Jump to content

kada rjesenje postaje pravomocno i konacno? - slamperaj drzavne uprave


prav33

Preporučene objave

prije nekoliko godina je izdana gradjevinska dozvola

kuca je sagradjena

nikad se nitko nije zalio

 

nije zatrazen pecat pravomocnosti jer nisam znala da mi to treba,

osim toga susjedi su prije izdavanja dozvole dali suglasnost za gradnju sto je i zapisano u rjesenju o gradjevisnkoj.

 

sad trazim uporabnu i kazu mi da trebam pecat

 

idem u ministarstvo

 

referentica mi kaze da nema nikakvih zalbi ali da nema ni povratnice od dostave (NI JEDNE !!!) pa mi ne moze dati zig (rok za zalbu je 15 dana od dostave)

ali (ljubazno) prizna da je moguce da se to njima izgubilo

te da bi bilo najbolje da nabavim nove izjave da se nitko nece zaliti i odmah cu dobit zig

 

....

na trenutak mislim da zivim u svijetu franza kafke i pada mi mrak na oci

...

(za neke ljude uopce ne znam gdje su i dosli su novi susjedi)

 

 

budim se...

 

 

trazim po ovom forumu (HVALA!!) i dolazim do zakljucka da postoji zakon o opcem upravnom postupku i opis kako se dostavljaju rjesenja i kad se rjesenje smatra dostavljenim iako ga osoba nije primila u ruku.

 

moja logika je da je dozvola postala pravomocna jer nema zalbe a rjesenja su morala biti urucena nakon nekog razumnog roka.

 

ako nisu urucena - neka dokazu da nisu i zasto.

- opet negdje mora biti pisanog traga da je rjesenje poslano i tko ga je zadnje imao u rukama.

 

kako da se postavim kad cu traziti razgovor u ministarstvu?

 

 

zivim li u zemlji apsurda?

 

 

puno hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma kaj god - prvo, nemoj im vjerovat nego idi sama pogledat u spis (koliko puta je ispalo da postoji trag dostave u spisu ali se sluzbenica/-ik nije potrudio pogledati kako spada); drugo, ako zaista ne postoji nikakav trag dostave u spisu onda si najezila jer se mora dokazivati da je dostava zaista ucinjena a to je vec dosta neugodna zadaca...koliko ima stranaka kojima je dozvola morala biti dostavljena? i da, taman da ti svi divni i krasni susjedi i daju izjavu da se nece zaliti (boze, koja glupost - u opcem upr postupku ne postoji takav institut) to nije dovoljno! a kakvi su susjedi danas...bolje da ne provjeravas! umjesto toga neka kreteni iz uprave zatraze izjavu od svih stranaka da im je dostavljena dozvola (iako je i to krajnje neuobicajeno:))) - s time bi ti zaista pomogli!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a zbog čega uporabnu dozvolu ne zatražiš pismeno

priložiš potrebitu dokumentaciju i daš na urudžbeni i da ti na kopiju zahtjeva potvrde primitak zahtjeva.

ili sve pošalješ poštom preporučeno i sa povratnicom.

ako te pismeno odbiju imaš pravo žalbe Ministarstvu.

slijediš proceduru upravnog postupka.

 

ako si prije par godina dobio građevinsku dozvolu i nije poništena ista je postala pravomoćna istjekom roka za žalbu

strankama u postupku.

zakonski pravomočnost nastupa istjekom roka za žalbu ako se niko ne žali na rješenje.

susijedi nisu stranka u postupku.

možda traže mito

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lapsus calami - sve stranke kojima je morala biti dostavljena (pa vjerojatno i je dostavljena) gradjevin dozvola! to uopce ne rijesava nista bovu - ko da pismeni zahtjev ne mora imati sve priloge! zeni rekli da nema potvrdu da je gradjevin dozvola pravomocna jer nema dokaza dostave iste te dozvole svim strankama u postupku - dakle, opet smo na pitanju dokazivanja dostave!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ništa mi nije jasno. Vi tražite uporabnu dozvolu. Od koga? Od istog onog koji vam je dao i građevinsku dozvolu. Taj isti bi trebao voditi računa o pravomoćnosti (konačnosti, izvršnosti...) svog akta. Vi dođete kod njega da vam dade uporabnu dozvolu, a on vama slikovito: "Nisam dobro odradio pa odradi ti za mene, pa ću ti ja onda dati ono što... ma bože sačuvaj naše uprave. Kad će se već reformirati i postati servis građana, umjesto da, kao što je do sada bilo destetljećima da su građani servis uprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo: "nisam znao".

 

Činjenica da "niste znali" da Vam treba žig pravomoćnosti Vas ne oslobađa osobne odgovornosti za površno postupanje. Isto tako ste mogli izjaviti i da "niste znali" da Vam treba građevinks dozvola (a pouzdano to niste znali do neke svoje životne dobi), pa graditi bez dozvole. Ali, naravno, prije gradnje ste se informirali, ali očito ne dovoljno.

 

Drugo: saobraćanje s upravom.

 

Kad je riječ o Vašim interesima, s upravom se komunicira jedino, isključivo i samo pismenim putem.

 

Službenici su dužni i usmeno uptiti stranku u sve potrebno, ali ako to ne učine (a ne mogu učiniti jer ih je većina nedovoljno obrazovana, neosposobljena za komunikaciju sa strankama, nemarna ... - jer su baš takvi izabrani za ta radna mjesta), ne postoje za takvo ponašanje nikakve sankcije. Tj. postoje u teoriji, ali su neprimjenjive u praksi jer se ne može dokazati što je tko kome rekao. Bla,bla..

 

Treće:

 

Zbog prethodno navedenog pomirite se s tim da ništa nećete riješiti na brzinu. Možete samo riješiti ikad ili nikad, tj. riješiti ili ne riješiti. Uostalom, čekali ste godinama da tražite uporabnu dozvolu.

 

Četvrto:

 

Dakle, tražite žig pravomoćnosti pismenim putem, i tražite pismeni odgovor. Kad ga dobijete, imat ćete elemente za daljnje postupanje.

 

Prije toga, tražite uvid u spis kako Vam je prethodno savjetovano.

 

Peto:

 

U dopisu upozorite nadležno tijelo na slijedeče stvari:

 

Dostava je isključivo obaveza tijela uprave i Vi s tim u vezi nemate nikakve obaveze, a najmanje tražiti neke izjave, pa ćete tražiti odštetu ako zbog nepravilnog postupanje budete trpjeli štetu.

 

Ako nema dostavnica u spisu, to ne znači da nije prošla kroz urudžbeni, tj. knjigu poslane i primljene pošte, pa se može tamo utvrditi je li to obavljeno ili nije. To su dužni provjeriti oni a ne Vi, a ako oni od Vas zahtijevaju da nešto učinite (npr. prikupite izjave), onda od njih tražite pismenu izjavu da će Vam za to platiti troškove i izgubljeno vrijeme.

 

Pozovite se na pravnu osnovu Vašeg zahtjeva sadržanu u čl. 98 ZOUP:

 

Članak 98.

(1) Ako pri dostavi bude učinjena greška, smatrat će se da je dostava izvršena onog dana za koje se utvrdi da je osoba kojoj je pismeno namijenjeno stvarno dobila to pismeno.

(2) Ako je dostavnica nestala, dostava se može dokazivati i drugim sredstvima.

 

Drugo sredstvo je i činjenica da je zgrada izrasla pred očima susjeda, a nisu reagirali, posebno uzevši u obzir da su u stranke dale izjave u zapisnik, pa je isključeno da neka od njih nije znala da se postupak vodi.

 

Šesto:

 

Napišite pritužbu na nemaran rad službenika odgovornoj osobi nadležnog tijela osobno, dajte mu rok od 15 dana da odgovori i dovede stvar u red, s upozorenjem da ćete se obratiti ministru osobno.

 

Ako ništa ne poduzme, nakon 15 dana dopis ministru osobno.

 

Ovo Vam vjerojatno neće pomoći, ali neće ni odmoći.

 

Sedmo:

 

Ako Vas ignoriraju (recimo 30 dana), tužite državu građanskom sudu, tj, nadležno tijelo da Vam je dužno dati žig pravomoćnosti ili će presuda zamijeniti dokaz pravomoćnosti. Sa zahtijevanjem svih mogućih i nemogućih troškova, naravno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam bas siguran da ce ova gomila prijekora i savjeta od Kronicne stranke pomoci - problem u kojem si se nasla zahtijeva malo nijanse u pristupu....dapace, moglo bi se tu naci i materijala za kaznenu prijavu al kog bi to vraga pomoglo zeni kojoj samo treba uporabna dozvola?! dakle, probaj postupiti kako sam ti savjetovao (moj savjet se zapravo temelji na cl. 98. ZUP-a) i od uprave uciniti saveznika a ne protivnika! jer ne trebaju ti novi postupci u kojima optuzujes sve zivo u upravi kada i sama imas malkice odgovornostiza situaciju u kojoj jesi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala svima na odgovorima

 

zaprimili su pismeni zahtjev i pokazali su spis

 

dostavnica stvarno nema, ali primjerice originalne suglasnosti susjeda sa zahtjevom su jos uvijek tamo

 

kazu da se njihov odjel selio pa je moguce da je doslo do gubitka

 

kazu da je rok cuvanja dokumenata 2 godine

ne mogu vjerovati da se taj rok odnosi i na dokumentaciju procesa koji su jos uvijek u tijeku. Naravno da je apsurdno da je proces jos uvijek u tijeku, ali to je zapravo njhov stav.

 

na primjedbu da bi morala postojati jos neka evidencija primljenih i poslanih dokumenata (kako se to sluzbeno zove???).

rekli su da se knjige prije nisu uredno vodile.

ali vjeruju da su dokumenti poslani.

 

kazu da ima jos ljudi s takvim problemom.

 

rekli su da ne znaju sto ce sa mnom i da ce mi svakako dati odgovor na zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija