Jump to content

mirovina profesionalna nesposobnost


vukovar

Preporučene objave

Poštovani

Zanima me da li netko tko je pravio za mirovinu i u istu otišao ( bio na komisiji) i dobio privremeno rješenje za profesionalnu invalidsku mirovinu može odustati i vratiti se na svoje radno mjesto samo zato što je očekivao veću mirovinu ,a tvrtka u kojoj radi ,a sada na bolovanju je ispunila obrazac u kojem piše da mu nisu u mogučnosti pronaći radno mjesto zbog invalidnosti na PTSP i što da radi čovjek koji je primljen na njegovo radno mjesto jer je isti bio više godina na bolovanju i taj čovjek je primljen na određeno dok ovaj ne ode u mirovinu,a sada se ovaj predomislio.

Tvrtka je državna.

Bog :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da može ako ga tamo gdje je radio nisu svojom internom komisijom proglasili nesposobnim za taj posao i ako mu taj posao koj je radio nije bio vezan za njegovu naobrazbu ( škole koje je završio ). Tada bi mogao nastaviti raditi taj posao jer mu to nije usko vezano uz njegovu profesiju i ako ga poslodavac želi da ovaj to ponovo radi.

 

Ali meni je recimo glupo kada se kaže profesionalna nesposobnost za rad . Zato jer recimo tko je po profesiji kuhar ako se proglasi nesposobnim za rad radi profesionalne nesposobnosti on ne može raditi više kao kuhar ili slična zanimanja, a recimo policijsko zanimanje nema veze sa kuharom pa ako je radi ptsp-a proglašen nesposobnim za kuhara, to bi trebalo značiti da bi mogao onda raditi kao policajac ?????

A ako ne bi mogao raditi niti kao policajac, onda to više nije profesionalna nesposobnost ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaista sam iznenađen čega sve nema na ovom forumu,čovjek kaže bolestan liječi se od PTSP i vozi(kamion ili autobus nije važno)nije niti na bolovanju i sad pita kako da iskoči iz kabine u mirovinu-nevjerojatno, ovaj drugi podnosi zahtjev dobije mirovinu ali kao ono ne sviđa mu se pa bi išao natrag raditi-pa taj je zaista bolestan da ne kažem ono drugo...

 

Pa ćemu je onda pokretao postupak umirovljenja... tko mu je dao mirovinu i na temelju čega ...neznam stvarno...svaki komentar suvišan...

 

Još jedan dokaz krive percepcije ljudi o "velikim"vojnim mirovinama do kojih se olako dolazi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto bez veze trabunjate,a niste se zapitali zašto taj isti nebi išao u mirovinu.Moj je slučaj isto takav,ja imam 4 djece i sve ih trebam još iškolovati,i bojim se ako me umirove tj.da dobijem malu mirovinu,zašto meni poslodavac ako može nebi našao što mogu raditi,to je bolje za državu a vjerujem i da bi bilo bolje i za mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Legionar je provalio:

Zašto bez veze trabunjate,a niste se zapitali zašto taj isti nebi išao u mirovinu.Moj je slučaj isto takav,ja imam 4 djece i sve ih trebam još iškolovati,i bojim se ako me umirove tj.da dobijem malu mirovinu,zašto meni poslodavac ako može nebi našao što mogu raditi,to je bolje za državu a vjerujem i da bi bilo bolje i za mene.

 

 

Između ostalog i ovo:

Zašto bez veze trabunjate........zašto meni poslodavac ako može nebi našao što mogu raditi.....

 

 

A zašto mislite da bi Vam uopće našao i dao ono što možete raditi?

 

Zato što je to bolje za državu? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sidarta je napisao:

molim vas može li mi netko izračunati barem okvirno mirovinu zbog profeionalne nesposobnosti 50%vojna 50%civilna,branitelj,polazni faktor 1.10.11godina staža s prosječnom plaćom 5000kn i 8 godina staža u dvostrukom trajanju.

 

A koji čin imate ? Ako imate čin vojnika ( nemate čin ) bit će tako nekako kako je napisao Mrljavac, a ako imate veći čin onda će biti i mirovina veća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sidarta je napisao:

hvala.molim vas može li mi netko odgovoriti koliko iznosi ta mirovina uz nastavak radnog odnosa.vjerovatno davim,ali laik sam u svemu tome pa mi svaka pomoć puno znači.pozdrav!

 

 

Ukoliko nastavite sa radnim odnosom mjenja vam se mirovinski faktor na 0,50 te bi to bilo oko 1.800,00 kn....(okvirno)

 

Članak 19.

 

Mirovinski faktor za invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad koja je u cijelosti ili u dijelu nastala kao posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u logoru, bolesti, pogoršanja bolesti, odnosno pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske koja se isplaćuje hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za vrijeme zaposlenja ili obavljanja samostalne djelatnosti je 0,5.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vukovar je napisao:

Poštovani

Zanima me da li netko tko je pravio za mirovinu i u istu otišao ( bio na komisiji) i dobio privremeno rješenje za profesionalnu invalidsku mirovinu može odustati i vratiti se na svoje radno mjesto samo zato što je očekivao veću mirovinu ,a tvrtka u kojoj radi ,a sada na bolovanju je ispunila obrazac u kojem piše da mu nisu u mogučnosti pronaći radno mjesto zbog invalidnosti na PTSP i što da radi čovjek koji je primljen na njegovo radno mjesto jer je isti bio više godina na bolovanju i taj čovjek je primljen na određeno dok ovaj ne ode u mirovinu,a sada se ovaj predomislio.

Tvrtka je državna.

Bog :-?

 

Moj slučaj ti je bio potpuno identičan tvome-državna firma, mirovina profesionalna. Koliko vidim i iz iste smo županije. Ovaj sto ti kaze da je to gotovo nije u pravu, to ti tvrdim 100%, a to mozes provjeriti konkretno i u Vukovaru u Mirovinskom, u pravnoj službi. Dok god rješenje ne postane konačno ti se možeš vratiti u firmu s tim čak i kad postane konačno, pošto je profesionalna mirovina, možeš se vratiti u firmu na posao ali tada jedan dio primaš mirovinu ostalo osobni dohodak. Ako poslodavac ne želi ili mudruje da te ne bi primio nazad na tvoje radno mjesto (i kod mene je bio čovjek na zamujeni) to tebe ne treba zabrinjavati jer je to njihov problem. Tako je po zakonu za sve pa i za tebe, nek ti nađe odgovarajuće radno mjesto.

Nadovezao bih se i na kolegu niže koji kaže da svakakvih ima pa ne znaju šta bi, malo bi radili malo u mirovinu. Ja sam imao sreće da imam malo viši čin pa mi je mirovina i sa 50/50 ispala približno osobnom dohotku koji sam imao. Ali kao što reče legionar nismo svi u istim pozicijama, a i komisije ne daju danas kao što su davale prije 4-5 godina. Npr. moji prijatelji koji su otišli do 2003., pa čak i 2004. 99% ih je dobilo 100% opću, a mi koji smo čekali red pušiona, kako ti Bog da... Recimo isti ratni put, isti postotak trajne invalidnosti, ranjavanje, ista komisija, itd., a razlike u mirovinama ogromne. Šta se može, takva je lijepa naša, stvorili smo je da nas vozaju kojekakvi #OOPS#vetri i ocjenjuju i procjenjuju šta je profesionalno, šta je opće kao što kolega dolje reče ni sami ne znaju objasniti između sebe kada im se postave ta pitanja konkretna. Eto pozdrav pa ti najbolje nazovi ili odi u Vukovar u mirovinski, oni će ti sve objasniti, vidjet češ da imaš pravo. Bog!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pierre-senna je napisao:

... Ako poslodavac ne želi ili mudruje da te ne bi primio nazad na tvoje radno mjesto (i kod mene je bio čovjek na zamujeni) to tebe ne treba zabrinjavati jer je to njihov problem. Tako je po zakonu za sve pa i za tebe, nek ti nađe odgovarajuće radno mjesto...

Ako je osobi temeljem zahtjeva za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu HZMO-u priznato to pravo kao invalidnost - nesposobnost za rad - profesionalna nesposobnost tada poslodavac ne mora ( pa čak i ne smije...) rasporediti je na "staro" radno mjesto i mjesta sličnih uvjeta. Ako osoba želi raditi kod njega a on nema (ili samo tvrdi da nema...) radnog mjesta koje bi vi radili temeljem preostale radne sposobnosti, nema te osnove da ga "prisilite" da vi radite kod njega. Ako nemate određeno pravo na profesionalnu rehabilitaciju tada to nije niti problem HZMO-a. Sve u svemu svi problemi su vaši jer ste vi podnijeli zahtjev za invalidsku mirovinu i sad je to pravo tu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sa profesionalnom mirovinom i ako prihvati mirovinu on se može zaposliti u nekoj drugoj firmi pošto postoji preostala radna sposobnost, dok to sa općom ne može i u tome je razlika. Ne vidim zašto bi to bio njegov problem i zašto bi tražio drugo poduzeće jer i kod mene je bilo tako i ostali koji su se predomislili zbog omjera mirovine i ostali u poduzeću poslodavac je morao i pronašao tzv. lakše radno mjesto, a isto je javno poduzeće, tj. državno. Uostalom, neka nazove svoju pravnu službu u Mirovinskom gdje pripada, pa će mu oni dati konačan odovor, jedino ako se nije nešto promijenilo u zakonu. Ja sm otišao u mirovinu u travnju 2008. Sumnjam da je, ali sve je moguće. Nisma to sam izmislio, nego su mi tako objasnili baš u Mirovinskom u Vukovaru, a i moj poslodavac mi je to rekao da imam pravo na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pierre-senna je napisao:

sa profesionalnom mirovinom i ako prihvati mirovinu on se može zaposliti u nekoj drugoj firmi pošto postoji preostala radna sposobnost, dok to sa općom ne može i u tome je razlika.

Mislim da to nije nitko dovodio u pitanje!?

 

... poslodavac je morao...

Poslodavac ne mora, ako navede da nema takvog radnog mjesta, rezultat: vi ostvarujete pravo na invalidsku mirovinu ali ne radite više kod njega!

 

...a i moj poslodavac mi je to rekao da imam pravo na to....

Imate pravo raditi s preostalom radnom sposobnošću, ali nigdje ne piše da morate kod istog poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legionar je napisao:

Hvala svima na odgovorima!A što se tiče zašto bi bilo bolje za Državu da čovijek radi mislim da svi vi na ovome forumu znate,da je bolje Državi da čovijek privređuje i da plača doprinose nego da bude u mirovini i da troši iz Državnoga buđeta.

 

Svatko ima pravo na rad - pravo na rad je ustavom zajamčeno pravo čovijeka !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolja solucija je otići u profesionalnu mirovinu i legalno se zaposliti ako je to zaposlenje dobro plaćeno,i on može raditi.Neko se vidi u sportu pa trenira djecu i ostvari još primanje od 5000-8000 kn.Plus mirovina.Ili se zaposli kod supruge u obrtu ili firmi pa je od velike koristi...To je individualno od čovjeka da čovjeka.Neko stvarno ne može ništa raditi pa mu je povoljnija opća mirovina, samo što se to ne može birati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Ovako; komisija (dr. Taborski) potvrdila mi je pravo na profesionalnu mirovinu, 100% uzrok nesposobnosti ranjavanje u dom. ratu iz 1991., koeficijent 1.85, osobni čin razvodnik, gardijska brigada...Zanima me: predmet je kod Taborskog obrađen u veljači, telefonski sam se čuo sa djelatnicom u HZMO-u 03. ožujka, rekla je da ću uskoro dobiti konačno rješenje i do sada (17. travnja) još ništa. Kada se mogu nadati konačnom rješenju i kolika bi okvirno mogla biti visina mirovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je krajem veljače obrađen predmet kod g.T-a, i do sada sam zvao tri puta u HZMO i svaki puta ista priča, čekaju da im MORH dostavi potrebnu dokumentaciju za izračun mirovine (postavljenje o činu, radni staž...),pa i mene zanima koliko to traje?

još malo pa će i godišnji odmori... izgleda da ćemo se načekat

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

PUNO PITANJA NA KOJA NE ZNAM ODGOVOR A PUNO BI MI TO ZNAČILO.MIJENJA LI SE NOVIM ZAKONOM O BRANITELJIMA VRIJEDNOSNI BOD KOJI SE ODREĐUJE PREMA OSOBNOM ČINU I USTROJBENOM MJESTU,NPR.VOJNIK-80.275,DESETNIK ITD.DA LI JE NOVI ZAKON IZAŠAO U NARODNIM NOVINAMA I KADA ĆE OTPRILIKE?DOBIO SAMO PRIVREMENO RJEŠENJE O AKONTACIJI I ČEKAM POTVRDU IZ MUPA O OSOBNOM ČINU I USTROJBENOM MJESTU ZA IZRADU KONAČNOG RJEŠENJA.DA LI EVENTUALNO SMANJENJE VRIJEDNOSNOG BODA ULAZI U MOJ KONAČNI IZRAČUN MIROVINE.MIJENJA LI SE NOVIM ZAKONOM ODNOS ČINOVA MUP-HV?PUNO HVALA!POZDRAV!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrijednosni bod za osobni čin i ustrojbena mjesta nemaju nikakve veze sa ovim izmjenama Zakona. Oni se utvrđuju svake godine za prethodnu godinu i dijele se s prosječnom plaćom u RH.

Također se ove izmjene Zakona ne odnose niti na odnos činova MUP - HV.

Bez straha. To je sve po starom.

Ubuduće pišite malim slovima, jer se na ovaj način podrzumijeva da galamite, a galame nam je svima preko glave.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pierre-senna je napisao:

sa profesionalnom mirovinom i ako prihvati mirovinu on se može zaposliti u nekoj drugoj firmi pošto postoji preostala radna sposobnost, dok to sa općom ne može i u tome je razlika. Ne vidim zašto bi to bio njegov problem i zašto bi tražio drugo poduzeće jer i kod mene je bilo tako i ostali koji su se predomislili zbog omjera mirovine i ostali u poduzeću poslodavac je morao i pronašao tzv. lakše radno mjesto, a isto je javno poduzeće, tj. državno. Uostalom, neka nazove svoju pravnu službu u Mirovinskom gdje pripada, pa će mu oni dati konačan odovor, jedino ako se nije nešto promijenilo u zakonu. Ja sm otišao u mirovinu u travnju 2008. Sumnjam da je, ali sve je moguće. Nisma to sam izmislio, nego su mi tako objasnili baš u Mirovinskom u Vukovaru, a i moj poslodavac mi je to rekao da imam pravo na to.

pozdrav braniteljima želim samo da iz primjera moga oca pokažem da je moguće primati vojnu mirovinu i raditi. moj otac je po profesiji profesionalni vozač ,i bio je zaposlen u javnom poduzeću ,početkom rata otišao je u 108 brodsku brigadu i na ratištu je bio teško ranjen u lijevu nogu (smrskan zglob od gelera )što ga je učinilo nesposobnim da radi posao koji je prije radio jer ta noga nije u funkciji da bi mogao opet biti vozač.liječnička komisija mu je oduzela kategorije i ostavila samo b kategoriju .poslodavac ga je rasporedio na lakše radno mjesto odnosno na mjesto gdje nije prisiljen naprezati ranjenu nogu ,on ima 59 godina i još uvijek radi u tom poduzeću i prima i plaću i vojnu mirovinu ,mirovina mu je oko 3300 kn a plaća negdje oko 3500 tako da je sve regularno i po zakonu .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to po zakonu ako imate prof.nesposobnost za rad,znači možete raditi i drugi posao uz mirovinu.

 

Znači odete sa rješenjem o prof.nesposobnosti,tj.rješenjem o mirovini u HZMO gdje "izjavljujete"da bi uz mirovinu željeli raditi(naravno posao koji omogučuje rad sa preostalom RS).Tada se pravi drugo rješenje,gdje Vam je mirovina smanjena za 33,3% (znači mirovina je 66,6%)i to je to.

 

Radite legalno.

 

Dok sa općom nesposobnosti za rad to nije slučaj!!

Proučite malo ZOHBDR i bit će Vam mnogo jasnije,lp iz KC :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno.Pisao sam u velikoj žurbi i nedoumici,u pravu si to nije primjeren način pisanja,uvažavam to.Pročitao sam prijedlog zakona na braniteljskom portalu sa umanjenim vrijednosnim bodom i ništa mi nije bilo jasno.Znaš li možda da li je zakon objavljen u narodnim novinama i kada bi mogao otprilike.Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako profesionlana iznosi 8000 kn, tada ona zbog rada s profesionalnom pada u zavisnoti što je uzrok profesionalne nesposobnosti za rad i to:

- ako je uzrok ozljeda na radu ili profesionalna bolest tada ona iznosi 6667 kn tj. ona pada za približno 16,66 % ili drugim rječima ostane ti oko 83,34 % od profesionalne kada ne radiš ili 66,67 % od opće;

- za ostale uzroke ona pada na 5000 kn tj. ona pada za 37,5% ili u odnosu na početak ostane ti 62,5% od profesionalne kada ne radiš ili 50% od opće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

U četvrtom mjesecu 2009.godine priznato mi je pravo na invalidsku mirovinu prema zakonu o hrvatskim braniteljima.U šestom mjesecu 2009.godine dobivam privremeno rješenje o akontaciji.Rješenje o zvanju trebam dobiti sljedeći tjedan,čekao sam ga osam mjeseci iz MUP-a.Ukupna inavlidnost mi iznosi 50%.40% kao CIR I 20%RVI.Drugo drugostupanjsko rješenje o RVI mi je isteklo 31.12.2009.Treći put na komisiju izlazim krajem 2.mjeseca.Zanima me koji će mi koeficijent uzeti prilikom obračuna,da li je to 1.50?Koja je procedura obračuna nakon 31.12.2009.godine,negdje sam pročitao da mirovinsko samo potražuje potvrdu o nastavnom priznanju RVI-a?Puno hvala!Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sidarta je napisao:

U četvrtom mjesecu 2009.godine priznato mi je pravo na invalidsku mirovinu prema zakonu o hrvatskim braniteljima.U šestom mjesecu 2009.godine dobivam privremeno rješenje o akontaciji.Rješenje o zvanju trebam dobiti sljedeći tjedan,čekao sam ga osam mjeseci iz MUP-a.Ukupna inavlidnost mi iznosi 50%.40% kao CIR I 20%RVI.Drugo drugostupanjsko rješenje o RVI mi je isteklo 31.12.2009.Treći put na komisiju izlazim krajem 2.mjeseca.Zanima me koji će mi koeficijent uzeti prilikom obračuna,da li je to 1.50?Koja je procedura obračuna nakon 31.12.2009.godine,negdje sam pročitao da mirovinsko samo potražuje potvrdu o nastavnom priznanju RVI-a?Puno hvala!Pozdrav!

 

 

Točno sidarta, dobit ćeš poziv od mirovinskog da im dostaviš potvrdu o nastavnom priznavanju RVI-a. i mirovina ti i dalje ostaje ista! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sidarta je napisao:

Hvala.Daj mi molim te ovo pojasni.Meni još nije napisano konačno rješenje nego samo privremeno o akontaciji.Znači izračun za proteklih 6 mjeseci u 2009.godini je sa koeficijentom 1.50 a za dalje me traže potvrdu o nastavnom liječenju koju podižem gdje?Hvala!Pozdrav.

 

 

Potvrdu podižeš u uredu državne uprave ( ured za branitelje)

u svojoj Županiji, a šta se tiče privremenog rješenja to vidi sa referentom u HZZMO-u, možda se čekaju još neki papiri...neka ti on kaže. Pozdrav :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija