Jump to content

Prijedlog za pokretanje ispr. zemljišnoknjižnog postupka


AntoniaViki

Preporučene objave

Poštovani,

imam sljedeću situaciju.

Pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju naslijedila sam česticu koja je izvanknjižno vlasništvo.

U posjedovnom listu je upisan moj pokojni djed, a u izvatku iz zemljišne knjige piše da je 1/1 vlasnički dio druga osoba. Ona je upisana 1900.godine. Umrla je te njezini nasljednici nisu živi.

Da li se savjetuje pokretanje posebnog ispravnog zemljišnoknjižnog postupka? Ako da, najljubaznije Vas molim za primjer i ako je ikako moguće za OBRAZAC PRIJEDLOGA za pokretanje zemljišnoknjižnog pojedinačnog ispravnog postupka.

S poštovanjem,

hvala Vam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , AntoniaViki je napisao:

Ako da, najljubaznije Vas molim za primjer i ako je ikako moguće za OBRAZAC PRIJEDLOGA za pokretanje zemljišnoknjižnog pojedinačnog ispravnog postupka.

Imate prijedlog na stranicama večine sudova no također imate i ovdje na Legalisu u Predlošcima. Samo ispravite čl. 200 u 208. jer se u međuvremenu zakon mijenjao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

pitanje na istu temu. Moja supruga je u zk ulošku upisana kao vlasnica u 1/2 dvije k. čestice. U posjedovnom listu jedna je upisana na njenu pok. majku dok je druga na njenu sestru Nedavno je bila ostavinska rasprava temeljem čega je moja supruga to i naslijedila iza pok. majke. Na ostavinskoj je bila i njena sestra koja se suglasila s ostavinom. Da li se temeljem istog može zatražiti provođenje pojedinačnog zemljišnog postupka? I da li se mogu u istom prijedlogu napisati obje čestice.

S poštovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 09. 03. 2022. u 23:21, Spitfire je napisao:

Nema na čemu, lijep pozdrav.

Poštovani

Dali je moguće pokrenuti ispravni postupak ako stanje susjedne k.č. nije ispravno, zapravo jedno je stanje u k.č a drugu z.k.č, značajna razlika u površini,(gruntovnici), dakle radi se u susjednoj čestici u odnosu na moju čije je vlasnik RH,.

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
Dana 04. 04. 2023. u 18:18, kira je napisao:

Poštovani

Dali je moguće pokrenuti ispravni postupak ako stanje susjedne k.č. nije ispravno, zapravo jedno je stanje u k.č a drugu z.k.č, značajna razlika u površini,(gruntovnici), dakle radi se u susjednoj čestici u odnosu na moju čije je vlasnik RH,.

Hvala

 

Prethodno nisam napisao da se radi o čestici u vlasništvu lokalne samouprave," nerazvrstana cesta", s tim da sam ja vlasnik susjednih čestica,.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa nisam siguran kako bi se to pravno tumačilo, naime ja bih želio kao susjed koji s dvije strane graničim s naznačenom česticom koja je "državna, put nerazvrstana cesta", s tim da nije upisana u zemljišnu knjigu zapravo nije legalizirana,.što traži zakon, Zakon o nerazvrstanim cestama, pa bi se ovim ispravnim postupkom zapravo upisom u zemljišnu knjigu upisalo stvarno stanje dakle stvarna površina iz zemljišne knjige,.a to je 32čhv u odnosu na 61m2

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , kira je napisao:

Pa nisam siguran kako bi se to pravno tumačilo, naime ja bih želio kao susjed koji s dvije strane graničim s naznačenom česticom koja je "državna, put nerazvrstana cesta", s tim da nije upisana u zemljišnu knjigu zapravo nije legalizirana,.što traži zakon, Zakon o nerazvrstanim cestama, pa bi se ovim ispravnim postupkom zapravo upisom u zemljišnu knjigu upisalo stvarno stanje dakle stvarna površina iz zemljišne knjige,.a to je 32čhv u odnosu na 61m2

Hvala

 

Mislim da bi to potpalo pod uređenje međe.

Kako se radi o međi s nerazvrstanom cestom, stvar je malo konfuzna zbog vrlo neujednačene sudske prakse. Naime, pola viših sudova tvrdi da je nadležan općinski sud, a pola sudova tvrdi da to nije točno, nego da je to u nadležnosti mjesnih upravnih tijela (doslovno su po 4-5 sudova u suprostavljenim taborima).

Ne znam kakva je praksa prvostupanjskog općinskog suda koji bi odlučivao u Vašem predmetu, ali ishod drugostupanjskog postupa je, po sadašnjem stanju sudske prakse, lutrija. Predlažem da se obratite jedinici lokalne samouprave s upitom kako oni rješavaju ta pitanja pa vidite dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija