Jump to content

Zabrana viđanja unuka


tomislavwarm

Preporučene objave

Pozdrav,

pišem ovo kao roditelj djeteta pa me interesira kako zaštiti svoje dijete od svog oca:

Moj otac (djed) je nagla, egoistična, agresivna i toksična osoba. Uglavnom mene su obilježile pojedine traume iz djetinjstva kojima ne želim da moje dijete bude izloženo. Kao dijete sam dobivao često batine i imao psihičko maltretiranje (od govora da sam glup, majmun da nikad neće od mene biti ništa i druga vrijeđanja). Također u mom djetinjstvu svjedočio sam udaranje majke (šutiranje) od strane oca te hladnokrvo ubijanje moga psa (čekićem) te gaženje autom mačke (isto kućnog ljubimca). Sada kako ima obrt uhvaćen je u ne izdavanju računa te mora platiti određenu svotu novaca. Umjesto da to napravi prebacio je sve na novu, sadašnju suprugu, (otvorila obrt sa istim nazivom na svoje ime) samo na sebi ne bi imao ništa i kako se ne bi mogli naplatiti. Sadašnju suprugu maltretira po istoj šabloni i to tako da je ona bila prisiljena iskočiti iz auta (pri brzini cca 60 km/h). Nazad na sjedištu su bila opet dvoje malodobnih djeteta. Davali su lažne izjave pred policijom kao da se vozila sa drugom osobom (njenom majkom). Imam snimljen razgovor i razmišljam da predam policiji na kažnavanje za davanje lažnih iskaza i u centar socijalne skrbi kako bih spasio braću iz pakla.

S svojim ocem ne kontaktiram već 2 i pol godine (prije rođenja djeteta) te ne živim sa njim već 3 i pol godine (otkako sam završio fakultet i zaposlio se). Prošle godine sam htio ostvariti kontakt s ocem tako da sam ga pozvao na vjenčanje što je on meni uredno napisao da mu je bolje da ide raditi nego biti na vjenčanju. Iz toga razloga ga nisam pozvao na krštenje djetata (unuka). Tada se naljutio i došao u crkvu i pred okupljenima cca 10-15 osoba počeo vikati na mene "đubre, smeće, imaš drugog oca sada" gdje je morao intervenirati i velečasni. Poveo je još svoje dvoje malodobnu djecu (jedno je dijete s posebnim potrebama) i pred njima imao takav ispad bijesa (djeca su tome svjedočila). Prijavio sam to policiji iako su me smirivali i govorili da nije potrebno jer je to "obiteljska stvar" (tada nisam živio sa njim 2 godine). Nakon toga počeo mi je slati ultimatume da on želi viđati unuka i da ima pravo te je odbio doći na zakazano mjesto (to je bilo 2019 godine, 7 mjesec). Od tada se nije javljao i sad mu je opet došlo nešto u glavu i traži preko socijalnog centra pravo na viđanje unuka.

Meni kao roditelju je dužnost i pravo zaštititi svoje dijete od takvih ispada i ljudi kao što je moj otac (djed). Po meni je psihički nestabilna osoba jer stalno mijenja raspoloženje i njegovi razgovori se svode na ultimatume, ispade bijesa i vikanjem (ako nije po njegovom). Moja supruga i ja želimo dobiti zabranu pristupa za njega. Što se tiče moje ostale braće (punoljetne) družimo se, odlazimo kod bake (moje majke) te smo dobrim odnosima s svima s ženine strane.

Molio bih Vas za pomoć i savjete.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S kim otac živi i koliko je tu maloljetnika? Je li ikada bio prijavljen bilo CZSS ili policiji za svoje ponašanje tj. je li negdje evidentiran kao osoba kakvom ga opisujete? Kada kažete da traži preko CZSS viđanje unuka na što točno mislite, što je otac točno pokrenuo? Kada odlazite kod Vaše majke, gdje je tada njen suprug tj. djed?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

S kim otac živi i koliko je tu maloljetnika? Je li ikada bio prijavljen bilo CZSS ili policiji za svoje ponašanje tj. je li negdje evidentiran kao osoba kakvom ga opisujete? Kada kažete da traži preko CZSS viđanje unuka na što točno mislite, što je otac točno pokrenuo? Kada odlazite kod Vaše majke, gdje je tada njen suprug tj. djed?

Otac se je ponovno oženio i imaju 2 malodobna djeteta. Ne nikad ga nisam prijavljivao jer tada bio dijete (tko zna kako bi pristupio prema meni). Prijavio sam ga jedino policiji prošle godine, ali ne znam kako je postupano. Moja majka je rastavljena od njega i živi odvojeno (drugo mjesto). Tražio je iz CZSS viđanje unuka (svoja zakonska prava). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, tomislavwarm je napisao:

Ne nikad ga nisam prijavljivao jer tada bio dijete (tko zna kako bi pristupio prema meni)

Posve Vas razumijem.

Prije 2 minuta, tomislavwarm je napisao:

Otac se je ponovno oženio i imaju 2 malodobna djeteta.

Ukoliko imate saznanja da su ova djeca zlostavljana ili zanemarena na bilo koji način, tada to i prijavite. Danas je to lako, možete i anonimno, ali samo prijavite. Svaki dan sa ovakvom osobom je predugačak za čekanje prijave. Ako ste Vi morali proći to, ne moraju oni, jer ni oni nisu ništa krivi kao ni Vi.

Prije 4 minuta, tomislavwarm je napisao:

Prijavio sam ga jedino policiji prošle godine, ali ne znam kako je postupano.

Provjerite što je napravljeno po Vašoj prijavi, prikupljajte informacije, neka se ˝slagalica˝ slaže. Sve ovo Vam može poslužiti i da zaštitite svoje dijete, kao i njegovih dvoje djece.

Prije 6 minuta, tomislavwarm je napisao:

Tražio je iz CZSS viđanje unuka (svoja zakonska prava). 

Jeste imali sa CZSS razgovor na ovu temu ili ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 18 minuta, Borbena7 je napisao:

Posve Vas razumijem.

Ukoliko imate saznanja da su ova djeca zlostavljana ili zanemarena na bilo koji način, tada to i prijavite. Danas je to lako, možete i anonimno, ali samo prijavite. Svaki dan sa ovakvom osobom je predugačak za čekanje prijave. Ako ste Vi morali proći to, ne moraju oni, jer ni oni nisu ništa krivi kao ni Vi.

Provjerite što je napravljeno po Vašoj prijavi, prikupljajte informacije, neka se ˝slagalica˝ slaže. Sve ovo Vam može poslužiti i da zaštitite svoje dijete, kao i njegovih dvoje djece.

Jeste imali sa CZSS razgovor na ovu temu ili ?

Još nisam imao, da je bio u CZSS prenio mi je prijatelj. Ovaj ili sljedeći tjedan očekujem poziv. Ne znam koliko su ažurni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Baka i djed nemaju pravo bez vaše suglasnosti viđati dijete prema presudi Kruškić i dr. protiv Hrvatske Europskog suda za ljudska prava. To je iznad obiteljskog zakona koji se krivo tumači. Sve institucije u Hrvatskoj dužne su poštovati zaključke navedene presude. Pročitajte sami, zaključci počinjuna 17. str., dokument prilažem. Poslati svima napismeno.

KRUŠKIĆ i dr odluka o nedopuštenosti.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaključak navedene presude nije da je potrebna suglasnost roditelja za djedovo i bakino viđanje unuka, već da ta suglasnost u normalnim, uobičajenim okolnostima obično postoji, jer dijete nije sposobno takvu odluku donijeti samo za sebe. Obiteljski zakon ne bi predvidio tužbu radi određivanja susreta i druženja s bakom i djedom da takva suglasnost uvijek postoji, odnosno mora postojati, jer da mora, onda postupci radi viđanja ne bi bili propisani niti potrebni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Zaključak navedene presude nije da je potrebna suglasnost roditelja za djedovo i bakino viđanje unuka, već da ta suglasnost u normalnim, uobičajenim okolnostima obično postoji, jer dijete nije sposobno takvu odluku donijeti samo za sebe. Obiteljski zakon ne bi predvidio tužbu radi određivanja susreta i druženja s bakom i djedom da takva suglasnost uvijek postoji, odnosno mora postojati, jer da mora, onda postupci radi viđanja ne bi bili propisani niti potrebni.

Nije istina, provjerite ostale citirane slucajeve pred Europskim sudom za ljudska prava, nije prvi slucaj, samo prvi iz Hrvatske. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Ruby_Danderfluff je napisao:

Zaključak navedene presude nije da je potrebna suglasnost roditelja za djedovo i bakino viđanje unuka, već da ta suglasnost u normalnim, uobičajenim okolnostima obično postoji, jer dijete nije sposobno takvu odluku donijeti samo za sebe. Obiteljski zakon ne bi predvidio tužbu radi određivanja susreta i druženja s bakom i djedom da takva suglasnost uvijek postoji, odnosno mora postojati, jer da mora, onda postupci radi viđanja ne bi bili propisani niti potrebni.

Taj zakon čijoj besprijekornosti poklanjate vjeru je već svojim paradoksalnim zapletima zbunio ne jednog suca, odvjetnika i socijalnog radnika. Vi sad tumačite presudu Europskog suda za ljudska prava kroz prizmu neke nepogrešivosti našeg obiteljskog zakona i prakse što je obrnuta logika.

Da ne bi bilo zbunjenosti za one koji prate ovu diskusiju,idemo malo u detalje. U zaključcima navedene presude piše:

"111. Stoga, pravo na poštivanje obiteljskog života bake i djede u odnosu na njihove unuke prvenstveno podrazumijeva pravo na održavanje normalnog odnosa bake i djeda s unucima međusobnim kontaktima.
112. Međutim, Sud ponavlja da se kontakti između bake i djeda i njihovih unuka obično odvijaju uz suglasnost osobe koja ima roditeljsku skrb što znači da je pristup bake ili djeda njegovu ili njenu unuku obično odluka roditelja djeteta (vidi Price, citirano gore; i Lawlor, citirano gore)."

Dakle, sud ovdje naglašava kako je potrebna ODLUKA roditelja. Odlučiti se ne možete ako ste nešto obavezni učiniti, jelda?

Također ovaj međutim govori o oprečnosti spram navoda pod brojem 111. Tu se naglašava da je na roditelju da odlučuje i daje suglasnost.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo odgovora iz starog slučaja citiranog u navedenom slučaju Kruškić i dr. protiv Hrvatske. Dakle radi se o starom slučaju Angela and Rodney Price v. the United Kingdom, 12402/86, http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-254

U odluci piše:

"Access of a grandparent to grandchildren is normally at the discretion of the childs parents and, where a care order has been made in respect of the child, 

this control of access passes to the local authority."

Dakle, radilo se o slučaju gdje su roditeljima bila oduzeta njihova roditeljska prava. U normalnim okolnostima, kad roditelji ima roditeljska prava, viđanje unuka je na odluku roditeljima. Ako je dijete smješteno u udomiteljsku obitelj (care order-misli se public care), tek onda kontrola pristupa prelazi na lokalnu vlast. 

Zaključno, Republika Hrvatska se ponaša kao da svi roditelji u ovoj zemlji koji imaju roditeljska prava ta prava nemaju kad su u pitanju viđanja djeteta s bakom i djedom. Dakle, RH je protupravno u praksi i zakonu roditeljima oduzela prava po tom pitanju. Zamislite, zato svi roditelji kojima je protiv njihove volje sud naredio da daju dijete na viđanje baki i djedu mogu odmah iz ovih stopa pokrenuti postupak za izmjenu sudske odluke i u slučaju da se protiv njihovih roditeljskih prava i dalje ide, a u slučaju iscrpljenja njihovih pravnih lijekova u RH, tužiti RH za slučaj pred Europskim sudom za ljudska prava. Svi redom.

Međutim nijedan sud ove presude u RH ne smije ignorirati.

uređeno: od Darious
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, 

Imam problem, tj. slučaj koji je jako sličan ovome gore navedenom.

Moja majka me prijavila na CZSS jer tvrdi da joj onemogućavamo viđanje unuka, djeteta od godinu i 3 mjeseca. Naši obiteljski odnosi su oduvijek poremećeni, naime roditelji su mi se rastali kad je meni bilo 2,5 godina te sam sudskim putem priprao na skrb ocu, a brat majci. Unatoč tome što sam odrastao s ocem imao sam kontakte s majkom, koja je inače, jako toksična osoba. Svima, od svoje braće, mojih ujaka, bake, svoje majke i svekrve, moje druge bake gleda kako samo zagorčati život. Tako je jednom prilikom planirala prijaviti mojeg ujaka, koji je brinuo o mom bratu i polusestri, za pedofiliju. Srećom baka je našla pisma i prijavu te su je predali na policiju. Policija ništa nije poduzela te je ujak sam podigao postupak protiv nje, ali nije rezultiralo nikakvim rješenjem, tj. pošto je samohrana majka 2 djece, nije odgovarala ni za što.

Da započnem s bitnim stvarima. Kao dijete manipulirala je mnome. Kad sam odrastao i shvatio da ne trebam toksične ljude oko sebe, smanjio sam kontak na minimum. U međuvremenu sam postao otac i oženio se. "Majka" je bila na svim događajima koje sam organizirao od vjenčanja do krštenja i svega ostalog. Prošle godine u 10. mjesecu, prilikom zadnjeg njenog posjeta meni i mojoj obitelji sve je bilo u redu dok nije otišla doma. Živimo 110 km jedno od drugoga. Dijete je imalo pojačan tonus te smo supruga i ja tjedno jednom išli privatno na vježbe. Ona je to znajući svejedno poslala meni poruku da mi dijete zaostaje u razvoju te da supruga i ja ne brinemo dovoljno o njemu i da moramo paziti kako nebi slučajno to saznao CZSS jer bi nam mogli oduzeti dijete. Ignorirao sam je znajući kakva je osoba. Nakon toga počela je slati poruke mojoj supruzi, koja je inače jako osjetljiva na dijete i koju jako povrijede neistine te je ona ušla s njom u raspravu i naravno, posvađale su se. Mi smo ju blokirali sa svih društvenih mreža, razmatrali da podnesemo kaznenu prijavu protiv nje za nametljivo ponašanje, ali ipak odustali jer smo smatrali da nije vrijedno i da će proći. Unatoč tome mi nikad nismo rekli da joj branimo da viđa dijete. Za Božić prošle godine bili smo na njenoj adresi, u ujakovo stanu (u koji ona ne smije), ali došli smo kod moje bake (zajedno stanuju) te tamo proveli oko 3 sata. Ona je spavala u sobi (bilo je oko 3 popodne kad smo došli). Nakon toga, rekla je mojem bratu da nam kaže kako će doći kod nas doma vidjeti dijete, ali smo mu mi rekli da joj poruči da nije dobrodošla i da ju nećemo pustiti u stan. U veljači ove godine smo također bili kod bake, ona nije bila doma iako je znala da ćemo doći. U svibnju smo bili na rođendanu sestričnama, ona je otišla raditi sezonu u Zadar. Da ne duljim. 

Ove godine u ožujku došao nam je poziv na saslušanje CZSS-a. Otišao sam tamo i rekao sve kako je i bilo, da bih u CZSS dobio odgovor da oni moraju postupati po zakonu i pozvati nas na obvezno savjetovanje da se pokušamo dogovoriti za sastanke bake i unuka. Pristali smo u nadi da će se situacija smiriti. Unatoč ne zakazanom savjetovanju, podigla je tužbu na Općinskom sudu protiv nas, koja joj je na kraju odbačena jer nije imala dokaz da smo bili na savjetovanju. 

Poziv za savjetovanje stigao je nedugo nakon toga te smo otišli tamo i bili svi zajedno. Potraživala je da viđa unuka svaku 2. nedjelju u mjesecu na našoj adresi od 14 do 18 sati. Na što nismo pristali te smo joj ponudili da mi dolazimo svaki 2. mjesec u nedjelju na njenu adresu i da bude s njim u to vrijeme, ali uz naš nadzor. Dijete je malo i još nebi mogla manipulirati njime, ali bolje spriječiti nego liječiti. Odbila je to. 

3.6.2022. godine podigla je tužbu ponovno jer sad ima zapisnik sa savjetovanja CZSS-a. Odvjetnica koju smo angažirali rekla je da ima pravo viđati dijete. Mi ni u jednom trenutku nismo rekli da ne smije viđati dijete, ali sad sam već toliko na granici pucanja da bih najrađe na sudu rekao da ne želimo da ga viđa. Svakako ćemo tražiti psihološko vještačenje jer mi se čini da ima poteškoća zbog svojeg prijašnjeg i sadašnjeg ponašanja. Ljudi imam li ikakvo pravo zaštititi sebe i svoju obitelj od takve osobe koja mi ne da mira cijeli život, koja cijeli svoj život spletkari i maltretira sve oko sebe. Ne znaš što da radim. Svi kažu da njeni prijašnji postupci nemaju nikakve veze s ovom tužbom. Ja ne znam što da radim više, supruga i ja smo u odličnim odnosima, volimo i brinemo se o djetetu i ništa mu ne fali. Da napomenem dijete nema nikakvih poteškoća u razvoju. Molim savjet ako ima netko da je bio u ovakvoj situaciji, mi ne bismo htjeli imati presudu suda, niti bi htjeli da nam dolazi doma. Kako postupiti i što raditi? Kako je uopće moguće da država daje toliko pravo jednoj osobi koja nije odgajala i brinula za svoje dijete, a sad odjenom je brižna baka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija