Jump to content

hrvi=hvo visina postotka i visina invalidnine


umjereni

Preporučene objave

pozdrav svima. vidim da ovdje ima veliki majstora za nasa prava pa sam se odlucio registrirati i postavit pitanje.

 

 

e ovako zanima me dobio sam u hrvatskoj 30%na ranjavanje bio sam A sastav u hvo gardijska brigada. u bih imam 70%invalidnosti zato sto su mi priznali i ptsp. a ugovoru izmedju rh i bih nepriznaju bolesti samo ranjavanje to je ok.

znaci u bih imam 70% invalidnostii tu mi invalidnina iznosi 235 konverbitilnih maraka. pa me zanima ako netko zna koliku cu razliku dobit iz republike hrvatske za ovi 30% profesinalno na ranjavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

umjereni je napisao:

...znaci u bih imam 70% invalidnostii tu mi invalidnina iznosi 235 konverbitilnih maraka. pa me zanima ako netko zna koliku cu razliku dobit iz republike hrvatske za ovi 30% profesinalno na ranjavanje.

 

Ne znam na što ste misli pod razlikom - možda na razliku invalidske mirovine i invalidnine u BiH,ali ako mislite na invalidninu u RH onda ne znam na temelju čega bi vi kao osoba kojoj je BiH priznala status vojnog invalida i isplaćuje invalidninu tražili da vam RH temeljem tog istog oštećenja organizma isplaćuje invalidninu i još očekujete razliku (čitaj još novca...) od RH-a ! Pa pobogu, ja nakon devet mjeseci logora imam 30% HRVI i invalidninu 153 kune, cca 41 KM! Pa što još vi hoćete!? Ptičjeg mlijeka ?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ev da skratim pitanje. koliko iznosi 30% profesinalno sa A statusom na ranjavanje u republici hrvatskoj.

a to prijatelju tko ima pravo tko nema to pitaj onoga izdaje zakone nemoj mene jer ja nepisem zakone. i koliko vidim ova stranica legalis je odlicna i izgleda napravljena za pravo. pa molio bi da se drzis pravila ovog portala.

 

jedna preporuka za kvalitetniji zivot: nezamaraj se politikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko imate status Hrv.branitelj i ostvaren status HRVI imate sva prava iz zakona koja vas pripadaju pa tako i pravo na mirovinu.

 

E sad morate malo pojasniti:

"koliko iznosi 30% profesinalno sa A statusom na ranjavanje u republici hrvatskoj."

 

Na što konkretno mislite mirovinu,invalidninu....

 

Invalidnina iznosi oko 153,00 kn a mirovina ako bude profesionalna zavisi koliko će biti vojni udio a koliko civilni.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Ukoliko imate status Hrv.branitelj i ostvaren status HRVI imate sva prava iz zakona koja vas pripadaju pa tako i pravo na mirovinu.

 

E sad morate malo pojasniti:

"koliko iznosi 30% profesinalno sa A statusom na ranjavanje u republici hrvatskoj."

 

Na što konkretno mislite mirovinu,invalidninu....

 

Invalidnina iznosi oko 153,00 kn a mirovina ako bude profesionalna zavisi koliko će biti vojni udio a koliko civilni.....

 

pa mislim da su nam priznali prava hrvi ovim ugovorom izmedju hr i bih. izlazio sam na vjestacenje osobno i onda su papiri otisli u zaggreb. i sad sam u udruzi dobio obavijest da sam ocijenjen 30% na ranjavanje. vjerovatno je to mirovina.neznam vidim da na ovim postovima da se kod vas ocjenuje 30 kroz 70 il obrnuto pa neznam tocno sto to znaci.mislim da je sve priznato sto si me pitao pa me zanima sada. kolika bi bila mirovina na 30%posto profesionalno a bio sam A sastav odnosno gardijska brigada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Pa i ja sam kao pripadnik A brigade ali HV više puta sudjelovao u akcijama oslobađanja BiH sa pripadnicima HVO pa možda i ja dobijem "neku" razliku mirovine od BiH :smijeh::smijeh::smijeh:

Nikad se nezna.... :-D

 

ja nebi imaao nis protiv predlozi nekom politicaru svoe misljenje hhihih moram se ovako smijati posto neznam umetnuti ove smajlice hehehehe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

umjereni je napisao:

...

pa mislim da su nam priznali prava hrvi ovim ugovorom izmedju hr i bih. izlazio sam na vjestacenje osobno i onda su papiri otisli u zaggreb. i sad sam u udruzi dobio obavijest da sam ocijenjen 30% na ranjavanje. vjerovatno je to mirovina.neznam vidim da na ovim postovima da se kod vas ocjenuje 30 kroz 70 il obrnuto pa neznam tocno sto to znaci.mislim da je sve priznato sto si me pitao pa me zanima sada. kolika bi bila mirovina na 30%posto profesionalno a bio sam A sastav odnosno gardijska brigada.

 

Tim vještačenjem na kojem ste bili radi ostvarivanja prava po ugovoru između RH i BiH ne ostvarujete status HRVI i pravo na invalidninu u RH, bez obzira koliko vas ljutio ili povrijedio moj prethodni post: molim pogledajte naziv teme koju ste otvorili i sami napisali taj naziv, a u postu ste napisali to što jeste, mi koji odgovarama na takve postove možemo biti dobre ili loše gatare i sebi ili vama dizati tlak bez političkih primisli (usput budi rečeno niti sam bio u partiji kada se moralo ako si želio napredovati i biti nazovi netko, pa tako niti danas nisam niti u jednoj stranci...),ali:

- po ugovoru imate pravo na primanja koja nisu invalidnina - ne brkati to dvoje

- ovako nakon nekoliko vaših postova postaje razvidno da se najvjerojatnije radi o nalazu i mišljenju ovlaštenog vještaka HZMO koji vam je odredio profesionalnu nesposobnost za rad koja je 30% prouzročena tj. u svezi rata; temeljem takve procjene imate pravo na mirovinu u iznosu 30% od vojne mirovine (one koja je sto posto u svezi DR)

- za izračun tih 30% potrebno je još znati osim statusa ratnog invalida HVO temeljem ranjavanja ili logora i to što ste bili pripadnik A gardijske u HVO-u : imate li status dragovoljca HVO, koji imate osobni čin i koja vam je ustrojbena dužnost odnosno ustrojbeni čin.

 

Tek tada se može reći u RH imate pravo na otprilike toliko kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

umjereni je napisao:

...

pa mislim da su nam priznali prava hrvi ovim ugovorom izmedju hr i bih. izlazio sam na vjestacenje osobno i onda su papiri otisli u zaggreb. i sad sam u udruzi dobio obavijest da sam ocijenjen 30% na ranjavanje. vjerovatno je to mirovina.neznam vidim da na ovim postovima da se kod vas ocjenuje 30 kroz 70 il obrnuto pa neznam tocno sto to znaci.mislim da je sve priznato sto si me pitao pa me zanima sada. kolika bi bila mirovina na 30%posto profesionalno a bio sam A sastav odnosno gardijska brigada.

 

Tim vještačenjem na kojem ste bili radi ostvarivanja prava po ugovoru između RH i BiH ne ostvarujete status HRVI i pravo na invalidninu u RH, bez obzira koliko vas ljutio ili povrijedio moj prethodni post: molim pogledajte naziv teme koju ste otvorili i sami napisali taj naziv, a u postu ste napisali to što jeste, mi koji odgovarama na takve postove možemo biti dobre ili loše gatare i sebi ili vama dizati tlak bez političkih primisli (usput budi rečeno niti sam bio u partiji kada se moralo ako si želio napredovati i biti nazovi netko, pa tako niti danas nisam niti u jednoj stranci...),ali:

- po ugovoru imate pravo na primanja koja nisu invalidnina - ne brkati to dvoje

- ovako nakon nekoliko vaših postova postaje razvidno da se najvjerojatnije radi o nalazu i mišljenju ovlaštenog vještaka HZMO koji vam je odredio profesionalnu nesposobnost za rad koja je 30% prouzročena tj. u svezi rata; temeljem takve procjene imate pravo na mirovinu u iznosu 30% od vojne mirovine (one koja je sto posto u svezi DR)

- za izračun tih 30% potrebno je još znati osim statusa ratnog invalida HVO temeljem ranjavanja ili logora i to što ste bili pripadnik A gardijske u HVO-u : imate li status dragovoljca HVO, koji imate osobni čin i koja vam je ustrojbena dužnost odnosno ustrojbeni čin.

 

Tek tada se može reći u RH imate pravo na otprilike toliko kuna.

 

e hvala. nitko mi to nije trazio u dokumentaciji o statusu dragovoljca hvo a rekao sam da sam bio na vjestacenju osobno i da tad neznam koliko sam procijenjen jer mi nije receno, samo mi je kazano da ce moji papiri ici u zg. i tamo su papiri obradjeni u zagrebu i dobio sam 30% e sada otprilike koliki je taj iznos. i jos nemam cina. samo vojnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod uvjetima o kojima smo pisali i ako sam ja nakraju pravilno razumio sve što ste napisali: vojnik, ratni invalid, pripadnik gardijske postrojbe, profesionlana nesposobnost i 30% u svezi rata; tada bi invalidska mirovina po podacima za 2008 (za primjenu u 2009 još nema podataka ...) bila oko 1375 kn i to još treba umanjiti za invalidninu u BiH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Pod uvjetima o kojima smo pisali i ako sam ja nakraju pravilno razumio sve što ste napisali: vojnik, ratni invalid, pripadnik gardijske postrojbe, profesionlana nesposobnost i 30% u svezi rata; tada bi invalidska mirovina po podacima za 2008 (za primjenu u 2009 još nema podataka ...) bila oko 1375 kn i to još treba umanjiti za invalidninu u BiH.

 

 

e odlicno si razumio to sam cijelo vrijeme mislio, samo se nisam znao izrazit. hvala na trudu prijatelju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Pod uvjetima o kojima smo pisali i ako sam ja nakraju pravilno razumio sve što ste napisali: vojnik, ratni invalid, pripadnik gardijske postrojbe, profesionlana nesposobnost i 30% u svezi rata; tada bi invalidska mirovina po podacima za 2008 (za primjenu u 2009 još nema podataka ...) bila oko 1375 kn i to još treba umanjiti za invalidninu u BiH.

 

 

kasno se uključila ali ipak da se oglasim.

 

sve što ti je kolega Duro naveo je točno, orjentira radi, osim ako imaš čin tada će i inv. mirovina biti veće od tih 1375,00 kn naravno za umanjenje os.invalidnine iz BiH. I da za status HRVI isto je točno, Mi ostajemo RVI HVO-a F BiH i s tim rješenjem ostvarujem po Međudržavnom sporauzmu pravo na in.mirovinu i to je sve i dovoljno. Hvala Hrvatska.

Sory, ako je copy, ali morala sam :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelju moj, ne nadaj se ničemu dobrom ili pripremi živce.Moj prijatelj 100% ima 3500,00 kn mirovine sa činom ali ne sjećam se kojim isto HVO. Ja sa 60 % u BIH sam ovdje dobio 30/70 opća i imam 1500 kn. Naravno vjerujem da znaš koliko imaju invalidi HV-a sa 20 % i samo PTSP bez ranjavanja............... dobiju 100 % opću i 6000 kn i tako prolupali provode vrijeme na legalisu te se smiju nama iz "Minhen-bojne"- prema njihovom mišljenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

planina je napisao:

...on može ja nemogu...

Ma ne radi se tu o tome on može ja ne mogu, nego o tome on ima ja nemam i generaliziranju i mišljenju kako svi ili većina ( a pogotovo sudionika na forumu...) imaju 100% u svezi rata, a u biti im nije ništa ozbiljno - a ono barem u poređenju sa mnom iz BiH. Mogao bih i ja sada navesti barem nekoliko ekstremnih primjera o malim postocima u svezi rata kod pripadnika HV (koji su bili i na teritoriji BiH...) i izvuči nekoliko primjera po Ugovoru i zaključiti ...

Što bi tek bilo da npr. netko (kao kad je Račan...) kaže obveze po Ugovoru nadmašuju naše mogućnosti i "skraćujemo" to za 10% ili netko, nedo dragi Bog, na ovom forumu napiše uzmite njima kako bi mi imali. Eto pljuvanja, kamenja ..., da te i američki svemirski štit neće obraniti.

Dakle, bez ekstrema i nepotrebne žuči i ...

Ako gospodin za kojeg sam naveo da će imati primanja oko 1375 kuna, nije zadovoljan omjerom uzroka nesposobnosti za rad i vrstom mirovine morati će kao i svi branitelji u HR proći trnoviti put zvan žalbe, tužbe itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno vjerujem da znaš koliko imaju invalidi HV-a sa 20 % i samo PTSP bez ranjavanja............... dobiju 100 % opću i 6000 kn i tako prolupali provode vrijeme na legalisu te se smiju nama iz "Minhen-bojne"- prema njihovom mišljenju.

 

 

Ruku na srce i čast svima ali imao sam se i osobno uvjeriti u učinkovitost i "organizaciju" HVO tijekom Dom.rata.

Nemožemo generalizirati naravno sve ali bilo je i boraca koje je Tuta (danas na prisilnom odmoru u Hagu)doslovce bičem tjerao natrag na položaj. E to su bili dani...

Bilo je i časnih iznimaka-podstožerna bojna "Ludvig Pavlović" iz Čapljine.... :palac:

 

A ti prijatelju pokušaj ostvariti što te pripada po zakonu,te nije lijepo nikoga prozivati a pogotovo oboljele bio to PTSP ili ćeg drugog-bolest ne pita-a i legalis je tu gdje je ako ti smete jednostavno ne klikaš više na tu stranicu

Ja se uvijek pozovem na onu "Bolje da imaš,nego da mene prosiš"

 

Inače za tvoju informaciju 100% u svezi DR ti iznosi bez čina i s največim koeficijentom 5.700,00 kn

 

Lijep pozdrav!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma nemam se namjere zaliti jer po ugovoru izmedju hr i bih nema mjesta ptspu.a sto se ranjavanja tice moja procjena da bi bilo realno 40%.tako da mi se za 10%vise i neisplati zaliti. a sto se tice visine primanja ako bude takva sta cu mu ja mozda cu dobijat nekih 300 kuna iz hr te razlike.a nadao sam se bar 1000 kuna al sta je tu je bit ce bolje nekad a ako i nebuude sta ces mu. ja sam zato da svaki hrvatski ratnik bude nagradjen sto vise i sto bolje i nemam zavist prema nikome hvala bogu dragom.(NARAVNO PODRAZUMIJEVA SE PRAVIM RATNICIMA) :-o:-o:kavica::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostavio sam vas se više od pola godine ali mi je opet proradio moj PTSP čitajući kako se petljate u HVO, što vas se upoće ne tiče, pišite svoje teme ,a teme o HVO-u - ljubazno ignorirajte.Nisam zavidan nikome, ne daj Bože da padnem na tako niske grane, htio sam samo naglasiti da se ne slažem da je ranjavanje+PTSP manje vrijedno od samoga PTSP-a.

Netko je spomenuo Tutu, s tom činjenicom se u potpunosti slažem !

Pozdrav kolegi planini!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HULK je napisao:

... čitajući kako se petljate u HVO, što vas se upoće ne tiče, pišite svoje teme ,a teme o HVO-u - ljubazno ignorirajte....

Petljam se jer sam član ovog foruma i kao i vi se pojavljujem sa svojim postovima na forumu, te se trudim ljudima pomoći, a ako me se uopće ne tiče ili ako nas se ne tiče i vi ljubazno i dobronamjerno ignorirajte nas tj. forum i na njemu neće biti ovakvih s.... !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

HULK je napisao:

... čitajući kako se petljate u HVO, što vas se upoće ne tiče, pišite svoje teme ,a teme o HVO-u - ljubazno ignorirajte....

Petljam se jer sam član ovog foruma i kao i vi se pojavljujem sa svojim postovima na forumu, te se trudim ljudima pomoći!

 

 

 

Već duže vrijeme pratim ovaj forum i moram nažalost konstatirati da su mnogi zanalci koji su svojim stručnim savjetima pomogli hrvatskim braniteljima pa i pripadnicima HVO koji su se javljali i postavljali pitanja i tražili odgovore a vezano za rješava svojih statusnih problema odustali pružati pravnu pomoć, što zbog prezasićenosti što zbog ponavljanja često uvjek tematskih obrađenih istih statusnih pitanja hb jer se novopridošlim članovima foruma neda pretražiti forum kako bi pronašli već obrazložen odgovor za svoj problem, pa postavi temu samo da se nešto pita i tada se pojavljuju neki novi ''sveznajući klinci', koji drže moralnu poduku kako bi trebao ''ONAJ TKO ZNA'' dodajem i jedan je pojedinica koji još uvjek hoće da se ''petlja''i daje odgovore bez bilo kakve prepotentnosti na postavljenu temu bez podilaženja bilo kome jasno i nedvosmisleno, britko stručno upravno pravnički izrečeno i o onom što ne želimo čuti bez obziro dali se radi o pripadnicima HB ili HVO

Pa nećete reći da se nismo borili i izborili za istu stvar pa bi valjda i procedura ostvarivanja prava trebala biti ista i za sve jednaka.

Zbog toga netreba Duru braniti od biloo koga jer on to svojim postovima predobro sam čini, za poželjeti i vjerovati je da ga ovakva ili slična ramišljanja o ''petljanju u HVO'' neće ga obeshrabiti i neće se pridružiti vrsnim znalcim u apstiniranju u radu ovog foruma te da će i dalje biti aktivan i pomagati svojim savjetima, jer njegov dosad uloženi trud i pokazano znanje daje smisao ovom braniteljskom forumu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto se uvijek neki osjećaju prozvani, znamo dobro da ima svega i ovdje i u BIH,pa ne znam zašto uvijek tako žučno reagirate na minhen bojnu. Uostalom pisao sam kolegi koji je pitao za mirovinu HVO-a u RH a vama se nisam obraćao. Napisao sam mu provjerenu istinu.

Lijepi pozdrav dragi bojovnici!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za umjerenog

 

Prvi put sam na forumu,a mislim da znam dosta o problematici HVO-a pa ću pokušat reći nešto korisno za umjerenog. ja sam također dobio 30% profesionalnu nesposobnost ,5 godina rata , čin poručnika, status dragovoljca, u BiH 80 % RVI. trenutno čekam mirovinu od nevjerojatnih 300- 500 kn. kako?

jednostavno. priznaju nam samo ranjavanje, ne i ozljede, povrede, ptsp i druge bolesti. dakle na lakše ranjavanje dobiješ 30 % prof..To ti je uz sve obračune manje od minimalne pa ti daju minimalnu mirovinu od nekih 1750 kn

,od toga ti odbiju invalidnost u BiH ( koju ti ne priznaju )

u mom slučaju 1300 kn, u tvom oko 900kn,pa ostane meni 400, tebi oko 900kn. To nema ni u crtanim filmovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Poštovanje svim sudionicima ove i drugih teme koji pomažu braniteljima sa svojim saznanjima. Naime ja sam isto prema međudržavnom ugovoru između Hrvatske i BiH prije više godina dobio rješenje u kojem stoji priznaje se pravo na profesionalnu mirovinu u omjeru 20-80% ali se ne može isplaćivati jer iznos invalidnine je iz bih je cca 900 kuna a iz RH mi je priznato pravo na 56 kuna te se nema od čega odbijati.Ja sam u prijavi naveo da radim i ocjena je u odnosu na to fer međutim interesira me kad steknem starosne uvijete bi li imao pravo na najnižu mirovinu pošto su mi u rjrsenju priznali pravo na prof mirovinu 20% ranjavanje.Dakle imam rješenje koje zasada ne donosi ništa moje je pitanje kad dođe vrijeme za starosnu imam li po osnovu tog rješenja pravo na neka eventualna primanja po toj osnovi.Unaprijed zahvaljujem svima na odgovoru i ističem da nikakve podjele među braniteljima a kamoli uvrijede između nas apsolutno ne podržavam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Prijatelju moj, ne nadaj se ničemu dobrom ili pripremi živce.Moj prijatelj 100% ima 3500,00 kn mirovine sa činom ali ne sjećam se kojim isto HVO. Ja sa 60 % u BIH sam ovdje dobio 30/70 opća i imam 1500 kn. Naravno vjerujem da znaš koliko imaju invalidi HV-a sa 20 % i samo PTSP bez ranjavanja............... dobiju 100 % opću i 6000 kn i tako prolupali provode vrijeme na legalisu te se smiju nama iz "Minhen-bojne"- prema njihovom mišljenju.

 

Hulk ; ne mogu te nazvati prijateljem kad ti mene oslovljavaš sa "prolupali" možda i jesam ali se kod nas taj termin ne koristi.Htio sam iskoristiti priliku da ti spomenem netočan navod za iznos mirovine,nije 6000,nego puno manje,i treća stvar molio bi te da mi pojasniš izraz "Minhen-bojna"ja nisam čuo za to,vremena u bih sam proveo toliko dugo za rata da sam trebao uz mjesto prebivališta imati i mjesto boravišta.Sigurno se ne ljutiš,pa nismo djeca,kako kaže tvoj prijatelj planina.Iskreno se nadam da si riješio svoj status,i uvijek si dobro došao na naš Legalis (Hrvatski pravni portal),

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...
Dana 04. 03. 2017. u 21:27, ntpr je napisao:

 

Hulk ; ne mogu te nazvati prijateljem kad ti mene oslovljavaš sa "prolupali" možda i jesam ali se kod nas taj termin ne koristi.Htio sam iskoristiti priliku da ti spomenem netočan navod za iznos mirovine,nije 6000,nego puno manje,i treća stvar molio bi te da mi pojasniš izraz "Minhen-bojna"ja nisam čuo za to,vremena u bih sam proveo toliko dugo za rata da sam trebao uz mjesto prebivališta imati i mjesto boravišta.Sigurno se ne ljutiš,pa nismo djeca,kako kaže tvoj prijatelj planina.Iskreno se nadam da si riješio svoj status,i uvijek si dobro došao na naš Legalis (Hrvatski pravni portal),

Lp.

što napisati ima nas svakakvih ja bi zamolio nešto drugo zakon o hr braniteljima iz 2010 godine o smanjenju braniteljskih mirovinu 10 posto dali je još na snazi jer bile su neke izmjene 2014 i 1017 godine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , jozo123123 je napisao:

što napisati ima nas svakakvih ja bi zamolio nešto drugo zakon o hr braniteljima iz 2010 godine o smanjenju braniteljskih mirovinu 10 posto dali je još na snazi jer bile su neke izmjene 2014 i 1017 godine

Na snazi je još uvijek i po svemu sudeći bit će još dugi niz godina. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija