Jump to content

Nasljedstvo i obaveze jednog od nasljednika prema bankama.


online

Preporučene objave

Pozdrav,

prenosim pitanje moje prijateljice koja zbog ove situacije ima problem doći do pravnog savjeta.

"Ove godine mi je preminuo suprug. Imam troje punoljetne djece i očekujem, da će na ostavinskoj raspravi svi tražiti svoj udio u kući u kojoj živim.
Jedan od djece ima velike dugove u banci, a postat će vlasnik dijela nekretnine.

Može li me iz tih razloga, banka deložirati i prodati kuću na dražbi?

Hvala na odgovoru."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukratko: Ako ce banka ici u ovrhu kuce, ovrsuje/prodaje se samo dio koji pripada tom djetetu.

Dodatno: Ako je kuca kupljena/izgradena za vrijeme braka, a vlasnik je bio samo pokojnik, supruga na ostavinskoj moze traziti da se polovica kuce makne iz ostavine kao bracna stecevina (to pravo moze traziti i na ostalom dijelu ostavine), a drugu polovicu onda dijele svi na jednake dijelove, sto znaci da ce ona imati 5/8, a svako dijete 1/8. Tako ce smanjiti vrijednost kuce koja pripada svakom djetetu pa i onom koje je u dugovima (Na kraju ce nakon njene smrti ako ne bude radila nikakve promjene vlasnistva, svako dijete imati 1/3 kuce). 

Ovisno u kakvim su odnosima i sto je sve pokojnik ostavio, djetetu koje ima dugove (pitanje je i kako zeli te dugove vratiti i zeli li ih uopce vratiti) se moze predloziti da uzme neki drugi dio ostavine (novac, auto i druge vrijedne stvari) u zamjenu za 1/8 kuce koje ce lakse prodati i vratiti dug, a kuca nece ici "na bubanj". Takoder ga mogu svi ili netko od ostavitelja isplatiti u zamjenu za njegov dio ostavine. To ne znaci da se drugoj djeci ili njoj osobno slicna stvar nece dogoditi u buducnosti pa ce imati isti problem, postavlja se pitanje zasto to dijete ne bi uzelo svoj dio kuce koji mu pripada ako (samo) trenutno ima financijskih problema.

Ovisno o cijeni kuce, ako dijete dobije 1/8, pitanje je hoce li banka ici na ovrhu jer opcenito malo tko bi kupio 1/8 necije kuce pa ce cijena biti mala (trecina ili polovica procijenjene vrijednosti, ne znam trenutno koji je zakonski minimum), a ako je i cijena kuce niska, za banku bi mogla biti "skuplja pita od tepsije". Ako do toga i dode, to je s druge strane prilika za suprugu ili nekog od ostale djece da za "male pare" dobije dodatnu 1/8 kuce jer ce moci sudjelovati na drazbi (za razliku od djeteta kojeg se ovrsuje i ono nema pravo sudjelovanja na drazbi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Matrix je napisao:

Teoretska mogućnost postoji, na način da suvlasnički dio dužnika kroz ovršni postupak dođe u vlasništvo treće osobe, a koji bi potom išao u razvrgnuće suvlasništva. 

To sam vec bio poceo pisati da je moguce, ali mi je vec bilo dosta uvjeta ako "ovo", onda "ono" da jos dalje iskompliciram situaciju koja mozda nije toliko komplicirana. Teoretski to ne bi bila prava delozacija, nego vise prodaja svojeg udjela.

A ako bude ovrha na samo 1/8 pa cak i na 1/4 u najgorem slucaju, gospoda ili ostala djeca moraju kupiti samo tu 1/8 (1/4), dok bi treca osoba morala kupiti svih ostalih 7/8 (3/4). Tako da obitelj ima puno vecu (financijsku) snagu od te trece osobe, osobno mislim da bi morala kuca biti jako atraktivna da bi se netko upustio u to, ili ako jednostavno zeli zagorcati zivot toj obitelji.

A razvrgnuce suvlasnistva bi mogla i sama djeca napraviti bez ikakvih ovrha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, miroslav6 je napisao:

To sam vec bio poceo pisati da je moguce, ali mi je vec bilo dosta uvjeta ako "ovo", onda "ono" da jos dalje iskompliciram situaciju koja mozda nije toliko komplicirana. Teoretski to ne bi bila prava delozacija, nego vise prodaja svojeg udjela.

A ako bude ovrha na samo 1/8 pa cak i na 1/4 u najgorem slucaju, gospoda ili ostala djeca moraju kupiti samo tu 1/8 (1/4), dok bi treca osoba morala kupiti svih ostalih 7/8 (3/4). Tako da obitelj ima puno vecu (financijsku) snagu od te trece osobe, osobno mislim da bi morala kuca biti jako atraktivna da bi se netko upustio u to, ili ako jednostavno zeli zagorcati zivot toj obitelji.

A razvrgnuce suvlasnistva bi mogla i sama djeca napraviti bez ikakvih ovrha.

1. Ako osoba ima 5/8 vlasništva i banka polaže pravo na 1/8 (preko udjela jednog djeteta), kako može banka natjerati bilo koga da otkupi tu 1/8 kuće? 

2. Što se dešava, ako nitko od djece ne želi naslijediti te 3/8, pa ni supruga svoju 1/8, jer se boje potencijalnih dugova za koje ne znaju?

Dakle, ona na kraju uživa u svojoj 1/2.

BTW, Kuća u ovim uvjetima vrijedi manje od 100k Eura.

Hvala na prijašnjim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, online je napisao:

1. Ako osoba ima 5/8 vlasništva i banka polaže pravo na 1/8 (preko udjela jednog djeteta), kako može banka natjerati bilo koga da otkupi tu 1/8 kuće? 

Ne moze, bit ce neuspjeli pokusaj drazbe.

Prije 3 minuta, online je napisao:

2. Što se dešava, ako nitko od djece ne želi naslijediti te 3/8, pa ni supruga svoju 1/8, jer se boje potencijalnih dugova za koje ne znaju?

Mislite na dugova pokojnika? (Jer dugovi jednog nasljednika ne bi trebali biti previse bitni drugim nasljednicima.) Ta polovica kuce bi presla u vlasnistvo opcine. Prvo je bitno naglasiti da nasljednici nasljeduju dugove pokojnika samo do iznosa nasljedene imovine. Drugo, pitanje je od cega se sastoji ostavina; ne postoji djelomicno odricanje od nasljedstva znaci da se odricanjem odricu svega, ne samo kuce.

Pretpostavljam da se nasljednici planiraju odreci nasljedstva jer bi im bilo previse vratiti dug koji bi mogao iznositi sveukupno do 50k € (ili vise, ali 50k € bi im bila obveza), ako uzmemo da je vrijednost kuce 100k €, a u ostavinu ide polovica kuce. Ako dugovi zbilja i postoje i ako se djeca planiraju odreci nasljedstva, supruzi je (po mom osobnom misljenju, govorim samo teoretski, sve ovisi i o visini duga naravno, da li ima druge vrijedne imovine, itd., ovo je za primjer da od vrjednijih stvari ima samo kucu) kao vlasniku polovice kuce u interesu prihvatiti nasljedstvo i uzeti cijelu kucu.

Razlog je taj, sto bi odricanjem svih nasljednika vlasnikom polovice kuce postala opcina, koja bi trebala isplatiti dug. Buduci da nasljednik (opcina) odgovara cijelom svojom imovinom za dug, dug (do 50k €) bi bio u cijelosti isplacen, a opcina bi krenula u razvrgnuce suvlasnicke zajednice da pokusa vratiti placeni dug. Buduci da bi trazila puni iznos duga, a supruga ocito nema 50k € jer bi inace prihvatila nasljedstvo i sama, vrlo je vjerojatno da bi cijela kuca zavrsila na drazbi. Na drazbi se obicno postize manja cijena od trzisne tako da bi supruga ostala bez kuce i dobila (puno) manje novaca nego sto njezina polovica vrijedi.

A ako bi uzela na ostavinskoj cijelu kucu pa ju isla prodavati zbog nemogucnosti otplate duga, pretpostavka je da bi dobila puno bolju cijenu i nakon isplate duga bi joj ostalo vise novaca za kupiti drugu nekretninu. Ako je dug manji od 50k €, onda joj se uzimanje kuce jos vise isplati.

Nadam se da obitelj ipak zna okvirno koliko bi dugovi pokojnika mogli biti da im je jednostavnije odluciti sto napraviti. Jos jednom napominjem da sve ovo shvatite samo kao primjer.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija