Jump to content

Žalba na omjer rat/mir


Maks

Preporučene objave

Pozdravljam sve naše branitelje, nije me bilo dugo a vidim da ste i stranice izmijenili tako da se baš i ne snalazim , ova tema je otvorena ali kada udem na nju ne mogu postavljati pitanje niti komentirati, ako mi netko može objasniti kako to sada šljaka.?

Imam jedno pitanje pa ako netko zna ili ima iskustva neka mi odgovori, kolega mi je otišao u mirovinu dobio je opću nesposobnost i vještak mirovinskog mu je dao 60% rat 40 % ostale okolnosti, ima status dragovoljca i trajni status HRVI20%, taborski mu je sa 60 % predloženi smanjio na 20 % , no međutim danom dobivanja rješenja o mirovini dobiva i rješenje drugostupanjsko o 40% trajnom statusu HRVI i napravio je odmah žalbu jer mu je povećana invalidnost za 20% te je nelogično da ima 40% trajno a 20 % vezano za rat. Što vi znate o tome kako bi mu žalba mogla proći ?

Maks

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko ja znam omjer rat/mir ne ovisi o postotku invalidnosti.imam 30% invalidnosti (privremeno).2005 vještak mi je dao 30 vojno-70 civilno,profesionalna.od 2007 imam opću i vjaštak daje 60 vojno-40 civilno.meni je logičnije da se žalio na smanjeni omjer drugostupanjske nego na povečanje invalidnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo veli mi da su oni vidjeli povećanje o 40% HRVI, ali je rješenje bilo prvostupanjsko, on je to njima poslao i oni su mu opet smanjili a nije mi jasno kako to funkcionira, danas mi jedan kolega veli da je to ista komisija i za omjer rata mira i drugostupanjska za HRVI, ako je kako je moguće da ista komisija donosi takva rješenja tj. gaze sami sebe. Pokušao je napraviti ponovni postupak pa ga je doktor otpilio i rekao mu da se žali i da nema na osnovu čega podnijeti papire za novi postupak i on jadan što će otišao kod odvjetnika platio i ovaj napravio žalbu i sada čeka što će biti, recite mi koliko se žalba čeka???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

invalidnost hrvi nema direktne veze sa invalidnosti koja se spominje u omjer vojno civilno. kad je tvoj kolega bio na vještačenju imao je rvi 20% i na osnovu toga su mu izradili rješenje. u međuvremenu dobio je hrvi 40% i on je trebao ići sa obnovom zahtjeva za mirovinu uz prilaganje tog novog rješenja hrvi i ostale dokumentacije koja datira nakon dana kad je zadnji put bio kod vještaka.

žalbeni postupak traje 6 mjeseci a može se napisati zahtjev za povlačenje žalbe. i na kraju mislim da bi trebao zamijeniti izabranog liječnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postotak invaliditeta neće uvjetovati postotak omjera mirovine. Netko može s 20% invalidnosti dobiti izračun za mirovinu 100% opća neposobnost, sve te brojke i omjeri su ponekad čudni. HRVI, rješava DLP, kao revizijski dio, pri MOBMS, dok također pri MOBMS-u isto tako djeluje revizijska komisija za određivanja mirovine (to je ono što gosp. Taborski određuje). Tvoj kolega ne mora se žaliti na određeni postotak HRVI-a, ali može pokrenuti žalbeni postupak radi određivanja mirovine (rat-mir) ili što je nekako pogodnije pokrenuti obnovu postupka, a izabrani liječnik u tom pogledu nema što odrađivati, osim što treba pripremiti liječničku dokumentaciju za obradu kod Područnog vještaka, jer on nije taj koji odlučuje je li netko za obnovu postupka ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Ovako, koliko ja kužim postotak invalidnosti HRVI nema veze sa omjerom rat/mir, ok, ovaj zakon o braniteljima koji je trenutno na snazi kaže da uvelike može manupulirati sa braniteljima koliko se god to hoće, pa tako recimo branitelj bez statusa HRVI može dobiti mirovinu 100% vezanu za rat a branitelj koji ima 50 % trajni status HRVI može samo imati 20% vezano za rat. Pa kakva je to glupost, da li ta komisija uopće čita predmete i baš me zanima po kojemu pravilniku radi, jer očito taj pravilnik ne postoji i onda taj Taborski, osobno ga poznam kada dođe razjeban na posao ne gledajući predmete reže recimo 20 %... Ja bi se na njegovom mjestu zapitao koliko pravih branitelja stvarno pati i ne može živjeti od mirovine a isto tako znajući kolikima je dao mirovinu jer ga je netko telefonski nazvao a i sam znajući da ju nisu zaslužili, osim toga branitelji si na žalost oduzimaju živote, to rade ne zato što im je dobro nego zato što su im životi postali nečija kocka, koju netko baca i sa njom se igra. Kako je moguće da netko za to što je bio u ratu prima dodatak za svaki mjesec proveden u ratu a netko ne???? Kako je se to moglo ukinuti zakonom i još mi netko tvrdi da je ovaj zakon dobar, dobar je zato što se može s njim manipulirati koliko god hoćeš. Neki dan sam čuo da bi 30 000 branitelja trebalo revizirati jer su uhvaćeni u nepravilnostima Dijagnoza 1 i Dijagnoza 2.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maks je napisao:

da li ta komisija uopće čita predmete

 

Neki dan sam čuo da bi 30 000 branitelja trebalo revizirati jer su uhvaćeni u nepravilnostima Dijagnoza 1 i Dijagnoza 2.

 

E to je dobro pitanje . Da li komisije uopće i čitaju predmete ? Iz vlastitog iskustva sam se uvjerio da NE ili ako da onda jako površno.

 

Neka reviziraju sve branitelje koji imaju rvi i invalidsku mirovinu, evo mene prvoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maks je napisao:

da li ta komisija uopće čita predmete

 

Neki dan sam čuo da bi 30 000 branitelja trebalo revizirati jer su uhvaćeni u nepravilnostima Dijagnoza 1 i Dijagnoza 2.

 

E to je dobro pitanje . Da li komisije uopće i čitaju predmete ? Iz vlastitog iskustva sam se uvjerio da NE ili ako da onda jako površno.

 

Neka reviziraju sve branitelje koji imaju rvi i invalidsku mirovinu, evo mene prvoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maks je napisao:

da li ta komisija uopće čita predmete

 

Neki dan sam čuo da bi 30 000 branitelja trebalo revizirati jer su uhvaćeni u nepravilnostima Dijagnoza 1 i Dijagnoza 2.

 

E to je dobro pitanje . Da li komisije uopće i čitaju predmete ? Iz vlastitog iskustva sam se uvjerio da NE ili ako da onda jako površno.

 

Neka reviziraju sve branitelje koji imaju rvi i invalidsku mirovinu, evo mene prvoga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eh dragi moj kolega, tako ti je to u ovom našem kratkom životu. Sve što si rekao stoji! Ali kako to ispraviti, kako da nas nekoliko branitelja,npr., imamo sve isto od papira, a različitu mirovinu po Zakonu o HB? Ustvari nisam rekao da imamo različitu boju očiju, nismo isto visoki, a mogu reći da sigurno nemamo svi iste veličine i reprodukcijske organe. Eh Što bih volio da sam onaj Mujo iz vica o zlatnoj ribici, imao bih sigurno 100% opću, bez HRVI i sve ostalo.

:-D Pozdrav svim istinskim braniteljima ma gdje bili i neka se uzdaju u sebe i u svoju obitelj. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

papiri su na m isti ili približno isti.svi imamo istu diagnozu (F 43.1 i druge).vjerovatno u zakonu o određivanju stupnja invalidnosti postoji klauzula od-do (procjena težine bolesti)i slijedom toga nije ista procjena stupnja invalidnosti i visina mirovine.u izračun mirovine ulazi postotak rat-mir,dragovoljac,čin,godine rada u civilstvu.taj zbir nema nitko isti i mirovine nisu iste pri izračunu,i to moramo prihvatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

esad je napisao:

maks pa ti kao da si sa neba pao ili si se samo želio isprazniti.

 

 

Esade kako se meni čini da smo svi mi pali s neba jer sami ne vjerujemo što nam se dešava, ja sam vjerovao da će se bar malo nešto popraviti ali vidim da ova država ide u propast i da ju povratiti više nitko ne može. Ovo što se danas radi nisu kroz povijest napravili Turci, Njemci, Talijani, Austrijanci i ostali koji su nas bili kroz povijest okupirali,, no međutim Hrvati su uništili zemlju i rasprodali sve što god je vrijedilo… Zato ti se činim da sam pao s neba,,, kud li sreće da sam 1991 pao u Njemačku kao drugi bar bi danas profitirao…

Što se tiće šifri i bolesti, nije mi jasno ako je branitelju prvo radno mjesto MUP ili HV i danas je bolestan kako može imati 20%, baš me zanima koliko će Taborski imati kada ode u mirovinu vjerojatno 100% rat,, vrlo zanimljivo. Sve je dobro dok branitelji šute ali jednom će doći voda do grala vjerujete a oružja hvala bogu ima na bacanje, moglo bi biti bježanja na sve strane…

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ovo je pitanje za prijatelja.Prijatelj je dobio povećanje rvi sa 20 na 30 posto za stalno te je nakon toga podnio na mirovinsko zahtjev za novo vještačenje,prvo mu je bilo 20 rat 80 civilno.Spis se šetao i sad je kod vještaka oko mjesec dana ,naravno u područnoj u Sisku.Može li mi tko reći koliko to otprilike traje i što sve mora proći prije nego krene put ZG.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veliki pozdrav.Pošto me baš ova tema mući imam jedno pitanje. Imam profesionalnu mirovinu i odnos R/M 100% rat kada budem predavao papire za ponovno vještačenje za opću da li će se postotak mjenjat.Pošto sam jednom dobio 100% ne bi mi se trebalo mjenjat ili griješim.Inaće imam HRVI 20% i status dragovoljca hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moj primjer:podnio zahtjev zbog pogoršanja bolesti,omjer rat mir.to je otprilike trajalo 6 mje.dosao na prvostupanjsku komisiju koja mi je dignula u korist rata 20%,da bu mi dlp vratilo na isto.otisao odvjetniku napisati žalbu,platio tu istu i pitao zasto to tako,na sto sam dobio odgovor da vjerojatno država nema para,da štede itd.j... lud zbunjenog.sta vise da radim??od ove jadne mirovine odoh samo u dugove :-? kakvi to postoci vezani uz rat_mir kad mi je prvi posao bio HV-GBR.Znači apsolutno zdrv prije rata,a sad odjednom i nisam bio u tih nekoliko%,šTA RADIT pitam sve koji imaju neki pametan odgovor,jer odgovori države su u najmanju ruku bolesni. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za prvi dio nemam odgovor,odnosno neznam što bi odgovorio.svi smo mi bili zdravi prije DR,radili u firmama.vjerovatno ide postoci rat-mir da za nas nemoraju puno izdvajati.razboljeli smo se u ratu ili poslije,ali sve je to posljedica učestvovanja u DR.smanjivši nam mirovine omjerima ostavili su dobar dio novca u proračunu.nama ostaje povećanje omjera rata u našu korist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klinci4 je napisao:

nemojte me sada plašiti.Jel ima netko da je bio u sličnom postupku,molio bi vas još netko mišljenje

 

Nije plašenje jer dosta ljudi nakon prelaska iz profesioanlne 100% u opću govori da gubi postotke na rat.

Ne znam kako to izračunavaju ali u konačnici im mirovina poraste par sto kuna, dakle ako ti odrežu opću vjerovatno će biti kakvih 60/40 ili 70/30 ali ništa se ne zna dok ne bude gotovo.

Želim ti puno sreće i javi nam kako si prošao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

p.lav je napisao:

moj primjer:podnio zahtjev zbog pogoršanja bolesti,omjer rat mir.to je otprilike trajalo 6 mje.dosao na prvostupanjsku komisiju koja mi je dignula u korist rata 20%,da bu mi dlp vratilo na isto.otisao odvjetniku napisati žalbu,platio tu istu i pitao zasto to tako,na sto sam dobio odgovor da vjerojatno država nema para,da štede itd.j... lud zbunjenog.sta vise da radim??od ove jadne mirovine odoh samo u dugove :-? kakvi to postoci vezani uz rat_mir kad mi je prvi posao bio HV-GBR.Znači apsolutno zdrv prije rata,a sad odjednom i nisam bio u tih nekoliko%,šTA RADIT pitam sve koji imaju neki pametan odgovor,jer odgovori države su u najmanju ruku bolesni. :-?

 

To je ta njihova igra. Igra živaca i strpljenja. Oni čekaju da nas što više izbace iz igre i to na lijep način, da mi sami kažemo njima da se više ne želimo igrati.

 

E pa neće moći. Igramo se i mi te vaše bolesne igre, nedamo vam se tako lako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija