaju osobe koje bi trebale ( i jesu) prošle nekakvu edukaciju u vezi svog posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da ne znam odgovarati na određeni post...

ovako: ne dojim,i to sam prestala zbog svakodnevnog stresa sa strane njegove obitelji...

... nije da nije bio upucen u mijenjanje pelena,ali u ovo vrijeme dok odvodi dijete od mene radi kardinalne pogreske( podgrijava AD mlijeko, ne mijenja pelenu,ne napravi dovoljno hrane-procjeni da dijete nije dovoljno gladno?)

sto realno mogu od suda u podjeli vremena za vidjanje djeteta ocekivati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, felixx je napisao:

Samo još jedan dokaz da su mjerila na Centrima za socijalnu skrb totalno neujednačena pa i nakaradna,  i da se prečesto postupa protivno razumu i logici. Žalosno je da tako postupaju osobe koje bi trebale ( i jesu) prošle nekakvu edukaciju u vezi svog posla.

Jako zalosno,ali istinito. Svi su tvrdili da je to za dobrobit djeteta, ali to je beba od 5 mj. koja je najvise trebala majku i koja nije znala jesti drugu hranu jer je bila dojena.Takva odluka nadleznih nije ni malo logicna, ali opet, otac bebe ima dobra poznanstva pa ocito i to igra veliku ulogu u citavoj situaciji...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice Vaseg pitanja vezano uz vidanja bebe s ocem, otac u ovoj situaciji ima jednaka prava kao i Vi,sve dok se ne donese privremeno rjesenje. Moze cak i uzet bebu i zadrzat ju kod sebe i Vi mu pravno ne mozete nista. Sto ce vise vremena trazit, to ce vise dobit (ako je stvarno zainteresiran za dijete).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Govorim cisto zbog toga jer se radi o djetetu od navrsenih 4.mj koji je ocevim odvozenjem izgubilo red..

nije moguce da dolazi kod mene s obzirom na nacin na koji je otisao... 

CZSS ne djeluje dok se ne predaju papiri za obavezno savjetovanje za razvod braka.. tj,ne zauzimaju strane..

meni je apsurdno da uzima dijete kad hoce ( kad to njemu odgovara-dok se naspava.. javi vecer prije iako je dogovoreno dan prije,danas je u 20:19 trazio za sutra ujutro).

bitno da sam ja ta koja ne zeli izaci u susret..

meni su najvazniji interesi djeteta, i da su mu zadovoljene opce fizioloske potrebe ( ponekad zaista sumnjam).

otac nikada nasamo nije ostao s djetetom ni sat vremena, a i sada kad ga uzima svekrva brine o njemu) znate li koliko je to bolno kad ne znas u kakvim ti je uvjetima dijete?

svjesna sam kako ce vrijeme ici da ce biti lakse ali sad zaista govorimo o djetetu niske kronoloske dobi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Ivana21 je napisao:

Necu se ponavljat. Samo cu reci da su prema njihovom misljenju, jako bitni redoviti susreti bebe s ocem (ako je normalan) i na vama je da se dogovorite kako to izvesti da to beba sto manje osjeti.

Dakako da su jako bitni susreti sa oba roditelja, pa to ObZ i predviđa, ali tako malo dijete, tj. beba, malo neshvatljivo...

Najbolje je postići dogovor oba roditelja oko druženja, tj. viđanja s djetetom, to je točno,  na dobrobit djeteta (bebe), ako je drugi roditelj spreman na dogovor, a što ako drugi roditelj, bilo otac ili majka, nije spreman na dogovor i ne gleda interese djeteta, već samo svoje i "tjera po svome"...?

Mišljenja sam da je takva odluka, naravno ako je donesena, jako manjkava i zasigurno nije na dobrobit djeteta, tj. tako male bebe...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Željac047 je napisao:

Dakako da su jako bitni susreti sa oba roditelja, pa to ObZ i predviđa, ali tako malo dijete, tj. beba, malo neshvatljivo...

Najbolje je postići dogovor oba roditelja oko druženja, tj. viđanja s djetetom, to je točno,  na dobrobit djeteta (bebe), ako je drugi roditelj spreman na dogovor, a što ako drugi roditelj, bilo otac ili majka, nije spreman na dogovor i ne gleda interese djeteta, već samo svoje i "tjera po svome"...?

Mišljenja sam da je takva odluka, naravno ako je donesena, jako manjkava i zasigurno nije na dobrobit djeteta, tj. tako male bebe...

Da se imam s kim dogovorit mozda bi i mogla.. otac sam postavlja uvijete i vrijeme dolaska iako je upozoren da na vrijeme javi on je jucer poslije 20 sati trazio da danas dodje prijepodne po dijete.. i onda sam ja ta koja nije spremna na suradnju..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, mijo varmaz je napisao:

Da se imam s kim dogovorit mozda bi i mogla.. otac sam postavlja uvijete i vrijeme dolaska iako je upozoren da na vrijeme javi on je jucer poslije 20 sati trazio da danas dodje prijepodne po dijete.. i onda sam ja ta koja nije spremna na suradnju..

 

Naravno da za dogovor treba spremnost oba roditelja, upravo na to sam i aludirao i u svom postu napisao, tj. osvrnuo se na post poštovane Ivane21...

Nažalost, kod Vas to nije slučaj, a zbog starosti djeteta i takvog ponašanje oca djeteta trebali bi adekvatno reagirati djelatnici CZSS, jer su oni ti koji bi trebali štititi pravo i interes, poglavito, tako malog djeteta...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da dijete (beba) u ovom trenutku jednako pripada i majci i ocu, majka bi trebala biti ta koja pristaje na kompromise (sve dok se ne ugrozava djetetova dobrobit). Cesto je dogovor u takvim situacijama nemoguc, ali sve dok nema pismenog rjesenja, uvijek se treba zapitat kako bi se osjecali da ste onaj roditelj kod kojeg dijete nije.

Da se razumijemo, ja sam za to da je tako mala beba uz majku,jer nju trenutno najvise treba, ali dosadasnje iskustvo mi govori da czss najvise forsira dogovore,a najmanje gleda dobrobit djeteta.

Cinjenica je da se dvoje roditelja koji gledaju dobrobit djeteta (kad se ljutnja smiri i vrijeme napravi svoje) najbolje mogu dogovorit oko svog djeteta, a ne neki czss ili sud koji odluke donose prema sprancama ili na stetu djeteta.

uređeno: od Ivana21
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija