Jump to content

Povrijeđeno pravo prednosti zapošljavanja


E da sam pravnica

Preporučene objave

Poštovani, na natječaj u državnu ustanovu sam se javila sa pravom prednosti zapošljavanja kao dijete dragovoljca i branitelja sa maksimalnim danima provedenim u ratu. Izvadila sam svu nužnu dokumenatciju i poslala sa ostalim traženim dokumentima. Objavljeno je tko je dobio posao, naravno nisam među njima. Niti jedna primljena nije dijete poginulog/nestalog/ invalida,samo mogu ( ne moraju) imati status kao ja , dijete dragovoljca sa maksimalnim danima provedenim u ratu. Predsjednik upravnog vijeća me uvjerava kako nemam svu dokumenaciju, kako to dokazati kad nismo mogli urudžbu i klasu jer se slalo poštom? Ciljano je rečeno da se samo poštom šalje i kako dokumenete ne šalju natrag.  Kome, gdje, kako se žaliti jer znam da je nepravda, tj. da su došle članskom iskaznicom i nisu kompetentne. Druge stvari nisu za spominjanje jer imaju i manje staza od mene, manje usavršavanja i slično što smatram moralno nužnim da radiš kvalitetno. Napomena, na prošlom natječaju se javila osoba poginulog branitelja, ali kako je bilo rezervirano mjesto rekli su da isto nije imala kompletnu dokumenatciju.

uređeno: od E da sam pravnica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , E da sam pravnica je napisao:

Poštovani, na natječaj u državnu ustanovu sam se javila sa pravom prednosti zapošljavanja kao dijete dragovoljca i branitelja sa maksimalnim danima provedenim u ratu. Izvadila sam svu nužnu dokumenatciju i poslala sa ostalim traženim dokumentima. Objavljeno je tko je dobio posao, naravno nisam među njima. Niti jedna primljena nije dijete poginulog/nestalog/ invalida,samo mogu ( ne moraju) imati status kao ja , dijete dragovoljca sa maksimalnim danima provedenim u ratu. Predsjednik upravnog vijeća me uvjerava kako nemam svu dokumenaciju, kako to dokazati kad nismo mogli urudžbu i klasu jer se slalo poštom? Ciljano je rečeno da se samo poštom šalje i kako dokumenete ne šalju natrag.  Kome, gdje, kako se žaliti jer znam da je nepravda, tj. da su došle članskom iskaznicom i nisu kompetentne. Druge stvari nisu za spominjanje jer imaju i manje staza od mene, manje usavršavanja i slično što smatram moralno nužnim da radiš kvalitetno. Napomena, na prošlom natječaju se javila osoba poginulog branitelja, ali kako je bilo rezervirano mjesto rekli su da isto nije imala kompletnu dokumenatciju.

Osoba koja ne bude primljena u državno tijelo, ukoliko smatra da joj je povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju, da bi ostvarila navedeno pravo može izjaviti žalbu protiv rješenja o prijmu, u roku od 15 dana od dana primitka rješenja.

Iz mog iskustva, kandidati koji se pozivaju na pravo prednosti u velikoj većini slučajeva nisu dostavili sve dokumente propisane Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, a obzirom na zamršenost propisa.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , gala385 je napisao:

Osoba koja ne bude primljena u državno tijelo, ukoliko smatra da joj je povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju, da bi ostvarila navedeno pravo može izjaviti žalbu protiv rješenja o prijmu, u roku od 15 dana od dana primitka rješenja.

Iz mog iskustva, kandidati koji se pozivaju na pravo prednosti u velikoj većini slučajeva nisu dostavili sve dokumente propisane Zakonom o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, a obzirom na zamršenost propisa.

Za dokumentaciju sa sigfurna 100% , pregledala sam detaljno nekoliko puta čisto iz straha jer je netko da je htio mogaop izvaditi dokumenete i eto, nije potpuno.

 

Štzo se tiče rješenja, rezultati su na web stranici, ne šalju odbijenice. Ne znam kakvo rješenje sastaviti i kako dokazati, rijewč protiv riječi da sam poslala sve. Znam da je namješteno mjesto, morali su nešto reći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isprintala sam to i po tome dokumente slala, sigurna sam.

 

prije 3 sati , gala385 je napisao:

Ako moram kao dokaz prednosti predati ispis staža, jel ga predajem u dva primjera? Kao dokumentaciju za pravo prednosti što je navedeno i još jednom uz cv i ostalo što se tražilo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije potrebno. Ako smatrate da vam je povrijeđeno pravo prednosti pri zapošljavanju, možete ako se radni odnos zasniva rješenjem u roku od 30 dana od dana izjavljivanja žalbe na rješenje o prijmu u službu izabranog kandidata podnijeti predstavku upravnoj inspekciji radi provedbe inspekcijskog nadzora ili ako se radni odnos zasniva ugovorom o radu, možete podnijeti zahtjev nadležnoj inspekciji za provedbu nadzora u roku od 30 dana od dana dostave obavijesti o sklapanju ugovora o radu s izabranim kandidatom  ili u roku od 30 dana saznanja o sklapanju ugovora o radu s izabranim kandidatom, a najkasnije u roku od šest mjeseci od sklapanja ugovora o radu s drugim kandidatom.

Nazvati nadležnu inspekciju.

uređeno: od gala385
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitala sam to, hvala. Radi se u ugovoru na određeno, probni rad je prvo 30 ili 60 dana, nisam obraćala pozornost točno.

 

Nigdje u natječaju nije stajalo ništa o slučaju žalbe niti o obavijesti da će nam poslati rješenja i "obrazloženje". 

 

Zanima me jel moguće poslati zahtjev inspekciji rada na konto objave rezultata na stranici te ustanove, pošto nemam nikakvo rješenje niti ikakav papir, samo tu javnu obavijest tko je primljen i to obavijest bez datuma objavljivanja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 8 sati , E da sam pravnica je napisao:

Predsjednik upravnog vijeća me uvjerava kako nemam svu dokumenaciju, kako to dokazati kad nismo mogli urudžbu i klasu jer se slalo poštom? Ciljano je rečeno da se samo poštom šalje i kako dokumenete ne šalju natrag.  

Moj Vam je savjet da kada se budete ubuduće prijavljivali na natječaj da na dnu prijave za natječaj ili molbe, kao napomenu navedete sve priloge koje dostavljate odnosno svu potrebnu dokumentaciju koju prikažete, pa neka poslodavac dokazuje da niste poslali što ste naveli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, E da sam pravnica je napisao:

Poštovani, na natječaj u državnu ustanovu sam se javila sa pravom prednosti zapošljavanja kao dijete dragovoljca i branitelja sa maksimalnim danima provedenim u ratu. Izvadila sam svu nužnu dokumenatciju i poslala sa ostalim traženim dokumentima. Objavljeno je tko je dobio posao, naravno nisam među njima. Niti jedna primljena nije dijete poginulog/nestalog/ invalida,samo mogu ( ne moraju) imati status kao ja , dijete dragovoljca sa maksimalnim danima provedenim u ratu. Predsjednik upravnog vijeća me uvjerava kako nemam svu dokumenaciju, kako to dokazati kad nismo mogli urudžbu i klasu jer se slalo poštom? Ciljano je rečeno da se samo poštom šalje i kako dokumenete ne šalju natrag.  Kome, gdje, kako se žaliti jer znam da je nepravda, tj. da su došle članskom iskaznicom i nisu kompetentne. Druge stvari nisu za spominjanje jer imaju i manje staza od mene, manje usavršavanja i slično što smatram moralno nužnim da radiš kvalitetno. Napomena, na prošlom natječaju se javila osoba poginulog branitelja, ali kako je bilo rezervirano mjesto rekli su da isto nije imala kompletnu dokumenatciju.

Poštovana jeste li dijete poginulog branitelja ? Samo kao dijete poginulog branitelja ostvarujete pravo prednosti zapošljavanja po jednakim uvjetima temeljem članka 102. Zakona o braniteljima i članovima njihovih obitelji. Da bi ste mogli ostvariti to pravo u prijavi za posao se izričito trebate pozvati na prvenstvo prilikom zapošljavanja temeljem Zakona o braniteljima te priložiti sve dokaze iz članka 103. A koji se nalaze na poveznici https://branitelji.gov.hr/zaposljavanje843/843.

(https://branitelji.gov.hr/UserDocsImages//NG/12%20Prosinac/Zapo%C5%A1ljavanje//Popis%20dokaza%20za%20ostvarivanje%20prava%20prednosti%20pri%20zapo%C5%A1ljavanju.pdf.

Poveznicu je ustanova bila dužna objaviti u javnom natječaju jer ako nije obratite se inspekciji rada koja će poništiti natječaj jer je objava poveznici propisana Zakonom.

Druga stvar su jednaki uvjeti. To što ostvarujete pravo iz članka 102. Ne znači da automatski dobivate posao. Posao dobivate pod jednakim uvjetima a to znači da ispunjavate skup osnovnih uvjeta plus postignuti uspjeh na testiranju i intervju koji provodi poslodavac. Ne znamo je li u vašem slučaju bila provjera znanja. Prednost možete ostvariti ako dakle odbijete jednak ili već broj bodova kao najbolji kandidat. Dakle, ako dvije osobe ostvare isti broj bodova prednost ima ona koja se pozvala u prijavi na poseban propis u ovom slučaju članak 102. Zakona o braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija