Jump to content

10 000 eura da bi bio odvjetnik


anonimno

Preporučene objave

Nekoć je upisnina bila 10000 DEM, pa je to prelaskom na Euro pretvoreno u 5000 EUR.

 

Tu upisninu plaćaju oni koji vježbeništvo nisu odradili u pravosuđu (sudstvo, odvjetništvo), već u privredi, upravi, neprofitnom sektoru....

 

Prema nekim uporednim analizama koje sam imao prilike vidjeti to je daleko najviši iznos upisnine u Komoru od svih pedesetak država u Europi, uključujući i sve one u kojima su mjesečne plaće odvjetnika veće od naših godišnjih.

 

Da apsurd bude veći kolege koji su vježbeništvo odradili u pravosuđu plaćaju samo pristojbu od (mislim) svega stotinu kuna.

 

Za raspravu zanimljiv stav po tom pitanju dao je i Ustavni sud u svojoj odluci U-I / 23 / 1999 iz 2000 godine koja se može pogledati na stranici:

 

http://www.usud.hr/usud/praksaw.nsf/Ustav/C1256A25004A262AC12568D4003357B3?OpenDocument

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da je te upisnine od 5000 Eura oslobođen samo onaj odv.vježbenik koji je neposredno pred upis u odvjetnike imao kontinuirani radni staž od minimum 3 godine, uz uvjet da je za to vrijeme položio pravosudni, a da svi ostali (pa i oni odv. vježbenici koji su pripravništvo odradili u odvjetničkom uredu ali s prekidom radnog odnosa) moraju platiti tu upisninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaci moras se trudit da bi bio odvjetnik...ja im nisam jalan,to nikako--to da su zaštičeni zakljucio sam i po ovoj stranici..ljudi se dosta žale na njih..em ih neki odvjetnici zabiju još više u blato svojim nesavjesnim vođenjem postupka, em se vježbenici žale na nji kao poslodavce, mislim na mobbing, em ja ne znam niti jednog koji je odgovarao za svoje postupke i propuste, prije svega mislim materijalno..komora ima institut obveznog osiguranja za sve odvjetnike tako da mislim da ih nekad niti nije briga hoće li nešto zabrljat ili ne...o egu da i ne govorimo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci, ako si visoko obrazovan ujedno si i veliki stučnjak i savjesno obavljaš svoje poslove?! Pa to je jako naivno. Da to je bar tako svima nama bi bilo bolje.Sad sam se sjetio i emisije Otvoreno prije jedno 6 mjeseci o odvjetništvu. Uglavnom su se javljali nezadovoljni gledatelj, gledatelji koje su njihovi odvjetnici oštetili. Na žalost i druge struke su takve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam čuo za te cifre.. Pa s obzirom da 99% osoba koje završe pravne fakultete, roditelji financiraju dok se studira, zatim dok se odrađuje pripravnički a čest slučaj je i volontiranje a treba se i za to vrijeme živjeti.. pa prema tome, roditelji će i upisninu platiti...

 

Što se tiče "kasti" ima tu pomalo istine... Malo analizirajte sve vježbenike i mlade odvjetnike, tko je kome u krvnom, tazbinskom srodstvu i slično.. a da tek ne spominjemo sudove..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Znaci, ako si visoko obrazovan ujedno si i veliki stučnjak i savjesno obavljaš svoje poslove?! Pa to je jako naivno. Da to je bar tako svima nama bi bilo bolje.Sad sam se sjetio i emisije Otvoreno prije jedno 6 mjeseci o odvjetništvu. Uglavnom su se javljali nezadovoljni gledatelj, gledatelji koje su njihovi odvjetnici oštetili. Na žalost i druge struke su takve.

 

I ja sam gledao tu emisiju i normalno je da se javljaju ljudi koji smatraju da su oštećeni, ova većina kojima su odvjetnici odradili dobro i profesionalno posao nije niti motivirana da se javi na TV i npr. pohvali svog odvjetnika. A i Hloverka je ušla potpuno nespremna, postavljala je pitanja npr: "Je li istina da ste poskupili tarifu za više od 10 puta, da ono što je prije koštalo 50 sada košta 500 kuna !!! A o miješanju kruški i jabuka od strane voditeljice da i ne govorimo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mislim ja tu na sve odvjetnike, naravno..ja govorim o nekakvim objektivnim teškoćama da bi postao jedan, ne možeš mi reći da 5 000 eura nije puno.Moraš raditi za mizeriju dok si vježbenik a onda tek postaješ mladi odvjetnik u kojega malo ljudi ima povjerenja..prije toga moras dati toliko novaca da bi te upisali u imenik...a ovo što je rekao kolega da odvjetnici prim,aju ljude iz odvjetničkih obitelji je apsolutno točno..iz vlastitog iskustva znam da vole znati jel ti je tko u obitelji odvjetnik, sudac, drž. odvjetnik i sl...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

odvjetnici su udruzeni u udrugu koja se zove komora. Samo članovi udruge odlučuju koga će primiti u članstvo - i što je najvažnije to je njihovo pravo zajamčeno Ustavom! I to je to! I da, štite se od konkurencije-to je nešto čudno ili nedopušteno?! Puno čudnije je da te samo oni mogu zastupati u raznoraznim postupcima-tu je problem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Nitko im ništa ne može.

 

Potpuno se slazem!! Ne zovu ih bez veze HOK d..d.

Iskreno, sto od njih imas? Samo placas clanarinu, osiguranje...a za uzvrat nemas nista konkretno.

 

Podrzavam konkurenciju ali se bojim da je lobi toliko prejak, da je ideja u sferi znanstvene fantastike. Osim toga, da bi pokrenuo novu komoru, moras prvo promjeniti Zakon o odvjetnistvu. Znas li sto to znaci??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Znači li to da rad mora biti kontinuiran 3 god u pravosuđu, npr. odvjetništvu ili je moguće nakon 2 god kod odvjetnika promijeniti posao i otići u privredu?

 

Rad mora biti kontinuiran i to u ODVJETNIŠTVU. Ako imaš prekida ili ako si radio izvan odvjetništva neki period, moraš plaltiti tih 5000€.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija