Jump to content

Državna služba, premještaj, odvojeni život od obitelji


senderos

Preporučene objave

Moja prijateljica radi u državnoj upravi u Zagrebu, inače je iz Splita. Planira vjenčanje i želi se vratiti u Split, gdje živi momak/budući muž. Kakva su njena prava u svezi premještaja, je li njoj državna uprava dužna osigurati radno mjesto u novom mjestu prebivališta, znači Splitu, gdje joj živi i obitelj odnosno muž, kad se uda? Ja mislim da premještaj ne može ići automatizmom, samo zbog promjene prebivališta i udaje, već da do premještaja može doći samo ako se otvori novo radno mjesto u Splitu, jesam li u pravu?

 

No negdje sam pročitao da postoji i tkz.naknada za odvojeni život, dakle ako je ona u ZG, a ima prebivalište u ST gdje živi muž, da može tražiti naknadu za odvojeni život od obitelji, a tada bi državi bilo isplativije da joj osigura radno mjesto u ST nego da plaćaju naknadu? Kakva su prava u vezi te naknade za odvojeni život, ako je netko upućen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da kolegica neće ostvarivati pravo na naknadu za odvojeni život

 

 

NAime u članku 58. Kolektivnog ugovoru(NN 93/08)

 

Službeniku i namješteniku pripada naknada za odvojeni život od obitelji ako zbog mjesta stalnog rada, različitog od prebivališta njegove obitelji, živi odvojeno od obitelji.

(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka nema službenik i namještenik koji živi odvojeno od obitelji ako je:

– raspoređen u mjesto rada različito od prebivališta njegove obitelji na temelju osobnog zahtjeva,

– putem javnog natječaja primljen u službu odnosno radni odnos u mjesto rada različito od prebivališta njegove obitelji,

– raspoređen u mjesto rada različito od prebivališta njegove obitelji, temeljem obveze preuzete ugovorom o školovanju,

– obitelj odselila u drugo mjesto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka nema službenik i namještenik koji živi odvojeno od obitelji ako je:

– raspoređen u mjesto rada različito od prebivališta njegove obitelji na temelju osobnog zahtjeva,

– putem javnog natječaja primljen u službu odnosno radni odnos u mjesto rada različito od prebivališta njegove obitelji,

– raspoređen u mjesto rada različito od prebivališta njegove obitelji, temeljem obveze preuzete ugovorom o školovanju,

– obitelj odselila u drugo mjesto.

 

Ali koja od ovih iznimki bi se mogla primijeniti na njen slučaj?

 

Ona tek zasniva obitelj, i znači muž je u jednom gradu, a ona u drugom. Ne vidim da neka od ovih iznimki pokriva njen slučaj, prva sigurno nije jer ona nije na temelju osobnog zahtjeva raspoređena u drugi grad, nisu ni treća ni četvrta. Eventualno druga, ali ona u trenutku kad je primljena u državnu službu u zg još nije imala obitelj?

 

Mada i ja mislim da će teško ostvariti tu naknadu, ali mi nekako to nije baš pokriveno zakonom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja bih rekla da je alineja druga. A, da je obitelj imala...sad bi njezin slučaj pokrivala alijeneja četvrta.

 

Međutim, nije mi jasno ako se cura sad udaje, zašto ne podnese zahtjev za premještaj? VAljda joj je osnovni cilj živjet s nužem?!:misli::vjencani: Iskustvo mi govori, da se ljudima unutar službi u granicama mogućeg uvijek išlo na ruku u oivakvim slučajevima.

 

Ma čestitaj ti kolegici, i da joj iskusne žene savjet: nek ona čim prije ode na "komplikacije" pa neće morat brinut o poslu, a mužić će je mazit i pazit! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U državnoj upravi najvažnije je podnijeti zahtjev za premještaj u centralu jer tamo sigurno postoji odjel koji rješava pitanja kadrova i koji vodi koordinaciju između službi iz koje se traži premještaj i u koju se traži premještaj. Navede se radno iskustvo i završena školska sprema. Ako netko u službi gdje se mislite premjestiti odlazi u mirovinu ili se iz nekog drugog razloga otvori radno mjesto, a stručna sprema odgovara vašoj i potrebno radno iskustvo vi imate prednost u zapošljavanju, a ako vas ne prime nego nekoga izvana na vašem mjestu svakako bih se žalila. Ja sam na taj način uspjela prvi put prijeći u službu koja je bliže mom sadašnjem mjestu stanovanja, a sada sam uspjela i prijeći u službu prema mjestu stanovanja. Važno je biti uporan i imati prave informacije o otvaranju radnih mjesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, zahvaljujem svima na odgovorima i pomoći! :palac:

 

Kolegica je već podnijela zahtjev za premještaj, no problem je u tome šta ona traži premještaj iz Zagreba u Split, a Split je prebukiran šta se tiče radnih mjesta u državnoj upravi gdje ona radi. Da je obratno ne bi bilo problema. Sad, postoji mogućnost da se otvori neko radno mjesto, no pitanje je kad.

 

Njen plan i je otići na porodiljni, no postavlja se pitanje šta nakon završetka porodiljnog! Muž u St ima posao, ima starije roditelje za koje se mora brinuti, tako da je njemu malo problematično ići u Zg.

 

Njoj nije cilje dobivati naknadu za odvojen život, to joj je samo sredstvo da isposluje premještaj! Znači ako dobije tu naknadu možda bi se premještaj ubrzao, jer državi se ipak ne isplati to plaćati.

 

Čini se da je najbolja solucija udaja, porodiljni i strpljen-spašen, valjda će se otvoriti mjesto. A tada bi ona trebala imati prednost ako sam u pravu, netko je već spomenuo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija