Jump to content

Razvod i kredit


Firestarter

Preporučene objave

Trebam savjet u svezi podjele imovine prilikom razvoda.

 

Trenutno živim sa ženom i sinom kao podstanar kod moje rodbine (zapravo čuvamo stan jer vlasnici žive van Hrvatske i rijetko dolaze ).

U braku smo 10 godina i posjedujemo stan (kojeg smo davali u najam) koji je kupljen kreditom prije 2 godine, a kredit se treba otplaćivati još 28 godina.

Kredit sam ja podigao i otplaćujem , a stan je uknjižen na ženu.

Budući da se namjeravamo razvesti, imam nekoliko pitanja:

 

1.tko će ubuduće otplaćivati kredit?

2.da li se kredit može prebaciti na suprugu, a ja bih plaćao veću alimentaciju od uobičajene?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Firestarter je napisao:

Trebam savjet u svezi podjele imovine prilikom razvoda.

 

Trenutno živim sa ženom i sinom kao podstanar kod moje rodbine (zapravo čuvamo stan jer vlasnici žive van Hrvatske i rijetko dolaze ).

U braku smo 10 godina i posjedujemo stan (kojeg smo davali u najam) koji je kupljen kreditom prije 2 godine, a kredit se treba otplaćivati još 28 godina.

Kredit sam ja podigao i otplaćujem , a stan je uknjižen na ženu.

Budući da se namjeravamo razvesti, imam nekoliko pitanja:

 

1.tko će ubuduće otplaćivati kredit?

2.da li se kredit može prebaciti na suprugu, a ja bih plaćao veću alimentaciju od uobičajene?

 

Prvo vam je i osnovno sjesti sa bivšom/sadašnjom ženom i dogovoriti što želite.

Kredit glasi na vas i vi ga za sada plaćate.

Zatim ukoliko njoj ostaje stan kontaktirati banku i vidjeti mogućnost prebacivanja kredita na nju što nije lako. Probajte pa čete vidjeti.

Ne znam koliko bi snagu uopće imalo da kod javnog bilježnika ovjerite da će ona plaćati kredit jer ako ne bude - banku nije briga. Vas će teretiti.

Nezgodna potpuno situacija. Ovisi i da li je vaša supruga uopće kreditno sposobna jer banke su jako oštre.

Možete eventualno prebaciti vlasništvo na sebe i dalje otplačivati. I vi živjeti u njemu.

Opet sa druge strane - bez obzira kolika vam je rata kredita za stan - sud to neće interesirati previše kod određivanja alimentacije jer je uzdržavanje djece iznad svih ostalih kredita koje imate.

Najbolja bi bila opcija da uistinu potražite pravni savjet i obiđete banku da vidite kako stvari stoje oko prenosa kredita.

Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje alimentacije rješava sud neovisno o vašim željama za povečanje ili smanjenje alimentacije.

oko alimentacije nema pogađanja i dogovora .

alimentacija je pravo djeteta .

plaćanje alimentacije vršiti preko računa u banci i potvrdu banke zadržati kao dokaz plaćene mjesečne obveze(alimentacije).

 

tužbom tražiti utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

stan kupljen u braku je bračna stečevina

kao i kredit za kupovinu stana.

otplačene rate su takođe bračna stečevina i djele se 1/2 i 1/2 bez obzira ko je rate otplatio.

 

sud će utvrditi kome pripada koliki udio u stanu a time i u otplati kredita.

ili se dogovorite (prije rasprave za sud) ko će nastaviti plaćati kredit i zadržati stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, imam još par pitanja:

1. U naš stan ići će živjeti supruga s djetetom, pa me zanima da li se i pitanja oko imovine rješavanju kroz sporazumni razvod braka ili to ide u odvojenom postupku?

2. Naše dijete ima 10 godina i da li trebamo ići u centar za socijalnu skrb ( savjetovanje, mirenje i sl.)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. imovina se dijeli u posebnom postupku

2. obavezno, dijete je maloljetno; CZSS provodi tzv. postupak posredovanja, nakon kojeg daje mišljenje sudu s kojim bi roditeljem dijete trebalo nastaviti živjeti, koliko bi se često viđalo s roditeljem s kojim ne živi te koliko bi ovaj trebao doprinositi djetetovu financijskom uzdržavanju. ukoliko se s bivšom suprugom možete dogovoriti o gore navedenom (a prema napisanom stječe se dojam da možete), postupak na CZSS-u bi trebao biti puka formalnost

u svakom slučaju, pročitajte dijelove Obiteljskog zakona koji se odnose na razvod braka (od čl.42); dostupan je na internetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet ja s pitanjima;

1. Da li je preporučeno istovremeno pokrenuti dva postupka:

- za sporazumni razvod

- za podjelu bračne stečevine

 

Ja i sadašnja/bivša žena na putu smo da se dogovorimo sljedeće:

- ubuduće bi plaćali kredit po 1/2

- stan ( koji je sada uknjižen na nju )uknjižili bi na sina, s tim da bi on i sadašnja/bivša živjeli u tom stanu

- uz to bih (naravno!!) plaćao i alimentaciju.

 

Meni se ovo čini ok, samo ne znam koliku bih alimentaciju morao plaćati. Ne želim biti škrt na tome, jer volim svog sina, ali opet ne bih htio da ubuduće nemam za kruh...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Firestarter je napisao:

 

Meni se ovo čini ok, samo ne znam koliku bih alimentaciju morao plaćati. Ne želim biti škrt na tome, jer volim svog sina, ali opet ne bih htio da ubuduće nemam za kruh...

 

Dobro razmislite u kakve se obaveze upuštate.

Sada Vam možda dobro ide, ali 28 godina je jaaako dugo.Sada su odnosi korektni, ali...

 

Ako stan uknjižite na dijete, ne možete ga prodati bez suglasnosti CZSS do punoljetnosti djeteta.

 

Ja bih ipak savjetovao da stan kao bračnu stečevinu uknjižite supruga i Vi popola.

Otplata kredita za stan u kome živi Vaš sin vrijedi približno koliko i alimentacija.Zajedno sa alimentacijom, to je velika obaveza.

Vi možete pomagati svom djetetu i bez da si navalite obveze koje možda jednog dana nećete moći ispunjavati.

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Pozdrav, ovako prvi put sam ovdje i trebam pomoć, naime, namjeravam podnijeti zahtjev za rastavu, nemamo zajedničku nekretninu, ali imam kredit koji sam digla u braku kako bismo vratili njegove dugove nastale prije braka, od tog novca je kupljen i auto koji je on prilikom zamjene stavio na svog oca umjesto na mene kao do tad, bez mog znanja. On je otisao iz stana i naravno uzeo auto jer ga on stalno i koristi. Mene zanima sto mogu uciniti kako bi mi on ili vratio auto ili novac za taj kredit. Trazila bih sporazumni razvod jer nemamo djece ni nekretnina. A ovo moram tuzbom ili?

Svaka pomoć u vidu Vasih savjeta je dobrodosla.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

A ovo moram tuzbom ili?

 

Dogovorom ili tužbom.

Ali imajte na umu da u slučaju tužbe morate dokazivati tijek novca.

Imate li adekvatne dokaze? On lako može tvrditi da ste većinu novca potrošili na život, izlaske, krpice i kozmetičke tretmane... a automobil mu je naravno kupio otac, zato je otac i evidentiran kao 'vlasnik'...

 

 

Svaka pomoć u vidu Vasih savjeta je dobrodosla.

 

Čini mi se da je vaš bivši dobro znao što radi, i da bi ishod spora bio poprilično neizvjestan. Imajte na umu da spor lako možete i izgubiti. A čak i ako nakon par godina dobijete spor, upitno je možete li se naplatiti od osobe koja samo gomila dugove.

 

Pokušajte izvući bar auto na način da zaprijetite tužbom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovorima, po svemu sudeći biti će riješeno dogovorom, iako sam u posjedu nekih pisanih dokumenata, (prijasnji kupoprodajni ugovor od auta, i jos neke stvari) a spremna sam i pozvati svjedoke kojima su novci isplaćeni, također i njegovog oca koji (nema sumnje) će reći da on nije platio taj auto, nego je plaćen iskljičivo mojim novcem. Nadam se pozitivnom ishodu ! Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija