Jump to content

Prodaja nasljedstva


idvi

Preporučene objave

Nakon sudskog postupka koji je trajao 15g nekretnina
(kuća i okućnica) razdjeljeno je na 7 dijelova..s time da 
jednu sedminu djele na 3 dijela.
Svi smo složni da to prodamo osim jedne trećine iz jedne sedmine.
Znaći svi nas 6 imamo 3/21 a 7 dio 1/21. 
E taj jedan koji nasljeđuje 1/21 ne želi prodati nekretninu iz ćiste objesti (!?)
Dugovi za porez te ostalo se gomilaju itd itd.
DALI postoji neki pravni postupak da mi ostali to imamo pravo prodati!
P.S
Zbog njega je i trajao sudski postupak 15g koji je u potpunosti izgubio.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Prodaja nasljedstva
prije 12 sati , Matrix je napisao:

U situaciji kakva jest svi suvlasnici mogu raspolagati isključivo svojim suvlasničkim dijelom.

..što znači da mi ne možemo prodati kuću sa 300m2 zato jer cc 14 m2 to ne želi A mi moramo plaćati sva davanja..

a on onaj mizerni dio za 14m2. 

Meni se cini da u tom slucaju MORA postajat neki zakonski potez koi bi rjesavao takav slucaj..ili grjesim?

Ali ipak Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Vlasništvo obvezuje, pa tako i Vas sukladno suvlasničkom dijelu. 

Nisam razumio..znači MI imamo obvezu plaćat dugove a on NE !?

Ako niste shvatili ON ne plaća i NE želi plaćati obveze kao i ne želi prodati da se podmire.

Vidljivo je da očito želi opstruirati sve naše većinske radnje za sveopću dobrobit!

Mi plaćamo sve naše obveze..zato mi nije jasno dali ste pročitali cijeli post tj postove.

Pa mora postajati neki zakonski postupak da ga se osujeti !?

PS. Imam osjećaj da mnogi savjetnici samo pročitaju par riječi i donesu savjet.

Naravo možda ja pišem nerazumno!

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, idvi je napisao:

PS. Imam osjećaj da mnogi savjetnici samo pročitaju par riječi i donesu savjet.

Lijepo nas častite. Zamolila bih Vas da se ubuduće suzdržite od komentiranja drugih korisnika ili moderatora, jer na ovom forumu to nije prihvatljivo ponašanje.

Prije 5 minuta, idvi je napisao:

Nisam razumio..znači MI imamo obvezu plaćat dugove a on NE !?

Da, dobro ste naveli da niste razumjeli. Svaki suvlasnik ima obvezu koja je proporcionalna njegovom suvlasničkom dijelu, a ne izvršavanje ove obveze ne može biti razlog za prodaju tuđeg suvlasničkog dijela.

Prije 7 minuta, idvi je napisao:

Ako niste shvatili ON ne plaća i NE želi plaćati obveze kao i ne želi prodati da se podmire.

On ima pravo na to da ne podmiruje dugovanja, ali se to rješava u ovršnom postupku, a ne raspolaganjem njegovim suvlasničkim dijelom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim Vas da mi ne zamjerite..ni na kraj pameti mi nije da nekom nešto krivo kažem. Duboko se Ispričavam svakom tko se tako osjeća.

Kao laika stvarno mi je nejasno da se nekome tko skoro 20 g vodi spor

koji je osim što je izgubljen..te je i lažiran a niti ne plaća podmirenja ne postoji da se zakonski nekako to razmrsi !

Dobio sam neka saznanja da postoji nacin te sam zato i postavio to pitanje..i to je od nekih iskustva osoba sa sl. stvarima !??

Još jednom iskrena isprika!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito je ovdje godinama trajao ostavinski postupak. Međutim, isti je okončan i svatko ima utvrđeni suvlasnički dio, a srazmjerno s tim dijelom ima prava i obveze. Ukoliko taj suvlasnik ne ispunjava svoje obveze u vidu podmirenja troškova, a to za njega radite Vi, ostali suvlasnici, tada možete sudskim putem tražiti da Vam isplatiti te troškove koje ste za njega podmirili i to zajedno s pripadajućom kamatom. Po pravomoćnoj sudskoj odluci, Vi tog suvlasnika možete ovršiti. Ovršni postupak ovisi o visini duga i financijskim mogućnostima suvlasnika/dužnika. Tako da s vremenom predmet ovrhe može biti i ta nekretnina tj. njegov suvlasnički dio. Nadalje, nevezano za ovaj dug na ime troškova, Vi možete pokrenuti i sudski postupak razvrgavanja suvlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se nadodam na razvrgnuće. Vi kao suvlasnici koji želite prodati, to možete napraviti jednom kupcu koji bi se eventualno gnjavio s ovim preostalim suvlasnikom. To podrazumijeva razvrgnuće suvlasničke zajednice civilnim razvrgnućem, tj. da se nekretnina proda na dražbi a taj večinski suvlasnik se pojavi kao kupac te otkupi i taj dio. Ili ako bude imao 9/10, može tražiti razvrgnuće isplatom. To možete od suda zahtjevati i vi, da ostali suvlasnici isplatite toga suvlasnika, ako vi svi zajedno imate barem 9/10. Tada vam ne treba osobito ozbiljan razlog iz čl. 51 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Da se nadodam na razvrgnuće. Vi kao suvlasnici koji želite prodati, to možete napraviti jednom kupcu koji bi se eventualno gnjavio s ovim preostalim suvlasnikom. To podrazumijeva razvrgnuće suvlasničke zajednice civilnim razvrgnućem, tj. da se nekretnina proda na dražbi a taj večinski suvlasnik se pojavi kao kupac te otkupi i taj dio. Ili ako bude imao 9/10, može tražiti razvrgnuće isplatom. To možete od suda zahtjevati i vi, da ostali suvlasnici isplatite toga suvlasnika, ako vi svi zajedno imate barem 9/10. Tada vam ne treba osobito ozbiljan razlog iz čl. 51 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Hvala puno na odgovoru! Upravo na tom tragu je i naputak osobe koja je iskusila sl. situaciju.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Zaboravih napisati da pazite na zastaru, a koja ovdje nastupa nakon 5 godina računajući od dana kada ste podmirili račun umjesto njega.

Da imate pravo. Jednoj od tužbi prošlo je 10g (lažnoj) a drugoj 6 g.

Zamolio bih Vas da me uputite što da radimo (postupak) jer ova od 10 g

još uvijek nije uvedena u vl.list. Naime nas pravnik nije to pokrenuo (?) tako da tamo jos uvijek stoji taj teret. (vl. list)

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Spitfire je napisao:

Što nije pokrenulo? Upis suvlasništva? Je li donesena odluka koja je pravomoćna? U njoj možda ima dio o roku za dobrovoljno izdavanje tabularne nakon čega istu mijenja ta odluka? 

Promjene u "Izvadak iz zemljišne knjige" u djelu "Teretovnica" zabilježba spora koja zaprimljena 02.12.2010 te je po našem shvaćanju trebala nastati zastara.!? Valjda bi to pravnička osoba koja vodi (la) taj spor trebala to sve znati i obavijestiti nas ? Ili se varamo !? S time da je i upozorena na to.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa je li donesena pravomoćna odluka? Ako je na prijedlog će se odrediti brisanje zabilježbe.

prije 1 sat, idvi je napisao:

po našem shvaćanju trebala nastati zastara

Zabilježba spora briše se po služenoj dužnosti nakon isteka roka od 10 godina od trenutka kada je bila dopuštena, ako se prije isteka toga roka ne dokaže da zabilježeni spor nije pravomoćno ili konačno dovršen. Tada, na prijedlog će se obnoviti zabilježba s istim prvenstvenim redom. "Pravnička" osoba bi mogla (ili vi) bi mogla u ZK odjelu vidjeti što se dešava i je li pokrenuto brisanje po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Spitfire je napisao:

Pa je li donesena pravomoćna odluka? Ako je na prijedlog će se odrediti brisanje zabilježbe.

Zabilježba spora briše se po služenoj dužnosti nakon isteka roka od 10 godina od trenutka kada je bila dopuštena, ako se prije isteka toga roka ne dokaže da zabilježeni spor nije pravomoćno ili konačno dovršen. Tada, na prijedlog će se obnoviti zabilježba s istim prvenstvenim redom. "Pravnička" osoba bi mogla (ili vi) bi mogla u ZK odjelu vidjeti što se dešava i je li pokrenuto brisanje po službenoj dužnosti.

Hvala..hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Spitfire je napisao:

Da se nadodam na razvrgnuće. Vi kao suvlasnici koji želite prodati, to možete napraviti jednom kupcu koji bi se eventualno gnjavio s ovim preostalim suvlasnikom. To podrazumijeva razvrgnuće suvlasničke zajednice civilnim razvrgnućem, tj. da se nekretnina proda na dražbi a taj večinski suvlasnik se pojavi kao kupac te otkupi i taj dio. Ili ako bude imao 9/10, može tražiti razvrgnuće isplatom. To možete od suda zahtjevati i vi, da ostali suvlasnici isplatite toga suvlasnika, ako vi svi zajedno imate barem 9/10. Tada vam ne treba osobito ozbiljan razlog iz čl. 51 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Molim Vas da mi još jednom razjasnite postupak. Mi svi zajedno (koji želimo prodati) imamo više od 9/10 udjela. 

Nije nam jasan sam postupak prodaje ??

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

prema čl. 51 ZZK suvlasnici koji zajedno imaju 9/10 udjela ovlašteni su pokrenuti postupak razvrgnuća suvlasništva  isplatom, tog manjinskog suvlasnika  te nakon toga mogu prodati ostali  po dogovoru . Prema tome manjinski suvlasnik nema mogućnost tjeranja inata .

uređeno: od ude
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , ude je napisao:

Poštovani !

prema čl. 51 ZZK suvlasnici koji zajedno imaju 9/10 udjela ovlašteni su pokrenuti postupak razvrgnuća suvlasništva  isplatom, tog manjinskog suvlasnika  te nakon toga mogu prodati ostali  po dogovoru . Prema tome manjinski suvlasnik nema mogućnost tjeranja inata .

Hvala na odgovoru.

Htio sam još jednom da nevjernim "tomama" ima nas 7 paje teško svakog uvjeravat!

Hvala i L.P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ude je napisao:

Poštovani !

prema čl. 51 ZZK suvlasnici koji zajedno imaju 9/10 udjela ovlašteni su pokrenuti postupak razvrgnuća suvlasništva  isplatom, tog manjinskog suvlasnika  te nakon toga mogu prodati ostali  po dogovoru . Prema tome manjinski suvlasnik nema mogućnost tjeranja inata .

  POštovani ,

jedino mi nije jasno tko će odrediti cijenu nekretnine!? Mi vlasnici 9/10 možemo odredit minimalnu (ćak i nemoralnu) cijenu. Prema vlasniku tog manjeg dijela nekretnine i nemamo nikakvih moralnih osjećaja jer nas zavitlava (i sud) već 20g..i to na toliko primitivan, nepravan i podli naćin. Na žalost sve po ..pravdi i zakonu!

 Sad kad je sve pri kraju (razne zabilježbe spora, teretnice) i došlo do zastare on ne želi da proda svojih 5% vlasništva.!?

L.P

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vještak ili agencija  koja se bavi prodajom nekretnina može odrediti vrijednost tih 5% nekretnine , tu ne može biti ucjene , Vi zatražite razvrgnuće suvlasničke zajednice u skladu sa čl. 51 ZZK , sud određuje ročište , a u  prijedlogu za razvrgnuće  predložite da  vrijednost tog dijela odredi vještak , on ne može se protiviti tome . Ako ne želi primiti iznos  , tada se osnuje sudski depozit na  koji se izvrši uplata vrijednosti  i tek po vašoj uplati  postajete vlasnici i tog dijela .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nastavno na ovu temu, molim vas da me uputite, ako nisam dobro razumjela. Dakle, suvlasnik/ci koji imaju skupa 9/10 vlasništva mogu zatražiti na sudu razvrgavanje suvlasničke zajednice isplatom. U tom slučaju sud ne pita onog suvlasnika sa 1/10 suvlasništva da li se slaže ili ne, odnosno tih 9/10 vlasništva je dovoljan razlog da sud odobri razvrgavanje suvlasništva isplatom? Ima li suvlasnik 1/10 dijela pravo na žalbu ili nešto drugo što bi otegnulo postupak?

Koliko po vašem iskustvu može vremenski trajati takav sudski postupak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija