Jump to content

prelazak iz firme u firmu


smuk

Preporučene objave

Kako uskoro prelazim iz firme u firmu (sporazumni otkaz , neiskorišteni godišnji će mi biti plaćen), zanima me rok od 8 dana, kako sam shvatio ako prođe više od 8 dana od dana odjave iz stare firme do prijave u novu ja bi u novoj firmi stekao pravo na novi cijeli godišnji (ako budem radio 6 mjeseci u tekućoj godini), a ako bude prekid kraći od 8 dana onda nebi stekao puni godišnji.

Ovo mi nije baš logično, koje su u stvari prednosti/nedostaci tog roka od 8 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, NutCoco je napisao:

U srijedu 22. 5. počinje nam u firmi raditi nova zaposlenica kojoj će 21. 5. biti zadnji dan kod prijašnjeg poslodavca. Dakle, nema prekida. Možemo li mi njoj nakon 6 mjeseci dati puni godišnji odmor za ovu godinu?

Pozdrav, u situaciji koju navodite djelatnica ima pravo na puni GO i ranije, ukoliko je ispunjen preduvijet da je napunila 6 mj staža još kod prošlog poslodavca a obzirom da prekid između završetka starog i početka novog radnog odnosa nije duži od 8 dana.

Sukladno ZOR-u djelatnik koji napuni 6 mjeseci staža kod istog poslodavca svakako ima pravo na puni GO za kalendarsku godinu bez obzira na to koliko je dugo radio kod bivšeg poslodavca.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Tako bi bilo prema aktualnoj legislativi. Nije logično, slažem se, ali dosad se nitko nije javio sa pravomoćnom sudskom praksom koja bi sugerirala drugačije. Slobodno me ispravi netko od modera ili korisnika, koji imaju praksu.

onda je za mene pametnije da započnem rad u drugoj firmi nakon 8 dana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, NutCoco je napisao:

U srijedu 22. 5. počinje nam u firmi raditi nova zaposlenica kojoj će 21. 5. biti zadnji dan kod prijašnjeg poslodavca. Dakle, nema prekida. Možemo li mi njoj nakon 6 mjeseci dati puni godišnji odmor za ovu godinu?

Moje mišljenje je da ne budući zakon ističe da pravo na puni GO stječe nakon 6 mjeseci rada stječe radnik, koji se prvi puta zapošljava ili ima prekid radnog odnosa dulji od 8 dana. Kako ovdje to nije slučaj, išao bi razmjerni GO.

, smuk je napisao:

onda je za mene pametnije da započnem rad u drugoj firmi nakon 8 dana

Slažem se (osim ako se sudska praksa u međuvremenu iskristalizirala, pa onda ne bi bilo razlike).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 
 
 
, G-man je napisao:

Moje mišljenje je da ne budući zakon ističe da pravo na puni GO stječe nakon 6 mjeseci rada stječe radnik, koji se prvi puta zapošljava ili ima prekid radnog odnosa dulji od 8 dana. Kako ovdje to nije slučaj, išao bi razmjerni GO.

Budući da zakon propisuje minimalna prava radnika, kažu mi da dajući radniku iznad tog zakonskog minimuma ne narušavamo prava radnika nego poboljšavamo njegove uvjete pa smo mirni, tj. ne bi nas netko zbog toga trebao kazniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također me zanima, kako ostvariti pravo ove godine na godišnji.

Znači u radnom odnosu sam na određeno od 06.12.2018 - 31.05.2019, a 04.06.2019. počinjem raditi kod drugog poslodavca.Sadašnji poslodavac mi je omogućio razmjerno korištenje go (10 dana) rascjepkanom po mjesecima. Kako neće biti prekida radnog odnosa dužeg od 8 dana, kako uopće stječem pravo na daljnji godišnji za ovu godinu?

Kako je postojala mogućnost da ovdje ostanem, već smo uplatili aranžmane za ljetni godišnji i sada prelaskom kod novog poslodavca ispada da ne mogu koristiti puni godišnji?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, NutCoco je napisao:

Budući da zakon propisuje minimalna prava radnika, kažu mi da dajući radniku iznad tog zakonskog minimuma ne narušavamo prava radnika nego poboljšavamo njegove uvjete pa smo mirni, tj. ne bi nas netko zbog toga trebao kazniti.

Dapače, to je vrlo pohvalno od poslodavca. Nažalost, daleko češći su slučajevi gdje se radnička prava krše, tako da dobra volja poslodavca definitivno zaslužuje pohvalu!

, Vanda66 je napisao:

Znači u radnom odnosu sam na određeno od 06.12.2018 - 31.05.2019, a 04.06.2019. počinjem raditi kod drugog poslodavca.Sadašnji poslodavac mi je omogućio razmjerno korištenje go (10 dana) rascjepkanom po mjesecima. Kako neće biti prekida radnog odnosa dužeg od 8 dana, kako uopće stječem pravo na daljnji godišnji za ovu godinu?

Ostvarujete pravo na razmjerni dio u visini 7/12 punog GO-a (ovo pod uvjetom da ćete raditi kod trenutnog poslodavca barem do 16/12).

Što se rasporeda GO-a tiče, to je domena poslodavca i on ga određuje, vodeći pritom računa, primarno o radnom procesu i potreba istog, a podredno, koliko je to moguće, o željama radnika. Sugeriram vam da porazgovarate s poslodavcem, objasnite situaciju i zamolite je li moguće odrediti vam dane GO-a u vremenu rezervacije, koju ste napravili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, G-man je napisao:

 

Ostvarujete pravo na razmjerni dio u visini 7/12 punog GO-a (ovo pod uvjetom da ćete raditi kod trenutnog poslodavca barem do 16/12).

Što se rasporeda GO-a tiče, to je domena poslodavca i on ga određuje, vodeći pritom računa, primarno o radnom procesu i potreba istog, a podredno, koliko je to moguće, o željama radnika. Sugeriram vam da porazgovarate s poslodavcem, objasnite situaciju i zamolite je li moguće odrediti vam dane GO-a u vremenu rezervacije, koju ste napravili.

Hvala na odgovoru.Svakako ću pokušati dogovorom.

Ono me također zanima, da li zakonski imam pravo na korištenje g.o. odmah pri zaposlenju ili trebam čekati određeni rok? Čisto da znam iskomunicirati, ukoliko mi kaže da moram čekati da steknem pravo. A ne znam kada ga uopće stičem.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon ne precizira ovu materiju, no kaže sljedeće - poslodavac je dužan raspored o korištenju GO-a donijeti najkasnije do 30. lipnja, a dostaviti obavijest o korištenju radniku najkasnije 15 dana prije početka njegova GO-a.

Također, logika stvari nalaže da biste (u teoriji) stekli pravo na razmjerni dio GO-a nakon barem pola mjeseca rada, no to bi bila tek 1/12 punog GO-a, što je u pravilu 2 dana, a pretpostavljam da vam to ništa ne znači odnosno da je premalo.

Razgovor je jedino rješenje, pri čemu se nemojte postaviti agresivno, već ljudski pojasnite čovjeku da je rezervacija napravljena početkom godine, kada još niste znali da ćete promijeniti poslodavca i da ste vjerojatno dali i neki polog, pa molite za razumijevanje ukoliko je moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

I ja imam pitanje vezano uz godišnji, promjena posla bez prekida. 

S 31.1.2019. sam prestao raditi u prošloj firmi i s 1.2.2019. krenuo raditi u novoj, ugovor na neodređeno. 

E sad, jasno mi je ovo s razmjernim godišnjim, ali mi nije jasno od kada to mogu koristiti. 

U prošloj firmi sam imao neiskorištena 4 dana starog + razmjerno za 1. mjesec ove godine, što mi je isplačeno. 

Koliko shvaćam, ja u novoj firmi imam pravo na broj dana/12 mjeseci x 11 mjeseci (koliko ću u 2019. godini biti kod njega). 

Da li ja imam sad recimo u 7. mjesecu odmah pravo koristiti taj godišnji ili mora proći 6 mjeseci prije nego koristim razmjerni? Znači od 1.8.?

Ili je neka treća opcija u igri? Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovori na vaša pitanja nalaze se kod poslodavca, jer on je taj koji donosi raspored korištenja GO-a (dužan ga je donijeti do konca lipnja), vodeći računa o, primarno, radnom procesu i njegovim potrebama te podredno, koliko može, željama radnika.

Ukoliko ne želite ići direktno poslodavcu jer se bojite da će vas krivo shvatiti (kao "gle ovoga, još nije ni pol godine tu, a već traži godišnji"), interesirajte se kod ostalih radnika u firmi kakva je praksa poslodavca glede godišnjih i kakav je poslodavac glede fleksibilnosti što se godišnjih tiče. Jasno da je najbolja opcija porazgovarati s poslodavcem i sve riješiti ljudskim razgovorom (objasnite da pitate iz razloga da znadete napraviti planove sa familijom i rezervacije, pa da imate neku čvrstu informaciju glede toga, ako je moguće).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija