Jump to content

oporuka vs. nužni dio


quasimoda

Preporučene objave

Srdačan pozdrav!

 

Dakle,

moj dečko i ja živimo zajedno, nije riječ o izvanbračnoj zajednici. On odlazi u mirovnu misiju u inozemstvo i htio bi mi oporučno ostaviti cijeli iznos osigurane svote u slučaju njegove smrti, riječ je o 400.000 kn.

Budući da ima dvoje mldb. djece (rastavljen je) i žive roditelje, kontam da na njih otpada zakonsko nužni dio, budući da su u prvom nasljednom redu.

Konkretno, koliki su njihovi nužni dijelovi, tj. koji iznos novca bih ja dobila? (Ima i neketninu, kuću, ali to me ne zanima, niti bi se to spominjalo u oporuci.)

 

P.S. Je li uopće moguće oporučno ostaviti buduću obvezu/svotu? (Ovo je možda trebalo biti prvo pitanje! :-))

 

Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru!

 

S poštovanjem,

Q.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje,

 

evo kratki odgovor. Da, ostavitelj može oporučno raspolagati imovinom koje će biti vlasnik u času smrti,a u konkretnom slučaju iznos koji ste naveli će biti isplaćen zbog njegove smrti.

U slučaju da nema oporuke, nasljeđivanje se provodi po zakonu, tako da bi vašeg dečka u slučaju njegove smrti nasljedila samo njegova djeca.

Oporukom bi on taj iznos ostavio vama, te je na taj način povrijedio nužni dio, i zakonski nasljednici ga moraju tražiti (iako Javni bilježnici redovno upozoravaju nužne nasljednike da imaju pravo.... osobno se sa tim ne slažem).

S obzirom da se radi o nasljednicima I. naslj.reda, pripada im 1/2 od onog što bi po zakonu nasljedili. Tako da od 400.000,00 kuna, svakom djetetu pripada 100.000,00 kuna a vama 200.000,00 kuna.

 

Bez obzira na iznose, želim da vaš dečko ipak ostane živ i zdrav kao i to da ne mora ni on nikoga ubiti... :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zbog nekretnina koje su u vlasništvu iste osobe i koje bi nasljedili njegovi zakonski nasljednici (djeca)

nema povrede nužnog djela (ako je vrijednost imovine veča od 100.000,00 kuna)

 

izvanbračna zajednica je zajednički život između neoženjenog muškarca i neudane žene

više od tri godine a ako je u toj zajednici rođeno djete i krače

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako dobro razumijem "cijeli iznos osigurane svote" pretpostavlja da je to iznos temeljem police osiguranja.

 

Prvo je pitanje je li smrt nastala na taj način pokrivena policom, a drugo, kao korisnika police može navesti koga god hoće, te ta osoba u slučaju da se dogodi osigurani slučaj dobiva svotu koja je navedena.

 

Ovo sve ako sam dobro razumio odakle tih 400.000,00 kuna.

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija