Jump to content

mirovina - savjet


švabo_

Preporučene objave

pol. službenik sam u mup-u,od 1990 imam ukupno sa beneficijama 26,5 godina radn. staža., fali mi još oko 2,5 godine do prijevremene miroviine, imam zvanje samostalnog inspektora VSS, od 11. mjeseca 2007. godine počeli su mi užasni bolovi u nogama da bi se nakon svih pregleda i vlastitog potrošenog novca na pretrage utvrdile se dijagnoze m70.9 , te f33.2 i f43.1. nikada prije nisam tražio pomoć psihijatra jer sam mislio da ću izdržati do mirovine. u velikom sam strahu za svoju egzistenciju zbog čega mi je zdravlje dodatno narušeno . Na bolovanju sam tek 2,5 mjeseca te su mi moji nadređeni oduzeli pištolj i išli kod moga liječnika provjeravati me za dijagnozu iako sam im sam bio rekao iz razloga da me puste na miru da se liječim. Iako sam od početka do kraja DR bio pripadnik MUP-a , strah me je da li će se kao uzrok bolesti povezati rat ,a opet s druge strane ako mi u dogledno vrijeme bude eventualno bolje neznam nakon ovakve dijagnoze da li se mogu vratiti raditi s time da više sigurno nebi mogao raditi na stresnim poslovima kao do sada . doktori na komisijama za produženje bolovanja ponašaju se izraziti bezobrazno te kad im malo "ozbiljnije objasnim" pravdaju se da moraju po novom tako ponašati zbog nečijih naputaka. Ne želim da se zbog drugih lažnih invalida na meni istresaju niti ću im to dopustiti . Katastrofa je to da više kao oboljeli od PTSP-a ne mogu biti HRVI što je čisto kršenje ustavnih prava , te ću se boriti na sve načine da se ukine ta odredba , jer nisam ja bio doktor da sam mogao znati da sam cijelo vrijeme nakon rata bio bolestan, već sam kao i većina branitelja zdravo-seljački razmišljao da treba biti jak,boriti se i ne obazirati se na tegobe .Molim nekog od forumaša da mi pojasni što me sve može čekati,koja su moja prava te da li se mogu sa ovom dijagnozom ( ako mi bude bolje)vratiti odraditi još ove 2,5 godine ,te iskustva iz šarengradske .Kolika mi mi mirovina bila u najgorim slučajevima bilo profesionalna ili opća.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega za početak ti želim dobrodošlicu na ovom forumu, ja sam kao i ti pripadnik Mup-a i nadam se da je uskoro kod mene završetak radnog odnosa-odnosno da ću kroz neko kraće vrijeme dobiti konačno rješenje.Što se tiče tvojih pitanja, najbolje odgovore naći ćeš ako malo prosurfaš po ovim stranicama, koja imaš prava i kako ih ostvarit, šta možeš a šta ne možeš,tu ima puno iskusnih članova koji su sa svojim primjerima iz prakse mnogima pomogli pa se nadam da će i tebi njihova iskustva biti od koristit.Kao prvo trebao bi pokušati ostvarit pravo na 100% plaću,znači da bolest zbog koje si na bolovanju je uzrokovana sudjelovanjem u domovinskom ratu, dalje nakon 90 dana neprekidnog bolovanja 1 puta godišnje imaš pravo na jednokratnu novčanu pomoć od strane Mup-a kao i od strane sindikata (ako si član) sve primjere kako to tražiti imaš na ovim stranicama i naravno trebaš se liječiti, napraviti sve pretrage,tražit od svog izabranog liječnika da te uputi svim specijalistima za probleme koje imaš i sve to papirnato dokumentirati, nakon određenog vremena (oko 6 mjeseci) ideš na MUP-ovu komisiju za procjenu radne sposobnosti i onda polako dalje...puno toga ima, ali dok dođeš do toga proći će i vremena.Neznam iz koje si uprave ali mislim da bi bilo dobro da odeš do odjela za skrb u svojoj Pu i tamo porazgovaraš sa soc.radnicom koja će ti vjerojatno podrobnije neke stvari objasnit.I još nešto mi nije jasno, kako to misliš da su tvoji rukovoditelji išli k tvom liječniku interesirati se o tvojoj dijagnozi, neznam koliko je to zakonski podkrijepljeno ??? Baš me interesira šta misle stari forumaši o toj stvari :-o:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

Malo mi čudno da su ti oduzeli oružje, a nisi bio na procjeni radne sposbnosti u Šarengradskoj, koja ti izgleda ne gine., te što ti šefovi provjeravaju dijagnozu kod liječnika. Javim se PM-om. :-?

 

Kaj se tiče oružja nije čudno, to čak imaju i pravo čim se neki djelatnik počne liječiti od bolesti vezanih za psihu, e sad tvoj rukovoditelj to i ne mora napravit odnosno ne mora ti oduzet vatreno oružje, ali ako napraviš nešto s tim oružjem i dođe do sr..a on je odgovoran jer ti nije oduzeo oružje a znao je razlog zašto si na bolovanju, meni je tako bilo priopćeno, ja se ne mogu žalit, moj rukovoditelj je bio do kraja korektan i čovjek na mjestu i šteta što takvih rukovoditelja nije više

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako već ideš u mirovinu vodi računa da ideš po zophb. ovo sa rokom za podnošenje zahtjeva za status hrvi si u pravu ali nigdje ne stoji da će se taj rok pod određenim uvjetima produžiti. treba znati i to ako ideš u mirovinu po zophb nije ti uvjet da imaš status hrvi i vještak će ti uzimati u obzir sve bolesti i ozljede prilikom utvrđivanja invalidnosti.

za izračun mirovine je malo teže jer je nepoznanica koliki ćeš imati omjer vojno-civilno pa sam ti ja napravio izračun sa 100% vojno da imaš neku orijentaciju

opća 7.499,00

profesionalna 5.999,00

izračun je izvršen sa činom bojnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno je tu nejasnoća što je Švabo napisao. U jednom dijelu ga je strah da mu dijagnozu ne povežu s Domovinskim ratom, a u drugom negoduje što se više ne može ostvariti status HRVI zbog PTSP-a, a cijeli post završava s pitanjem kolika će mi biti mirovina. To je ipak malo proturječno. U krajnjem slučaju za visinu mirovine je važno mnogo čimbenika, a ne samo čin i od kada je netko pripadnik MUP-a (u ovom slučaju to znači i priznavanje statusa dragovoljca). Važan je ratni put (po meni bi on morao biti najvažniji) na temelju kojeg bi se zapravo trebao raditi omjer rat-mir prilikom vještačenja.

Ne želim otvarati polemiku oko toga, jer svakom je njegov problem najveći, ali čovjek ili može raditi ili ne može. Ja osobno bih bio najsretniji da sam mogao ostati raditi, jer sam imao dobar i dobro plaćen posao, a kada više nisam mogao, jednostavno su me otpisali i sad sam u mirovini sa duplo manjim primanjima nego što sam imao plaću. To je jednostavno tako i tu nema kalkulacija (bar ih ne bi trebalo, a ni smjelo biti).

Takvi postovi po meni samo rade razdor, ali to je moje mišljenje.

U krajnjem slučaju Švabi želim sve najbolje, kao i svima, ali bih mu savjetovao da ostane raditi jer ima visok čin, tj zvanje, a to znači i plaću, jer će mirovinu bez statusa HRVI-a i sa malim omjerom rat-mir imati puno manju, a u krajnjem slučaju to je ono zbog čega je i postavio svoj post.

Lijepi pozdrav svima i nadam se da se netko nije osjetio povrijeđen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Commando, s nekim stvarima se slažem s tobom jer neke stvari si dobro primjetio. Što se tiče oružja? Sa dijagnozom PTSP-a, mene su osobno vratili na posao ( u stvari prekinuo sam sam bolovanje i na komisiji u Šarengradksoj prošao), a kamoli oduzimanje oružja, razlog je bio falilo mi malo da "redovne" mirovine pa eto da mi daju još jednu šansu. No nisam izdržao, a oružje mi je oduzeto tek kad su mi u Šarengradskoj, oduzeli ovlaštenje (drugi puta na procjeni). Ne bih se složio ovo oko razdora, ali da se kod odabranog liječnka ide provjeravati zašto si na bolovanju i oduzimanje oružja, slobodnu ću reči da tu nešto ne štima. Ili se kolega nekom zamjerio ili je nešto zabrljavio. Ovako, po njegovom prvom postu, preporučio bih da ide na povezivanje bolesti s DR, odlazak u invalidsku mirovinu bez HRVI-a, znači kako je Esad naveo po odredbama ZOPHB, jer bojim se da neće izdržati ili će ga zbog dijagnoze poslati na komisju radne sposobnosti u Šarengradskoj, a tu nema puno izlaza. No možda dobijemo i neko dodatno pojašnjenje. Još nešto na doznakama za bolovanje vidljiva je dijagnoza zbog čega si na bolovanju,ovako zadire se u odnos liječnik-pacijent. Možda je kolega malo sve to naopačke napisao, pa dovodi do zablude ili zabune, no mora imati i u vidu da ga neće baš u HZZO-u dugo držati na bolovanju, bez obzira na štovanje prema HB, prošla vremena dugotrajnog bolovanja. Ili jesi ili nis za posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo bi se htio zahvaliti svima koj su pokušali pomoći savjetom. Isto tako pročitao sam komentar od commanda, te ne mogu doći sebi još i sada, jer je ispalo kao da ja želim sa svojim postom nešto kalkulirati. Pogotovo me užasnula ona riječ razdor,jer ni na kraj pameti mi nije bilo uvoditi nikakav razdor nego sam samo tražio pomoć. Kako sam na brzinu pisao post moguće da nisam najsretnije objasnio svoj položaj , te stoga ću sve pojasniti. Kad sam naveo da me strah da mi buduće komisije ne usvoje ratni put koji je uzgred rečeno osrednji po mojoj vlastitoj ocjeni , kao jedan od uzroka moje bolesti mislio sam da poradi protoka vremena od skoro 17 godina (jer nisam prije posjećivao psihijatra iz objektivnih razloga)postoji mogućnost da netko od birokrata na budućim komisijama zaključi da moja bolest nije prozrokovana zbog DR , te da završim u mirovini sa oko 500 kn.Ja osobno nisam ni mislio da imam PTSp-a no kada sam obolio da nisam mogao više podnositi bolove ispričao sam sve doktorima koji su zaključili da imam PTSP uzrokovan i DR-om . Moj jedini cilj u životu je da ozdravim , i sve živo ulažem u svoje zdravlje , te da po mogućnosti se vratim na posao i odradim preostalo do mirovine. Ja bi uistinu volio da radim jer mislim da je zdravi rad najbolja rehabilitacija , no ako se ne uspijem izliječiti morat ću prihvatiti i tu činjenicu da ću ići u mirovinu i da možda ako bude opća nesposobnost neću moći nikada radititi . Glede provjere kod doktora i oduzimanja oružja od mojih nadređenih to je posebna priča,a u svakom slučaju mogu neskromno reći da sam jedan od najuzornijih PS i drago mi je što sam na bolovanjiu a da se ne vodi nikakav disciplinski postupak protiv mene dapače ocjenjen sam najvišim ocjenama , jer bi se u protivnom protumačilo da izbjegavam disciplinsku odgovornost ili nešto slično.Još jednom molim da me krivo ne shvatite , jer moj položaj i zdravstveno stanje suvišne su kompleksni da bi se moglo objasniti u par rečenica , te od budućeg života hoću samo mir, i da stručne zdravstvene osobe odrade svoj posao po pravilima struke ,a ne po predrasudama i svoijim osobnim stavovima , a na kraju imaju dvije mogućnosti da me izliječe što bih najviše želio ,a ako ne da mi daju objektivnu dijagnozu kako bih mogao ostvariti svoja prava. Znam da će netko sad reći da sam naivni idealist što to očekujem od liječnika , no ja ću vjerovati u to dok se ne uvjerim u suprotno te ću uložiti sve da se zakonski izborim za svoja prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lega samo da pitam ,kakve povezanosti imaju tvoji bolovi u nogama sa dijagnozom ptsp-a..mislim koji su ti to doktori povezali te bolesti u kojoj zdravstvenoj ustanovi.dobro su ti dečki odgovorili samo bi malo dopuno da ima mup mogučnost da te pošalje na rehabilitaciju obzirom da nije svaka dijagnoza f43.1 psiha neizliječiva,znam jednog kolegu iz specijalne dobio je dijagnozu ptsp,no nije otišao u mirovinu već je završio na radnom mjestu kao ne ovlaštena službena osoba na održavanju čistoće službenih vozila....kao što ti je rečeno status rvi nije ti neophodan za ostvarenje mirovine.

--malo je nekih nejasnoća kao sam si platio neke pretrage i ostalo,samo ipak dobivanje dijagnoze od strane neke privatne ordinacije sigurno nije isto kao dugogodišnje liječenje po nekoj od osnova oboljenja--privatno se svašta može napisati.....

sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve zavisi kako češ da prođeš na mup-ovoj komisiji za procjenu radne sposobnosti. ukoliko te oni proglase nesposobnim za poslove oso, onda ti ne preostaje ništa nego da pokreneš postupak za ostvarivanje mirovine po zophb. kao što ti drugi kažu, status hrvi nije presudan za dobijanje te mirovine. ukoliko ti u šarengradskoj ostave ovlaštenje onda možeš raditi kao oso

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nisam ja privatno tražio pretrage za ptsp , to sam dobio nakon pregleda kod službene psihijatrice iz bolnice kao i od psihologa ,a ja sam sam samo molio boga da je neka organska bolest koja će se dati zaliječiti, te sam sam platio magnetsku rezonancu kao i emng no svi nalazi su pokazali da nemam organsku bolest već da se radi o ptsp sa izraženom somatizacijom odnosno da se psihička bolest odražava na užasne bolove u nogama i popračenom depresijom. Što se tiče čišćenja auta ili bilo čega , nije mi ništa teško , a kad sam vidio da ne mogu više izdržati bolove bio sam spreman odreći se i radnog mjesta sa visokom i višom školom samo da ne trpim bolove te sam tražio premještaj. Uistinu mi je žao što mi ni vi kao pretpostavljam kolege ne vjerujete , pa stoga nemam nade ni da će mi na raznim komisijama vjerovati pa sam sve više sklon tome da dam otkaz u policiji i zaposlim se u građevini gdje od fizičkog rada neću imati kada razmišljati o bolesti, kako se ne bi više morao nikome opravdavati jer više stvarno nemam živaca i užasno mi je žao što sam se javio na ovaj forum u nadi da će mi netko pomoći ,no čini mi se da sam u pogrešno vrijeme obolio. :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani kolega

možda malo kasnim s ovim odgovorom, ali već dugo nisam bio na stranicama legalisa, i to iz jednog velikog razloga, a to je da sam jedno vrijeme osjetio jal na ovom forumu. Imaa sam isti tvoj osjećaj, a to je da se stalno moram nekome dokazivati da sam uistinu bolestan čovjek. Iz pročitanog, mogu se staviti, pa slobodno mogu reći, u tvoju poziciju. Ali vjeruj mi, ne poričem da ima jako puno pozitivnih ljudi ovdje, ali ima na žalost i onih drugih. Ne osvrći se na negativne, nazovimo ih, one koji bockaju ispod pojasa, jer eto, oni su ostvarili status, a drugi nisu. Moraš sebe staviti ispred svih, i nastaviti sa liječenjem. Idi doktorima, po bolnicama,privatnim, stanim, ovdašnjim,....liječi se, skupljaj liječničku dokumenataciju. Zbroj svega, barem u mom slučaju , je da sam ponovno pronašao sebe, obitelj, prijatelje.

Još samo nešto, što se tiče doktora opće prakse, a to mu možeš slobodno priopćiti, a to je , da je tvoj zdrastveni karton samo tvoj, a isti, razni šefovi, nemaju pravo zadirati u njega, odnosno mogu uz nalog suda,. Govorim ti to jer su isto pokušali kod dr. za mog kolegu, međutim doktor ih je samo ispratio iz njegove ordinacije.

Živi život, ono što do sad nisi radio, učini to, šetaj s obitelji, druži se s pozitivnima, ostavi ono što je bilo na poslu, okreni stranicu, jer nije sve tako crno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svabo, sto se tice tvog posta (onog prvog s kojim si otvorio temu) se potpuno slazem.....

 

ja se nalazim u nekakvoj slicnoj situaciji kao i ti....

 

ja nisam htio valjati kada se moglo dobiti RVI u roku nego sam otvorio firmu i htio posteno zaraditi svoju Mirovinu ali se pojavila ta prokleta Bolest....

 

i sada kada drugacije vise ne ide nemas pravo na status HRVI... smatram da je to protiv svih nacela USTAVA koja nas dijeli u dvije skupine, ali sta raditi???

 

zalbe odbijaju kako je ovdje za citati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.oružje i značku ti mogu oduzet samo ako si udaljen od dužnosti ili si od zdravstvene komisije proglašen za nesposobnog za ovlaštenu osobu.Traži da ti se vrati.

2.Nemaju nikakvog prava pregledavat tvoj zdravstveni karton odnosno liječnik ga ne smije ni pokazat niti govorit o tvojoj bilo kakvoj bolesti s nikim osom s tobom.jedino uvid u karton mogu s nalogom suda a što neće nikad dobit

3.pročitaj Zakon o nirovinskom za MUP i HV.S obziro da ti treba 2,5 godine do prvih uvjeta za mirovinu ne opterećuj se sa time.U Zakonu između ostalog stoji da kad si proglašen za nesposobnog od komisije i uzmu ti oružje i značku zadržavaš sva prava kao ovlaštena osoba do 3 godine ili do stjecanja prava na mirovinu-što ćeš i ostvarit.znači idu ti beneficije i ostaje ti plaća ali mislim umanjena ta noćne,subote i nedjelje jer ih ne radiš

4.o dijagnozama neću jer ih ne poznam

5.javi se svojem sindikalnom povjereniku pa mu iznesi svoj slučaj vezano za oružje

5.nemoj se ljutit ali me čudi kako s višom školom ne poznaš temeljne zakone usko vezane za MUP.Nemoj se previše sekirat oko toga koliku ćeš mirovinu dobit već polako hodaj do liječnika i pokušaj vratit zdravlje ili stabilizirat situaciju a ostalo će doć samo po sebi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sivko, i ja potpisujem sve ono što si naveo u svom postu od prve do zadnje točke.

Vidim da je onaj moj raniji post pogodio neke, što mi nije bila namjera i to sam odmah i naglasio, ali kad sam ono sve pročitao, morao sam tako odreagirati.

Što se tiče podnošenja zahtjeva za priznavanje statusa HRVI nakon onog roka od 31.12.2005. godine, sve se svodi na komentare u stilu "čuo sam ovo ili čuo sam ono", a u ZOPHB lijepo piše da se i nakon tog roka mogu podnijeti zahtjevi za priznavanjem statusa, ali to tada razmatra i odlučuje o tome posebno povjerenstvo (ne znam sada točno koji je to članak i kako doslovno glasi, ali to je sada manje bitno, jer samo treba otvoriti taj Zakon) i ja vjerujem ukoliko je ratni put dobar, a u medicinskoj dokumentaciji vidljivo da je bolest nastala kao posljedica sudjelovanja u DR, da tada nema tog povjerenstva koje će se na to oglušiti.

Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sivko

1.oružje i značku ti mogu oduzet samo ako si udaljen od dužnosti ili si od zdravstvene komisije proglašen za nesposobnog za ovlaštenu osobu.Traži da ti se vrati.

2.Nemaju nikakvog prava pregledavat tvoj zdravstveni karton odnosno liječnik ga ne smije ni pokazat niti govorit o tvojoj bilo kakvoj bolesti s nikim osom s tobom.jedino uvid u karton mogu s nalogom suda a što neće nikad dobit

 

Ne bih se složio s tvojim tvrdnjama. Pročitaj niže navedeno. Liječnik u slučaju policijskog službenika, djelatne vojne osobe i sličnih zanimanja ne može se opravdati da nije znao da njegov pacijent nije imao oružja.

 

Što se tiče šifre bolesti izabrani liječnik je napiše na svakom izvješću o bolovanju i ne treba nitko gledati u "tvoj" zdravstveni karton.

 

"Zakon o oružju:

 

Članak 11.

 

Izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite, kao i svaki drugi liječnik koji ima saznanja o promjeni zdravstvenog stanja ili tijeku liječenja vlasnika oružja, a koje utječe na zdravstvenu sposobnost za držanje i nošenje oružja, dužan je odmah po saznanju za takvu promjenu izvijestiti nadležno tijelo.

 

Članak 92.

 

Novčanom kaznom od 3.000,00 do 15.00,00 kuna ili kaznom zatvora do 30 dana kaznit će se za prekršaj fizička osoba:

1) izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite, kao i svaki drugi liječnik koji odmah ne izvijesti nadležno tijelo o promjeni zdravstvenog stanja ili tijeku liječenja vlasnika oružja, a koje utječe na zdravstvenu sposobnost za držanje i nošenje oružja (članak 11. stavak 6.),"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma sve to stoji, ali pola policijskih službenika koji još uvijek rade imaju bar jednom evidentiran PTSP, što ne znači da je to vezano za DR, već što je vezano za svakodnevna postupanja. Koliko ih je bilo u stresnim situacijama i nakon toga su završili na bolovanju? Jako mnogo, samo što se kod nas PTSP povezuje odmah s ratom. Baš me zanima kad bi im svima oduzeli ovlaštenja i oružja zbog toga, tko bi im ostao raditi. Ja osobno znam barem deset policajki i policajaca koji imaju dijagnosticiran PTSP zbog na pr. rastave braka, što je također stresna situacija. Ovo sam naveo samo kao primjer, a takvih primjera civilnog PTSP-a ima bezbroj.

Uglavnom nitko nema pravo vršiti uvid u nečiju medicinsku dokumentaciju osim ako to sud nije naložio, a odabrani liječnik će već znati što i kako postupiti ukoliko je došlo do toga da postoji opasnost da će pacijent ugroziti vlastitu ili tuđu sigurnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo da se malo osvrnem na te VSS .u policiji imaš jako puno sa vss u zadnje vrijeme svi završili neke škole ali u 99 % nitko nije završio na policijskoj akademiji niti imaju zvanja kriminalist ili dipl.krim.. svi ti veliki inspektori su godinama na radnim mjestima radili sa sss pod uvjetom da završe vss,a večina ih nikada nije niti završila.dok smo mi ostali bili po terenima za vrijeme rata pojedinci su uredno se školovali na vss no vrlo malo je njih i završilo školu,bitno da nisu morali na terene i niti su bili izloženi pogibelji . osobno znam jednoga koji radi kao detektiv u krim.policiji sa tek završenom večernjom školom jer doloaskom u mup imao je tek osnovnu školu...imati vss bilo kojeg smjera nema veze sa vss koja je vezana za policijku naobrazbu,zato štovani kolega nemoj biti iznenađen što netko nepoznaje materiju prava i zakona o policiji. pozdrav.....

p.s ovo nije ništa zlonamjerno već samo istina iz stvarnosti koju znaju svi pošteni .... :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OKANE,što se tiče čl.11 piše vlasnik oružja tj.odnosi se na fizičke osobe.MUP je vlasnik oružja a ne policajac.Švabu bole i noge između ostalog a onu šifr f33 nije tako strašna da bi mu uzeli oružja.Ima policajaca na dugogodišnjim bolovanjima pa im nisu uzeli oružja a i švabo je sam rekao da su išli kod liječnika.Bit će tu igra da se mora pod hitno oslobodit njegovo radno mjesto za nekoga.

DELTACRO,imam još 3,5 g do pune mirovine pa savršeno poznam tu materiju i slažem se s tobom.Mislio sam kako neko ne pozna nešto što mu treba njemu samome da mu ne krše prava.Iako to nije bila tema valjda nismo bili p

reoštri prema švabi i nismo ništa negativno mislili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija