Jump to content

Osoba koja nije u ugovoru o najmu u stanu


grizli

Preporučene objave

Pozdrav!

Dosad ste mi puno pomogli sa svojim savjetima i objašnjenja, pa prije svega da se zahvalim !

Sada, imam jedno pitanje, a nigdje ne mogu naći odgovor.

Iznajmio sam stan dvoje cimera ( svaki od njih ima svoj ugovor), međutim prije 5 mjeseci jedan cimer je našao curu koja sada dolazi u stan barem 2-3 puta tjedno ( na dan, dva ) , a sad u ljetne mjesece živi gore s njime. 

Naglašavam da ti "posjeti" nisu na bazi posjete,  već uključuju visednevni boravak i "sleepover".

Da skratim, jesam li ja kao najmodavac dužan "zastititi" drugog sustanara ( u vezi plaćanja režija, jer nije u redu da ih on placa jednako kao i cimer ) ?

Drugo, trebam li u novom ugovoru navesti i nju kao korisnicu stana?

I mogu li njoj , ukoliko boravi u stanu 30 dana ) , naplatiti 50 % od iznosa  najamnine koju on placa?

U svakom slučaju,  molim pojašnjenje mora li tih 30 dana biti u komadu ili? Razumijem ponekad doc prespavati i ujutro otic, ali bit po cijele dane u stanu, ne. 

Na kraju krajeva,  ja sam stan iznajmio njima dvojici, ne i njoj. 

I slaže li se drugi cimer s tom novinom, ne znam, al vidim da uvijek odlazi kad ona dođe, a to i nije u redu jer decko ispada da placa njihove provode u stanu!

Hvala 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Ne, niste baš ništa dužni poduzimati. Stvar dogovora njih cimera. Bitno da oni ispunjavaju svoje ugovorne obveze prema Vama.

Hvala! 

Molim Vas još za pojašnjenje onih 30 dana boravka trece osobe koja nije u ugovoru  iz Zakona o najmu stanova?

Pošto sad moramo raditi novi ugovor,  u njemu namjeravam zbog učestalosti boravaka, navesti curu kao nekog tko će koristiti stan čisto u slučaju ako dođe do nekog oštećenja u stanju, kvara s njihove strane itd, da i ona odgovara jer i dotična koristi sve u stanu kao i oni.

I da će,  ukoliko bude više od mjesec dana u stanu, plaćati pola od pola najma ), jer stan nije iznajmljen troje ljudi ( a bome ni opremljen za troje).

Zato me interesira, mora li tih mjesec dana bit u komadu ili ? 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , grizli je napisao:

Naglašavam da ti "posjeti" nisu na bazi posjete,  već uključuju visednevni boravak i "sleepover".

Vas kao najmodavca ovo ne bih trebalo biti briga! Tko s kim spava i slično je privatna stvar najmoprimca.

prije 3 sati , grizli je napisao:

Da skratim, jesam li ja kao najmodavac dužan "zastititi" drugog sustanara ( u vezi plaćanja režija, jer nije u redu da ih on placa jednako kao i cimer ) ?

Niste, a pogotovo što se on ne buni na nastalu situaciju.

prije 3 sati , grizli je napisao:

Drugo, trebam li u novom ugovoru navesti i nju kao korisnicu stana?

Ne možete Vi s njom sklapati ugovor kao sa korisnicom već samo kao najmoprimcom, pa ako ste joj u stanju iznajmiti taj stan pod istim uvjetima kao i tim dečkima, samo dajte.

prije 3 sati , grizli je napisao:

I mogu li njoj , ukoliko boravi u stanu 30 dana ) , naplatiti 50 % od iznosa  najamnine koju on placa?

Ne možete! Ona nije najmoprimac..

prije 3 sati , grizli je napisao:

U svakom slučaju,  molim pojašnjenje mora li tih 30 dana biti u komadu ili? Razumijem ponekad doc prespavati i ujutro otic, ali bit po cijele dane u stanu, ne

Što Vas briga tko njima dolazi u goste?

prije 1 sat , grizli je napisao:

Pošto sad moramo raditi novi ugovor,  u njemu namjeravam zbog učestalosti boravaka, navesti curu kao nekog tko će koristiti stan čisto u slučaju ako dođe do nekog oštećenja u stanju, kvara s njihove strane itd, da i ona odgovara jer i dotična koristi sve u stanu kao i oni.

Navesti je možete kao ugovornu stranu tj. kao najmoprimca, a onda ona mora potpisati taj ugovor, a potom ugovorne obveze najmoprimca i najmodavca, imate Vi i ona.

prije 1 sat , grizli je napisao:

I da će,  ukoliko bude više od mjesec dana u stanu, plaćati pola od pola najma ), jer stan nije iznajmljen troje ljudi ( a bome ni opremljen za troje).

Plaćanje je obvezuje samo ako sklopi ugovor o najmu s Vama, a tada i Vi imate obveze prema njoj, a koje prema svemu sudeći niste u mogućnosti ispuniti.

prije 1 sat , grizli je napisao:

Zato me interesira, mora li tih mjesec dana bit u komadu ili

Naravno da mora i to 0-24h.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

 

Što Vas briga tko njima dolazi u goste?

 

Znači vama je u redu da u stan koji ste iznajmili dvjema osobama svakodnevno dolazi još njih nekoliko, noće i koriste sve blagodati stana?
Pa može ih onda doći i desetak i  boraviti 24/7.

Za pokretača teme:
Upozorite ih da u ugovoru o najmu stoje dvije osobe a ako će boraviti i treća da ćete povisiti najamninu.
Npr. ako ste gost preko AirBnb-a, morate točno navesti broj osoba a sukladno broju gostiju su vam i dostupni stanovi/apartmani.
Ako je rezervacija za dva gosta a dođe ih više, može ih se odbiti ili tražiti dodatno plaćanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , TonyBob je napisao:

Znači vama je u redu da u stan koji ste iznajmili dvjema osobama svakodnevno dolazi još njih nekoliko, noće i koriste sve blagodati stana?
Pa može ih onda doći i desetak i  boraviti 24/7.

Za pokretača teme:
Upozorite ih da u ugovoru o najmu stoje dvije osobe a ako će boraviti i treća da ćete povisiti najamninu.
Npr. ako ste gost preko AirBnb-a, morate točno navesti broj osoba a sukladno broju gostiju su vam i dostupni stanovi/apartmani.
Ako je rezervacija za dva gosta a dođe ih više, može ih se odbiti ili tražiti dodatno plaćanje.

Hvala na odgovoru! Logično i je da su posjeti ok, al non stop prenociste nisam otvorio! 

Pa i kad ja iznajmljuje apartman na moru, prijavljujem broj osoba ( sukladno tome mi agencija i pronalazi smještaj) , ako odlučim da će i prijatelj doći ljetovati s ženom i samnom, naravno da ću morati platiti za osobu više!

I ne tiče me se tko njima dolazi (tulume i slično nikad nisam branio) , sve dok je to na bazi posjete , pa čak i nek se prespava,  problem je što nitko ne odlazi, po cijele dane i noći i svima je to ok, a bogme crveni križ nisam, ako oces uselit curu, buraz plati, jer odjednom niste više dvoje u stanu već troje! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , grizli je napisao:

a bogme crveni križ nisam, ako oces uselit curu, buraz plati, jer odjednom niste više dvoje u stanu već troje! 

mogu Vas razumjeti donekle ,ali nije to baš tako jednostavno kako ste zamislili jer je to samo iz kuta Vašeg gledišta....ako je stan npr za dvije osobe i ima svoju tržišnu cijenu i sad se "useli" još jedna osoba i umjesto da Vi to tolerirate jer stan se plaća po tržišnoj cijeni i režije su više manje po potrošnji ,a između ostalog treća osoba je na "štetu" ove dvije koje to sve plaćaju,pa i komforom,Vi bi digli cijenu najma za 3 osobe........ja Vas pitam zašto bi se onda tri osobe gurale u stanu koji je namjenjen za dvoje i plaćale kao da je za tri?........jednostavno će onda naći stan za tri osobe za tu cijenu.

Naravno ,Vi možete imati svoj stav da ne želite 3 osobe u stanu i u tom slučaju možete i raskinuti ugovor sa ove dvije....a Vi procijenite kakvi su Vam stanari i dali je bolje tražiti neke druge ili tolerirati 3 osobe ako su korektne i ne prave probleme...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija