Jump to content

Otkaz i otkazni rok


Radnica94

Preporučene objave

Pozdrav, trebala bih pomoć ako mi netko može pomoći...

Naime, prije skoro 2 mjeseca prijavila sam se za jedan posao, jučer u popodnevnim satima me nazvala regionalna voditeljica i obavile smo razgovor za posao putem video poziva, da napomenem, trenutno sam u radnom odnosu na određeno još 2 mjeseca i ugovor se ne produžuje. U mom ugovoru u radu piše da svaka strana tj. radnik i poslodavac u bilo kojem trenutku mogu otkazati ugovor o radu. NE piše nigdje koliko bi trebao trajati otkazni rok. 

Novi poslodavac nudi bolju plaću i uvijete za rad. Na internetu sam malo guglala i pronašla da ako radnik otkazuje radni ugovor - otkazni rok bi bio mjesec dana... Zanima me mogu li ja dati izvanredni otkaz? Vidjela sam da je otkazni rok za izvanredni otkaz 15ak dana.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Radnica94 je napisao:

Na internetu sam malo guglala i pronašla da ako radnik otkazuje radni ugovor - otkazni rok bi bio mjesec dana...

Ako ste zaposleni manje od godinu dana, onda je isto 15 dana (Zakon o radu čl. 122).

@ivistipe pretpostavljao sam da ako rok nije naveden u ugovoru, primjenjuje se Zakon o radu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 19. 07. 2022. u 7:50, Radnica94 je napisao:

Zanima me mogu li ja dati izvanredni otkaz?

Da pojasnim, što se tiče izvanrednog otkaza, on je specifičan i strogo određen aktivnim propisima u RH. Ugovor se može izvanredno otjazati samo u određenim slučajevima kako bi bio opravdan(kao što je povreda Ugovora od strane poslodavca...).

Shodno tome, prelazak kod novog poslodavca ne smatra se razlogom za izvanredni otkaz Ugovora o radu.

U vašem slučaju Ugovor možete otkazati redovnim putem uz poštivanje zakonskog otkaznog roka ili probati s poslodavcem dogovoriti sporazumni raskid istog.

Dana 19. 07. 2022. u 10:49, GVD je napisao:

pretpostavljao sam da ako rok nije naveden u ugovoru, primjenjuje se Zakon o radu?

Točno, no prvo treba vidjeti što stoji u aktima poslodavca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

trenutno sam na roditeljskom dopustu, tražila sam da mi se isti prekine i početak prvog radnog dana kod poslodavca kod kojeg imam sklopljen ugovor o radu na neodređeno iz 2018 bio bi 15.9. s obzirom da se ne želim vračati na posao zbog četvero malodobne djece (dvoje školske dobi i dvoje od 3 godine) kojima sam potrebna kod kuće, zanima me mogu li prema ZOR-u čl.35 izvanredno otkazati ugovor o radu na neodređeno vrijeme bez otkaznog roka s time da Izvanredni otkaz ugovora o radu  na neodređeno dostavim najkasnije 15 dana prije 15.9.?

 

ili

Da redovito otkažem ugovor o radu s otkaznim rokom od 30 dana prema ZOR-u čl.122 st.7?

NAPOMENA: nije mi bitna naknada s biroa ili bilo šta drugo, samo želim što prije prekinuti radni odnos. Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sanjagr je napisao:

zanima me mogu li prema ZOR-u čl.35 izvanredno otkazati ugovor o radu na neodređeno vrijeme bez otkaznog roka s time da Izvanredni otkaz ugovora o radu  na neodređeno dostavim najkasnije 15 dana prije 15.9.?

Da, upravo tako.

prije 8 sati , sanjagr je napisao:

Da redovito otkažem ugovor o radu s otkaznim rokom od 30 dana prema ZOR-u čl.122 st.7?

S obzirom na Vašu situaciju nema razloga da ovako postupite, odnosno da ne iskoristite svoje pravo po čl. 35. Zakona o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru. 🌼 Nadam se da ste upoznati sa Zakonom o radu bolje od mene i da neću imati nikakvih problema s poslodavcem. :D

Moram li poslodavcu navesti osobni razlog zbog kojeg dajem izvanredni otkaz ugovora o radu?

Naime, zanima me još jedna informacija, ukoliko znate, što je s godišnjim odmorom u slučaju da idem po čl. 35? 

uređeno: od sanjagr
ipak dva pitanja ;)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav svima!

 

Pitanje, radim u firmi od 2018., s prekidom:

od 18.10.2018. do 31.3.2020. sam radio na puno radno vrijeme (8h) - ugovor na određeno

Prekid radnog odnosa

od 4.9.2020. do 31.1.2022. sam radio na pola radnog vremena (4h) - ugovor na određeno

od 1.2.2022. do današnjeg dana radim na puno radno vrijeme (8h) - ugovor na određeno

Na početku sam imao ugovor na 6 mj (zaposlenje na određeno) ali zadnji ugovor mi je istekao prije cca 1 godinu (u njemu je otkazni rok bio 30 dana), trenutno nemam ugovor iako plaću dobivam od firme na račun.

 

Zanima me, ako ja dajem otkaz, jesam li dužan odraditi otkazni rok (nisam pod ugovorom, barem ja nisam ništa potpisao iako plaću dobivam na račun), ako sam dužan odraditi otkazni rok, kako se određuje njegova dužina?

 

 

 

 

 

 

uređeno: od MM_HB
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija