Jump to content

Naknada za nezaposlene


Nemirac-

Preporučene objave

Čl. 51. Zakona o tržištu rada -

"(1) Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade za osobu kojoj je prestao radni odnos čini prosjek brutoplaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa odnosno službe.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade za osobu kojoj je prestao radni odnos, a koja je bila upućeni radnik, čini prosjek osnovice na koju su obračunani i uplaćeni doprinosi za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa.

(3) Osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade za osobu koja je obavljala samostalnu djelatnost čini prosjek osnovice na koju su obračunani i uplaćeni doprinosi za obvezna osiguranja utvrđene posebnim propisom, u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku obavljanja samostalne djelatnosti.

(4) U osnovicu iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka ne ulaze naknade plaće odnosno druge novčane potpore ostvarene po posebnim propisima.

(5) Iznimno od stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka, ako je nezaposlena osoba u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa ili službe odnosno prestanku obavljanja samostalne djelatnosti ostvarivala naknadu plaće odnosno druge novčane potpore ostvarene po posebnim propisima, osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek brutoplaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo ostvarivanju naknade plaće odnosno druge novčane potpore ostvarene po posebnim propisima.

(6) Tromjesečnim razdobljem iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka smatra se razdoblje od tri cijela kalendarska mjeseca.

(7) Ako se osnovica za utvrđivanje novčane naknade ne može utvrditi prema odredbi stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka, nezaposlenoj osobi se utvrđuje osnovica u visini minimalne plaće, ovisno o postotku vremena provedenom na radu."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Molim info ako netko zna. Kod zadnjeg poslodavca bit cu prijavljena mjesec i pol prije isteka ugovora na odredeno. Nakon toga bih se prijavila za naknadu za nezaposlene na koju ostvarujem pravo. Zanima me kako ce se onda racunati naknada? Idem na minimalnu ili prosjek zadnje 3 bruto place? Izmedu zadnjeg i predzadnjeg poslodavca nisam imala prekid. Kod predzadnjeg sam bila prijavljena do 15. u mjesecu, a kod zadnjeg od 16.?

 

I ako netko zna, ide li se jos na konzultacije kod savjetnika uzivo ili sve ide preko maila/telefona? 

uređeno: od Brigitta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, Borbena7 je napisao:

Kako osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek bruto plaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, ne vidim zapreku da ovo ne bi vrijedilo i za Vas.

Ajde ako se sjetite, javite povratnu informaciju.

Pa i ja sam to tako protumačila sve dok nisam pitala gospođu na šalteru koja mi je dogovorila, citiram : "A ne znam, nisam baš sigurna, vi se prijavite pa ćete vidjet."

 

Javim svakako, hvala! 

uređeno: od Brigitta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 minuta, Brigitta je napisao:

Pa i ja sam to tako protumačila sve dok nisam pitala gospođu na šalteru koja mi je dogovorila, citiram : "A ne znam, nisam baš sigurna, vi se prijavite pa ćete vidjet."

Protiv ovog rješenja može se uložiti žalba, ako ne budete zadovoljni obrazloženim tumačenjem. 

prije 23 minuta, Brigitta je napisao:

Javim svakako, hvala! 

Hvala Vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dobar dan ,postovani ... Ja sam SR drzavljanin ,radim u HR kao sezonski radnik.Imam 9 meseci radnog staza u dve godine kod istog poslodavca.Na zavodu za zaposlenje su mi rekli da imam pravo na primanja naknade 3 meseca posle radnog odnosa,Ali da moram imati ovde boravak.Ja kao strani drzavljanin imam boravak ali na osnovu rada.Kada mi istekne radna dozvola meni se gubi i boravak.Interesuje me kako mogu ostvariti prijavu boravka kako bi dobila nadoknadu kao strani drzavljanin jer imam pravo na to...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Borbena7 je napisao:

Evo pogledajte link za informaciju na koji način je moguće prijaviti boravak u RH.

Postovani,da li je moguce da iznajmim stan na par meseci,imam novcanih sredstava prilozicu kao dokaz da mogu samu sebe da izdrzavam i uplatiti zdravstveno osiguranje za te mesece? Da li mogu dobiti na taj nacin boravak u HR na tih par meseci koliko bi stan iznajmila ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Na 12. 10. 2021. at 13:26, Borbena7 je napisao:

Kako osnovicu za utvrđivanje visine novčane naknade čini prosjek bruto plaće ostvaren u tromjesečnom razdoblju koje je prethodilo prestanku radnog odnosa, ne vidim zapreku da ovo ne bi vrijedilo i za Vas.

Ajde ako se sjetite, javite povratnu informaciju.

Samo da javim ako će nekom kasnije biti od pomoći, zahtjev za naknadu je prošao bez problema. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovanje, trenutno radim posao na pola radnog vremena sa ugovorom do ožujka. Nastavio bih raditi ovaj posao ali imam problema sa zdravljem koji mi to otežavaju i trenutno sam na bolovanju. Zanima me: 

 

1. Imam li pravo na naknadu u ovakvim okolnostima ako ne potpišem novi ugovor?

2. Imam li pravo na naknadu ukoliko potpišem ugovor i dobim novu ozljedu zbog koje sam spriječen u radu i posljedično otkaz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , PohanaJabuka je napisao:

1. Imam li pravo na naknadu u ovakvim okolnostima ako ne potpišem novi ugovor?

Zašto bi odbili potpisati novi ugovor o radu?

prije 9 sati , PohanaJabuka je napisao:

2. Imam li pravo na naknadu ukoliko potpišem ugovor i dobim novu ozljedu zbog koje sam spriječen u radu i posljedično otkaz?

Ne može poslodavac kao razlog otkaza navesti samo činjenicu da ste na opravdanom bolovanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija