Jump to content

Ovrha na jedinu nekretninu


Lava1

Preporučene objave

Poštovani,

zanima me dali se može  tražiti ovrha na jedinu nekretninu za dug s kamatama iz 2014 godine u iznosu 22.000,00 kuna  koji se nije naplatio putem FIN-e ili se pak primjenjuje novi zakon s izmjenama iz 2020. godine po kojem se to ne može tražiti ako dug ne prelazi 40.000,00 KN.

Unaprijed hvala

 

uređeno: od Borbena7
Velika slova - smatraju se vikanjem na forumu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije bitno kad je pokrenuta ovrha na novčanim sredstvima, to je odvojen ovršni postupak u odnosu na ovrhu na nekretninama. Je li ikad pokrenuta ovrha na nekretninama? Ako ne, onda je bitan najnoviji zakon, jer ako slučajno pokrenu ovrhu nad nekretninom, on je relevantan.

Dakle zakon koji je na snazi u trenutku pokretanja ovrhe nad nekretninom je relevantan.

uređeno: od MeetDave
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam zvala nakon Vašeg odgovora i saznala da jučer nisam pričala sa sutkinjom kad su me prespojili na općinskom sudu u Novom Zagrebu, igrom slučaja javila se žena za koju sam jučer mislila da je sutkinja i koja mi je rekla da ako dođe do promjene predmeta ovrhe tj. na nekretnini da se gleda datum ovršnog rješena  na novčana sredstva u FINI i da se ide na ovrhu na nekretnini po zakonu iz te godine i datumu tog rješenja.Danas kaže, nisam ja pravnik, nazovite nekog odvjetnika za to i dobijte prave informacije.Iskreno...s kim god sam pričala tumači drugačije.I meni je sasvim realno šta ste Vi odgovorili  i da bi se trebao poštivati Zakon kad se prvi put pokrene ovrha nad nekretninama  i da nema veze sa ovršnim rješenjem u FINI....ali više ni u šta nisam sigurna.

uređeno: od Lava1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema mojem iskustvu, ovrha na nekretnini je posve drugi ovršni postupak s drugim poslovnim brojem. Dakle, ako ovrhovoditelj želi napraviti ovrhu na nekretninama, treba napisati novi prijedlog za ovrhu (na nekretninama), i onda će sud na temelju njega donijeti novo rješenje, kojim će odlučiti o tom prijedlogu, na kojeg naravno onda imate pravo se žaliti. Dakle, iako se dva postupka (ovrha na novčanim sredstvima i ovrha na nekretninama) vode na temelju iste ovršne ili vjerodostojne isprave, oni su odvojeni i imaju posebne poslovne brojeve, datume pokretanja itd i regulirani su različitim skupovima odredbi OZ-a. Tako da to što je ta gospođa rekla mi apsolutno nema smisla, no provjerite.

uređeno: od MeetDave
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, ako sada idu po prvi puta na ovrhu na nekretninu(mijenjaju predmet ovrhe) vrijedi zakon iz 2014 godine kada je pokrenuta ovrha na novčanim sredstvima.Ništa mi nije jasno, danas mi je odvjetnik poslao da vrijedi zakon kad se podnosi ovrha na nekretninu i da se ne veže na ovrhu na novčana sredstva i ide po Novom zakonu.

uređeno: od Lava1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 13. 07. 2022. u 18:25, Lava1 je napisao:

Poštovani,

zanima me dali se može  tražiti ovrha na jedinu nekretninu za dug s kamatama iz 2014 godine u iznosu 22.000,00 kuna  koji se nije naplatio putem FIN-e ili se pak primjenjuje novi zakon s izmjenama iz 2020. godine po kojem se to ne može tražiti ako dug ne prelazi 40.000,00 KN.

Ova ovrha je pokrenuta sudskim putem ili? I u kojoj fazi je naplata na FINA-i?

Dana 13. 07. 2022. u 23:33, MeetDave je napisao:

Bitan je zakon koji je na snazi u trenutku pokretanja ovršnog postupka, dakle novi zakon.

Ne moraju biti nužno zadnje izmjene i dopune OZ-a, jer je pitanje kada je ovdje pokrenut ovršni postupak.

Dana 14. 07. 2022. u 8:12, Lava1 je napisao:

Ovrha je još na FINI ali se bojim da skinu s FINE i pokrenu ovrhu nad nekretninom

Zašto bi se sada povukli sa FINA-e?

Dana 14. 07. 2022. u 23:27, MeetDave je napisao:

Nije bitno kad je pokrenuta ovrha na novčanim sredstvima, to je odvojen ovršni postupak u odnosu na ovrhu na nekretninama

Moguće je da je samo u pitanju promjena predmeta i sredstva ovrhe u istom ovršnom postupku.

Dana 16. 07. 2022. u 13:15, MeetDave je napisao:

Prema mojem iskustvu, ovrha na nekretnini je posve drugi ovršni postupak s drugim poslovnim brojem.

Drugi poslovni broj se donosi iz razloga što se donosi novo rješenje koje nije moguće donijeti pod starim brojem. Ovo je više tehničke naravi, nego pravne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Borbena7 je promijenio naziv u Ovrha na jedinu nekretninu

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija