Jump to content

kako dokazati grešku suda


luciana

Preporučene objave

Ne znam da li pravilno postavljam pitanje. Radi se o brakorazvodnoj parnici koju sam pokrenula protiv bivšeg supruga, državljana Grčke. Parnica se vodila ovdje u Hrvatskoj, rastegla se ko kišna godina, preko tri godine trajala. Koštala me silno bogatsvo (mislim, plaćanje svih tih prevoda), obavljeno je bilo mnogo razgovora... Ali moj bivši muž nije se uopće odazivao.Uglavnom, riječ je o presudi koja je pravnomoćna donesena na proljeće ove godine. Tu presudu mi grčka ne priznaje jer .... Presuda je poslana običnom poštom, koju dotični gospodin nije htio preuzeti i pošta se vratila, te je naš sud time presudu proglasio pravnomoćnom!

Pošto sam bila jako šokirana tim postupkom, razgovarala sam s ministarstvom pravosuđa za međunarodne postupke di su mi objasnili da je na mom sudu došlo očito do veeeelikog propusta, jer da bilo kakva presuda sa hrvatskog suda u strane zemlje ide samo diplomatski i nikako drugačije. A onda sam se obratila mom sudu u vezi s tim problemom, gdje su mi kratko objasnili da je napravljeno sve kako je trebalo biti. Mom su mužu odredili odvjetnika koji je o svemu odlučivao u njegovo ime, pa mu je tako i presudu poslao običnom poštom na kućnu adresu.

Pošto takvu presudu Grčka ne priznaje, moj je bivši očito bio jako lukav pa je digao on svoju tužbu u Grčkoj protiv mene. Sad me čeka još i suđenje u Grčkoj (sadržaj njegove tužbe je pregnjusan).

Sad, šta kad njihov sud dodijeli naše dijete njemu na skrb, a ja kao plaćat alimentaciju za dijete o kojem jedina i skrbim sve ove 4 godine??? Ja novaca ni mogućnosti da se branim na Grčkom sudu nemam. Ali, mogu li nešto učiniti sa ovim našim sudom ovdje? Ponoviti postupak ili tužiti sud ili nešto treće????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Da li mala ima putovnicu BIH, tj. da li je upisana i u knjige BIH?

Meni je to pomoglo kad sam s malim bježala iz Grčke od sumanutog oca grka. Srećom, s malim sam izlazila iz zemlje s hrvatskom putovnicom, ali to nije bilo dovoljno da grčkim organima ne upadnem u oko i jedva su me pustili preko granice da izađem. Kao, gdje mi je dozvola oca da izvodim djete van iz zemlje (grčke)? Zar dozvola od oca koji nas je upravo izbacio na ulicu???? Šta da kažem?! A i ja i dijete smo i ušli i izašli iz grčke kao hrvatski državljani. I onda sam odavdje pokrenula brakorazvodnu parnicu. Naravno, dobila sam ja skrbništvo nad dijetetom..."

 

Luciana dali ste vi ovo napisali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da Gringo, ja sam to napisala.

Ovo pitanje što sam postavila u svezi s presudom donešenom u Hrvatskoj, tj. sav taj postupak mi nije baš čist. Kad sam tužbu dizala rečeno mi je bilo kako će proces teći, na koj se način strani državljani obavještavaju skupa sa njihovim nadležnim organima...itd. Zato i kažem da me sve skupa šokiralo da to nije bilo tako. Preko tri godine bila sam uvjerena da postupak teče po pravilima, a šta sada? Sad kad znam da to nije tako? Onda, za koga je donesena ta presuda?

Da li je moguće ponoviti postupak, ili nešto drugo tražiti?

Zato sam pitanje postavila sudskoj praksi. Možda netko nešto zna u vezi s tim međudržavnim parnicama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se da ćete vi imati velikih problema, ali u svemu tome najviše će ispaštati vaše dijete. Vi ste već u startu napravili niz velikih pogrešaka, spominjete sumanutog oca Grka, nadam se da imate i dokaze za vaše tvrdnje jer bi vam se moglo desiti da vas optuže za djetetovu otmicu.

Grčko pravosuđe ne može se uspoređivati sa npr. Skandinavijom kad je u pitanju obiteljska problematika, ali neke stvari su uređenije nego kod nas, probajte malo proučiti Konvenciju o kontaktima sa djetetom koju je Hrvatska potpisala krajem 2008. Nadam se da imate dokaze za vaše tvrdnje iznesene ovdje da je otac sumanut, sami ste rekli da ste granicu prešli bez očeve suglasnosti, morat ćete imati jako dobrog odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako baš treba, mogu ispričati cijelu priču, što kraće. Sada mogu trezvenije sagledati psihologiju mog bivšeg supruga. Onda mi je bilo svejedno. I dok smo živjeli kod njega u Grčkoj i sve kasnije dok nisam rodila. To je nezrela i neodgovorna osoba. Nije njemu nikad stalo ni do klinca ni do naše obitelji. On mi je svojim postupcima onemogućavao dobivanje dozvole boravka u GR. Nije mario (na moje inzistiranje) da mali dobije GR dokumente. Što sam mogla u Hrvatskoj poduzeti, sam napravila. Samoinicijativno sam ga na ambasadi upisala u grčke knjige. Pasoš GR mi nisu dali jer je otac trebao tu nešto napraviti... Pa sam mu zato priskrbila hrvatski, i s tim Hr pasošem smo obojica ušla u GR. Kao dva turista. Rok kao turisti imamo samo 90 dana. Oko 85 dana kada nam otac nije ni centa puštao doma, kada ni njega nikad nije bilo doma, kada se opijao i kad su mu važniji bili narkotici nego pelene i mlijeko malenom (tada starom 15 mjeseci) i uporno odbijanje da nam priskrbi dokumente koji su nam potrebni da ostanemo i živimo u GR kao obitelj, pukla sam i posvađali se, kao ja ne radim ništa, samo on crnči i ah,da, dužna sam mu najamninu za to što živim kod njega!!!!!!!!! I onda nas je otjerao iz stana. I onda sam ja prvim vlakom vratila se u HR. Slijedećih mjesec dana, pokušavala sam komunicirati s njim, ali izbjegavao je javljanje na telefon.A onda, iznenada, broj je postao nepostojeći. I to da kažem, kako sam još punih godinu dana nakon odlaska iz GR držala upaljenim i aktiviran moj GR mobitel u slučaju ako "ne zna" di smo da nam se sam javi. Tek tada sam se odlučila dignut tužbu protiv supruga zbog zanemarivanja roditeljskih prava. A taj otac ni do dana današnjeg nije se javio, došao, poslao čestitku klincu za rođendan. Nije se odazivao niti na pozive našeg suda! Sada, nakon 4 godine, on diže tužbu protiv mene, gdje kao što si pogodio, spominje se i otmica djeteta.

OK, nakon primitka njegove tužbe, poduzela sam potrebne mjere. Prvo sam pisala našoj ambasadi u Ateni, oni su mi preporučili neke odvjetnike. Izabrala sam si jednog od njih. Dotični odvjetnik je na sve načine pokušao hrvatsku presudu uvažiti na sudu ali na žalost, tek sam tada saznala da naša presuda nikad nije ni stigla, ni do mog bivšeg, niti do grčkih pravosudnih organa. Da mi je oni uvaže, poništila bi se tužba moga bivšeg, i prihvatilo bi se ono što piše u njoj!

Zato i jesam razočarana. Da su sa mog suda presudu slali diplomatski, sve bi bilo sada drugačije. Nego, em što sam se tu trudila djetetu omogućit sve potrebno (pogotovo zdravstvenu i socijalnu skrb, koju kod oca nije imao), i do djeteta poštena i do pravosudnih organa poštena, sada me čeka nova agonija tzv. grčkog suđenja. Ustvari, svjhedoka imam dosta, para nemam za plaćat odvjetnika i sud. Ti mi novci trebaju za dijete a ne za natezat se sa sudovima i odvjetnicima.Ovo je bilo najkraće što sam mogla opisati to što sam učinila i kako se odlučila. Ali moje pitanje je i dalje druge prirode!

Kako to da je došlo do kiksa? Zašto ta nesretna presuda sa hrvatskog suda, nije slana diplomatski??? Jel istina da "se može i tako" i onda nikom ništa. Briga mene za mene, nego mi je krivo zbog djeteta. Koji nit oca vidi, nit oca čuje,a tog oca čak ni zakon ne može natjerat da se o tom djetetu brine.

U slučaju da gr sud odluči da sam ja mom bivšem dužna isplatiti kakvu lovu zbog duševnih patnji jer si sina ne može vidjet, i bilo šta drugo bude gr sud odlučio, kako ću JA (i mali samnom) u tom slučaju biti zaštićena???

Hoće li hrvatsko pravosuđe prihvatiti odluku grčkog suda????. Šta će biti onda, ovrha? Ili neću smjet izać iz HR, niti do Kopra, a da me ne uhvate na granici kao otmičarku djeteta???

 

 

Da li je moguće da se pravnomoćnost ove naše presude poništi i pošalje iznova ali jedino diplomatskom poštom i nikako drugačije? Da li je zaista moj sud pogriješio u tome??????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Vi niste smjeli napustiti Grčku bez dogovora oko zajedničke skrbi nad vašim zajedničkim djetetom i bez suglasnosti oca.

 

Ono što na Hrvatskim sudovima još uvijek prolazi je da kad majka postupi poput vas dakle ode s djetetom, to je nešto sasvim normalno, dok kad je u pitanju otac optuži ga se za otmicu.

Grčka je članica EU i potpisnica brojnih Konvencija o pravima djeteta i Hrvatska potpisuje brojne Konvencije o pravima djeteta, ali još uvijek primjena istih je nikakva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko vam dostave grčku tužbu

napišite žalbu i istaknite da je to več presuđena stvar

uz žalbu im dostavite i presudu Hrvatskog suda (tražite kopiju u sudu)

vi ste hrvatska državljanka a predpostavljam i djete ,nalazite se u Hrvatskoj i za vas vrijede zakoni RH a ne Grčke.

 

a to što je odbio primiti presudu Hrvatskog suda je njegov problem .

neka dođe u Hrvatsku pa ponovo pokrene suđenje.

ako presuda nije ni poslana Grčkom pravosuđu i drugoj strani(provjerite u sudu)tada krivnju snosi naše sudstvo .

od države tražiti naknadu štete.

suci su zaštičeni i neplačaju učinjene greške.

u odluci suda se vidi kome je ista otpremljena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gringo je napisao:

1. Vi niste smjeli napustiti Grčku bez dogovora oko zajedničke skrbi nad vašim zajedničkim djetetom i bez suglasnosti oca.

 

Ono što na Hrvatskim sudovima još uvijek prolazi je da kad majka postupi poput vas dakle ode s djetetom, to je nešto sasvim normalno, dok kad je u pitanju otac optuži ga se za otmicu.

Grčka je članica EU i potpisnica brojnih Konvencija o pravima djeteta i Hrvatska potpisuje brojne Konvencije o pravima djeteta, ali još uvijek primjena istih je nikakva.

 

Da, mogla sam umjesto na vlak, odjurit prvo na policiju, izjadat se da nas je otac izbacio van iz kuće i da smo bez prebijene kinte. Što bi grčki organ tada? Pogledao u moj pasoš i rekao: Draga moja strankinjo, ako ne želite prekršit zakon o strancima, imate još 5 dana roka da iovako-ionako izađete iz naše zemlje. Ako ne sami, mi ćemo vas deportirati. Točno, i to je bila jedna od opcija!

Sad, kako se majke ponašamo... Da je meni otac odveo dijete koje obožavam i o njemu se požrtvovano brinem, pa ja bih četveronoške i na kraj svijeta pošla za njim. I u Tunguziju ako je tamo. I jezik bih naučila samo da si dijete vidim i s njim komuniciram!!!! A što je ovaj dotični otac učinio? Iselio se iz stana i broj mobitela promijenio. Valjda zato da ne znam gdje da mu dijete dovedem i gdje da ga tražim!?!? Griješim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ukoliko vam dostave grčku tužbu

napišite žalbu i istaknite da je to več presuđena stvar

uz žalbu im dostavite i presudu Hrvatskog suda (tražite kopiju u sudu)

vi ste hrvatska državljanka a predpostavljam i djete ,nalazite se u Hrvatskoj i za vas vrijede zakoni RH a ne Grčke.

 

a to što je odbio primiti presudu Hrvatskog suda je njegov problem .

neka dođe u Hrvatsku pa ponovo pokrene suđenje.

ako presuda nije ni poslana Grčkom pravosuđu i drugoj strani(provjerite u sudu)tada krivnju snosi naše sudstvo .

od države tražiti naknadu štete.

suci su zaštičeni i neplačaju učinjene greške.

u odluci suda se vidi kome je ista otpremljena.

 

U biti kad sam postavila ovo pitanje, postavila sam je baš zbog provjere u sudskoj praksi.

Da, ja sam prije tri mjeseca dobila grčku tužbu, zato sam se i obratila grčkom odvjetniku da mi našu hrvatsku presudu grčki sud uvaži, a njihovu tužbu poništi. Upravo tada sam tek saznala da naša presuda nije nikad stigla do grčkog ministarstva pravosuđa (a morala je) i samim tim je grčka nije mogla prihvatiti. I tad sam se ja za glavu počela hvatat! Zato i postavljam pitanje.

 

Pošto moj sud nije slao diplomatskim putem (sa našeg ministarstva na grčko ministarstvo pravosuđa, koje onda dotičnom tuženiku pošalju obavijest da si dođe na svoj sud preuzeti listine dospijele iz inozemstva... ), već je moj sud ili tko već presudu poslao običnom poštom direktno na adresu tuženika, koji je nije ni preuzeo, već se vratila nazad u HR. Kako je uopće naš sud takvu presudu koja se vratila, proglasila pravnomoćnom?

Da je presuda poslana diplomatski, sada bi sve moje muke bile riješene. Grčki bi organi prihvatili tu presudu i sve bi bilo korektno.

Da napomenem i to: Kad su slali u Grčku moju tužbu, skupa sa datumom ročišta kao i ime odvjetnika kojeg mu sud dodjeljuje,(pošto si ga sam nije izabrao), dakle prvi put kad su slali sve te dokumente, postupili su ispravno: Bilo je poslano diplomatski. Kad je tu tužbu zaprimilo njihovo sudstvo, pozivali su mog bivšeg da dođe osobno preuzet na sam sud. On je to očito izbjegavao, pa mu je sud na vrata poslao policiju koja je uz svjedoke (prve susjede) prema grčkom kaznenom zakonu tom i tom, priljepila tužbu na vrata!!!!!

 

Razgovarala sam ja već sa našim ministarstvom pravosuđa koji su mi rekli da biiiiilo kakva presuda proizašla sa naših sudova, šalje se diplomatski. Kad sam to iznijela mom sudu u smislu da je učinjen propust i šta da sada radim, oni su mi rekli da je mom bivšem bio dodijeljen odvjetnik (iako moj bivši nikad s njim u kontakt došao nije) koji je (još nepravnomoćnu)presudu poslao klasičnom poštom! I kao to je isto u redu!

Je ili nije??? Tko je u pravu???

Znači ako je to zaista propust moga suda, kažeš da krivnju snosi naše sudstvo??? I mogu tražit naknadu štete?

Ali odakle da krenem? Jel mi opet treba neki odvjetnik kojeg moram platiti....?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija