Jump to content

darovani stan


anonimno

Preporučene objave

Bok,

imam djeda koji mi želi darovati/ustupiti stan. On će živjeti s mojim roditeljima. Iz zahvalnosti, ja ću isplatiti svoju sestru i sestričnu (djedine unuke), a moja majka i teta (djedina djeca) se u potpunosti slažu s takvim dogovorom. Imam nekoliko pitanja:

1. Kako je to najbolje regulirati (darovnim ugovorom ili ugovorom o ustupanju i raspodjeli imovine za života)?

2. Ukoliko se odlučimo za ugovor o ustupanju da li je potrebno platiti porez (za darovni ugovor znam da potomci ne plaćaju porez )?

3. Na koji način se osigurati da u budućnosti netko od potomaka ne zatraži udio u tom stanu?

 

Nadam se da sam bio jasan.

Hvala unaprijed

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam ja saznao od drugih:

kod ugovora o raspodjeli i ustupu imovine za zivota svi se nasljednici moraju usuglasiti. ako se makar jedan ne da suglasnosti, to postaje ugovor o darovanju.

 

prvi ugovor za posljedicu ima da ustupljena imovina ne ulazi u ostavinsku masu, dakle ne dijeli se nikome jer nema sta.

ako se radi o ugovoru o darovanju, on se moze pobijati ako se povrijedi necije pravo na nuzni dio nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djed ti to moze pokloniti, ugovorom o poklonu, ali sa njim se trebaju suglasiti i svi ostali djedovi potomci, nasljednici.

Nakon sto djed potpiše taj ugovor o poklonu, reguliraj svoje obaveze prema tim nasljednicima, i traži pismenu suglasnost na taj ugovor, tako ćeš moći jos za djedova života nekretninu i katastarski prepisati na sebe i onda osporavanja nema.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Sklopite ug.o ustupu i raspod.imov.za života, nastojte dobiti suglasnost Vaše majke i tete kao djedovih potomaka i suglasnost bake kao bračnog druga, ako je živa.Ako to postignete, sve što Vam je preneseno predmetnim ugovorom pripada Vama i nemože Vam se oduzimati po osnovi povrede nužnog nasljednog dijela.Nemate što isplaćivati djedove unuke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija