Jump to content

Mirovina


Šiva ovčarka

Preporučene objave

Pozdrav i poštovanje svima.Novi sam na forumu.Molio bi ako netko zna da mi odgovori.Imam benificirani radni staž,1 godinu,iz civilstva i 2,5 godina iz DR.Po tome,smanjuje mi se dobna granica za odlazak u mirovinu za 3,5 godina i išao bi u mirovinu u veljači 2023 godine.Rođen sam 1961.Sada,ispis staža sam dobio od HZMO,gdje je sve uvedeno,i civilni i vojni,pa me zanima da li mi treba kakva potvrda od vojnog ureda gdje se vidi benificija od te 2,5 godina provedenih u ratu i koja je to potvrda i gdje ju dobiti.

Ili,ako bi mi netko mogao objasniti sav postupak za odlazak u mirovinu.Napominjem,za civilnu benificiju imam potvrdu od bivše firme,a za učešće u ratu imam obrazac PS-3 koji mi dokazuje vrijeme provedeno u DR.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani mislim da ne ćete moći kombinirati benificirani staž i staž iz rata. Prije predavanja zahtjeva za mirovinu sve morate provjeriti u mirovinskom gdje imate njihove pravnike i besplatne savjete a koji imaju uvid u vaš staž i onda vam kažu u koju bi mirovinu mogli ići i koji su vam uvjeti za koju mirovinu. Kada to saznate odmah pitate što i kada trebate predati, uglavnom to su vam savjeti iz prve ruke i točno saznate za koju mirovinu imate uvjete i što vam treba. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Skywalker007 je napisao:

Poštovani mislim da ne ćete moći kombinirati benificirani staž i staž iz rata. Prije predavanja zahtjeva za mirovinu sve morate provjeriti u mirovinskom gdje imate njihove pravnike i besplatne savjete a koji imaju uvid u vaš staž i onda vam kažu u koju bi mirovinu mogli ići i koji su vam uvjeti za koju mirovinu. Kada to saznate odmah pitate što i kada trebate predati, uglavnom to su vam savjeti iz prve ruke i točno saznate za koju mirovinu imate uvjete i što vam treba. 

Može se kombinirati,samo je uvjet da nisu ostvareni u istom vremenskom razdoblju.

Ali,mene zanima da li moram imati nekakvu posebnu potvrdu o stažu iz rata ili ne moram,jer kod mene radi totalno nezainteresirana osoba u ZZMO(da ne kažem glupača)koja je mene pitala od kada ratni staž smanjuje godine starosti i tko je donio taj zakon.Ipak,hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

Postovan30

koliko godina sta radili na radnom mjestu uz staz osiguranja s povecanim trajanjem i kako 12 mjeseci / kao 14, 15, 16, ili 18 mjeseci.

Koliko godina efektivnog - stvarnog radnog staza imate sad sa 31.12.2022.god.

8 godina(12/14) i to mi je malo više od 1 godine smanjenja od dobne granice.To je bilo prije rata.I 30 mj.rata,što je 2,5 godina.Tako  mi se od 65 godina smanjuje na 61 i pol,što mi je u veljači 2023 godine.I to mi je sve uredno,samo nigdje ne mogu naći da li mi treba neka potvrda posebna o vojnom stažu ili mi je dosta što su mi u žup.ZZMO utvrdili taj staž zajedno sa civilnim.

Staža imam ukupno 28 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tocno 8 godina takvog staza u sistemu rada 12/14 daje vam (6 godina takvog rada , 1 godina beneficije) snizenje od tocno 1 godine smanjenja dobne granice...

Druga je stvara ako idete na smanjenje dobne granice na osnovu vremena provedenog u borbenoj postrojbi u domovinskom ratu onada ce vam mirovinu racunati po braniteljskom zakonu ZOHBDR-u i za tih cca 900 dana imate povecanje za 20% ( ako imate status dragovoljca) onda 30%, ako ste si dali informativno izracunati mirovinu onda znate koliki vam je PVB - prosjecni vrijednosni bod, pa bi vam se moglo i izracunati  iznos mirovine ...

Po opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u povecanje - uskladjenje bi vam iznosilo 27%, ali po ZOMO-u namate jos uvjete za mirovinu, stekli bi je tek kad bi navrsli 64 godine zivota znaci uz smanjenje na osnovu beneficiranih godinu dana...

Dali imate potvrdjen status dragovoljca...

Sto se tice potvrde o vremenu provedenom u domovinskom ratu, otidjite u "ured za obranu" vase opcine i izvadite frisku potvrdu PS-2, koji cete sa ispunjenim zahtjevom za mirovinu predati u HZMO...

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, prvi put čujem da se benificirani staž i dupli staž iz rata zbrajaju, nadam se da je tako kako vi kažete. Ja sam imao rata od 1991-1996 u duplom trajanju ravno 5 godina i od 1996 do 2019. benificirani staž 12/16 pa je to još 7.5 godina što je ukupno 12.5 godina. To nekako ispada da bi s 54 mogao u punu starosnu po ZOMO ili prema zakonu o braniteljima ali naputak u policiji iz HZMO je da policajci s 12/16 tek s 55 godina starosti ostvaruju pravo na starosnu mirovinu pa s toga gledišta HZMO ne zbraja iste jer je to samo 10 benificiranih godina. 

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

zdrav razum me navodi da se složim s Vama Sky i malicovjek.

Međutim vidio sam nekoliko rješenja o priznavanju prava na starosnu mirovinu samo po braniteljskom zakonu (iz različitih ureda HZMO) u kojima se dobna granica za priznavanje prava na starosne mirovine, od 65. rođendana smanjuje onako kako to tvrdi Šiva ?

Tko je sada u pravu ????

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof također sam vidio samo par rješenje o starosnoj mirovini policajaca kojima je priznata starosna mirovina po ZOHBDR čl 26. U opisnom dijelu se vidi samo taj članak 26. koji govori o vremenu provedenom u ratu. Naprimjer ovaj policajac ima 54 godine i priznata mu je starosna mirovina prema ZOHBDR jer mu je ta povoljnije nego prema članku 6. Zakona o DVO i PS. E sad na primjeru ovaj  kolege ispada da su zbrojili taj staž jer isti ima 14 godina ali se to u rješenju nigdje ne vidi, niti je dobio izračun kao što je prije bilo u sklopu rješenja. 

IMG-259ad355960d75fed219a899b933d9d6-V.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, da, moj dobri Sky,

nigdje nisam vidio obračun iz kojeg bi i meni bilo jasno kako to raditi.

Koliki mu je priznat polazni faktor ZOMO pri izračunu iznosa starosne mirovine po općem propisu ZOMO koja je uvećana za prava po ZOHBDR ?

Jeli je on tražio priznavanje prava na starosnu mirovinu po ZOMO (uz uvećanje po ZOHBDR) ili su mu oni sami odredili da mu je ona bolja od starosne mirovine po članku 6., bez njegovog zahtjeva ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof polazni faktor prema članku 85 ZOMO je 1,0. Ja sam mu rekao da odabere sve opcije mirovina jer je trebao po rješenju ministra ići po čl. 6 DVO i PS. Pošto sam mu s vašom tablicom izračunao da bi mu po članku 6 mirovina iznosila 4840 po ZOMO - 5140 a prema ZOHBDR - 5650. Na kraju je dobio rješenje po ZOHBDR i mirovinu od 5650 kn za njega najpovoljniju, tako mu je rekla i referentica u mirovinskom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Skywalker007 je napisao:

Poštovani, prvi put čujem da se benificirani staž i dupli staž iz rata zbrajaju, nadam se da je tako kako vi kažete. Ja sam imao rata od 1991-1996 u duplom trajanju ravno 5 godina i od 1996 do 2019. benificirani staž 12/16 pa je to još 7.5 godina što je ukupno 12.5 godina. To nekako ispada da bi s 54 mogao u punu starosnu po ZOMO ili prema zakonu o braniteljima ali naputak u policiji iz HZMO je da policajci s 12/16 tek s 55 godina starosti ostvaruju pravo na starosnu mirovinu pa s toga gledišta HZMO ne zbraja iste jer je to samo 10 benificiranih godina. 

"Odgovore smo između ostaloga potražili i u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje. Tamo su nam potvrdili da se dobna granica za odlazak u starosnu mirovinu, za koju je uvjet inače 65 godina života i najmanje 15 godina staža, branitelju smanjuje za četiri mjeseca ako je u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci. Nadalje, smanjuje se za po jedan mjesec za svaki mjesec ako je u obrani Hrvatske sudjelovao više od pet mjeseci.

Primjerice, ako je u ratu bio četiri godine, u starosnu mirovinu branitelj može ići sa 61 godinu, uz najmanje 15 godina staža. Granica dobi smanjuje se i u slučaju beneficiranog staža, ali samo za razdoblje koje ne uključuje ono u Domovinskom ratu, budući da se za isto razdoblje staža ne može snižavati dobna granica po osnovi dva različita propisa."

Ovo je odgovor na upit novinara u HZZO,a povod za pitanje je bio također branitelj koji je bio zakinut za svoja prava.Iz toga je vidljivo da se benificije spajaju ako nisu ostvarene u istom vremenskom periodu.A,iskreno,i ja se nadam da je to baš tako.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , malicovjek je napisao:

Tocno 8 godina takvog staza u sistemu rada 12/14 daje vam (6 godina takvog rada , 1 godina beneficije) snizenje od tocno 1 godine smanjenja dobne granice...

Druga je stvara ako idete na smanjenje dobne granice na osnovu vremena provedenog u borbenoj postrojbi u domovinskom ratu onada ce vam mirovinu racunati po braniteljskom zakonu ZOHBDR-u i za tih cca 900 dana imate povecanje za 20% ( ako imate status dragovoljca) onda 30%, ako ste si dali informativno izracunati mirovinu onda znate koliki vam je PVB - prosjecni vrijednosni bod, pa bi vam se moglo i izracunati  iznos mirovine ...

Po opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u povecanje - uskladjenje bi vam iznosilo 27%, ali po ZOMO-u namate jos uvjete za mirovinu, stekli bi je tek kad bi navrsli 64 godine zivota znaci uz smanjenje na osnovu beneficiranih godinu dana...

Dali imate potvrdjen status dragovoljca...

Sto se tice potvrde o vremenu provedenom u domovinskom ratu, otidjite u "ured za obranu" vase opcine i izvadite frisku potvrdu PS-2, koji cete sa ispunjenim zahtjevom za mirovinu predati u HZMO...

Da,imam status dragovoljca,a izgleda da meni treba PS-3,jer sam za vrijeme rata bio nezaposlen.

bilo kako bilo,izgleda da ću morati u županijski ZZMO,jer u mom područnom uredu žena nema pojma o ničemu.Lijepi pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 minuta, Šiva ovčarka je napisao:

Da,imam status dragovoljca,a izgleda da meni treba PS-3,jer sam za vrijeme rata bio nezaposlen.

bilo kako bilo,izgleda da ću morati u županijski ZZMO,jer u mom područnom uredu žena nema pojma o ničemu.Lijepi pozdrav.

Postovani, nadam sa da grijesim ali mislim da se necete usreciti ni sa zupanijskim HZMO, no treba probati...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Dana 16. 12. 2022. u 18:48, prof je napisao:

Poštovani,

zdrav razum me navodi da se složim s Vama Sky i malicovjek.

Međutim vidio sam nekoliko rješenja o priznavanju prava na starosnu mirovinu samo po braniteljskom zakonu (iz različitih ureda HZMO) u kojima se dobna granica za priznavanje prava na starosne mirovine, od 65. rođendana smanjuje onako kako to tvrdi Šiva ?

Tko je sada u pravu ????

Poštovani Prof.Kao što sam i rekao,priznavaju dvije benificije,samo ne smiju biti iz istog vremenskog razdoblja,tako su i meni priznali i od 7,2 sam u mirovini.Prije konačnog obračuna mirovine isplaćivati će mi predujam u visini 470 eura.Ono što me zanima sada,da li mi konačni izračun mirovine može biti manji od tog predujma i da li u tom slučaju ja njima vračam razliku?U stvari,logično je da vračam,ali mi nije logično da bi mi dali veći predujam od mirovine.Hvala unaprijed.

uređeno: od Šiva ovčarka
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 02. 2023. u 7:30, prof je napisao:

Poštovani,

nemate nikakve brige, minimalna braniteljska Vam trenutno iznosi 486 EUR a od 1.1.2024.g. raste na 540 EUR, nema povrata višeuplaćene mirovine.

Poštovani Prof,ako bi mi mogli odgovoriti na još jedno pitanje,ako znate,naravno.Pošto mi je život nosio samo udarce i loša iskustva,nekako mi je prirodno postalo da sumnjam u sve i svašta i da uvijek tražim nešto loše,umjesto dobrog,pa tako i sada me ovo počelo mučiti.Naime,imam dijagnozu F43.1 i F 62.0 već dugi niz godina,od 2001 godine,nikada nisam ostvario status HRVI,ali po tim dijagnozama ostvarujem od CZSS "doprinos za tuđu pomoć i njegu" u visini,sada 80 eura.Da li mi to može raditi kakve probleme,sada kad sam od 7.2 otišao u starosnu mirovinu?Napominje da ovo ne pitam zbog kakvog eventualnog prava,već da mi srce bude na mjestu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, Šiva ovčarka je napisao:

Poštovani Prof,ako bi mi mogli odgovoriti na još jedno pitanje,ako znate,naravno.Pošto mi je život nosio samo udarce i loša iskustva,nekako mi je prirodno postalo da sumnjam u sve i svašta i da uvijek tražim nešto loše,umjesto dobrog,pa tako i sada me ovo počelo mučiti.Naime,imam dijagnozu F43.1 i F 62.0 već dugi niz godina,od 2001 godine,nikada nisam ostvario status HRVI,ali po tim dijagnozama ostvarujem od CZSS "doprinos za tuđu pomoć i njegu" u visini,sada 80 eura.Da li mi to može raditi kakve probleme,sada kad sam od 7.2 otišao u starosnu mirovinu?Napominje da ovo ne pitam zbog kakvog eventualnog prava,već da mi srce bude na mjestu.

NN 18/22  46/22

NE MOŽE SE PRIZNATI OSOBI :

1.

2.

3.

4.

5.

6. osobi koja osobnu invalidninu ostvaruje prema ovom Zakonu ili drugim propisima

Nemaš status RVI pa nemaš ni invalidninu koja ide uz status.mirovina nije prepreka za dobivanje naknade za tuđu pomoć i njegu.

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, prof je napisao:

Poštovani, oprostite ali odgovor na Vaše pitanje nije mi poznat.

Hvala na trudu da odgovorite,imate moje ogromno poštovanje.

prije 15 minuta, buda2 je napisao:

NN 18/22  46/22

NE MOŽE SE PRIZNATI OSOBI :

1.

2.

3.

4.

5.

6. osobi koja osobnu invalidninu ostvaruje prema ovom Zakonu ili drugim propisima

Nemaš status RVI pa nemaš ni invalidninu koja ide uz status.mirovina nije prepreka za dobivanje naknade za tuđu pomoć i njegu.

Hvala na odgovoru,poštovani buda.Znao sam da mirovina nije prepreka toj naknadi,nego sam bio nesiguran da nešto mi ne poremeti odlazak u mirovinu.Zašto sam takav,zašto svugdje tražim probleme,umjesto radosti,ne znam ni sam.Veliki pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija